Uj Ember

2000. szeptember 10.
LVI. évf. 36. (2719.)

Kisboldogasszony — Szűz Mária születésének ünnepe (szeptember 8.)

Főoldal
Lelkiség
Katolikus szemmel
Ki a nagyobb?
Szederevés
Tanulni sohasem késő
Türelmi zóna
Élő egyház
Legalapvetőbb hittankönyvünk: A Biblia
Az Újszövetség és a zsoltárok — egy kötetben
Már nem is félek annyira a harmadik évezredtől...
Elhunyt papjaink
Pro Urbe-díjas váci karnagy
Hegyek harangja
Élő egyház
Jó hírek a vajdasági Aracsról
Akiből Csehország elnöke lehet
Shakespeare Bibliája és személyazonossága
Fórum
Fórum
A vitatott IX. Piusz pápa
François Mauriac emlékére
Az imádságról
Az Olvasó írja
Andocsi üdvözlégy
Fórum
Az angol egyházat nem VIII. Henrik alapította
Interjú John Hinddel, Gibraltár és Európa anglikán püspökével
„Jézus Szíve, legtisztább szív...”
Esztergomi kispapok a kanadai magyaroknál
Kitekintő
Otthon munkáért
A Habitat for Humanity egyházi hetéről
Kárpátalja — újjáépítés
Magyar ünnepek Rahón
Ifjúság
Gondola
Bánffy Miklós
A Humán Genom Program III.
Rejtvény
Tíz és tizennégy év közöttieknek
Kultúra
Erasmus műhelyében
Európa élő lelkiismerete
Ábécéskönyvem
A humanitás „nagykövete”
Illés Sándor új könyvéről
Lepkeszárny
Mozaik

Teréz Anya emlékezete - Macedóniából származott
Szent István-ünnep New Yorkban
Zene a pápának
Tanévnyitó Miskolcon
Emlékkereszt Tusnádfürdőn

Bogácson
.

 

Üszögös Szent Péter a néphagyományban

A kenyeret adó gabonatermesztéssel járó gondokat alig, vagy nem ismerők könnyen lehet, hogy erre a szószerkezetre rácsodálkoznak. Nem így az idősebb földművelő nemzedék, különösen a hetven éven túliak korosztálya. Ők feltehetően még emlékeznek arra, hogy kit és mit is fed a nem mindennapi név.

Első írásos említése megtalálható az 1506-ban megjelent, magyar nyelvemlékeket őrző, összegező Winkler-kódexben. Ez a kódex naptárt, énekeket, imádságokat, tanításokat, elmélkedéseket, passiót, evangéliumi részeket és apácákhoz intézett beszédeket foglal magába. Nevét az egykori birtokosától Winkler Mihály pécsi kanonoktól kapta, aki a tulajdonát képező kódexet az egyetemi könyvtárnak ajándékozta. Ebben a kódexben a többi között helyet kapott az „Üszögös Szent Péter, vagy Üszögütő Szent Péter” szóhasználat is és annak magyarázata.

A kenyérgabona-félék (búza, árpa, a rozs és a zab) súlyosan károsító gombabetegségei az üszöggombák. Azok közül is az úgynevezett kőüszög vagy büdösüszög különösen gyakori, és nagy károk okozója volt és maradt máig. Mivel évszázadokon át nem ismerték magát a kórokozót, ezért eredményesen nem tudtak ellene védekezni. A gyakorlat tapasztalatai alapján azonban kialakultak bizonyos népszokások, hagyományok és népi hiedelmek. Így például „Kisasszonynap előtt (= Kisboldogasszony, szeptember 8-án) való éjjel az elvetendő búzát ponyvával lefedve a szabad ég alá helyezték, hogy ott a harmat, mint az „szentölise foggya meg”. Ha az ilyen gabonát a többi vetőmag közé keverték (tartotta hiedelem), az nem lett üszkös. Gyakorlati tapasztalat volt az is, hogy ha Szent Iván napján (június 24-én) az esti órákban egy marék gabonaszemet a szabad ég alá, a telekre visznek, majd ott az éjszakai-hajnali harmat járja át, s ezt a búzát a többi vetendők közé keverték, nem lett üszkös. Az üszöggel kapcsolatos további hiedelmek még, az úgynevezett Kétasszonynap = Nagyboldogasszony — augusztus 15. — és Kisboldogasszony — szeptember 8. — között kell a búzát kicsépelni. Azokban az időkben még kizárólag kaszával arattak, nem volt kombájn. A már hombárban (= a szemes gabona tárolására ácsolt, vagy szegelt láda, vagy a kamra deszkákkal elrekesztett része) tárolt búzát szellőztették, hogy az meg ne „szurkosodjon” (üszkösödjön).

A búza vetésére mindig az úgynevezett „búzahét”-ként említett Ferenc-hetet (októberben) tartották a legjobbnak. Ha azon a vetik a búzát, az mentes lesz az üszögtől. Azt is tartották még, hogy az úgynevezett „Üszögös Szent Péter” napján (április 29. a tavaszi, szeptember 9. és október 2. — amely ma már Petra napja — az őszi búza esetében) nem szabad gabonát vetni, mert üszkös búzát aratnak majd.

Ezek a megfigyeléseknek — ez ma már bizonyított — biológiai alapjai vannak. A legtöbb gondot adó kőüszög spórái az őszi vetésű búzaszem csírázásakor (októberben, különösen novemberben) a gyökércsomókon át fertőzik a kis növényt, onnan jut jut el a kalászig. A betegség tünetei általában már csak a virágzás után figyelhetők meg. Az érett üszögös búzaszem belsejében nagy tömegben képződő üszögspórák a romlott heringre emlékeztető (trimetil-amintól) nehezen tűrhető kellemetlen szagot árasztanak. Ezért nevezik még „büdös” üszögnek is.

Csefkó Gyula (1878-1954) — aki Szegeden a Polgári Iskolai Tanárképző Főiskola nyelvész professzora volt — úgy vélekedett a különös elnevezésről, hogy abban valójában Péter apostol székfoglalása, „ű székössége” foglaltatik, ez lett aztán a nép nyelvén „Üszögös Szent Péter”.

Így kapcsolódott a vallás és az élet gyakorlata az elmúlt évszázadok során.

Bognár Sándor

Aktuális Archívum Fórum Magunkról Impressum

Új Ember: ujember@drotposta.hu
Webmester: bujbal@freemail.hu