Uj Ember

2000. szeptember 10.
LVI. évf. 36. (2719.)

Kisboldogasszony — Szűz Mária születésének ünnepe (szeptember 8.)

Főoldal
Lelkiség
Katolikus szemmel
Ki a nagyobb?
Szederevés
Tanulni sohasem késő
Türelmi zóna
Élő egyház
Legalapvetőbb hittankönyvünk: A Biblia
Az Újszövetség és a zsoltárok — egy kötetben
Már nem is félek annyira a harmadik évezredtől...
Elhunyt papjaink
Pro Urbe-díjas váci karnagy
Hegyek harangja
Élő egyház
Jó hírek a vajdasági Aracsról
Akiből Csehország elnöke lehet
Shakespeare Bibliája és személyazonossága
Fórum
Fórum
A vitatott IX. Piusz pápa
François Mauriac emlékére
Az imádságról
Az Olvasó írja
Andocsi üdvözlégy
Fórum
Az angol egyházat nem VIII. Henrik alapította
Interjú John Hinddel, Gibraltár és Európa anglikán püspökével
„Jézus Szíve, legtisztább szív...”
Esztergomi kispapok a kanadai magyaroknál
Kitekintő
Otthon munkáért
A Habitat for Humanity egyházi hetéről
Kárpátalja — újjáépítés
Magyar ünnepek Rahón
Ifjúság
Gondola
Bánffy Miklós
A Humán Genom Program III.
Rejtvény
Tíz és tizennégy év közöttieknek
Kultúra
Erasmus műhelyében
Európa élő lelkiismerete
Ábécéskönyvem
A humanitás „nagykövete”
Illés Sándor új könyvéről
Lepkeszárny
Mozaik

Teréz Anya emlékezete - Macedóniából származott
Szent István-ünnep New Yorkban
Zene a pápának
Tanévnyitó Miskolcon
Emlékkereszt Tusnádfürdőn

Bogácson
.

 

Ábécéskönyvem

Nem is az enyém, a feleségemé.

Minthogy mind a ketten ugyanakkor kezdtük az első kisiskolát, amit akkor eleminek hívtak, ő is ugyanabból az ábécéskönyvből ismerkedett meg a betűkkel, az olvasással, az írással.

Az én könyvem elkallódott a múló időben; ő jobban vigyázott a magáéra. Megőrizte tisztán, szamárfülek nélkül, beköttette, szeme előtt van az egyik polcán. Nekem is megengedi, hogy olykor levegyem onnét s belelapozzak.

Most is ezt teszem. Itt az ősz, kezdődik a tanítás, nem árt, ha magam is készülődöm, nehogy szégyent valljak.

Nyissam hát ki? Ez a címe: „Ábécéskönyvem”. Alatta az alcím: „Ábécé és olvasókönyv az elemi népiskolák részére.”

„Szerkesztették: Oldal Anna, székesfővárosi gyakorló elemi iskolai tanító és Háros Antal, székesfővárosi gyakorló elemi iskolai igazgató.”

„A képeket Márton Lajos festőművész rajzolta.”

„Az írott szöveg Kováts Lajos gyors- és szépírótanár kezeírása.”

Mi volt az első kisbetű, amelyet megtanultunk? Természetesen az „á”. De nehogy azt tessék hinni, hogy utána a „b” következik a könyvben. Nem bizony! Hanem az „é”, mert az Ábécéskönyvem — kissé ellentmondván önnön nevének — előbb a magánhangzókat veszi sorra. Csak ezek után kezdtünk ismerkedni a mássalhangzókkal. De nehogy azt tessék hinni, hogy az első a „b” betű volt. Nem! Az első mássalhangzó, íme, itt van, az „r”. (Kis elsősként, hajdanában—danában nem figyeltem rá, de ma elgondolkoztat: miért éppen az „r”?!

Az a bűbájos ebben a könyvben, hogy minden betűhöz rajz is jár.

Tessék, rögtön az „á” illusztrációja: egy kisfiú nagyra tátja a száját, mellette a doktor bácsi, kanállal kezében, nyílván a gyerek torkára kíváncsi, szinte hallom, ahogyan biztatja: „Nyisd ki szépen a szádat, így: á-á-á...”

Az „r” betűt magyarázó rajzon is egy kisfiú van, kezében fakereplővel (jaj! Tudják-e ma már, mi fán termett az?!) hergel egy mérges, vicsorgó kutyát. A kép alatt: kétbetűs szavak, mindegyikben van „r” betű: ír, úr, ár, ér... és a többi, világos cáfolatául annak a rágalomnak, mintha az Ábécéskönyvem azt hirdette volna, hogy „úr ír”... (Erről jut eszembe: Karinthy Frigyes ezt az új nevet adta G. B. Shaw-nak: Ír Úr Ír...)

Ám a legfontosabb: ezek a rajzok, a betűvel együtt, egy-egy betűrögzítő mozdulatra is megtanítottak minket! Miközben a magán- vagy mássalhangzókat kiejtettük, a tanító néni ritmikus kezejárására a mi kezünk is sajátságosan megmozdult: amit ő, ugyanazt mi is szinte belerajzoltuk a levegőbe. Azért, hogy minél mélyebben belénk ivódjon a betű hangzása és értelme.

Ma már kissé mulatságos erről beszélni, de mi még — 1931 szeptemberében útnak induló kisiskolásként — mutogatva is tanultuk a betűket.

És a szavakat — szó-ta-gol-va!

Tessék, mindjárt egy az első szótagolt mondatok közül, amelyeket fennhangon, kórusban zengett az egész osztály: „La-ci nem tán-col?” Ez különösen tetszett, azt hihettem, rólam van szó. A következő mondathoz kevesebb lett a között: „Ez a trom-bi-ta Bé-lá-é.” Ja, ha az övé...

S az első vers a könyvben? Népköltésből való: „Há-ta-mon a zsá-kom, / zsá-kom-ban a má-kom, / má-kom-ban a rá-kom. / A-ki szán-ja ká-rom, / varr-ja be a zsá-kom!”

Jólesett újabb meg újabb betűkkel, szavakkal, rajzokkal, szövegekkel megismerkedni. Ismerősként köszöntöm most őket. És bár akkor még nem sejtettem, ma már tudom: a népköltés után nemcsak Pósa Lajos következett, de — Petőfi Sándor is. „Gyi, te fa-kó, gyi, te szür-ke! / Gyi, két lá-bam, fus-sa-tok! / Mi-lyen ál-dott két csi-kó ez! / E-gyik sem kér ab-ra-kot!”

Szinte pontosan az Ábécéskönyvem feléig — szótagoltunk.

De a hatvanegyedik oldalon a Vince vitéz című olvasmány már „egyben” tartotta a szavakat „Vince vitéz hová vágtat? Viszi a paripája. Veszszőből van a paripa, csak úgy porzik utána az utca...”

Kováts Lajos szép kezeírásában olvashattuk — és olvashatom — Benedek Elek sorait: „Csillag lovam, repülj!” „Labda, labda, kerek labda...”

Kis olvasmány szerzője az a Sebők Zsigmond, akinek — egy-két évvel később — Mackó úrról és Dörmögő Dömötörtől szóló történeteit oly csillogó szemmel faltuk.

Gárdonyi Gézáról sem sejthettük még, amikor A cseresznye című írását olvastuk a Nagyapó tréfái című sorozatából, hogy ő írta az Isten rabjait, A láthatatlan embert, az Egri csillagokat.

Olvastunk tehát, és írtuk lassan a betűket, a szavakat, a mondatokat, megtanultuk Kölcsey Ferenc Himnuszának első szakaszát. Amikor már úgy éreztük — tanév vége táján —, hogy mindent tudunk, egy gyönyörűséges népdallal búcsúztunk: „Felmegyek én egy nagy hegyre. / Annak is a tetejére. / Onnan nézek hazám felé, / Édesanyám háza elé. / Édesanyám, gyújts gyertyára, /Hazaérek vacsorára. / Forralj nekem édes tejet, / Apríts belé lágy kenyeret! / Hadd egyem egy jó vacsorát, / Amit édesanyám csinált!”

Hol van az a nagy hegy? Hol vagy, édesanyám? Hol az én első tanító nénim, Darvas Vincéné? Átláthatatlan fényeken át nézek utánuk.

És az Ábécéskönyvemet visszateszem a polcra...

Dalos László

Aktuális Archívum Fórum Magunkról Impressum

Új Ember: ujember@drotposta.hu
Webmester: bujbal@freemail.hu