Uj Ember

2004.02.22
LX. évf. 8. (2898.)

Szent Péter
apostol
székfoglalásának
ünnepe

Főoldal
Címlap
Az ellenséges hangulatkeltés része...
Légből kapott ötlet az egyháztámogatás ügyében
Katolikus iskoláink ügye mindnyájunk felelőssége
Országos gyűjtés az oktatási intézmények javára
Megújulhatnak templomaink, plébániáink
Pályázati lehetőség kistelepülések számára
Horvátországért imádkozunk
Közép-európai Katolikus Találkozó
Február 25.: hamvazószerda
Lelkiség
Az ellenségszeretet nem cinkosság...
Szentírás-magyarázat
Ki az én ellenségem?
Homíliavázlat
A felajánló könyörgések tanítása
LITURGIA
A vezetés Szentlelke
A hét liturgiája
C év
Katolikus szemmel
Gazdaságról, jogról - kicsit másként (2.)
Megtévesztés
Álmok altatói
Ahogy a magyarok látják
Isten az EU-alkotmányban...
Cinizmus
(ezerötszáz gyors)
Élő egyház
Közös püspöki jubileum Pécsett
Százéves a nyíregyházi társszékesegyház
Misszionárius gyémántmiséje Kiskunfélegyházán
"Krisztus szelíd, de rendíthetetlen hatalmával"
Az aranymisés Kemenes László piarista köszöntése
Tömegkommunikáció az egyház szolgálatában
Országos és helyi médiafelelősök találkoztak Győrben
Rádiós híd két nép között
Katolikus szerkesztőségek együttműködése
Betegek Világnapja
Élő egyház
Püspöki szinódus az eucharisztiáról
Legyen látható az egyház
Fórum
"Csepp víz szeretnék lenni, de tiszta..."
Fésűs Éva meseíró Kaposvár díszpolgára lett
Az Úr házai és szolgálói (5.)
KÖNYVESPOLCRA
Dokumentumok tükrében
Fórum
Minden magyarért imádkoznak
Megszületett a pálos rend női ága
Fórum
Egy püspök sorsa a diktatúra alatt (2.)
Fórum
Vargyas Lajos kilencvenéves
A katolikus iskola
Jó hitben élni...
Ifjúság
Feloszlott a Testvérek együttes
Gável András volt zenekarvezető: kezet nyújtunk egymásnak a jövőben is
Egyetemi pasztorációs konferencia Szegeden
Lelkészek, hallgatók cserélik ki tapasztalataikat a jubileumi találkozón
Még csatlakozhatsz a nemzetközi imalánchoz!
Az itt és a most
Meditációk
Programajánló
Rejtvény
Kultúra
"Szent Mihály arkangyal..."
A kereszt és a kígyó harca
Ganczaugh Miklós kiállításáról
Nagy pillanatok
Paletta
Fórum
Horvátország - és egyháza: egykor és ma
Megtérés megrázkódtatások nélkül
Kis színes Horvátországról
Mozaik
Egy élet meséje
Címeravatás a nyergesújfalui szalézi iskolában
Őserdőből jött virág

 

"Szent Mihály arkangyal..."

Nem tudom, hogy azok a német nyelvű olvasók, akik az Utas és holdvilág című Szerb Antal-regénynek eddig hét kiadását vették meg, észreveszik-e, hogy az író két helyen is idézi a könyörgést: "Szent Mihály arkangyal, védelmezz minket harcainkban, a sátán gonoszsága és incselkedései ellen légy oltalmunk. Parancsoljon neki az Isten, esedezve kérünk, és te, égi seregek fejedelme, a sátánt és más gonosz szellemeket, kik a lelkek vesztére törnek e világon, Isten erejével taszítsd a kárhozatra."


Mi, gimnazisták a pestszenterzsébeti plébániatemplomban, diákmisék végén mindig elmondtuk ezt a fohászt. Felsős korunkban is, amikor Szerb Antal nekünk még nem az Utas és holdvilág írója volt, hanem "csak" a Magyar Irodalomtörténet nagyszerű szerzője. Ez a páratlan alkotás akkor ki volt tiltva a középiskolákból. Nekünk viszont, a Kossuth Lajos Gimnázium kiváló tanára, Somos Jenő mégis "szerbantalul" tanította a magyar írókat és alkotásaikat.

Szerb Antal annyira népszerű lett a mi osztályunkban, hogy "becéztük" is - "Add kölcsön két napra a Szerbicsekedet" -, fordult egyikünk a másikához. Mert nem mindenkinek volt meg a könyv, eléggé borsos lévén az ára. Nekem biztató ajándékul adta Décsei Géza prépost-plébános, felsős gimnazista korom "egyszemélyes egyeteme"! - ahogyan magamban neveztem ezt a reneszánsz típusú, mérhetetlen tudású atyát.

Most egyre-másra olvasom a híreket: a németországi Taschenbuchverlag kiadásában három hónapja megjelent Utas és holdvilág nemcsak az ottani könyvsikerlista élén áll, de az osztrákén is: a bécsi televízió, az ORF januári felmérése szerint a magyar regény, Christina Viragh átköltésében, a legkeresettebb újdonság.

Nekem az Utas és holdvilág csak jóval a Magyar Irodalomtörténet és A világirodalom története után került a kezembe. Ez a regény - úgy érzem és vallom - a huszadik századi magyar széppróza egyik legvonzóbb alkotása. Olyan könyv, amelyet újra meg újra elolvasunk, mindig fölfedezünk, és mindig újabb értékeit fedezzük föl. Lám, a németek most tartanak első ámulatuknál, pedig a regényt már nem sokkal megjelenése után saját nyelvükön is olvashatták. De a mostani siker alighanem az új fordító, Christina Viragh érdeme is. (Aki nyilván Virágh Krisztinának született.)

Amikor legutóbb ismét elolvastam az Utas és holdvilágot, szavak és mondatok késztettek meg-megállásra. "Az olasz csillagok ott ácsorogtak az udvar fölött..." - írja Szerb Antal. Ez is vallomás, mennyire szereti Itáliát, ha városról, ha tájról, ha az éjszakai égboltról ír. Lám, az olasz csillagok "ácsorognak..." Ez a rajongás űzi-hajtja a regény középponti alakját, Mihályt.

Mennyire érzékletes, ahogyan egy római albérletet leír: "Már rég a Gianicolón lakott... A szoba minden ócskasága dacára sokkal szobább szoba volt, mint egy hotelszoba, a benne levő bútorok régi, igazi bútordarabok voltak, nagyok és arányaikban nemesek, nem olyan ál-bútorok, mint amik szállodákban szoktak lenni." A láttató stílusművész, Szerb Antal ragad magával, a "szobább szoba", az "ál-bútorok" írója.

Igazán az ő jelzője: "Mihály magába szívta a kilátást, a toszkán táj keskeny édességét...!" Huszonnégy oldallal később: "Ervin arcán megint megjelent a keskeny mosoly..."

Két hasonlata: "Szépségük annyira nem-emberi volt, mint a reklámoké!" "Hagyta, hogy Szepetneki a háta mögül beszéljen hozzá, mint a kísértő..." És a harmadik: "Milicent nem több, mint egy hasonlat, ami véletlenül eszébe jut az embernek." Hasonlat a hasonlatról: Szerb Antal-bravúr.

Nekem szerencsém volt: háromszor járhattam Assisi Szent Ferenc tájain, ezért olyan szívem szerinti, ahogyan Gubbióról ír: "Egy óriási, kopár, olasz stílusú hegy oldalában húzódik meg, mintegy rémülten, felfelé menekvés közben leroskadva, a város." Igazi szerbantaliáda: "olasz stílusú hegy"! Milyen nagyszerű, ahogyan Mihály az ifjúkori jóbaráttól, a szerzetessé lett Ervintől megkérdezi: "Mi történt azzal a farkassal, amelyet Assisi Szent Ferenc megbékített, és amelynek szerződése volt a várossal?"

Gubbio felett, egyórai hegymászás után föltűnik a Szent Ubaldo-kolostor, amelyben, Ervinnel együtt, mindössze hat ferences lakik, holott kétszázan is elférnének benne. Bolthajtásos, nagy, üres terem a fogadószoba, benne asztal, néhány szék és a beszélgető egykori iskolatársak, Mihály és Ervin. Mécses fényében fehérre meszelt, irdatlan folyosók, ahol egy lélek se jár. De zarándokok érkeznek. Az éjszaka. A ragyogó, hűvös reggel. A harangszó. A légkör megkapó művészi hitelessége.

A nem katolikusnak született, a Szent Mihály arkangyal-könyörgést kétszer is regénybe illesztő Szerb Antal egészen ifjú korában sokáig foglalkozott azzal a gondolattal, hogy piarista szerzetes lesz.

Valahányszor újból elolvasom az Utas és holdvilágot, és most is, amikor a külhoni sikerről hallok, fölsajog bennem a hiány szomorúsága: az íróval személyesen sosem találkozhattam...

Dalos László

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu