Uj Ember

2000. szeptember 10.
LVI. évf. 36. (2719.)

Kisboldogasszony — Szűz Mária születésének ünnepe (szeptember 8.)

Főoldal
Lelkiség
Katolikus szemmel
Ki a nagyobb?
Szederevés
Tanulni sohasem késő
Türelmi zóna
Élő egyház
Legalapvetőbb hittankönyvünk: A Biblia
Az Újszövetség és a zsoltárok — egy kötetben
Már nem is félek annyira a harmadik évezredtől...
Elhunyt papjaink
Pro Urbe-díjas váci karnagy
Hegyek harangja
Élő egyház
Jó hírek a vajdasági Aracsról
Akiből Csehország elnöke lehet
Shakespeare Bibliája és személyazonossága
Fórum
Fórum
A vitatott IX. Piusz pápa
François Mauriac emlékére
Az imádságról
Az Olvasó írja
Andocsi üdvözlégy
Fórum
Az angol egyházat nem VIII. Henrik alapította
Interjú John Hinddel, Gibraltár és Európa anglikán püspökével
„Jézus Szíve, legtisztább szív...”
Esztergomi kispapok a kanadai magyaroknál
Kitekintő
Otthon munkáért
A Habitat for Humanity egyházi hetéről
Kárpátalja — újjáépítés
Magyar ünnepek Rahón
Ifjúság
Gondola
Bánffy Miklós
A Humán Genom Program III.
Rejtvény
Tíz és tizennégy év közöttieknek
Kultúra
Erasmus műhelyében
Európa élő lelkiismerete
Ábécéskönyvem
A humanitás „nagykövete”
Illés Sándor új könyvéről
Lepkeszárny
Mozaik

Teréz Anya emlékezete - Macedóniából származott
Szent István-ünnep New Yorkban
Zene a pápának
Tanévnyitó Miskolcon
Emlékkereszt Tusnádfürdőn

Bogácson
.

 

Magyar ünnepek Rahón

A Máramarosi Havasok lábainál fekszik a körülbelül húszezres lélekszámú Rahó, járási székhely. Ruszin, ukrán, orosz, román lakosai mellett ma mintegy kétezer magyar is él a településen. Az 1945-ös szovjetizálásra csak az idősebb korosztály emlékezhet: amikor a település magyar óvodáját, iskoláit, intézményeit, a történelmi magyar egyházak működését erőszakosan felszámolták, vagy korlátozták. Legfontosabb érdek az lett, hogy a kipusztulásra ítélt magyaroknak se templomuk, se iskolájuk, s lassan már hírmondójuk se maradhasson. Az utóbbi évtizedekben a fiatalok már csak törve beszéltek magyarul.


Első és másodikos tanulók a szavalóversenyen

Mégis maradtak — még versmondóik is. Rahón 1988 októberében útjára indult egy kicsiny „hírmondói” kezdeményezés: Bilics Éva és Nezsmák Anna a magyar nyelv ápolására létrehozták a Petőfi Sándor Anyanyelvi és Művelődési Kört. Óvodásokkal, kisiskolásokkal, fiatalokkal játszva-mesélve-énekelve újra elkezdték a magyar nyelv tanítását. A 90-es évek elején a helyi általános iskolában már osztálynyi gyermek önálló tantárgyként, az 1. sz. középiskolában már száznál több fiatal fakultációs órákon tanulta a magyar nyelvet.

Lassanként rendszeressé váltak magyar szavalóversenyeik, emellett karácsonyi és más közösségi ünnepségeik. Amikor már az anyaország támogatására (pl. Rákóczi Szövetség, a Mocsáry Alapítvány és mások) is számíthattak, sikeres magyarországi gyermeknyaralásokat is szerveztek.

A 175 éves római katolikus templomban az idén már kétszer ültek nevezetes ünnepet a rahóiak. Először május 16-án, amikor védőszentjük, Nepomuki Szent János búcsúját összekötötték a keresztény magyar állam millenniumával. Együtt ünnepeltek a velük a más nemzetekhez és egyházakhoz tartozók is, de többen érkeztek Kárpátalja más tájairól és az anyaországból is. A zsúfolásig megtelt templomban előbb a magyar gyerekek mutatták be zenés-verses műsorukat. Ezután a papság mondott köszönetet a Gondviselésnek 175 igen forgandó év kegyelmeiért. A rahói magyar közösség az anyaországi partnerektől Szentkoronás Millenniumi Zászlót, majd a rahói római katolikus gyülekezet az egri rektortól az egri érsekség által adományozott Millenniumi Zászlót vehetett át. Juhász János rahói plébános vendégeitől csak azt kérte: vigyék magukkal az anyaországba egy szülőföldjén élni akaró magyar közösség jó hírét.

Május 20-án került sor a X. rahói magyar szavalóversenyre. A felkészítő pedagógusok közül ki kell emelnünk a rahói Zelinszky Évát, Schleiher Etelkát, a gyertyánligeti Einben Évát és Kuriljak Katalint, a kőrösmezői Szenek Olgát. Az összesen nyolcvanöt versenyzőt — nyelvtudásuk szerint — négy csoportba sorolták. Főleg a nyelvükkel éppen ismerkedő legkisebbek restelkedtek, hogy néha-néha „biccent” még a magyar szó a rahói gyermekszájak szögletén. Aki ott lehetett, e biccenéseket nem állta meg könnyek nélkül... A magyar versmondásban versenyző gyerekek felmenői igen sokfélék: mindkét ágon magyaroktól a mindkét ágon nem-magyarokig váltakoztak. Utóbbiak alkották a többséget.

A fő szervező Bilics Évának ez év július 20-a ugyancsak emlékezetes napja marad: nemcsak a rendíthetetlen hűségű görög katolikus püspök, Ortutay Elemér emlékére alapított, és idén másodszor odaítélt díjat vehette át, hanem Pomogáts Bélától, a Magyar Nyelv és Kultúra Nemzetközi Társasága elnökétől áldozatos munkájáért elismerő oklevelet is. A X. magyar szavalóversenyen, a 14-17 évesek kategóriájában az első helyet unokája, Hacskó Éva szerezte meg.

Záhonyi Lóránt

Aktuális Archívum Fórum Magunkról Impressum

Új Ember: ujember@drotposta.hu
Webmester: bujbal@freemail.hu