Uj Ember

2000. november 26.
LVI. évf. 48. (2731.)

Krisztus király
ünnepe

Főoldal
Lelkiség
Szembesülés a történelem értelmével
A Szövetségek szentjei
Élet és liturgia - Felkészülés az ünneplésre
A hét liturgiája
Katolikus szemmel
A leghatalmasabb politikus
Jelenpor
Széchenyi jegyében
Lelki ismeret - A szokás hatalma
(ezerötszáz gyors) - Hiánybetegség
Élő egyház
„Kézfogás 2000”
Találkozó Tihanyban
Hármas ünnep Sopronban
Kápolnabelső, felújított gyógyászati blokk és emlékkiállítás
Szeretetből épült közösségi ház Kaposfőn
Népfőiskolai tanévnyitó Szilben
Élő egyház
Konferencia és miniszteri látogatás a makói egyházi iskolában
A közel-keleti békéért
Új harangok a pozsonyi dómban
Fórum
Könyvespolc
Az Olvasó írja
Magyar-osztrák, szlovák zarándoklat
Fórum
Márton Áron Emlékérem, 2000
Beder Tibor főtanfelügyelő
XXIII. János pápa és Taizé
.
75 éves az alsósági óvoda
A Szent Kereszt
Fórum
Pápai érdekességek III.
A Család könyvespolcára
Győri Egyházmegye
Templom épül Almásfüzitőn
„Te kövess engem !”
Boldog Apor Vilmos mártírhalált halt győri püspök élete
Elkezdődött a szentté avatási eljárás
Szabadulás a drog fogságából
Fiatalok tanúságtétele a győri Szent László Katolikus Szakkollégiumban
Kultúra
Gondola
Szlovák Napló
Az étkező
Rejtvény
Fórum
Emlékezés Fellner Jakab építőművészre
Önfeltáró líra
Ősz – esti kertek
Aranybetűkkel…
A nagy finálé
Egy életmű és egy operabemutató margójára
Mozaik

Ezer éve velünk és értünk: a katolikus egyház
Színpompás mikulásvirág
Márton-búcsú Bujákon
1000 év – magyar szentek
Egyik legrégibb műemlékünk
.

 

Élet és liturgia

Felkészülés az ünneplésre

Liturgikus szótárunkban istentiszteleti összejöveteleink legjobb meghatározása: ünneplés – amint erről az elmúlt alkalommal már szóltunk. Számos adottság és körülmény teszi azzá közösségi együttlétünket. Elsősorban az, hogy Urunk Jézus Krisztus jelen van körünkben. Ez többféle módon valósul meg: az Isten Igéjében, a felszentelt pap vagy püspök személyében, de különleges módon az Eukarisztiában a kenyér és a bor színe alatt.

Noha az Egyháznak számtalan tevékenysége van, a liturgikus ünneplés „egyedülállóan szent cselekmény” – írja a Liturgikus Konstitúció (LK 7.). Ennek megvalósítása azonban komoly követelményeket támaszt.

Bárhol és bármikor is legyen liturgikus ünneplésünk, arra gondosan elő kell készülni (vö. LK 14). Készületünk kétféle: a távolabbi előkészület liturgikus nevelésünk és keresztény életünk. Liturgikus nevelésünket szolgálják a zsinati előírások, a leendő papok és szerzeteseknek szóló külön irányelvek és mindanynyiunk számára az állandó továbbképzés. Mindezek következménye a liturgiában való tevékeny részvételünk és bekapcsolódásunk már gyermekkorunktól kezdve. A liturgikus könyvek pontosan meghatározzák és körülírják azok rendjét, de jelzik a szabad választási lehetőségeket is. Példaként említem a nyáron megjelent Missale Romanum (Római Misekönyv) harmadik kiadását. A bevezető 3. fejezete részletesen beszél a résztvevők feladatairól és szolgálatáról. Mindenki szerepel: a felszentelt személyek és Isten népe, sőt az egyes feladatokat ellátó személyek szolgálattételéről is említést tesz. Így az akolitus és lektor feladatáról, de nem hagyja említés nélkül a zsoltárénekes, a szkóla, a ministránsok, sőt még a sekrestyés és a liturgiát magyarázó tevékenységét sem (91-107.).

Érdemes figyelmünket a vasárnapi szentírási szakaszok tartalmára, sőt a teljes liturgikus szövegeire is irányítani. Kivételes helyzetben vannak a ministránsok, az énekesek és a felolvasók. Azonban a hívek is hozzájuthatnak a Kismisekönyvhöz, vagy éppen újságunk liturgikus naptárához, amely segítséget jelent. A ministráns gyűlések nagyon hasznos feladata a vasárnapi felkészülés magyarázatokkal és gyakorlással. Éppen ilyen helyzetben vannak az énekesek is, mert a szakmai tudásukhoz a lelki ráhangolódás is szükséges. Nem is beszélve a felolvasók szent szolgálatáról, akiknek Isten üzenetét vagy a közösség imáit kell felolvasni (L. az Olvasmányok könyve A év bevezetője)..

Természetesen a közeli előkészületet már feltételezi az Egyház. Ez tudatosabb magatartást kíván minden résztvevőtől. Elsősorban ki kell zárni a körülöttünk levő világ zavaró dolgait, csendet kell teremteni. Csak így tudunk a mindennapok forgatagából felemelkedni az Isten világába.

A várakozás percei soha nem lehetnek üres percek. Talán ezek az előkészület legfontosabb pillanatai. Amikor már a közösségünk tagjai vesznek körül, akik szintén elmélyülten készültek, és együtt várunk a liturgikus ünneplés megkezdésére.

A bevonulási ének és a pap bevezető szavai megteremtik számunkra azt az alapvető légkört, amely már céltudatosan elindít bennünket a minél tökéletesebb ünneplés felé. Ide tartozik még az akadályok eltávolítása is. Ezért kell mérlegelnünk bűnös voltunkat, legalább bánatot indítani, és Isten irgalmát kérni lelki nyomorúságaink miatt. A felszabadult lélek már könnyen fel tud emelkedni és elszakadni a földi élet nyomorúságaitól, hogy megtalálja az utat Urunk Jézus felé, aki közöttünk és velünk van ünneplésünk alatt.

Verbényi István

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember: ujember@drotposta.hu
Webmester: bujbal@freemail.hu