Uj Ember

2007.01.14
LXIII. évf. 2. (3048.)

Kapható
a Testvérek
januári száma!

Főoldal
Címlap
A vándorló család
Pápai üzenet az elvándorlók és menekültek világnapjára
"Az Igazság munkatársa műtétet végzett..."
Beiktatása előtt mondott le az új varsói érsek
Szentmise a Margit-szigeten
Megölt misszionáriusok
Ortodox karácsony Moszkvában és Betlehemben
Lelkiség
A kánai menyegző
Szentírás-magyarázat
Engedd, hogy Isten...
Homíliavázlat
Kifejezésmódok
LITURGIA
A hét szentjei
Január 15.
A hét liturgiája
Katolikus szemmel
Szolidaritás
A gyermek valódi jogairól és a társadalom kötelességeiről
Küszöbön belül
Lelkesedés és kételyek az új EU-országban
Feledésből az emlékmű
Élő egyház
Templom épül Újpalotán
Decemberben letették az alapkövet
"A tízparancsolat mindannyiunk számára irányadó"
Párbeszéd a közéletben
Szűz Mária és Szent Ferenc oltalmában
Ferencszállás első temploma
Papok a díjazottak között
Fórum
Könyvespolcra
Fecskekód
A megértés és a megtisztulás igényével...
Százéves lenne Kolozsvári Grandpierre Emil
Senkinek sem ártani, mindenkinek használni!
Múltidéző
Az Olvasó írja
Örök hűség
Fórum
Az ipolytölgyesi otthon "közvetítésével"
Szent Erzsébet üzenete a mai kor emberének
Erőszak nélkül, szeretettel nevelni
Jó Pásztor Nővérek a cigány lányokért - Gyöngyösorosziban
Fórum
Júdás apokrif evangéliuma
Dani üzeni: fogadd el az életet!
Tíz év óta először: kisfiú a győri inkubátorban...
Fórum
Személyesedés: a párbeszédtől a szeretetközösségig
Szent az élet
Erősítve, tanítva és oltalmazva
Egyház, kábítószer, drogfüggőség (14.)
Ifjúság
A vidék tehetséges fiataljaiért!
Bővíti "kínálatát" a miskolci jezsuita gimnázium
Országos ifjúsági programok
Vízhordók kora
Hangulatjelentés
Gazdasszony
Indul a báli szezon
REJTVÉNY
NÓGRÁD MEGYE
Kultúra
Pannonhalma felől
Nagy Gáspár égi és földi léte
Bennünk élő ország
(eltervezni egy évet)
In memoriam Ferencsik János
A kitüntetett: Tardy László
Paletta
Fórum
A fény és a bizalom ünnepe
Összefoglaló a taizéi közösség és az európai fiatalok zágrábi találkozójáról
Kerékpáron indult Genfből
Élmény és küldetés
Nobilis Márió atya a zágrábi találkozóról
Mozaik
Szent Sebestyén
AZ ESZTERGOMI KERESZTÉNY MÚZEUM KINCSEI
Kiszárad a Jordán folyó?
A tenyérnyi háromkúti apátságról
Halfarok pálma

 

"A tízparancsolat mindannyiunk számára irányadó"

Párbeszéd a közéletben

Először otthon, a családban kell elkezdeni a kommunikációt, a feleséggel, a gyerekekkel, majd jöhet a szomszéd, és folyamatosan tágulhat a kör. Évek múlnak el, hogy nem mondjuk ki életünk párjának: szeretlek. Vajon így képesek vagyunk-e a párbeszédre? - Gelencsér Attila, a Somogy Megyei Közgyűlés elnöke fogalmazta meg e kérdést a Párbeszéd a közéletben című konferencián, amelyet a kaposvári megyeháza nagytermében január 4-én, a somogyi megyenap alkalmából rendeztek az Esélyek Háza munkatársai.

- Nagy a szakadék a szavak és a tettek között - fűzte tovább köszöntőjében a megyei elnök, aki azt tapasztalja: amikor a politikus ellép a mikrofon mellől, elég néhány perc, s már teljesen másként beszél, másként gondolkodik. Ez pedig hiteltelenné teszi a szónokot.

Igazságosabb és testvériesebb világot! című nyitó előadásában Korzenszky Richárd osztotta meg gondolatait. A tihanyi perjel egyebek mellett arról beszélt, hogy az istenhit a legszemélyesebb döntés, és a vallás teljesen átalakítja az életünket, hiszen a tízparancsolat mindannyiunk számára irányadó. Nem élhetjük le életünket, hogy ne létezzen számunkra az igaz, a szép, a jó fogalma és valósága. A perjel elmondta: pártpolitikával nem foglalkozhat egyházi személy, viszont minden hívő számára kötelező, hogy keresztény meggyőződése szerint kivegye részét a közügyek alakításából. Sajnos - mint utalt rá a bencés szerzetes -, sok keresztény számára kísértés az, hogy csak a saját életével foglalkozzék, abban a reményben, majdcsak eljut a halálig, ám ez nem keresztény mentalitás. Mint ahogy az sem, hogy a keresztény csak a kereszténnyel törődik. Utalt az egyház társadalomkritikai szerepére is, hiszen ahol nincs igazságosság és béke, ott mindenképpen szólnia kell. Az pedig a politikai érettség fokmérője, hogy tudunk-e különbséget tenni a hivatalos egyházi megnyilatkozás és az állampolgárként tett, szabad, személyes megszólalás között.

Romsics Ignác történész, akadémikus az etnikai ellentétek kezelésének technikáiról értekezett - számos szemléletes példát felsorakoztatva a világ különböző országaiból. A liberális demokráciák konfliktusmegoldó képességéről éppúgy szó esett, mint ahogy az elfogadhatatlan lakosságcseréről, a kitelepítésekről. A történész szerint a sikeres, erkölcsileg is elfogadható népességmozgás gondos tervezést igényel, s a kényszerítés helyett az önkéntesség kell, legyen a mozgatója; a végrehajtást pedig nemzetközi ellenőrzés alá kell vonni.

- Finnország lakóinak hat százaléka anyanyelvi svéd. Ezért a finneknek kötelező svédül, a svédeknek finnül tanulniuk - említette példaként az akadémikus. - A helsinki egyetem is kétnyelvű, mint ahogy az élelmiszerek felirata is.

György Péter esztéta, médiakutató, egyetemi docens A hely és a közösség a XXI. században címmel tartott előadást. Többek között az identitás-keresés kérdéskörét vette nagyító alá. Mint megjegyezte: a holocaust hosszú árnyéka ránk is vonatkozó valóság.

Rozsos István kaposvári orvosprofesszor A történelem kulcsa címet adta előadásának, amelyben arra utalt: világlátásunkat gyakorolt hivatásunk is meghatározza. Életünket - hasonlóan a műtéthez -, meg kell terveznünk, majd végrehajtanunk és befejeznünk. A történelemben is állandóan műtét folyik: szavakkal, intézkedésekkel operálunk, ám azzal a különbséggel, hogy itt soha nem alkalmaznak érzéstelenítést. Mindenkinek magának kell éreznie-átélnie a fájdalmat.

A globalizált világ - mint mondotta -, nem foglalkozik a széppel, a jóval, az igazzal. A pénz, az elismertség, a hatalom a legfontosabb. A nevelés kérdéskörét is mellékesnek ítéli; sőt már megjelent az antipedagógia, amely egyaránt lélekgyilkosnak tartja a családi és az iskolai nevelést. A hívő, humanista emberként ismert orvosprofesszor szerint a történelem metafizikája a Genezis első két fejezetében található, s minden történelmi fázis aszerint ítélhető meg, hogy milyen az ember viszonya Istenhez, önmagához. Végezetül azt mondta: az embernek személyesen kell számot adnia, s ha ezt naponta teszi, akkor csökkentheti botlásait.

Lőrincz Sándor

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu