Uj Ember

2003.06.22
LIX. évf. 25. (2863.)

Június 27.:
Jézus Szíve
ünnepe

Főoldal
Címlap
Úrnapja
A cseh egyház napja
Június 22.
A diplomácia békéjétől a kiengesztelődésig
Miért megy a pápa Banja Lukába?
Lesz-e közös nyelvünk?
Lelkiség
"Vegyétek"
Szentírás-magyarázat
Új szövetség...
Homíliavázlat
Imádás és tanúságtétel
LITURGIA
Pápai enciklika az eucharisztiáról
A hét liturgiája
(B év)
Katolikus szemmel
Jó úton vagyunk?
Kis ország?
Betűk hatalma
Könyvheti gondolatok
A magyarokhoz
Lapszél
Felháborodás helyett elgondolkodni...
Élő egyház
Ne nyugodjunk bele, hogy a világ olyan, amilyen
Plébániai zsinat a Felső-Krisztinavárosban
Emlékező iskola a Duna mellett
Felszentelték a kisizsáki kápolna falait
Készüljön országos naptár!
Élő egyház
A horvátországi látogatás visszhangja
Sajtóvélemények
Az új boldog életrajza
Fórum
III/III-asok - és egyházi vezetők?
Az egyház a diktatúra éveiben (XI.)
Eszter néni
Az Olvasó írja
Rákóczi Kassán
Könyvespolcra
Aviánói Márk élete
Szombat délre: Heti Mozaik
Tévé-notesz
Fórum
A keleti szerzetesség olyan rét, amelyen mindenféle virág nő
Baziliták Máriapócson
Fórum
Nem múlhat határokon...
Ladocsi Gáspár püspök Trianon egyházi következményeiről
"Valami ilyesmi szeretnék lenni"
Kállay Emil piarista aranymisés
A "Lord Úr"
Greksa Ferenc aranymisés
Hittel, szeretettel
A győri Szent Imre-plébánia hármas jubileuma
Világegyház
Kevesen, szegényen - de szabadon
Pillanatképek Csehország katolikus egyházáról
Ifjúság
Megsokszorozni a talentumokat
Pünkösdi ifjúsági találkozó a lengyelországi Lednicában
Iskola és misztériumjáték a határon
A kőszegi Árpád-házi Szent Margit Római Katolikus Általános Iskoláról
Programajánló
Lelkigyakorlatok Püspökszentlászlón
Rejtvény
Hat és tizenkét év közöttieknek
Kultúra
Az Aspremont-palotától Bécsújhelyig
Rákóczi- és kuruc emlékhelyek Európában (IV.)
Csak lépte van...
Károlyi Amy halálára
Az Operaház "nyerő lapja"
Bemutatták a Pikk dámát
Csiszér Ferenc hatvanéves
Rozmaringszál
Fórum
Hegyen-völgyön lelt kedvvel
Zúgó patakok helyén, szerzetesekkel, szentekkel - a Bakonyban
Mozaik
Bővül a kékfátyolos nővérek szeretetotthona
Kitüntették Pásztor Edith egyetemi tanárt
Papszentelés Esztergomban
Szenvedéstörténet a Kőhegyen
Vacsora az esztergomi szegényekért
"Liturgia és művészet" Vácott
Juhászka

 

Emlékező iskola a Duna mellett


A gyakorlóiskola új épülete

Esztergomban a Vitéz János Római Katolikus Tanítóképző Gyakorló Általános Iskolája most emlékezett alapításának 110. évfordulójára. Nem sok esztendő ez a nagy időben, mégis meghatározó, ha jelenünk állapotáról a jövőbe tekintünk: reménység, hogy a hazai katolikus szellemiség az oktatásban-nevelésben virágozni fog. Az iskola szoborkertjében felállított, kerámiából készült Életfa, a Hivatás- és Vitéz János-szobrok arra figyelmeztetnek, amit a hazai katolikus iskolatörténet lapjaira Mészáros István nyugalmazott professzor ekként jegyzett le: "Különös gonddal (...) hívjuk fel a napjainkban (...) létező hazai katolikus tanügy különféle szintű vezetőinek és intézőinek, a mai katolikus iskolák pedagógusainak figyelmét (...). Úgy gondoljuk ugyanis, illő - hiszen hivatásukból kötelességszerűen következik -, hogy alaposan megismerjék azoknak az oktatási-nevelési intézményeknek mába torkolló (...) múltját, amelyek élete ma éppen az ő közreműködésükkel folyik tovább. Isten kegyelmén kívül tőlük függ, hogy milyen eredménnyel." A Duna mentén - a szigeten - a tanulókat váró iskola múltjában neves személyek és az élet nehézségeivel viaskodó események állnak, és persze örömök, hiszen a felnövekvő nemzedékek arcképei tekintenek ránk a tablókról.

Száztíz esztendeje, 1893. augusztus 31-én Vaszary Kolos, a nagy műveltségű, a nevelés ügyét szívén viselő hercegprímás rendeletével az esztergom-vízivárosi érseki elemi iskolát gyakorló iskolává szervezte át, tanítóját: Fekete Györgyötaz iskola tanítójává nevezte ki. Addig nem volt gyakorlóhelye a leendő tanítóknak, jóllehet a Mesterképző Intézet 1842-től fennállt - a mai Vörösmarty utcában.

Az Úri utca (most Berényi Zsigmond utca) 9. számú épület tanulói közt csak vízivárosi fiúkat jegyez a krónika, majd hat esztendő múltán az iskola közös házban folytatta munkáját a képzővel a Szent János utcában. A valóság és a nevelési törekvések nemegyszer ütköztek. 1904-ben "veszedelmes gyermekbetegségek miatt" egy-egy hónapra be kellett zárni az iskolát, tíz év múlva - a hadi helyzet azt követelte: adják át a kisdiákok kedves iskolaotthonát a katonáknak. És sorolhatnánk a közbejött akadályokat, változásokat, az államosítást, a keresztény eszmeiséget hamis ideológiával üldöző butaságot, de végül azt a benső szabadságot kell értékelni, amely a jelzett reménységben túléli az elnyomó hamisságot: "Ami szép, az egyesít, ami szép, Istentől származik; nem is tudom másképp nevezni, mint katolikusnak." (R. Char) Ez a száztíz esztendő nem sorstörténet, hanem a fel nem adott akarások időtlen ideje.

Június 12-én Ladocsi Gáspár püspök celebrált szentmisét a régi iskolát folytató, 1978-tól bejegyzett új gyakorlóiskola növendékeinek, tanárainak, szép sereg vendégnek a közeli belvárosi templomban. Szavai nem csupán a gyerekeknek hangzottak el a nyárra: jóvátétel (akinek még az ősszel bizonyítania kell, hogy tovább léphet, felsőbb osztályba), játék és jó cselekedet. Ki nem játszó ember, ha az életét az örök órához igazítja, s ki mulaszthat, ha cselekednie kell a jót...?

A mai iskolaépület tornatermében a növendékek komoly soraiban felhangzott a múltidézés (Dr. Ember Istvánné magyartanárnő példaként tanítható, magas színvonalú összeállítása), a kicsinyek kórusa (Szerencsés Zsuzsa énektanárnő vezetésével) német nemzetiségű kis nebulók tánca, és természetesen a keresztény pedagógia szívéből szóló igazgatónő: Juhász Albinné tömör köszöntője. A szoborkertben tölgyfát ültettek és emlékkövet állítottak; gránit és tölgy találkozása erő és bizalom. Amikor a mindezeket megáldó Ladocsi püspök hat fát nevezett meg, melyeknek szimbólumtartalma összeköt eget, földet, teremtést, ki nem gondolt igazi hivatására az emberségben? Ezen a napon az iskola boldogság-szigetté vált, játékokkal, táncokkal, Árgyélus királyfi és Tündérszép Ilona varázslatával, a zene avatott mestereinek közreműködésével és a képekkel: művésztanárok kiállításával, melyet Gaál Endre főigazgatónyitott meg a szépség és a transzcendencia jegyében.

Tóth Sándor

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu