Uj Ember

2007.05.06
LXIII. évf. 18. (3064.)

Ingyenes
műsormelléklettel!

Főoldal
Címlap
Erdő Péter bíboros az új humanizmusról
A CCEE elnöksége a Vatikánban
Esztergom érseke, Budapest apostola
Mindszenty József és a misszió
A Szent Család oltalmában
A német menekülteknek is otthont adott a kilencvenéves zugligeti templom
Pont az ember?
Lelkiség
Nem is olyan könnyű szeretni
Szentírás-magyarázat
A plébániai közösség: Isten családja
Homíliavázlat
A kenyértöréstől a szentmiséig (XIII. rész)
LITURGIA
A hét szentjei
Életige - május
A hét liturgiája
C év
Katolikus szemmel
Az élettársi kapcsolat jogi elismeréséről
A Polgári Törvénykönyv új tervezete kapcsán
Történelmi bűntett - letagadva
Az örmény népirtás évfordulóján
Az egyház mint a politika tárgya?
Lapszél
"Fekvő" betegellátás
Élő egyház
Élő rózsafüzér Budapest körül
"Az Úrnak szolgálunk!"
Ökumenikus találkozó Vácon
Dzsembori - hatszáz magyar fiatallal
Jubileumi cserkész-világtalálkozó
Imanap Révkomáromban
Karizmatikus találkozó Fehérváron
Élő egyház
Keresztények együtt Európáért
Ökumenikus találkozó a Fokoláre mozgalom szervezésében
Válasz a terrorizmusra
Repülőtéri lelkészek Rómában
Fórum
A keresztény-európai kultúráért
Az idei Stephanus-díjasok: Jelenits István piarista tanár és Kalász Márton költő
A megértés sóvárgó vágyára van szükség...
Találkozás Jelenits Istvánnal
Mindig ugyanazt, de mindig feljebb
Beszélgetés Kalász Mártonnal, a Magyar Írószövetség elnökével
Fórum
Egyedül nem lehet kereszténynek lenni
Az Emmánuel közösség
Arcok üzenete
Fórum
Az élet evangéliuma és az egészségfejlesztés
Egyház, kábítószer, drogfüggőség (18.)
Ki emlékszik mosolyára?
Kövek - elemek csöndjében
Fórum
A gondviselés kezében vagyunk
Interjú a nyolcvanéves Paskai László bíborossal
A magyarok bécsi pártfogója
Valentiny Géza köszöntése
Ifjúság
Virágban áll a rét...
Születésnapi beszélgetés Sillye Jenővel
Akartam, hogy legyél
Hangulatjelentés
Párhuzam
REJTVÉNY
Kultúra
Szent Erzsébet a színpadon
Záborszky József zenedrámájáról
Búcsú Szlávától
Rosztropovics halálára
Magyarország Németországban
Bennünk élő ország
(mégis)
Mozaik
Ég felé mutató ujjak
Schéner Mihály festőművész templomábrázolásai
Leletmentés Óbudán
Az újabb feltárások gyümölcsei Aquincumban
"Áldd meg a mi vetésünket!"
Országos búzaszentelő szentmise Solton
Aranysárga jeneszter

 

Esztergom érseke, Budapest apostola

Mindszenty József és a misszió

Idén három Mindszenty-zarándoklatra is sor kerül. A hagyományos - a hercegprímás halálának évfordulójához kapcsolódó - esztergomi zarándokmise idén május 5-ére esik. Az őszi budapesti városmisszió programjaihoz kapcsolódóan szeptember 15-én a Városmajorból Máriaremetére, majd a missziós hét közepén, szeptember 19-én Budapestről Esztergomba indulnak a zarándokok.

Az életszentség hírében álló hercegprímás aktív főpásztorsága idején az ország lakosságának egyhatoda élt Budapesten, közülük mintegy nyolcszázezer volt katolikus. A főváros jelentőségére tekintettel Mindszenty bíboros sokat tartózkodott a romos budavári prímási palotában, és elődeinél többet foglalkozott a főváros gondjaival és hitéletének elmélyítésével. Esztergomból heti rendszerességgel utazott le Budapestre. Ilyenkor mindig meglátogatta valamelyik plébániát, hogy személyes benyomást szerezzen a hívek hétköznapi hitéletéről és a papság munkájáról.

Budapestet nem bűnös, hanem világszép városnak tartotta, és észrevette, hogy sok mindenben szükséget szenved. A háború utáni éhínség veszélyeinek elhárítása - a "Csak egy csomagot az éhező Budapestnek!" mozgalma - után a lelki újjáépítést tűzte ki célul. Nagy fontosságot tulajdonított az egyházközségi életnek. "Innét indul ki a cselekvés az anyagi és lelki pusztulás ellenében" - írta az Új Ember egyik 1945. szeptemberi számában.

Mindszenty zalaegerszegi tapasztalatai nyomán szorgalmazta a házapostoli hálózat kialakítását a fővárosban, hogy a lelkipásztorok segíteni tudják a rájuk bízott híveket, azokat is, akik valamilyen okból elmaradtak a templomtól. A katolikus hívek egymás iránti gondoskodását és missziós küldetésük teljesítését is szolgálni kívánta ezzel a világiakat mozgósító kezdeményezéssel, mert a házapostol "a közösségbe meghívó, a templom és család közt hídverő, plébános és juha közt aranyszál".

Az ima, az engesztelés, az áldozatvállalás, a Mária-tisztelet, a magyar szentek gazdag lelki örökségének felfedezése és hitvalló példájuk követése jelentette evangelizációs programjának az alapját. Ő maga nyújtotta e téren a leghitelesebb példát. A család és a közélet erkölcsi tisztaságának komolyan vételére, a keresztény értékek és a hitélet megbecsülésére buzdított. A nagy cél, Magyarország lelki megújulása érdekében sürgette minden generáció, férfi és nő, egészséges és beteg, pap, szerzetes és világi összefogását: "Ha tehetném, a fővárosban és az országban küszöbről küszöbre járnék, és úgy kérnék fel minden családot: engesztelő lélekkel, Magyarországért, ereszkedjetek térdre. Az a család és az a nemzet, amely együtt imádkozik, együtt is marad, minden viharon, vészen át" - mondta 1948. május 13-án.

A hercegprímás időtálló hagyományokat teremtett. "E helyről indította az első engesztelő zarándoklatot Mindszenty József 1946. május 5-én" - hirdeti a városmajori templom előtt álló kőoszlop a legelső máriaremetei gyalogos zarándoklat emlékét. A Sziklakápolna - ahol a bíboros domborműve fogadja a betérő híveket - jelentős májusi és októberi ájtatosságok helyszíne volt 1945 és 1948 között. Az első szombati Boldogasszony-búcsújárás kedvelt fővárosi szokását 1947 novemberében ugyancsak ő indította útjára a budavári Nagyboldogasszony-templomból. Mindszenty bíboros hozta szokásba azt is, hogy az ország főpapja budapesti jelenlétével országos ünneppé tegye a főváros valamelyik egyházközségének feltámadási körmenetét. Ezt a hagyományt Erdő Péter bíboros a Szent István-bazilikához kötve élesztette újjá.

A budapesti templomok missziós keresztjeinek évszámjelzései között van egy szembetűnő hasonlóság: a XX. századból az utolsó dátum mindegyiken 1947. Ez évben március 24. és április 3. között rendezték meg az országos keretbe illeszkedő fővárosi népmissziót. A látogatottság minden várakozást felülmúlt, a templomok kicsinek bizonyultak. Bő egy hét alatt százezrek járultak szentáldozáshoz, tömegesen kértek házasságrendezéseket, és a missziót követő nagyheti szertartásokon régen nem látott buzgósággal vettek részt a fővárosiak. A feltámadási körmeneteket a zuhogó eső ellenére mindenütt megtartották, sok helyen a testvéregyházak hívei is megjelentek. A hercegprímás akkor Zuglóban vezette a liturgiát.

Budapest lelkileg ma is éhező város. Megfogyatkozott a szépsége, rátelepedett a szürkeség és a hajszoltság. Sokan élhetetlennek tartják, ezért inkább vidékre menekülnek. Az idei három Mindszenty-zarándoklattól, Isten szolgája közbenjárásától, az őszi városmisszió kegyelmeitől maradandó lelki táplálékot, megújulást remél a főváros, és vele a Kárpát-medence egész hívő magyar közössége.

Kovács Gergely

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu