Uj Ember

2000. szeptember 10.
LVI. évf. 36. (2719.)

Kisboldogasszony — Szűz Mária születésének ünnepe (szeptember 8.)

Főoldal
Lelkiség
Katolikus szemmel
Ki a nagyobb?
Szederevés
Tanulni sohasem késő
Türelmi zóna
Élő egyház
Legalapvetőbb hittankönyvünk: A Biblia
Az Újszövetség és a zsoltárok — egy kötetben
Már nem is félek annyira a harmadik évezredtől...
Elhunyt papjaink
Pro Urbe-díjas váci karnagy
Hegyek harangja
Élő egyház
Jó hírek a vajdasági Aracsról
Akiből Csehország elnöke lehet
Shakespeare Bibliája és személyazonossága
Fórum
Fórum
A vitatott IX. Piusz pápa
François Mauriac emlékére
Az imádságról
Az Olvasó írja
Andocsi üdvözlégy
Fórum
Az angol egyházat nem VIII. Henrik alapította
Interjú John Hinddel, Gibraltár és Európa anglikán püspökével
„Jézus Szíve, legtisztább szív...”
Esztergomi kispapok a kanadai magyaroknál
Kitekintő
Otthon munkáért
A Habitat for Humanity egyházi hetéről
Kárpátalja — újjáépítés
Magyar ünnepek Rahón
Ifjúság
Gondola
Bánffy Miklós
A Humán Genom Program III.
Rejtvény
Tíz és tizennégy év közöttieknek
Kultúra
Erasmus műhelyében
Európa élő lelkiismerete
Ábécéskönyvem
A humanitás „nagykövete”
Illés Sándor új könyvéről
Lepkeszárny
Mozaik

Teréz Anya emlékezete - Macedóniából származott
Szent István-ünnep New Yorkban
Zene a pápának
Tanévnyitó Miskolcon
Emlékkereszt Tusnádfürdőn

Bogácson
.

 

Az Olvasó írja

Köszönet

Adósuk vagyok egypár köszönő sorral, amit most szeretnék törleszteni. Tudom jól, hogy a könyvjutalmak sorsolása gépi úton történik. Éppen ezért megörültem, amikor olvastam immár másodszor nevem a nyertesek között. A verseskönyv nagyot tetszett és nem dicsekvésből, mert az távol áll tőlem, már kézről-kézre adtam az olvasni szerető barátaimnak. Ugyanúgy teszek az Új Ember példányaival, átadtam a szomszédoknak, ha nem is hívek a templomhoz, de katolikusok, és szívesen olvassák. Én is azon vagyok, hogy terjedjen a jó szó, akár ilyen formában is.

Filip Miklósné

11 éves korom óta olvasom...

Engedjék meg, hogy e pár sorommal gratuláljak. A jó Isten áldását kérem továbbra is a jó és kedves írásaikhoz. Hála Istennek megértük, hogy hetilapjuk 55 éves lett. Nekem különben is sokat jelent, hiszen én 11 éves korom óta olvasom az 1945-től 1952-ig a szülői háznál kellett belőle felolvasnom (vasárnap). Férjhez mentem 1952. május 10-én és azóta is olvasom. Volt idő, mikor a munkahelyemen olvastam, és egyik ellenőröm mondta: maga ilyen újságot olvas, mondtam igen, de ha még egyszer meglátom baj lesz. Feleltem, ha nem tetszik küldjön el. Isten nem engedte csak ledolgoztam harminc évet a MÁV Utasellátónál. Minderről sokat lehetne írni. Amíg élni hagy a Mindenható, és olvasni tudok, addig mindig szeretettel várom hétről-hétre a kedves lapjukat. Maradok továbbra is olvasójuk.

Özv. Tóth Jenőné Szigethalom

És mi volt az ősrobbanás előtt?

Az Új Ember augusztus 20-27-ei. számában közölték dr. med. H.M. „Örökkévaló vagy teremtett” című cikkét. Az írással kapcsolatos aggodalmait szeretném az alábbiakban összefoglalni.

„A világegyetem az ősrobbanással keletkezett energiahordozó nélküli anyagtalan energiából.” Ezt a mondatot egy kiérdemesült középiskolai fizikatanár nem tudja értelmezni, nemcsak a fizika szempontjából, hanem nyelvileg sem. A Katolikus Egyház Katekizmusa a 296-298. pontjaiban azt tanítja: Isten a világot a semmiből teremtette. Az ősrobbanás egy nagyon sajátságos, de már meglévő anyagban történő változás, tehát nem a teremtés pillanata. így értelmezve a dolgot, a teremtés hívei nem találnak Isten létének új érvére. Isten léte marad a hit tárgya, harmóniában a K.E. Katekizmusával.

„A semmiből teremtett világ — betöltve feladatát — ismét semmivé lesz” — írja a cikk. A kinyilatkoztatás viszont új földről és új égről beszél, mint kétségtelenül megmaradó — ezek szerint anyagi — valóságról, hiszen a régi föld és a régi ég is anyagi valóság voltak. „Hiszem a test feltámadását”, valljuk meg hitünket minden vasárnapi szentmisében. Ez a feltámadt test anyagi valóság. Ennek kellene belesimulnia az ismét semmivé váló anyagi világba?

Végül a pulzáló világegyetemről. Ez Einstein általános relativitás-elméletének egy egyelőre hipotetikus következménye. Vagy igaz tehát, vagy nem. De ha nem igaz, akkor sem azért, mert „az örökmozgó... fizikai paradoxon” Az örök mozgó — perpetuum mobile a fizikában pontos definíciót kapott. Ebbe a definícióba nem került bele annak a lehetetlensége, hogy valami, valamilyen szerkezet állandóan mozog. Más követelmények alapján mondja a fizika a perpetuum mobilé-nek népszerűen elnevezett szerkezetekről, hogy megvalósulásuk lehetetlen. Az említett pulzáló világegyetem — újra említem hogy hipotézis, egyik lehetséges kimenetel a teremtett világ sorsának — nem esik a definíció tilalma alá.

Természetesen tudom, hogy az Új Ember nem fizikai szaklap. Ezek a megjegyzések fárasztóak a kívülállók számára. Mégis, ha az idézett cikk megjelenhetett ebben a lapban, akkor vele kapcsolatban megjelenhet a két lényeges megjegyzés: az ősrobbanás nem a teremtés pillanata, és az anyagi világ története nem a megsemmisülés felé tart.

fr. Beney György OFM
plébániai kisegítő, nyugalmazott fizikatanár

Aktuális Archívum Fórum Magunkról Impressum

Új Ember: ujember@drotposta.hu
Webmester: bujbal@freemail.hu