Uj Ember

2004.02.22
LX. évf. 8. (2898.)

Szent Péter
apostol
székfoglalásának
ünnepe

Főoldal
Címlap
Az ellenséges hangulatkeltés része...
Légből kapott ötlet az egyháztámogatás ügyében
Katolikus iskoláink ügye mindnyájunk felelőssége
Országos gyűjtés az oktatási intézmények javára
Megújulhatnak templomaink, plébániáink
Pályázati lehetőség kistelepülések számára
Horvátországért imádkozunk
Közép-európai Katolikus Találkozó
Február 25.: hamvazószerda
Lelkiség
Az ellenségszeretet nem cinkosság...
Szentírás-magyarázat
Ki az én ellenségem?
Homíliavázlat
A felajánló könyörgések tanítása
LITURGIA
A vezetés Szentlelke
A hét liturgiája
C év
Katolikus szemmel
Gazdaságról, jogról - kicsit másként (2.)
Megtévesztés
Álmok altatói
Ahogy a magyarok látják
Isten az EU-alkotmányban...
Cinizmus
(ezerötszáz gyors)
Élő egyház
Közös püspöki jubileum Pécsett
Százéves a nyíregyházi társszékesegyház
Misszionárius gyémántmiséje Kiskunfélegyházán
"Krisztus szelíd, de rendíthetetlen hatalmával"
Az aranymisés Kemenes László piarista köszöntése
Tömegkommunikáció az egyház szolgálatában
Országos és helyi médiafelelősök találkoztak Győrben
Rádiós híd két nép között
Katolikus szerkesztőségek együttműködése
Betegek Világnapja
Élő egyház
Püspöki szinódus az eucharisztiáról
Legyen látható az egyház
Fórum
"Csepp víz szeretnék lenni, de tiszta..."
Fésűs Éva meseíró Kaposvár díszpolgára lett
Az Úr házai és szolgálói (5.)
KÖNYVESPOLCRA
Dokumentumok tükrében
Fórum
Minden magyarért imádkoznak
Megszületett a pálos rend női ága
Fórum
Egy püspök sorsa a diktatúra alatt (2.)
Fórum
Vargyas Lajos kilencvenéves
A katolikus iskola
Jó hitben élni...
Ifjúság
Feloszlott a Testvérek együttes
Gável András volt zenekarvezető: kezet nyújtunk egymásnak a jövőben is
Egyetemi pasztorációs konferencia Szegeden
Lelkészek, hallgatók cserélik ki tapasztalataikat a jubileumi találkozón
Még csatlakozhatsz a nemzetközi imalánchoz!
Az itt és a most
Meditációk
Programajánló
Rejtvény
Kultúra
"Szent Mihály arkangyal..."
A kereszt és a kígyó harca
Ganczaugh Miklós kiállításáról
Nagy pillanatok
Paletta
Fórum
Horvátország - és egyháza: egykor és ma
Megtérés megrázkódtatások nélkül
Kis színes Horvátországról
Mozaik
Egy élet meséje
Címeravatás a nyergesújfalui szalézi iskolában
Őserdőből jött virág

 

"Csepp víz szeretnék lenni, de tiszta..."

Fésűs Éva meseíró Kaposvár díszpolgára lett

"Mögöttem hosszú út van, előttem sokkal rövidebb. Azt, hogy ezt a napot megérhettem, Istennek köszönöm meg." Fésűs Éva meseíró, Kaposvár legújabb díszpolgára mondta ezt a Városházán a kitüntetettek nevében. Gazdag életmű az övé. Tizenhat mesekönyv, 353 rádiós műsor, 28 mesejáték van a "batyujában". Minibocs, Aranypofácska, Tapsikáné fülönfüggője, vagy az öt kiadást megért Ezüsthegedű - néhány cím a gyerekek körében oly népszerű kötetekből, ám a legnagyobb sikert talán a megfilmesített Palacsintás király jelentette, legutóbb pedig December, december című versének énekelt változata is rákerült Halász Judit új CD-jére.


Férje, Temesi Lajos több mint fél évszázada csábította Somogyba, s azóta a meseírónak ez az erdőkkel körülölelt, országnyi megye a választott hazája. Adminisztrátorként dolgozott, s a mesék csak a munka és a család után jöhettek. Gyakran éjszakánként ült öreg írógépe mellé, hogy határidőre küldhesse a rádióba rövidebb-hosszabb meséit, mesejátékait.

- Először csak verseket írtam, de később belekóstoltam a mesevilágba, ahova csak tiszta lelkiismerettel és jó szándékkal léphetünk be - mondta Kaposvár díszpolgára, aki egyetemista unokájával él a puritán polgári házban. - Az érzelmeimet és a mondandómat évtizedekkel ezelőtt is leginkább a mesékkel tudtam kifejezni. Olyan voltam, mint az iránytű nélküli hajós, mert csak a sarkcsillagra nézhettem, amit isteni Gondviselésnek, kegyelemnek és szeretetnek nevezhetünk. Abban az időben ugyanis más iránytűk nem voltak megbízhatók. Azóta sem változott a törekvésem, amit egy versemben úgy fejeztem ki: csepp víz szeretnék lenni, de tiszta, / melyben az ég magára lel.

Fésűs Éva már javában írta meséit, amikor rádöbbent arra, hogy milyen nagy felelősség a gyerekekhez szólni. Ám ha az ember csak egyetlen talentumot is kapott Istentől, azt nem áshatja el. Kivirágzott hát a Jószagú rét, forgott a Mesevár, a rádiós szerkesztők, Derera Éva és Molnár Magda pedig húsz éven át várták a folytatást havonta, olykor hetente. Örültek a kaposvári szerző írásainak, pedig tudták róla, hogy gyakorló katolikus, fia a pannonhalmi bencéseknél tanul. Fésűs Éva akkor is úgy érezte: tenyerén hordja a Jóisten. Kiélhette benne rejlő íráskészségét, és elvonulhatott kedvenc nyúlhősei közé.

- A nyuszik után jöttek a rókák, a mókusok, a bocsok, Tüskeböki és Csacsi Tóni, derék kisinasok, szeszélyes királylányok mesehangjátékokban, önálló műsorokban, de a nagyevő Palacsintás király már képernyőre kívánkozott. Követte őt az Üveghegyi csaló, majd Csupafülék, akik később a fővárosban, majd Békéscsabán és Szegeden is felugrottak a színpadra A csodálatos nyúlcipőben.

Az írónő örül, hogy áldott csönd vette körül, s alkothatott. A telefonkönyvben is mind a mai napig asszonynevén találjuk meg. A kitüntetés átvételekor úgy summázott: azért különösen értékes e díszpolgári cím, mert nem előlegként kapta, fiatalabb korában, hanem most, nyolcvan felé tartva. Mint mondta, ez így szép, így jó, és Isten különben is nálunk jobban tudja azt, hogy mi a jó.

Egy ideig nemigen fogadta el iskolák, óvodák felkérését, de az utóbbi két évtizedben már soha nem kéreti magát. Ebben férjén kívül nagy érdeme van Varga Róbertnek, a Megyei és Városi Könyvtár igazgatójának és Komáromi Gabriella irodalomtörténésznek is. Boldog, ha gyerekek veszik körül, hogy mesélhet a meséről, az életéről, a képzelet erejéről, a humánumról, az ősi értékekről, a hitről, az adakozásról, a szeretetről, a toleranciáról és az olvasás fontosságáról.

Úgy véli: falun sokkal jobb a helyzet, mint városban. A technikai fejlődésre szükség van, nem is ez ellen ágál, hanem amiatt szomorú, ha a családban egy-egy ünnepen elhalmozzák a gyereket. Ezzel ugyanis becsapják, hiszen elhitetik vele, hogy ez a töménytelen mennyiségű ajándék a legnagyobb szeretet jele. Pedig ez nem minden. Sok minden van ezen túl.

- A szülők mindig a pedagógusokra mutogatnak - fakad ki az írónő, aki néhány éve megkapta a Gyermekkönyvek Nemzetközi Tanácsa (IBBY) Magyarországi Egyesületének életműdíját. - Huszonöt-harminc fős osztályban lehet-e komoly dolgokról meghitten beszélgetni? Szívesen megkérdezném a szülőktől: kedves anyuka, apuka, te hányszor ültél le a fiaddal vagy a lányoddal beszélgetni arról, hogy miről szól az életünk?

S hogy miről szól?

- Arról, hogy visszataláljunk a Teremtőhöz, aki szeretetből elindított bennünket.

Fésűs Évának másfél éve meghalt a férje. Egy ideig kerülte a társaságot, aztán odaföntről üzenet érkezett: ne gubózz be, hintsd a szeretetet, és fejezd be, amit elkezdtél! Az írónő megfogadta párja intelmét, és ismét sorra eleget tesz a felkéréseknek; könyvtárban, iskolában válaszol a gyerekek kérdéseire. Otthon pedig odaül öreg írógépe mellé - igaz, néha összeakadnak a billentyűi -, hogy két félbehagyott mesekönyvén dolgozzon.

És élvezettel válaszol az újságíróknak, akik gyakran megkérdezik tőle: ugyan miért lett meseíró?

- Ki tudná azt megmondani, hogy az egyik ember miért hall zenét az esőben, a másik hogyan lel rá szép arcokra, lágy mozdulatokra a kemény kőben, s miként lehet az, hogy valaki harmatcsepp szemű tündért pillant meg egy virágban?

Találós kérdés. Szabad a gazda!

Lőrincz Sándor

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu