Uj Ember

2007.01.14
LXIII. évf. 2. (3048.)

Kapható
a Testvérek
januári száma!

Főoldal
Címlap
A vándorló család
Pápai üzenet az elvándorlók és menekültek világnapjára
"Az Igazság munkatársa műtétet végzett..."
Beiktatása előtt mondott le az új varsói érsek
Szentmise a Margit-szigeten
Megölt misszionáriusok
Ortodox karácsony Moszkvában és Betlehemben
Lelkiség
A kánai menyegző
Szentírás-magyarázat
Engedd, hogy Isten...
Homíliavázlat
Kifejezésmódok
LITURGIA
A hét szentjei
Január 15.
A hét liturgiája
Katolikus szemmel
Szolidaritás
A gyermek valódi jogairól és a társadalom kötelességeiről
Küszöbön belül
Lelkesedés és kételyek az új EU-országban
Feledésből az emlékmű
Élő egyház
Templom épül Újpalotán
Decemberben letették az alapkövet
"A tízparancsolat mindannyiunk számára irányadó"
Párbeszéd a közéletben
Szűz Mária és Szent Ferenc oltalmában
Ferencszállás első temploma
Papok a díjazottak között
Fórum
Könyvespolcra
Fecskekód
A megértés és a megtisztulás igényével...
Százéves lenne Kolozsvári Grandpierre Emil
Senkinek sem ártani, mindenkinek használni!
Múltidéző
Az Olvasó írja
Örök hűség
Fórum
Az ipolytölgyesi otthon "közvetítésével"
Szent Erzsébet üzenete a mai kor emberének
Erőszak nélkül, szeretettel nevelni
Jó Pásztor Nővérek a cigány lányokért - Gyöngyösorosziban
Fórum
Júdás apokrif evangéliuma
Dani üzeni: fogadd el az életet!
Tíz év óta először: kisfiú a győri inkubátorban...
Fórum
Személyesedés: a párbeszédtől a szeretetközösségig
Szent az élet
Erősítve, tanítva és oltalmazva
Egyház, kábítószer, drogfüggőség (14.)
Ifjúság
A vidék tehetséges fiataljaiért!
Bővíti "kínálatát" a miskolci jezsuita gimnázium
Országos ifjúsági programok
Vízhordók kora
Hangulatjelentés
Gazdasszony
Indul a báli szezon
REJTVÉNY
NÓGRÁD MEGYE
Kultúra
Pannonhalma felől
Nagy Gáspár égi és földi léte
Bennünk élő ország
(eltervezni egy évet)
In memoriam Ferencsik János
A kitüntetett: Tardy László
Paletta
Fórum
A fény és a bizalom ünnepe
Összefoglaló a taizéi közösség és az európai fiatalok zágrábi találkozójáról
Kerékpáron indult Genfből
Élmény és küldetés
Nobilis Márió atya a zágrábi találkozóról
Mozaik
Szent Sebestyén
AZ ESZTERGOMI KERESZTÉNY MÚZEUM KINCSEI
Kiszárad a Jordán folyó?
A tenyérnyi háromkúti apátságról
Halfarok pálma

 

Feledésből az emlékmű

Hosszú évtizedekig elhallgatták. Ha beszéltek is róla, félrevezető módon. Ez a Don-kanyarnál elpusztult 2. magyar hadsereg katonáinak sorsa. Szülők, gyerekek, barátok meséltek szomorúan az ott elpusztult házastársról, testvérről, gyerekről, egykori osztálytársról. Az 1943. január 12-én kezdődő, a történelembe a doni áttörés néven bekerült esemény a magyar történelem egyik legnagyobb tragédiája: rengeteg halottal, sebesülttel, eltűnttel.


A Don-kanyarnál elesettek sorsa 1942 elejére nyúlik vissza, amikor fordulatot követelt a német hadvezetés Magyarország második világháborús katonai részvételében. 1941-42 telén ugyanis a szovjetek támadásai során a németeket súlyos személyi és anyagi veszteségek érték, ami Hitlert arra ösztönözte, hogy szövetségeseitől nagyobb támogatást követeljen.

Magyarországról a második hadsereg parancsnoksága 207 ezer embert mozgósított: a hadvezetés a frontszolgálatra az ország egész területéről nagyjából egyenlő arányban hívott be tartalékosokat. A legjobban kiképzett állományt védeni akarták, így elmondható, hogy a súlyos harcok árán elért doni harcvonalnál viszonylag gyengén képzett, rosszul felszerelt magyar katonák kerültek szembe - német parancsnokság alatt - a szovjet hadsereggel.

A német és szovjet hadosztályokhoz képest gyengébben felszerelt magyar hadsereg az 1943. január 12-13-án megindított szovjet támadásnak nem tudott ellenállni. A védelmi vonal áttörése után lőszer- és üzemanyaghiány volt a magyar hadsereg legfőbb problémája azon kívül, hogy a rendkívüli hidegben a ruházatuk és a táplálékuk sem volt megfelelő. Óriási veszteség érte a második hadsereget. Az elszigetelten, rendkívül hősiesen küzdő csapatrészeknek köszönhető, hogy a hadsereg egy részének sikerült visszavonulnia. Így is százezres veszteségről számolhatnak be a mai történészek, kutatók, s így nyugodtan elmondhatjuk: az ország szinte minden családját érintette e nemzeti tragédia. Ezért is hatott olyan nagy erővel a hallgatás évtizedei után Nemeskürty István e témát feldolgozó, 1972-ben megjelent könyve, a Requiem egy hadseregért. A múlt feldolgozása azonban nehezen haladt.

1987-ben Serfőző Simon József Attila-díjas költő Székesfehérváron járt író-olvasó találkozón. Ott felolvasta egyik legújabb versét, melynek címe Feledésből az emlékmű volt, amely a második hadsereg elhallgatott szenvedéséről és helytállásáról szólt. Ezt hallotta meg Bobory Zoltán, aki jelenleg a székesfehérvári Szent István Művelődési Ház igazgatója, s elhatározta, hogy legalább egy kopjafát állít a Don-kanyarnál az elesett katonák emlékére. 1987-től próbálta tervét végrehajtani, ám az akkori politikai helyzetben számtalan akadályba ütközött. Levelet küldött a Szovjetunió államfőjének, MihailGorbacsovnak, tudott terveiről Grósz Károly és Nyers Rezső is, de egy idő után be kellett látnia: kopjafa nem kerülhet a magyar katonákat rejtő mezőre. 1991-ben hetvenen ugyan elzarándokoltak a Don-kanyarhoz, ám az időközben elkészült kopjafa ma is Magyarországon van, a Pákozdhoz közeli Mészeg-hegyen épült Don-kanyar-emlékkápolnánál. Ennek ötlete és létrehozása is Bobory Zoltán érdeme, aki 1992-ben alapítványt hozott létre a kápolna felépítésére, mely 1993-ban el is készült. Azóta minden esztendőben néhányszor, így a doni áttörés évfordulójának napján is összegyűlnek a kápolnánál egykori bajtársak, rokonok, özvegyek, hogy együtt emlékezzenek halottaikra és az ottani tragikus eseményekre.

Minden esztendőben, január 12-én, annak a Don-kanyarból hazahozott katonának a sírja felett mondanak ökumenikus imát, tartanak megemlékezést a történelmi egyházak képviselői, akinek emlékműve jelképezi az összes ott elhunyt hős jeltelen sírját.

bókay

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu