Uj Ember

2004.02.22
LX. évf. 8. (2898.)

Szent Péter
apostol
székfoglalásának
ünnepe

Főoldal
Címlap
Az ellenséges hangulatkeltés része...
Légből kapott ötlet az egyháztámogatás ügyében
Katolikus iskoláink ügye mindnyájunk felelőssége
Országos gyűjtés az oktatási intézmények javára
Megújulhatnak templomaink, plébániáink
Pályázati lehetőség kistelepülések számára
Horvátországért imádkozunk
Közép-európai Katolikus Találkozó
Február 25.: hamvazószerda
Lelkiség
Az ellenségszeretet nem cinkosság...
Szentírás-magyarázat
Ki az én ellenségem?
Homíliavázlat
A felajánló könyörgések tanítása
LITURGIA
A vezetés Szentlelke
A hét liturgiája
C év
Katolikus szemmel
Gazdaságról, jogról - kicsit másként (2.)
Megtévesztés
Álmok altatói
Ahogy a magyarok látják
Isten az EU-alkotmányban...
Cinizmus
(ezerötszáz gyors)
Élő egyház
Közös püspöki jubileum Pécsett
Százéves a nyíregyházi társszékesegyház
Misszionárius gyémántmiséje Kiskunfélegyházán
"Krisztus szelíd, de rendíthetetlen hatalmával"
Az aranymisés Kemenes László piarista köszöntése
Tömegkommunikáció az egyház szolgálatában
Országos és helyi médiafelelősök találkoztak Győrben
Rádiós híd két nép között
Katolikus szerkesztőségek együttműködése
Betegek Világnapja
Élő egyház
Püspöki szinódus az eucharisztiáról
Legyen látható az egyház
Fórum
"Csepp víz szeretnék lenni, de tiszta..."
Fésűs Éva meseíró Kaposvár díszpolgára lett
Az Úr házai és szolgálói (5.)
KÖNYVESPOLCRA
Dokumentumok tükrében
Fórum
Minden magyarért imádkoznak
Megszületett a pálos rend női ága
Fórum
Egy püspök sorsa a diktatúra alatt (2.)
Fórum
Vargyas Lajos kilencvenéves
A katolikus iskola
Jó hitben élni...
Ifjúság
Feloszlott a Testvérek együttes
Gável András volt zenekarvezető: kezet nyújtunk egymásnak a jövőben is
Egyetemi pasztorációs konferencia Szegeden
Lelkészek, hallgatók cserélik ki tapasztalataikat a jubileumi találkozón
Még csatlakozhatsz a nemzetközi imalánchoz!
Az itt és a most
Meditációk
Programajánló
Rejtvény
Kultúra
"Szent Mihály arkangyal..."
A kereszt és a kígyó harca
Ganczaugh Miklós kiállításáról
Nagy pillanatok
Paletta
Fórum
Horvátország - és egyháza: egykor és ma
Megtérés megrázkódtatások nélkül
Kis színes Horvátországról
Mozaik
Egy élet meséje
Címeravatás a nyergesújfalui szalézi iskolában
Őserdőből jött virág

 

Horvátország - és egyháza:
egykor és ma

Megtérés megrázkódtatások nélkül

A horvátok ragaszkodása a katolikus hithez és a római apostoli székhez példaértékű. Már történelmük hajnalán kapcsolatba kerültek a kereszténységgel. A mai területre érkezésük előtt a legtöbb horvát kutató szerint Krakkó környékén éltek, egyesek viszont azt feltételezik, hogy őseik iráni származásúak.


A zágrábi székesegyház

Az egykori Illiricum területére a bizánci császár hívta őket, hogy támaszai legyenek az avarokkal való leszámolásban. Az V. századi barbár támadások a mai Szlavóniában, sőt a horvát tengerparton is szinte minden ősi püspöki székhelyet feldúltak. A kereszténység újraéledése ezeken a tájakon a horvátok megkeresztelésének köszönhető, amely folyamat a hetedik század második felétől a kilencedik század közepéig tartott. Eközben nem észlelhetők törések vagy bármiféle erőszakos visszautasítása a kereszténységnek, de még a pogánysághoz való visszatérési törekvésekről sem számolnak be a korabeli források.

A glagoliták népe

Az első "horvát érzésű" püspök Ninói Gergely volt. Gergely a spalatói szinódusokon (925. és 928.) ugyan horvát püspökként akarta elfogadtatni magát, de Dalmáciában még erős volt a római hagyomány, s ezért a spalatói (ma: Split) érseket - aki a szaloniki egyház jogutódjának tartotta magát - nevezték ki "primas Dalmatiae et totiusque Croatiae" (Dalmácia és egész Horvátország prímásává), amit VI. Leó pápa is elismert. Az egyház központja azonban alig másfél évszázaddal később áttevődött Zágrábba. 1091-ben szent királyunk, László fáradozásainak köszönhetően megalakult a zágrábi püspökség, és felépítették a székesegyházat. Látogatóit nemrégiben még Szent László és Szent István szobra köszöntötte a jelenlegi székesegyház bejárata fölött. Napjainkban a tatarozás miatt lekerültek, de bizonyos negatív jelek ellenére is remélhető, hogy hamarosan újra a régi helyről köszöntenek majd bennünket. Felicián esztergomi érsek 1134-ből származó feljegyzése minden kétséget kizárva kimondja, hogy a Sljeme-hegy alatt álló város egyházi székhellyé való válását Szent László királyunknak köszönheti, aki a Szent Istvánnak adott pápai kiváltság alapján állította fel a püspökséget.

A megtérés folyamata alatt jelenik meg a horvátok között Szent Cirill és Metód, valamint tanítványaik, akiknek nagy hatása volt a horvát kultúrtörténetre is. Tevékenységük nyomait szinte napjainkig megőrizte az úgynevezett glagolita írás és liturgia. Ennek különösen a nyugat-adriai területek hívei vették hasznát, hiszen már a második vatikáni zsinat előtt is népnyelven hallhatták az istentiszteletet, ami egyedülálló jelenség a nyugati liturgiában.

Az Adria partjáról Zágrábba

Az Apostoli Szentszékkel fenntartott szoros kapcsolatok eredménye volt, hogy a horvátok első királyát pápai küldött koronázta meg. VII. Gergely pápa Gebizon apátot bízta meg, hogy 1075 októberében "zászlóval, karddal és koronával" - a nép igenlő közfelkiáltását követően - Dmitar Zvonimirt a szolini Szent Péter-templomban "Horvátország és Dalmácia" királyává koronázza. A király viszont ígéretet tett, hogy mindenben ügyel a "Szentszék iránti hűségre". Erős történelmi hagyománya van annak is, hogy a horvátok még első királyuk megkoronázása előtt eskü keretében megfogadták a Péter-utódnak, hogy sohasem folytatnak hódító háborút. Zvonimir megkoronázásával a horvát állam nemzetközi elismerésben részesült. Teljes függetlenségét azonban nem sokáig élvezhette. A magyarokkal kötött perszonális unió (1102) és a Habsburgok (1527) elfogadása, valamint az 1868-as horvát-magyar kiegyezés részben korlátozta az állam szuverenitását. A teljes függetlenséget, nagy véráldozatok árán csak a legutóbbi balkáni háború során, a múlt század utolsó évtizedében sikerült visszaállítaniuk. A horvát állam 1918-ban a Szerb-Szlovén-Horvát Királyság része lett, majd először a második világháborúban mondhatta magát szinte teljesen önállónak, de alárendelt szövetségesi viszonyban állt a náci hatalmakkal.

A zágrábi püspökség felállításáig Nin volt az uralkodói székhely és az "episcopus regni" székhelye, majd Zvonimir uralkodásától kezdve az egyházi élet központja áttevődött Zágrábba. Zvonimir a gergelyi (clunyi) reformok támogatója volt, s már királlyá kenése alkalmával hűségesküt tett a pápának, amelyben többek között megfogadta: lemond a laikus invesztitúráról, küzd a simónia és a nikolaitizmus ellen, az országát a jog és az igazság alapján vezeti, védi a szegényeket, küzd az emberkereskedelem és a rabszolgaság ellen.


Josip Bozanic´ bíboros és érsek, a horvát egyház feje

Horvátországnak többször kemény harcokat kellett vívnia, hogy megőrizze vagy visszaszerezze elcsatolt területeit. Nagy veszélyt jelentett Velence, amely két alkalommal (1409 és 1797) Dalmácia ideiglenes ura lett. A törökök sem kímélték az országot. Hódításukat a horvátok többször is a magyarokkal karöltve igyekeztek visszatartani. Ennek köszönhetően nyerték el X. Leó pápától az "antemurale christianitatis" megtisztelő címet.

A késő középkori horvát egyházra jellemző a szerzetesrendek gyors terjedése és nagyszámú jelenléte. De amilyen gyorsan terjedtek, szinte olyan gyorsan be is zárták kolostoraikat - mindenekelőtt a bencések, mígnem a ferencesek különböző ágazatai bizonyultak a legszívósabbaknak egészen napjainkig. A középkorban virágoztak a horvát egyházban a keresztény testvérületek, amelyek közül több tévhitek terjesztőjévé vált. Legjelentősebb eretnekség a bosnyák-humi mozgalom, amelynek megszüntetésére elsőként IV. Miklós pápa küld inkvizítorokat, ám csekély eredménnyel, mert a helyi bán és más feudális urak akadályozzák tevékenységüket.


Az ország természeti szépségekben bővelkedik. Képünkön a Plitvicei-tavak

A magyar nép is gazdagította szerzetesekkel a horvát egyházat és az országot. A pálosok mozdították elő a horvát gazdasági életet, a gyáripart és az orvostudományt, de gyógyszerészettel is foglalkoztak, nem beszélve arról, hogy ők voltak az ország fő védelmezői a törökkel és a protestáns szellemű germán kultúra behatolásával szemben.

Helytállás az újkorban

A török előretörés következtében Szerémség és Szlavónia területén súlyos vereséget szenved a katolicizmus, s Boszniában a ferencesek vezette ellenállás ellenére is tömegek térnek át az iszlámra, más területekről pedig menekül a lakosság. A védettebb vidékeken, így például a dalmát tengerparton azonban szinte zavartalanul fejlődik az egyházi és vallási élet, ennek jele, hogy 1459-ben a zárai domonkosok megalapíthatják az első egyetemet.

E századokban kell még szembenéznie a horvát egyháznak az ortodox előrenyomulással és a reformáció veszélyével is. Míg a reformáció csak Muraközben járt némi sikerrel, az ortodoxia a későbbi századok folyamán még véres összetűzések okozójává is vált.


A zágrábi székesegyház főhomlokzata

A XIX. és a XX. század egyházi vonatkozásai közül említést érdemel, hogy 1852-ben a zágrábi püspökséget érseki és metropolitai rangra emelik, valamint, hogy az egyház kiemelkedő egyéniségei szívvel-lélekkel kiállnak a nemzeti megújhodás mellett, amely nemcsak a nemzeti szuverenitást, a nyelv és kultúra önállósítását tartja célkitűzésének, hanem részben hangoztatja a délszláv népek egyesülésének fontosságát is. Ez utóbbinak azonban később, különösen a huszadik században, keserű következményei lesznek a nemzet kárára.

A kommunista Jugoszláviában élő horvát egyház igen aktívan be tudott kapcsolódni a II. vatikáni zsinat munkájába. Horvát teológusok zsinati szakértőkként működtek, Seper bíboros pedig a zsinat után a Hittani Kongregáció prefektusa lett. A zsinat alatti és utáni horvát teológiai gondolkodás nemcsak az akkori Jugoszlávia népei előtt nyitotta meg egy új korszak ablakát, hanem Európa is felfigyelt rá. Jórészt ennek köszönhető, hogy a horvátokat máig úgy ismerjük, mint hitüket gyakorló népet. A múlt század kilencvenes éveiben újra önállósult nemzetet és államot - miként történelmük kezdetén - most is az Apostoli Szék ismerte el az elsők között.

Harmath Károly

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu