Uj Ember

2000. szeptember 10.
LVI. évf. 36. (2719.)

Kisboldogasszony — Szűz Mária születésének ünnepe (szeptember 8.)

Főoldal
Lelkiség
Katolikus szemmel
Ki a nagyobb?
Szederevés
Tanulni sohasem késő
Türelmi zóna
Élő egyház
Legalapvetőbb hittankönyvünk: A Biblia
Az Újszövetség és a zsoltárok — egy kötetben
Már nem is félek annyira a harmadik évezredtől...
Elhunyt papjaink
Pro Urbe-díjas váci karnagy
Hegyek harangja
Élő egyház
Jó hírek a vajdasági Aracsról
Akiből Csehország elnöke lehet
Shakespeare Bibliája és személyazonossága
Fórum
Fórum
A vitatott IX. Piusz pápa
François Mauriac emlékére
Az imádságról
Az Olvasó írja
Andocsi üdvözlégy
Fórum
Az angol egyházat nem VIII. Henrik alapította
Interjú John Hinddel, Gibraltár és Európa anglikán püspökével
„Jézus Szíve, legtisztább szív...”
Esztergomi kispapok a kanadai magyaroknál
Kitekintő
Otthon munkáért
A Habitat for Humanity egyházi hetéről
Kárpátalja — újjáépítés
Magyar ünnepek Rahón
Ifjúság
Gondola
Bánffy Miklós
A Humán Genom Program III.
Rejtvény
Tíz és tizennégy év közöttieknek
Kultúra
Erasmus műhelyében
Európa élő lelkiismerete
Ábécéskönyvem
A humanitás „nagykövete”
Illés Sándor új könyvéről
Lepkeszárny
Mozaik

Teréz Anya emlékezete - Macedóniából származott
Szent István-ünnep New Yorkban
Zene a pápának
Tanévnyitó Miskolcon
Emlékkereszt Tusnádfürdőn

Bogácson
.

 

Kárpátalja — újjáépítés

Az elmúlt években nemcsak itthon, hanem határainkon túl, így Kárpátalján is komoly károkat okoztak az ár- és belvizek. A Magyar Karitász (a katolikus egyház hivatalos segélyszervezete) igyekszik segítséget nyújtani a katasztrófák áldozatainak. A kárpátaljai újjáépítést a segélyszervezet a Magyar Katolikus Püspöki Kar templomi perselygyűjtéséből (13 320 011 Ft) és a Magyar Karitász Alapítvány által összegyűjtött céladományokból fedezi. A folyamatban lévő újjáépítési programok felett Adányi László (a Magyar Karitász főtitkára) vezetésével tartottak szemlét a katasztrófa sújtotta térségben.

* * *


A ferencesek nélkülözhetetlenek
a segélyakcióban (A képen: Pap Tihamér atya)

Kevesen vannak, akik a televízió adásain, vagy az újság hírein túl személyes tapasztalatot is szereztek a Kárpátalján élők helyzetéről. Nem túlzás, amikor a helyzetet jól ismerők azt mondják, hogy „a harmadik világ a magyar-ukrán határnál kezdődik”. A szegénységet, a kulturálatlan viszonyokat pedig csak tetézte a tavaly novemberi árvíz, amikor a medrükből kilépő folyók tízesével rombolták le a házakat. A katasztrófát követően a Magyar Karitász 133 teherautónyi szállítmányt juttatott ki az árvíz sújtotta régióba. A szállítmány többek közt 29825 darab, egyenként nyolckilós élelmiszer-csomagot tartalmazott. A későbbiekben a segélyszervezet több mint negyven házat vásárolt a rászorulóknak és közel húsz lakást újított fel. Bustyaházán például huszonhárom házat építettek, melyekben egy-egy család kap új otthont. Az építkezések, az emberek betelepítése, a közművesítés és mindezek megszervezése a megbízható világi munkatársak és a kárpátaljai Ferences Misszió segítségével történt. A szemle keretében Nagyszőlősön a Misszió vezetője, Pap Tihamér atya a ferencesek tevékenységéről és az itt működő Szociális és Karitatív Központ munkájáról adott tájékoztatást. A helyi viszonyokra jellemző, hogy az ingyen konyha mellett a Központ egy gyógyszerraktárat is működtet, ahol a megfelelő hatóanyag tartalmú gyógyszerek szakemberek útmutatása alapján, recept ellenében hozzáférhetők. Ugyanis Kárpátalján gyógyszert gyakorlatilag csak a piacon lehet kapni, még Munkácson is. De térjünk vissza az árvízre, hiszen a katasztrófa kapcsán a Magyar Karitász a helyzet súlyosságát felmérve rövid és hosszú távú intézkedések sorozatát indította el. Az alapvető szempont természetesen az volt, hogy a leginkább rászorulókon kell segíteni. Az érintett térségben a Tarac patak menti kis hegyi falu, Németmokra szinte kilátástalan helyzetbe került. Tavaly november 4-én éjszaka a térségben harminckét házat sodort el az ár. Papena Iván, a helyi polgármester elmondta, hogy az élelmiszer-segélyeket csak helikopteren tudták eljuttatni a lakosoknak és csak három hónap múlva sikerült kétéltű járművekkel megközelíteni a falut. A Karitász úgy próbál segíteni Németmokra fedél nélkül maradt lakosain, hogy a Bustyaházán épült huszonhárom házba költöztetik őket. Vannak azonban, akik nem hagyják el romos otthonukat, pedig a falu közvetlen közelében levő, meredek hegyoldalak felől a meggondolatlan erdőirtások következtében állandóan fenyeget a földcsuszamlások veszélye. Elmondható, hogy a legutóbbi időben már többen belátták ezt a helyzetet és éltek a karitász adta lehetőségekkel.


Az árvíz mellett hegyomlások is pusztították a falvakat

A szemlét követően Adányi László, a Magyar Karitász főtitkára összegezte az újjáépítési munkálatok eddigi eredményeit. Kiemelte a kárpátaljai Ferences Misszió és a világi segítők szerepét, hiszen helyi ismereteikkel, tekintélyükkel sokat segítettek a segélyakciók sikeres kivitelezésében. Hangsúlyozta, hogy felelősek vagyunk a nálunk rosszabb helyzetben élőkért, Kárpátalja pedig a leginkább segítségre szoruló határon túli terület. Át kell tehát gondolni, hogy a teljes régió kulturális felemelkedéséhez hogyan lehetne hozzájárulni. Ennek a folyamatnak kezdeteként például Nagyszőlősön létesült egy asztalosműhely. Ez a műhely nemcsak munkát ad az itt élőknek, hanem a helyreállítási feladatokban is fontos szerepet játszik. A kárelhárítást követően részletesen ki kell majd dolgozni a szociális struktúra és a munkaerő képzés megfelelő formáit. Ez pedig az újjáépítés következő lépcsőjét jelenti majd.


Bustyaházán huszonhárom ház épült a rászorulóknak

Körössy László

A Magyar Karitász országos hálózatához négyszázötven, plébániákon szerveződő, önkéntesekből álló karitász csoport kapcsolódik. Ebben a mozgalomban mintegy 6000 ember vesz részt. A segélyszervezet szociális és egészségügyi intézményeket is működtet. A karitász munkáját a Magyar Karitász Alapítvány támogatja.

Aktuális Archívum Fórum Magunkról Impressum

Új Ember: ujember@drotposta.hu
Webmester: bujbal@freemail.hu