Uj Ember

2008.01.20
LXIV. évf. 3. (3101.)

Ingyenes
műsorújság-
melléklettel!

Főoldal
Címlap
Ismerjük meg, szól hozzánk!
Ökumenikus sajtótájékoztató a Biblia évéről
A Népek Apostolának jubileuma
Általa egymáshoz is közelebb kerülünk
Lelkiség
A kezdetben a vég
Szentírás-magyarázat
"Hogy egyek legyenek"
Homíliavázlat
A kenyértöréstől a szentmiséig (XXXIV. rész)
LITURGIA
A hét szentjei
A hét liturgiája
A év
Katolikus szemmel
"Imádság az imádságban"
Gondolatok az ökumenikus imahétre
Tiltakozni nem elég, segíteni kell...
Beer Miklós püspök az egészségbiztosítási törvényről és a keresztények tennivalóiról
Mikor nem szabad engedelmeskedni?
Sérülnek alapvető emberi jogaink
Élő egyház
"Ez az én szeretett fiam, őt hallgassátok"
Megnyitották a Biblia évét a debrecen-nyíregyházi egyházmegyében
Patronába hívogató
Egyházi tulajdonban...
Erős személyiséget neveljünk!
Családakadémia a missziós nővéreknél
Élő egyház
"A laicista Franciaország és pápista elnöke"
Fórum
Oroszország keresztény gyökerei
Integráció és szegregáció
Tűnődés a hétről
KÖNYVESPOLC
Joseph Ratzinger teológiájáról
Az Olvasó írja
Ünnepek utáni hangok
Fórum
A megalázott katolikus egyház új életre kelt
II. János Pál pápa tíz évvel ezelőtti, történelmi kubai látogatásáról
A sérült is teljes ember
Menedéket nyújtó közösségek: a Bárka és a Hit és Fény
Fórum
A szent fegyelem törvényei
Huszonöt éves az új Egyházi Törvénykönyv
Nagy idők tanúja volt
Negyven éve halt meg Shvoy Lajos püspök
Oldalfalva határában
ÁLMODIK A MÚLT
Fórum
Az ige és a szentség viszonyának új meghatározása
A Biblia éve (4.)
Ki csillapítja éhségüket?
A keresztény értékek és a média kapcsolatáról
Ifjúság
Ötezer művész Sydney-ben
Ifjúsági fesztivál is lesz a világtalálkozón
HÍRVILÁG
Ami vonzó, és ami ciki
Lelkipásztorok a tisztaságra nevelésről
Közösség- és személyiségfejlesztés
A Nagyító Alapítvány pályázata
Séta utca
Rejtvény
Lóugrás
Kultúra
Mitől imádság a Himnusz?
Töredék
Nézőtér
Puccini és a "globalizmus"
Hang-sorok
"Louvre" az arab világ szívében
Paletta
Fórum
A város egyik ékessége
A győri egyházmegye kincsei
Az örmények Velencéje
Mozaik
Emlékezés Szent Margitra
Szent Ágnes
AZ ESZTERGOMI KERESZTÉNY MÚZEUM KINCSEI
A doni hősökre emlékeztek
Kigördülő vonat
Jerzy Kawalerowicz búcsúja
Élelmes pesti madarak

 

KÖNYVESPOLC

Joseph Ratzinger teológiájáról

A magyarországi L´Harmattan Kiadó Coram Deo Kortársak sorozatát igen hasznos könyvvel gazdagította. A németországi Freiburg egyetemének két neves teológusa, az 1956-os születésű Helmut Hoping dogmatikaprofesszor és ifjabb tudományos asszisztense (1967) a mai pápa megválasztásának évében a Herdernél megjelentetett könyvét Görföl Tibor avatott fordításában adta elénk Joseph Ratzinger teológiájáról.

A szélesebb olvasóközönség számára készült kötet bevezető tanulmánya és Ratzinger professzor műveinek néhány fontos részlete a nagy teológus világos gondolkodásmódját és teológiai munkásságának folytonosságát kívánja bemutatni. A szinte áttekinthetetlenül sok könyv és tanulmány ismeretében is szerényen csak e teológia "körvonalairól" szólnak. Mindamellett jelzik e teológiai életművet kísérő feszültségeket is. Bár hivatalos megnyilatkozásait figyelmen kívül hagyták, mégis természetesen kulcsot kap az olvasó XVI. Benedek gondolatvilágához. Ezért is ajánlom a százötven oldalas könyv figyelmes tanulmányozását.

Az egyház kialakulása és mibenléte az első kérdés. Ratzinger professzor az egyházat mint communiót és Krisztus testét értelmezte az "Isten népe" inkább szociologikusnak vélt felfogásával szemben. - A másik alapvető kérdés Jézus Krisztus az értelmezések feszültségében. Azt vallja, hogy Jézus alakját leginkább akkor tudjuk megközelíteni, ha a róla rajzolt képekről leválasztjuk, amit "a kortárs ideológiák hordtak fel rájuk". Nos, A názáreti Jézus című könyv azóta már felmutatta Joseph Ratzinger-XVI. Benedek teljes Jézus-képét. - Az istenkérdés alapigazsága a keresztények számára, hogy "Isten Ábrahám, Izsák és Jákob Istene, aki egyben Jézus Krisztus Istene is, nem azonos a filozófusok Istenével". Ez a harmadik kérdés. Legalább ennyire időszerű a negyedik téma: a kereszténység a vallások párbeszédében. S benne: a kereszténység a hit és az ész szintézise.

A kötet címében szereplő jelző - anstössige = megütköztető - magyarázatára a bevezetés e mondatából következtethetünk: "A Ratzinger nyilatkozataira adott nyilvános reakciók mindamellett azt tanúsítják, hogy a hit igazságigényéhez ragaszkodó szemlélete nem csupán - negatív értelemben - megütköztetőnek bizonyult, de egyidejűleg ösztönző erővel is hatott a vallások közötti és a vallásról szóló párbeszédre."

A kötet függelékében "tömören és velősen" rövidebb idézeteket találunk, amelyek legalább annyira megfontolásra érdemesek, mint a nagyobb fejezetek. Bepillantást engednek a hittudós lelkiségébe. "Ha nem tudunk mást tenni, csak hallgatunk Isten előtt, akkor csak hallgassunk, és látni fogjuk, hogy hallgatásunk átalakul, és átalakítja az időt. Ha van időnk Istenre, ha időnket Isten idejévé alakítjuk, akkor az embereket szolgáljuk."

(A hit megütköztető igazsága. Joseph Ratzinger teológiájának körvonalai. Szerkesztette: H. Hoping - J.-H. Tück. L´Harmattan Kiadó. Ára: 1500 Ft)

Rosdy Pál

Rahner Szentháromság-értekezése

Görföl Tibor munkásságának remek darabját alkotta meg, amikor magyarra fordította és alapos tanulmánnyal gazdagította a magyar teológiai irodalmat. Karl Rahner (1904-1984) jezsuita professzornak, a XX. század egyik legnagyobb teológusának ugyan öt könyve hozzáférhető hazánkban, valamint Szabó Ferenc és mások jóvoltából bevezető és értelmező művek is születtek, mégsem mondhatjuk, hogy e tekintetben teológiai tájékozottságunk elmaradásunkat felszámolta.

Kétségtelen, hogy Karl Rahner nem tartozik a könnyen érthető szerzők közé, és a Szentháromság abszolút misztériumáról szóló tanítás is teológiánk talán legnehezebb része. De alapvető fontosságú. Rahner felpanaszolja, hogy az ágostoni felfogás eluralkodása óta a Szentháromság-tan nem áll szerves kapcsolatban a többi teológiai területtel. Pedig üdvösségünk valóságai nem lehetnek érthetők, ha értelmezésük során nem nyúlunk vissza a kereszténység eredendő misztériumához.

A tanítóhivatal Szentháromság-tanának öszszefoglalása után Rahner rátér a maga Szentháromság-tanának vázolására. Ez az értekezés kétségtelenül viták kereszttüzében állt és áll, de senki sem állíthatja, hogy nem tartalmazza azt, amit a kinyilatkoztatás és az igehirdetés szempontjából el kell mondani a Szentháromságról.

(Karl Rahner: A Szentháromság. Az üdvtörténet eredendő, transzcendens alapja. Fordította és az utószót írta: Görföl Tibor. L´Harmattan Kiadó. Ára: 1800 Ft)

(r.p.)

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu