Uj Ember

2000. szeptember 10.
LVI. évf. 36. (2719.)

Kisboldogasszony — Szűz Mária születésének ünnepe (szeptember 8.)

Főoldal
Lelkiség
Katolikus szemmel
Ki a nagyobb?
Szederevés
Tanulni sohasem késő
Türelmi zóna
Élő egyház
Legalapvetőbb hittankönyvünk: A Biblia
Az Újszövetség és a zsoltárok — egy kötetben
Már nem is félek annyira a harmadik évezredtől...
Elhunyt papjaink
Pro Urbe-díjas váci karnagy
Hegyek harangja
Élő egyház
Jó hírek a vajdasági Aracsról
Akiből Csehország elnöke lehet
Shakespeare Bibliája és személyazonossága
Fórum
Fórum
A vitatott IX. Piusz pápa
François Mauriac emlékére
Az imádságról
Az Olvasó írja
Andocsi üdvözlégy
Fórum
Az angol egyházat nem VIII. Henrik alapította
Interjú John Hinddel, Gibraltár és Európa anglikán püspökével
„Jézus Szíve, legtisztább szív...”
Esztergomi kispapok a kanadai magyaroknál
Kitekintő
Otthon munkáért
A Habitat for Humanity egyházi hetéről
Kárpátalja — újjáépítés
Magyar ünnepek Rahón
Ifjúság
Gondola
Bánffy Miklós
A Humán Genom Program III.
Rejtvény
Tíz és tizennégy év közöttieknek
Kultúra
Erasmus műhelyében
Európa élő lelkiismerete
Ábécéskönyvem
A humanitás „nagykövete”
Illés Sándor új könyvéről
Lepkeszárny
Mozaik

Teréz Anya emlékezete - Macedóniából származott
Szent István-ünnep New Yorkban
Zene a pápának
Tanévnyitó Miskolcon
Emlékkereszt Tusnádfürdőn

Bogácson
.

 

Varga Domokos

Ki a nagyobb?

A vérében van, úgy látszik, az embernek, hogy unos-untalan másokhoz mérje magát, erejét, presztízsét, vagyonát, hatalmát. Hát még akik kiemelkednek valamiképp a köznépből! Ők keresik csak igazán a módját — politikusok, pénzemberek, tudósok, tollforgatók, színészek, tévésztárok, élsportolók, maffiafőnökök, főrendőrök, főkatonák és egyebek —, hogyan kerülhetnének egymás elébe-fölébe, a társadalom sokféle dobogós helyének mennél kívánatosabbikára, dicsőségesebbikére.

Nem is ez a baj. Enélkül még az élet is megállna. Ne is csodáljuk, ha már a néhány éves kicsi gyerekek sem tudnak meglenni egymással huzakodás, marakodás, irigykedés, féltékenykedés nélkül. Sőt, meg is sínylik ennek a hiányát, akik például testvér nélkül nőnek fel, s nagykorukra sokszor emiatt válnak védtelenebbé másoknál. Megesik bizony, hogy nyolc-tíz-tizenkét éves korukban — a gyermeki versengés klasszikus időszakában — sem edződnek meg eléggé, még mielőtt eljutnának a serdülőkor külső-belső nagy válságaiba, önbizalmuk megrendülésének és túltengéseinek hányattatásaiba. Vagy még mielőtt tovább cseperedvén elkezdenének a családjukból kiválni, csapatokba verődni, a feltörekvők fölényével téve ítéletet az előző nemzedék felett. De legtöbben mégis idejében megedződnek, s arra nevelődnek, hogy az a jó, ha győzni tudnak. Ha a nagyok, az ügyesek, az erősek közé sorolódnak. Az pedig, hogy emiatt valamelyik társuk lejjebb és még lejjebb szorul, netán a földig alázódik, legyen az ő baja.

Ezt persze kevesen mondják így ki, de akkor is ott bujkál mindnyájunkban. Megvolt még Jézus tanítványiban is: ránk hagyták az evangéliumok, hányszor versengtek, hogy ki a nagyobb. Lukácstól tudjuk, hogy még az utolsó vacsora elköltése után is képesek voltak ezen vitatkozni. Akkor kérdezte tőlük Jézus:

Ki a nagyobb, aki az asztalnál ül, vagy aki felszolgál neki? Ugye, az asztalnál ülő? Én mégis úgy vagyok köztetek, mint szolga.” János szerint pedig ennek bizonyságául „felkelt a vacsorától, levetette felsőruháját, fogott egy kendőt, és maga elé kötötte, aztán vizet öntött egy mosdótálba, és mosni kezdte tanítványainak a lábát, majd a derekára kötött kendővel megtörölte”. A tiltakozó Pétert is. Sőt nyilván Júdásét is. „Ti Mesternek és Úrnak hívtok engem” — intette aztán a tizenkettőt, mikor újra az asztalhoz ült. — „Jól teszitek, az vagyok. Ha tehát én, az Úr és Mester, megmostam a lábatokat, ti is meg kell, hogy mossátok egymásét.”

Ez Jézus logikája. De a miénk nem ez. Tiszteljük, szeretjük, imádjuk Jézust, hát nem vitatkozunk vele, csak szép csöndesen szemet hunyunk az efféle képtelen túlzásai felett. Még hogy odatartsuk a másik orcánkat is? Odaadjuk a ruhánkat is? Két mérföldre menjünk el azzal, aki egy mérföldre kényszerít el? Térdre ereszkedve mossuk egymás mocskos lábát? Így legyünk igazi nagyok? No nem. Ezt azért nem.

Pontosabban: nincsenek-e köztünk olyanok, nem is kevesen, akik mégiscsak ilyenformán élnek, viselik magukat, sorsukat? Kipofozva, kifosztva, kényszerítve, megalázva? Nem azért ugyan, mert nagyok akarnak lenni a mennyek országában. De mit tehetnek, ha akarva-akaratlan tűrniük kell a rosszat, lévén gyöngék és kiszolgáltatottak?

Néha úgy érzem: nemcsak hogy nincsenek kevesen — tán ők vannak többen. Már az iskolapadokban kiválasztódnak közülünk azok, akik első osztálytól fogva sikert sikerre halmoznak, fájdalmasan csillogtatva fölényüket a többiek — a lemaradók — szemében. De az iskolán túli versengésbe is hányan indulnak olyan behozhatatlan előnnyel, hogy a ki nem választottak, a szürke mindennapok terhével megrakottak csak szűkölhetnek: miért kell nekik sorsszerűen mindig alulmaradniuk? Ők labdába sem rúghatnak ott, ahol arra megy a játék: ki a nagyobb.

Volt egy ismerősöm, egy „jobb családból” való, szerencsétlen nő, akit nagyon meggyötört az élet, s főleg az idegzetét szétziláló mániás depresszió. Alkohollal is, altatókkal is kábította magát, s itta ellentételképpen a bögrényi erős feketéket. Közben pedig folyvást jó akart lenni. Régi barátai, ismerősei már menekültek előle, mert mániákusan tukmált rájuk ezerféle kéretlen segítséget. Aztán meg ő maga próbált meg elmenekülni itthoni kudarcai elől: valamikor 1980 tájt Svédországba disszidált. Engem még onnan is fel-felhívott telefonon, olykor fél órákra is, hogy — mint mondta — emberi hangot halljon. Bár inkább ő nyöszörögte-nyavalyogta el ilyenkor a magáét, vagy zokogta bele a kagylóba Balassi Bálint bűnbánó énekét: „Bocsásd meg, Úristen, ifjúságomnak vétkét, / Sok hitetlenségét, undok fertelmességét...”

„Mit keseregsz? — kérdeztem tőle egyszer. — Nem olvastad a Bibliában a szegény és a gazdag Lázár történetét? A szívem szakad meg érted. De nekem, hidd el, több félnivalóm van a végső számadástól, mint neked.”

Nem tudtam segíteni rajta. Az a svéd pap sem tudott, aki patrónusául szegődött odakint. Mikor már minden ereje elhagyta, imára kulcsolta kezét, úgy adta át magát a meghívott halálnak.

Ha rágondolok néha, újra meg újra, nagyon kicsinek érzem magam. Őfelőle jóval nyugodtabb vagyok. Meg kellett, hogy kapja a kért bocsánatot.

(A szerző József Attila-díjas író)

Aktuális Archívum Fórum Magunkról Impressum

Új Ember: ujember@drotposta.hu
Webmester: bujbal@freemail.hu