Uj Ember

2004.02.22
LX. évf. 8. (2898.)

Szent Péter
apostol
székfoglalásának
ünnepe

Főoldal
Címlap
Az ellenséges hangulatkeltés része...
Légből kapott ötlet az egyháztámogatás ügyében
Katolikus iskoláink ügye mindnyájunk felelőssége
Országos gyűjtés az oktatási intézmények javára
Megújulhatnak templomaink, plébániáink
Pályázati lehetőség kistelepülések számára
Horvátországért imádkozunk
Közép-európai Katolikus Találkozó
Február 25.: hamvazószerda
Lelkiség
Az ellenségszeretet nem cinkosság...
Szentírás-magyarázat
Ki az én ellenségem?
Homíliavázlat
A felajánló könyörgések tanítása
LITURGIA
A vezetés Szentlelke
A hét liturgiája
C év
Katolikus szemmel
Gazdaságról, jogról - kicsit másként (2.)
Megtévesztés
Álmok altatói
Ahogy a magyarok látják
Isten az EU-alkotmányban...
Cinizmus
(ezerötszáz gyors)
Élő egyház
Közös püspöki jubileum Pécsett
Százéves a nyíregyházi társszékesegyház
Misszionárius gyémántmiséje Kiskunfélegyházán
"Krisztus szelíd, de rendíthetetlen hatalmával"
Az aranymisés Kemenes László piarista köszöntése
Tömegkommunikáció az egyház szolgálatában
Országos és helyi médiafelelősök találkoztak Győrben
Rádiós híd két nép között
Katolikus szerkesztőségek együttműködése
Betegek Világnapja
Élő egyház
Püspöki szinódus az eucharisztiáról
Legyen látható az egyház
Fórum
"Csepp víz szeretnék lenni, de tiszta..."
Fésűs Éva meseíró Kaposvár díszpolgára lett
Az Úr házai és szolgálói (5.)
KÖNYVESPOLCRA
Dokumentumok tükrében
Fórum
Minden magyarért imádkoznak
Megszületett a pálos rend női ága
Fórum
Egy püspök sorsa a diktatúra alatt (2.)
Fórum
Vargyas Lajos kilencvenéves
A katolikus iskola
Jó hitben élni...
Ifjúság
Feloszlott a Testvérek együttes
Gável András volt zenekarvezető: kezet nyújtunk egymásnak a jövőben is
Egyetemi pasztorációs konferencia Szegeden
Lelkészek, hallgatók cserélik ki tapasztalataikat a jubileumi találkozón
Még csatlakozhatsz a nemzetközi imalánchoz!
Az itt és a most
Meditációk
Programajánló
Rejtvény
Kultúra
"Szent Mihály arkangyal..."
A kereszt és a kígyó harca
Ganczaugh Miklós kiállításáról
Nagy pillanatok
Paletta
Fórum
Horvátország - és egyháza: egykor és ma
Megtérés megrázkódtatások nélkül
Kis színes Horvátországról
Mozaik
Egy élet meséje
Címeravatás a nyergesújfalui szalézi iskolában
Őserdőből jött virág

 

Vargyas Lajos kilencvenéves

Tisztelői és tanítványai köszöntötték Vargyas Lajost február elsején, kilencvenedik születésnapján. Erre a napra elkészült Az Idő rostáján címet viselő tisztelgő tanulmánygyűjtemény első kötete a L´Harmattan Kiadó gondozásában. Ez a kötet gazdag, sokszínű tartalmával idézi az ünnepelt sokoldalú tevékenységét és hatását. Valóban, Vargyas Lajosnak az 1930-as évek végén megjelent első, kisebb írásaiból még nem gondolnánk arra, hogy szerzőjük a népzenekutatásban Bartók Béla és Kodály Zoltán után még új és tudományos jelentőségében az övékéhez hasonló eredményekkel gazdagítja a magyar és európai zenetudományt. Elég ha csak három, terjedelmében is hatalmas művét mutatom be röviden: Egy felvidéki falu zenei világa - Áj, 1940. Vargyas még 1940-ben gyűjtötte össze az akkor a Felvidékkel visszakerült Áj falu teljes zenei anyagát, nemcsak a népdalokat, hanem a műdalokat, magyar nótákat, a divatos, rádióból hallott dalokat, a szokásokhoz fűződő énekelt verseket, valamint a szlovákoktól és cigányoktól eltanult dallamokat is. Egyszóval mindent, aminek dallama, zenéje volt. Annak idején, 1941-ben csak rövid beszámoló jelenhetett meg erről a kísérletében is egyedülálló vállalkozásról. A hatalmas anyag csak hatvan évvel később jelenhetett meg, de ez idő alatt sem készült a világon ehhez hasonló, teljességre törekvő zenei falumonográfia. Mintegy hétszáz dallampélda közlése mellett a szerző leírta a dalolás alkalmait, a zene szerepét, az egyes dalokhoz kapcsolódó emlékeket... Mindazt, amit röviden zenei életnek nevezhetünk. (A könyvhöz CD is tartozik, melyen megszólalnak a hatvan évvel ezelőtt felvett dallamok.)

A másik hasonlóan hatalmas munka A magyarság népzenéje immár második, bővített kiadásban jelent meg, 709 lapon és egy 10 CD lemezből álló album melléklettel. Ismeretes, Bartók Béla 1924-ben foglalta össze Kodály Zoltánnal megkezdett népdalgyűjtésük legfontosabb eredményeit. Bartók ebben elsősorban a magyar népdal-típusok megállapítására és jellemzésére törekedett, valamint a szomszéd népek népzenéjével való összehasonlításra. 1937-ben jelent meg Kodály Zoltán A magyar népzene című tanulmánya, melyben ő a magyar népdalkincs történeti rétegeinek elkülönítésére törekedett.

Ez a tanulmány A magyarság néprajza című, négykötetes műben jelent meg, melyet Győrffy István, Bátky István és Viski Károly szerkesztett és írt. Kodály Zoltán ezt a munkáját mintegy 15 000 lejegyzett, és kis részben viaszhengeren rögzített népzenei felvétel alapján írta meg, és a szűkre szabott terjedelem miatt, csak néhány, szövegközti kotta-példával tudta illusztrálni mondandóját. A népismeretben és népzenetudományban egyaránt alapvető munka iránt nagy volt az érdeklődés, a háború után időszerűvé vált annak külön kötetként való megjelentetése.

Kodály Zoltán ragaszkodott ahhoz, hogy az új kiadáshoz bőséges példatárat állítsanak össze, és ezzel Vargyas Lajost bízta meg, aki mintegy ötszáz példát válogatott össze a kottás melléklethez. A példatárral kiegészített Kodály-tanulmány először 1951-ben jelent meg, és azóta több kiadásban is. Időközben azonban a lejegyzett és hangrögzítőkre felvett magyar népzenei anyag megtízszereződött és a magyar kutatók, köztük maga Vargyas Lajos is számos résztanulmányban gazdagította az elméleti eredményeket. Időszerűvé vált a megnövekedett anyag alapján egy új összefoglalás, melyen Vargyas Lajos több éven át dolgozott, és 2000-ben jelent meg. Hasonló alaposságú, korszerű módszerű munkával tudtommal egyetlen nép sem dicsekedhet. Éppen egyedülálló módszertani értéke miatt ennek a munkának is van angol kivonata. A harmadik nemzetközileg is jelentős műve az 1976-ban két kötetben megjelent A magyar népballada és Európa. Ez az addig publikált összes európai ballada ismeretében jellemzi a magyar népballadakincset és rajzolja fel az egyes típusok elterjedését, kapcsolódását és a magyar balladakincs sajátosságát.

Hiszem, a tanár úr nem veszi rossz néven tanítványától, ha ezt írja: Vargyas Lajos nem zenetudósnak készült. Említett első írásai sem ezt mutatják. Ő - mesteréhez, Kodály Zoltánhoz hasonlóan - a magyar népművészet szépségétől megbabonázva ennek a népnek a szolgálatában akart élni és alkotni. Teljes emberként, teljes életével, tudásával, tehetségével. Bátran vállalta a sorsközösséget a két háború közti népi-nemzeti mozgalommal. Írásban megjelent első munkái közt van Illyés GyulaPuszták népe című irodalmi társadalomrajzának méltatása. Ennek végén megjegyzi: "A könyv végén nincs megoldás a kérdésekre. Azzal az érzéssel akar elbocsátani, hogy itt égetően sürgős a cselekvés. Vajon lesz-e tömeg, amely kiharcolja a megoldást?" A megoldást a magyar nemzet megosztottságának megszüntetése jelentheti csak. Ez a megosztottság nemcsak társadalmi és gazdasági - a gazdag földbirtokosok és a nincstelen cselédek, a fennmaradásért küszködő kisbirtokosok és napszámosok társadalma áll egymással szemben -, hanem műveltségbeli is. A városi és vidéki polgárok idegen eredetű európai vagy iskolai műveltsége és a néphagyományban élő parasztság műveltsége, értékrendje közt is nagy a különbség, a szakadék. Elsősorban a parasztság őrizte meg a nemzetmegtartó nyelvet és néphagyományt, benne a sajátos magyar népzenét, melynek a művelt osztályok zenekultúrájával való egyesítése nagy lépést jelenthet a nemzet kulturális egyesítésében. Így látta ezt Kodály és követőinek köre, benne Vargyas Lajos is, ahogyan annak idején Arany és Petőfi népiességükkel akarták érdekei és értékei védelmére képessé tenni a kisemmizett néposztályt. Szabadon idézve: ha a nép uralkodni fog az irodalomban, úgy közel lesz ahhoz is, hogy a hatalomban is részesüljön. Mindez csak akkor történhet meg, ha a tömeg, a többség akarja. Ha az értelmiség átveszi a néphagyomány értékeit, és az általános iskolázás műveltté teszi a népet. Ehhez azonban sok felvilágosító, értékeket közvetítő munkára van szükség. Ebben vállalt elkötelezett és sokoldalú munkát Vargyas Lajos. Hamis mítoszok és a tudatlanság, a felszínesség, a valódi értékeket lejárató pongyolaság ellen lépett fel kisebb írásaival, könyvismertetéseivel, bírálataival - szokatlan keménységgel, felkészültséggel és elkötelezettséggel. Így lett a szovjet segítséggel uralomra jutott hatalom bírálója is, a Válasz című folyóirat köré tömörült népi-nemzeti ellenzék meghatározó tagja Bibó Istvánnal, Kovács Imrével, Németh Lászlóval, Féja Gézával és még sokakkal, de ott találtam baráti körében Pilinszky Jánost és Sárközy Györgyöt is. Csak a népi kultúra csodálatos értékeivel meggazdagodott, egységesült nemzeti kultúra képes megfordítani a zsákutcás magyar történelmet, megteremteni a széttagolt nemzet egymásért viselt szolidaritását, mint megmaradásunk legfontosabb feltételét. Vargyas Lajosnak ezt a tanítását mi minden tudományos teljesítményénél többre értékeljük, és köszönjük.

Andrásfalvy Bertalan

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu