Uj Ember

2004.02.22
LX. évf. 8. (2898.)

Szent Péter
apostol
székfoglalásának
ünnepe

Főoldal
Címlap
Az ellenséges hangulatkeltés része...
Légből kapott ötlet az egyháztámogatás ügyében
Katolikus iskoláink ügye mindnyájunk felelőssége
Országos gyűjtés az oktatási intézmények javára
Megújulhatnak templomaink, plébániáink
Pályázati lehetőség kistelepülések számára
Horvátországért imádkozunk
Közép-európai Katolikus Találkozó
Február 25.: hamvazószerda
Lelkiség
Az ellenségszeretet nem cinkosság...
Szentírás-magyarázat
Ki az én ellenségem?
Homíliavázlat
A felajánló könyörgések tanítása
LITURGIA
A vezetés Szentlelke
A hét liturgiája
C év
Katolikus szemmel
Gazdaságról, jogról - kicsit másként (2.)
Megtévesztés
Álmok altatói
Ahogy a magyarok látják
Isten az EU-alkotmányban...
Cinizmus
(ezerötszáz gyors)
Élő egyház
Közös püspöki jubileum Pécsett
Százéves a nyíregyházi társszékesegyház
Misszionárius gyémántmiséje Kiskunfélegyházán
"Krisztus szelíd, de rendíthetetlen hatalmával"
Az aranymisés Kemenes László piarista köszöntése
Tömegkommunikáció az egyház szolgálatában
Országos és helyi médiafelelősök találkoztak Győrben
Rádiós híd két nép között
Katolikus szerkesztőségek együttműködése
Betegek Világnapja
Élő egyház
Püspöki szinódus az eucharisztiáról
Legyen látható az egyház
Fórum
"Csepp víz szeretnék lenni, de tiszta..."
Fésűs Éva meseíró Kaposvár díszpolgára lett
Az Úr házai és szolgálói (5.)
KÖNYVESPOLCRA
Dokumentumok tükrében
Fórum
Minden magyarért imádkoznak
Megszületett a pálos rend női ága
Fórum
Egy püspök sorsa a diktatúra alatt (2.)
Fórum
Vargyas Lajos kilencvenéves
A katolikus iskola
Jó hitben élni...
Ifjúság
Feloszlott a Testvérek együttes
Gável András volt zenekarvezető: kezet nyújtunk egymásnak a jövőben is
Egyetemi pasztorációs konferencia Szegeden
Lelkészek, hallgatók cserélik ki tapasztalataikat a jubileumi találkozón
Még csatlakozhatsz a nemzetközi imalánchoz!
Az itt és a most
Meditációk
Programajánló
Rejtvény
Kultúra
"Szent Mihály arkangyal..."
A kereszt és a kígyó harca
Ganczaugh Miklós kiállításáról
Nagy pillanatok
Paletta
Fórum
Horvátország - és egyháza: egykor és ma
Megtérés megrázkódtatások nélkül
Kis színes Horvátországról
Mozaik
Egy élet meséje
Címeravatás a nyergesújfalui szalézi iskolában
Őserdőből jött virág

 

A vezetés Szentlelke

Két új püspököt szentelnek február 21-én az esztergomi bazilikában. Két pap lép ez alkalommal az apostolutódok közé, akik - püspöktársaikhoz hasonlóan - az egyház vezetésére, a katolikus hit tisztaságának őrzésére kaptak megbízatást.

A püspökszentelés mindig szentmise keretében történik: az evangélium elhangzása után kezdődik, a kinevező pápai bulla felolvasásával. A szertartás első részében a kinevezett püspök bemutatkozik az egyház színe előtt, és ígéretet tesz a szolgálat hűséges végzésére. Ezek után a mindenszentek litániájának imádkozásával a földi és a megdicsőült egyház együtt imádkozik a szentelendőért. A szentelés lényegi mozzanata az, amikor a főszentelő püspök, illetve valamennyi jelen lévő püspök a szentelendő fejére teszi a kezét, majd következik a felszentelő imádság, amelynek legfontosabb részét (epiklézis) mindnyájan éneklik. A felszentelés után a felszentelt fejéről leveszik az evangéliumos könyvet, és krizmával megkenik az új püspök fejét. Átveszi szolgálatának eszközeit: az evangéliumos könyvet, ujjára húzzák a gyűrűt, fejére teszik a püspöksüveget (mitra), és kezébe adják a pásztorbotot. A szentelés után az új püspök lesz a szentmise főcelebránsa, miután a jelenlévőkkel békecsókot váltott. Áldozás után, a bejező áldás előtt a hálaadó ének, a "Te Deum" éneklése közben az új püspök áldást osztva körüljár a templomban, majd rövid bemutatkozó szentbeszédet mond.

A nyugati egyház hagyománya szerint a felszentelő imádság három részből áll: megemlékezés (anamnézis), Lélek-hívás (epiklézis) és közbenjárás. A püspökszentelés leglényegesebb imádsága: a "forma" a Hüppolitosznak tulajdonított Traditio apostolica című ősegyházi iratból származik. A mű valószínűleg 215 körül íródott, de ahogyan a címe is tükrözi, a szerző az apostolokra visszamenő korábbi hagyományt akarta összefoglalni. A hosszabb felszentelő imádságba beágyazott szöveg így hangzik: Most tehát áraszd e kiválasztottadra azt az erőt, amely tőled származik: a vezetés Szentlelkét, akit megadtál Jézus Krisztusnak, szeretett Fiadnak, ő pedig odaajándékozta szent apostolaidnak, akik egyházat szerveztek a világon, hogy az legyen a te szentélyed, és nevedet szüntelenül dicsőítsük és áldjuk benne.

Az epiklézis mindenekelőtt a "vezetés Szentlelkét" kéri az új püspökre, amelyre különösen szükség van a helyi egyház kormányzásában. A kifejezés az 50. zsoltárból származik, és latin (Spiritus principalem) közvetítéssel a görög pneuma hégemonikon fordítása. A hégemonikon szó azt az egységesítő, rendet és uralmat biztosító princípiumot jelentette, amellyel az ember a kozmosz és saját életének ura tud lenni. A püspök számára kért kegyelem "a vezetés Szentlelke", amelyet - az imádság szerint - az Atya adott Jézusnak, Jézus pedig megadta az apostoloknak. Hüppolitosz ezzel utal Jézus keresztségére és a pünkösdre is. Már az apostolok és az első tanítványok kézrátétel által adták át a Krisztustól kapott lelki hatalmat és küldetést. Krisztus, héberül Messiás, azt jelenti: felkent. Egyházunk püspökei is csak a Szentlélek erejében képesek teljesíteni küldetésüket: hirdetni az Isten igéjét, megszentelni az embereket és kormányozni Isten népét.

Azt a Lelket kérjük tehát a püspök számára, aki segíti majd őt, hogy életét és megbízatásából fakadó kötelességeit Isten akarata szerint tudja uralni és irányítani. A "vezetés Szentlelke" arra képesíti a püspököt, hogy mint egykor a választott nép vezetői (a püspökök előképe a szentelési imádság szerint) és mint Jézus, a jó Pásztor kormányozni tudja Isten újszövetségi népét. Az imádság további részeiből megtudjuk, hogy a püspök pásztori, tanítói és megszentelői küldetésében van szükség erre a karizmára. Főként egyházmegyéink jelenlegi nehéz helyzetében.

Dolhai Lajos

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu