Uj Ember

2004.02.22
LX. évf. 8. (2898.)

Szent Péter
apostol
székfoglalásának
ünnepe

Főoldal
Címlap
Az ellenséges hangulatkeltés része...
Légből kapott ötlet az egyháztámogatás ügyében
Katolikus iskoláink ügye mindnyájunk felelőssége
Országos gyűjtés az oktatási intézmények javára
Megújulhatnak templomaink, plébániáink
Pályázati lehetőség kistelepülések számára
Horvátországért imádkozunk
Közép-európai Katolikus Találkozó
Február 25.: hamvazószerda
Lelkiség
Az ellenségszeretet nem cinkosság...
Szentírás-magyarázat
Ki az én ellenségem?
Homíliavázlat
A felajánló könyörgések tanítása
LITURGIA
A vezetés Szentlelke
A hét liturgiája
C év
Katolikus szemmel
Gazdaságról, jogról - kicsit másként (2.)
Megtévesztés
Álmok altatói
Ahogy a magyarok látják
Isten az EU-alkotmányban...
Cinizmus
(ezerötszáz gyors)
Élő egyház
Közös püspöki jubileum Pécsett
Százéves a nyíregyházi társszékesegyház
Misszionárius gyémántmiséje Kiskunfélegyházán
"Krisztus szelíd, de rendíthetetlen hatalmával"
Az aranymisés Kemenes László piarista köszöntése
Tömegkommunikáció az egyház szolgálatában
Országos és helyi médiafelelősök találkoztak Győrben
Rádiós híd két nép között
Katolikus szerkesztőségek együttműködése
Betegek Világnapja
Élő egyház
Püspöki szinódus az eucharisztiáról
Legyen látható az egyház
Fórum
"Csepp víz szeretnék lenni, de tiszta..."
Fésűs Éva meseíró Kaposvár díszpolgára lett
Az Úr házai és szolgálói (5.)
KÖNYVESPOLCRA
Dokumentumok tükrében
Fórum
Minden magyarért imádkoznak
Megszületett a pálos rend női ága
Fórum
Egy püspök sorsa a diktatúra alatt (2.)
Fórum
Vargyas Lajos kilencvenéves
A katolikus iskola
Jó hitben élni...
Ifjúság
Feloszlott a Testvérek együttes
Gável András volt zenekarvezető: kezet nyújtunk egymásnak a jövőben is
Egyetemi pasztorációs konferencia Szegeden
Lelkészek, hallgatók cserélik ki tapasztalataikat a jubileumi találkozón
Még csatlakozhatsz a nemzetközi imalánchoz!
Az itt és a most
Meditációk
Programajánló
Rejtvény
Kultúra
"Szent Mihály arkangyal..."
A kereszt és a kígyó harca
Ganczaugh Miklós kiállításáról
Nagy pillanatok
Paletta
Fórum
Horvátország - és egyháza: egykor és ma
Megtérés megrázkódtatások nélkül
Kis színes Horvátországról
Mozaik
Egy élet meséje
Címeravatás a nyergesújfalui szalézi iskolában
Őserdőből jött virág

 

Egy püspök sorsa a diktatúra alatt (2.)

Shvoy Lajos székesfehérvári megyés püspök naplójának kivonatos ismertetésére azért vállalkoztunk, hogy olvasóink képet kapjanak róla, mit élt át egy "szabadon maradt" püspök a kommunizmus éveiben 1948-tól 1968-ig. A naplóban számos, cikkeinkben már ismertetett esemény megjelenik. Ajánljuk olvasóinknak, próbálják meg olvasás közben átgondolni, hogyan élnék át ezeket az eseményeket, mondjuk hetvenhárom évesen... Shvoy püspök 1952-ben ennyi idős volt.


1952.

Naplóbejegyzéseiben nagy teret szentel a főpap a hitoktatás elleni támadásoknak. "Volt még néhány kiváló női hitoktatónk. Tőlük idén az állam elvonta a működési engedélyt. A hitoktatásban új trükk a harmincas csoportok bevezetése. Volt olyan iskola, ahol a harmincas létszámhatár következtében I-VIII-ig egy csoportban kellett oktatni a tanulókat, s például a délelőtt járókat is csak a közös délutáni órán lehetett hitoktatni. Volt, ahol a pusztai iskolákban ilyenkor már nem volt világítás. Az órák ütközése, kirándulás, iskolai ünnepély, próba, mind-mind ürügy volt a hittan elmaradására."

Ekkoriban kezd elterjedni a templomi hittan. De hamarosan jön a vád: ez törvénytelen. S támadják érte a papot, a szülőket.

Az új egyházügyi előadó korábban uradalmi gépész volt. Minden gyanús neki, ami az egyházmegyében történik. Minden papi összejövetelre elmegy, minden szóra figyel. Próbálja beszervezni a papságot a békemozgalomba.

1953.

Pétery József váci püspök - az ÁEH kívánsága ellenére - nem hajlandó érdemtelen papokat kitüntetni. Büntetésül házi őrizetbe veszik. "Három hónapon át hálószobájában kénytelen tartózkodni négy ávós őrizete alatt, akik erősen dohányoztak, huszonnyolc fokra fűtötték a szobát, a püspöktől mindent (breviáriumot, olvasót) elvettek, nem engedték a szomszéd szobába, még misézni sem." Három hónap embertelen bánásmód után, Czapik Gyula érsek közbenjárására, Hejcére internálták.

A kormány bejelenti, hogy csak a Központi Szemináriumot és másik négy szemináriumot enged működni, a többieket becsukatják.

A plébániákon menedéket találó, és ott dolgozó nővéreket a rendőrség zaklatni kezdi. Egy 1923-as keletű, úgynevezett "csavargási" törvény alapján kitoloncolják őket a falvakból.

A nyár folyamán Nagy Imre lesz az ország miniszterelnöke.Sok mindent ígér, és bizonyos javulás érzékelhető is. De változatlan marad például a hittanbeíratás. "Csak két nappal a beíratás előtt jelent meg az újságban egy hír a kötelező időpontról. A jelentkezés módozata titok volt. Az ÁEH az utolsó percben értesítette az egri érseket, s ő sürgönyözte tovább, hogy egy szülőnek kell megjelennie a beíratáson, s egy nyilatkozatot kell bemutatnia, amelyet mindkét szülő aláírt. Ezenfelül hármas és ötös bizottságok gyötörték a szülőket, s így halogatták a beíratást. A párt a legpiszkosabb jelzőkkel titulálta a papokat, a vallást, hogy a szülőket lebeszélje. A munkahelyi vezetők behívatták a dolgozókat, másutt kimentek lakásokhoz, vagy bementek a beíratást végzőkhöz, hogy nyomást gyakoroljanak a szülőkre. A hosszú lebeszéléssel ment az idő, és ily módon sok helyen a beíratásra sorban állóknak csak 15-20 százalékátát írták be."

Debreczeni Sixtusz templomigazgatót - aki buzgó lelkipásztor lévén, szálka volt a párt szemében - felbérelt legényekkel megverették. Erre Egerbe helyezték templomigazgatónak. Ott egy pártautó elütötte.

Az új egyházügyi előadó egy korábbi cukrász lett, aki tisztességes embernek bizonyult. Ha valakit feljelentettek nála, nemcsak a helyi párttitkárt hallgatta meg, hanem a plébánost is.

1954.

Az Állami Egyházügyi Hivatal felszólította a főpásztorokat, kapcsolódjanak be a Hazafias Népfront munkájába. Shvoy püspök továbbra is ragaszkodott elveihez: semmiféle mozgalomban nem vesz részt, amit a párt irányít. Emiatt augusztus 18-án fel kellett keresnie az ÁEH elnökét. A püspök nem engedett, erre az elnök kijelentette: ezután a kormány is elzárkózik minden kérése elől.


A főpásztor észrevette, hogy egyik legbelső munkatársát - egy másik papjuk bezárása ürügyén - az ÁVO "kezelni" kezdte. Nem hiába: "Ez az amúgy is félénk természetű ember attól kezdve teljesen bizonytalanná vált, majd lassan átevezett a másik oldalra."

Az újabb állami megbízott "gyanakvó, rosszindulatú ember, aki mindent kiforgatott". Ha papok valami okból összejöttek, azt ismételten veszélyesnek, államellenesnek bélyegezte. A püspöki titkárt kitiltatta a püspökségről, a békepap irodaigazgatóval azonban jól összedolgozott: a dispozíciókban a legjobb helyekre erőszakolta a hozzá közelebb álló papokat. Több pap letartóztatásában is közreműködött. Rövidesen a fővárosba, az ÁEH-ba került.

1955.

Az Állami Egyházügyi Hivatal felszólította a püspököt: titkára, Halász Ervin egy órán belül hagyja el a püspöki irodát - legfeljebb magántitkárként dolgozhat tovább. Előzőleg az ÁEH elnöke magához hivatta a püspöki helynököt és irodaigazgatót, s kirohanást rendezett a püspök és titkára, valamint az egyházmegye reakciós szelleme ellen. Az ÁEH újra behívatta a püspököt, s azzal kecsegtette, hogy "egy lojális gesztussal mindent jóra fordíthat." Ő azonban továbbra sem volt hajlandó a párt által irányított Hazafias Népfront munkájában közreműködni. Az ÁEH elnöke erre kijelentette, ha a főpásztor nem távolítja el titkárát, akkor rendőrileg távolítják el, s legalább öt év börtönre számíthat.


Röviddel ezután az ÁEH ötvenhárom pap áthelyezését követelte az egyházmegyében, azzal a céllal, hogy az állammal jobb viszonyt ápoló békepapok kerüljenek a fontosabb helyekre. "Szerencse, hogy a békepapok nem voltak hajlandók a tervezett csere által elődjeiket eltávolíttatni."

1956.

Meghalt Czapik Gyula egri érsek, a püspöki kar elnöke. "A kormány saját halottjának tekinti. Szegény, mást érdemelt volna."

A Fejér megyei tanács oktatási osztálya - a hivatalos rendeletekkel szemben - bizalmas utasítást adott az iskoláknak a hittan leépítésére, a templomba járó gyermekek, ministránsok figyelésére, feljelentésére. A püspöki kar tiltakozott a kormánynál a hitoktatás és a hívek országszerte tapasztalt zaklatása miatt. A miniszterelnök válasza az volt, hogy forduljanak panaszukkal az ÁEH-hoz.

A forradalom országos fellélegzést jelentett. Shvoy püspök visszahívta száműzött segédpüspökét, titkárát és irodaigazgatóját. A békepapokat beosztásukról való lemondásra szólította fel.

(Folytatjuk.)

Tomka Ferenc

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu