Uj Ember

2008.01.20
LXIV. évf. 3. (3101.)

Ingyenes
műsorújság-
melléklettel!

Főoldal
Címlap
Ismerjük meg, szól hozzánk!
Ökumenikus sajtótájékoztató a Biblia évéről
A Népek Apostolának jubileuma
Általa egymáshoz is közelebb kerülünk
Lelkiség
A kezdetben a vég
Szentírás-magyarázat
"Hogy egyek legyenek"
Homíliavázlat
A kenyértöréstől a szentmiséig (XXXIV. rész)
LITURGIA
A hét szentjei
A hét liturgiája
A év
Katolikus szemmel
"Imádság az imádságban"
Gondolatok az ökumenikus imahétre
Tiltakozni nem elég, segíteni kell...
Beer Miklós püspök az egészségbiztosítási törvényről és a keresztények tennivalóiról
Mikor nem szabad engedelmeskedni?
Sérülnek alapvető emberi jogaink
Élő egyház
"Ez az én szeretett fiam, őt hallgassátok"
Megnyitották a Biblia évét a debrecen-nyíregyházi egyházmegyében
Patronába hívogató
Egyházi tulajdonban...
Erős személyiséget neveljünk!
Családakadémia a missziós nővéreknél
Élő egyház
"A laicista Franciaország és pápista elnöke"
Fórum
Oroszország keresztény gyökerei
Integráció és szegregáció
Tűnődés a hétről
KÖNYVESPOLC
Joseph Ratzinger teológiájáról
Az Olvasó írja
Ünnepek utáni hangok
Fórum
A megalázott katolikus egyház új életre kelt
II. János Pál pápa tíz évvel ezelőtti, történelmi kubai látogatásáról
A sérült is teljes ember
Menedéket nyújtó közösségek: a Bárka és a Hit és Fény
Fórum
A szent fegyelem törvényei
Huszonöt éves az új Egyházi Törvénykönyv
Nagy idők tanúja volt
Negyven éve halt meg Shvoy Lajos püspök
Oldalfalva határában
ÁLMODIK A MÚLT
Fórum
Az ige és a szentség viszonyának új meghatározása
A Biblia éve (4.)
Ki csillapítja éhségüket?
A keresztény értékek és a média kapcsolatáról
Ifjúság
Ötezer művész Sydney-ben
Ifjúsági fesztivál is lesz a világtalálkozón
HÍRVILÁG
Ami vonzó, és ami ciki
Lelkipásztorok a tisztaságra nevelésről
Közösség- és személyiségfejlesztés
A Nagyító Alapítvány pályázata
Séta utca
Rejtvény
Lóugrás
Kultúra
Mitől imádság a Himnusz?
Töredék
Nézőtér
Puccini és a "globalizmus"
Hang-sorok
"Louvre" az arab világ szívében
Paletta
Fórum
A város egyik ékessége
A győri egyházmegye kincsei
Az örmények Velencéje
Mozaik
Emlékezés Szent Margitra
Szent Ágnes
AZ ESZTERGOMI KERESZTÉNY MÚZEUM KINCSEI
A doni hősökre emlékeztek
Kigördülő vonat
Jerzy Kawalerowicz búcsúja
Élelmes pesti madarak

 

A város egyik ékessége

A győri egyházmegye kincsei

Győr műemlékekben a második leggazdagabb vidéki városunk. Utcái, épületei a történelmi korszakok egész sorát idézik elénk. Templomok, paloták, jellegzetes sarokerkélyek, múzeumok őrzik azt a Győrt, amelyben ezer éve kulturális, építészeti és természeti értékek sora ötvöződik. Szakrális műemlékei az ezeréves magyar kereszténység emlékei is. A feltételezések szerint az egyházmegyét Szent István királyunk alapította. Bizonyítéka ennek a pécsi püspökség alapítólevele, amit 1009-ben a győri székesegyházban állítottak ki.


Filigrándíszes kehely 1500-ból

A győri püspökség a középkor idején végig vezető szerepet töltött be. Az Árpád-korból híres püspökök álltak az egyházmegye élén. Az egyik Szent László király idején a német származású Hartvig volt, aki később Könyves Kálmán megbízásából Szent István történetét írta meg. Szintén győri püspök volt Péter, akit Anonymusszal azonosítanak, és aki a Gesta Hungarorum szerzője. Nagy Lajos féltestvére, Kálmán püspök kezdte a székesegyház gótikus átépítését, amit azóta is folyamatosan megújítanak. A város és az egyházmegye végigélte azokat a hányattatásokat, amelyek a magyar történelem szomorú eseményeivel is összefonódtak. Tatárdúlás, gyújtogatás, német seregek fosztogatása, hatalmi harcok, csaták. Szerencsére azonban a térség és a város nem csupán rossz napokat látott. A viszontagságok ellenére sok szakrális értéket is meg tudott őrizni. Ezek a közös kincsek tekinthetők meg a győri kincstárban.


Úrmutató Németjárfalváról (XVI. század)

A kincstár története főként a székesegyházéhoz kapcsolódik. A tárlat magját azok a tárgyak képezik, amelyeket a székesegyház sekrestyéjében őriztek. Másik része akkor került Győrbe, amikor az első világháború alatt és után menekítették az egyházmegye plébániáinak értékes tárgyait.

Ez utóbbiból jött létre az egyházmegyei múzeum, amely a régi papnevelde épületében kapott helyet. 1989-ben pedig a múzeum tárgyaiból és a székesegyház kincseiből született meg az a kiállítás, amelyik ma a Győri Egyházmegyei Kincstár néven látogatható. A kiállítást Hajtóné Kolba Judit muzeológus - aki ma az egyházmegyei gyűjtemények szakfelügyelője - rendezte. Létrejöttét a kezdetektől máig szakértő figyelemmel kíséri.

A gyűjteményt egy 1989 után visszakapott épületben helyzték el, amelynek másik felében ma idős papok számára létesült otthon működik. Ebben az épületben található az a híres könyvtár is, amely hatvanhétezer könyvet, köztük ősnyomtatványokat és kéziratokat is őriz. Ez a könyvtár azonban főként szakemberek, kutatómunkát végzők által látogatott. Anyagából néhány darab azonban látható a kiállításon.

A kincstár állandó anyaga az esztergomi bazilika után a második leggazdagabb gyűjtemény, mely időrendi sorrendben mutatja be a tárgyakat. Elsősorban ötvösmunkákban bővelkedik: gótikus, sodronyzománcos, illetve filigrános kelyheket láthatunk a XV. századból, melyek főként a székesegyházból származnak. Vannak azonban az egyházmegye területéről való, hasonló korú munkák is. A kiállítás értékes darabja az az 1400-as évekből származó miseruha, amelyen egy később ráhelyezett Mátyás-címer található. A hagyomány úgy tartja, hogy Mátyás királytól kapta ajándékba a püspökség.

A magyarországi gótikus ötvösség egyik legcsodálatosabb darabját is itt őrzik, az 1500-as évekből való úrmutatót, amely eredetileg a pozsonyi klarisszáké volt. Szent Klára és Orsolya alakja van rajta. Amikor II. József feloszlatta a rendeket, akkor került át egy falusi plébániára Németjárfalura, majd onnan vásárolta meg a XX. század elején Várady Lipót győri püspök, és adományozta a székesegyháznak.

Szép és értékes darabok azok a XVI-XVII. századból való győri ötvösműhelyben készült tárgyak, amelyek közé tartozik az a kehely is, melynek ajándékozóját név szerint ismerjük. Értékes darabja a tárlatnak az a kilencvenöt centiméter magas talpas kereszt, amit Hetesi Pethe Márton püspök készíttetett Ulmban.

A XVII-XVIII. századból főként német és bécsi munkákat őriz a kincstár. Augsburgból származó kelyhet, amely a passió jeleneteit ábrázolja. Szintén augsburgi mester keze nyomát őrzi egy igen értékes kézmosókészlet is. Több bécsi munka is felbukkan a gyűjteményben. Megtekinthető egy érdekes és modern hatású úrmutató is, amelyet Keresztély Ágost készíttetett Regensburgban. Talpazatának tetején két angyal fogja az ostyatartót, amelyet kicsi felhők és sugarak vesznek körül. A latin felirat szerint 1701-ben ajándékozták a székesegyháznak.

Meg kell említenünk Zichy Ferenc nevét, aki 1743 és 1783 között volt püspök, s talán a legnagyobb hatású főpap volt Győrben. Felújíttatta a székesegyházat, és számos liturgikus tárggyal gazdagította a kincstárat. Ebből az időből maradt fenn egy filigrándíszítéssel, zománcmunkával, ékkövekkel kirakott kehely, amely Krisztus kínszenvedését ábrázolja. De erre az időszakra datálható az a filigrándíszítésű pásztorbot is, amelynek felső részén Szűz Máriát ábrázolják a gyermekkel, a másik oldalán pedig Keresztelő Szent Jánost. A bot nyelének fölső végén pedig a Zichy-család címere látható.

A XVIII. század végéről a legcsodálatosabb a lőcsei születésű Szilassy János által készített úrmutató, melyet úgynevezett tűzben pikturált képecskékkel díszítette a mester. A tárlatnak ez az egyik legnevezetesebb ékessége.

Az ötvöstárgyakon kívül tartalmaz a gyűjtemény miseruhákat is. Ezek közül különlegesek azok a bőrből készült festett kazulák, amelyek valószínűleg a majki kamalduli kolostorból kerülhettek Győrbe.

A tárlaton bemutatott püspöki mellkeresztek és gyűrűk között látható Keresztély Ágost briliánsokkal és smaragddal díszített mellkeresztje is, amely egy festményen is feltűnik.

A tárlatot rendező és lapunk számára bemutató Hajtóné Kolba Judit a kincstár mai állapotával kapcsolatban rámutatott néhány nehézségre. A csökkenő támogatás következtében egyre kevesebb pénz jut a kiállítás korszerű fenntartására és az értékes tárgyak restaurálására. Ha a mai állapotok a jövőben nem változnak, akkor bekövetkezhet a baj. Létszámhiánnyal is küzd az intézmény: jelenleg egyetlen ember látja el a pénztárosi, teremőri és tárlatvezetői feladatokat. A tárlat elvileg mindig látogatható, de a fenti okok miatt előre be kell jelentkezni. A kényszerhelyzetben idén március helyett csak májusban nyílik és október végén be is zár a kiállítás.

A kincstár az amúgy is sok kulturális kincsben bővelkedő Győr városának és az egyházmegyének csakugyan egyik ékessége.

Koncz Veronika

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu