Uj Ember

2000. november 12.
LVI. évf. 46. (2729.)

„Hű szolgája vagyok a királynak, de először az Isten szolgája vagyok. Imádkozzatok a királyért, hogy Isten vezesse és világosítsa meg őt.” ( Morus Tamás)

Főoldal
Lelkiség
Régi magyar szentség
Becsvágy helyett: áldozatkészség
Ünneplés
A hét liturgiája
Katolikus szemmel
Lelki ismeret - A közélet szennye
Az európai kereszténység „alkonya”?
Egy kis történeti-statisztikai számvetés
Gyerek vagy iskola?
Az italboltban
Kijárat
Élő egyház
Golgotás szenthegy és klasszikus arány
Esztergomi ünnepi képek
Halottak napja a Reménység Szigetén
Idősek napközi otthona nyílt Tatán
A Máltai Szeretetszolgálat kezelésében
Templomjubileum
Három pápa titkára
Fórum
„A valóság Krisztusban van”
Az Olvasó írja
Fórum
Az örökkévalóság érintése
Magyar fogadalomtétel Umbriában
A felnőttek oktatása az elsődleges
Kateketikai konferencia a Manrézában
Egy budai hitoktató tapasztalataiból
Ahol a gyengék is fontosak
Értelmileg sérült fiatalok lelki kísérése és hitoktatása
Télen is fedél nélkül?
Fórum
Pápai érdekességek
Hamarosan adventet ünneplünk
Kalendárium gyerekeknek
Sándor Imre
nagyprépost, püspöki helytartó (1893-1956)
Szombathelyi Egyházmegye
Millenniumi ünnepség Zalaegerszegen
„Jöjjön el a Te országod...”
Konkoly István püspöki jelmondata és címere
Hívők a közéletben
A szombathelyi Katolikus Továbbképző Intézet legújabb képzéseiről
Lakótelepi templom közadakozásból
Ifjúság
Szent Pál és Barnabás nyomában Ciprus szigetén
Genetika a történelemtudomány szolgálatában
Gyorsétkezés — lassú étkezés
Rejtvény
Kultúra
A harangok
Könyvek az életemben — életem a könyvekben
Tévedések drámája
Az anya halála
Fórum
A lélek szótára - Az elégtétel
Rejtvény
Mozaik

Értékmentés hittel és ecsettel
A szenvedés virága
Bújdosók - A Térszínház Vörösmarty-ősbemutatójáról
Harang a Szentatyának
Szentek a Szent Péter téren

.

 

Humán Genom program VI.

Genetika a történelemtudomány szolgálatában

Mostanában ismét szóba került, hogy a Barguzinban (Kelet-Szibéria) talált csontmaradványok genetikai vizsgálata révén biztosan meg lehetne állapítani Petőfi Sándort találták-e meg vagy nem őt. A vizsgálathoz fel kellene nyitni a Kerepesi temetőben azt a sírt, ahol édesanyja nyugszik. Miért az édesanya DNS-ét, örökítő anyagát akarják felhasználni és miért nem az apáét vagy István öcscséét? Hiszen mindhárom esetben a DNS 50%-ának azonosnak kell lennie Petőfiével. Az elmúlt évben a franciák pontot tettek egy kétszáz éves rejtély végére. Amikor a francia forradalomban kivégezték a királyt, XVI. Lajost 1793-ban, majd a királynét, Mária Antoinettet is lefejezték 1794-ben, és a trónörököst börtönbe vetették. A tízéves gyermek itt meghalt, de azóta is legendák szóltak arról, hogy megmenekült és leszármazottai trónkövetelőként jelentek meg időről időre. Most a genetikai vizsgálat kiderítette, hogy a kis halott kétségkívül a trónörökös volt. A franciák a csontmaradványokban és a bebalzsamozott szívben talált úgynevezett. mitokondriális DNS-t ma élő emberekével hasonlították össze. Kik voltak ezek? A francia királyné, Mária Antoinette, Mária Terézia osztrák császárnő és magyar királynő leánya volt A császárnőnek tizenhat gyermeke született. A lányoknak is voltak lányaik s azoknak is születtek leányaik, s a most élő tisztán leányági leszármazottak mitokondriális DNS-e megegyezik a kis halott maradványaiban talált mitokondriális DNS-sel, tehát közös anyai őstől származtak, Mária Teréziától.

Mi az a mitokondriális DNS? Eddig mindig csak a sejtmagban lévő DNS-ről beszéltünk. Arról a DNS-ről amelynek az egyes — fehérjéket kódoló — szakaszait géneknek nevezzük, s az emberi sejtmagokban 46 ks romoszómában rendeződve adja meg, egy ember tökéletes leírását. Ezenkívül máshol is van a sejtben egy kevés DNS, a mitokondriumnak nevezett sejtszervecskében. Térjünk vissza a már több esetben használt hasonlathoz, hogy a sejt egy „nagyvároshoz” hasonlít. Épülő és lebontásra kerülő házak, gyárak, erőművek, utak stb. alkotják. Az „erőművek” a mitokondriumaink. Minden sejtben több száz van belőlük, de a májsejtekben például kétezer van. Hogyan működnek ezek az „erőművek”? Tulajdonképpen azért eszünk, hogy a táplálékmolekulák eljussanak ide s azért lélegzünk, hogy az oxigénmolekulák is ide jussanak. A táplálékmolekula az oxigénnel egyesülve elég s felszabadul a benne lévő energia és mi evvel az energiával élünk, mozgunk, létezünk. Ezt a folyamatot nevezzük biológiai oxidációnak. Az égés során felszabaduló széndioxidot pedig kilélegezzük. Ezekben a „mini-erőművekben” a mitokondriumokban is van DNS, csak nagyon kevés. A sejtmagban kb. 100 000 gén van, itt csak 37 db, s az itt lévő kromoszómák gyűrű alakúak, mint a baktériumok kromoszómái és nem „X” vagy „Y” alakúak. A mitokondriumok a sejten belül osztódással szaporodnak s ez független a sejtosztódástól. Az ivaros szaporodás során minden élőlény a sejtmagban lévő kromoszómák felét az apától és felét az anyától kapja, de sejtszervecskéket a „nagyvárost” kizárólag az anyától kapja minden élő. Ezért nevezzük az új egyed első sejtjét megtermékenyített petesejtnek. Így a mitokondriumok is kizárólag csak az anyától örökölhetők! Az apa csak a sejtmag kromoszómáinak a felét adja az új élethez. Ezért akarják Petőfi édesanyjának a sírját felnyitni s ezért lehetett megállapítani, hogy a gyermek XVII. Lajos, Mária Terézia unokája volt. A császárnő leányági leszármazottaiban ma is ugyanolyan a mitokondriális DNS mint benne, illetve a kis halottban volt. S az sem elhanyagolható szempont, hogy ez a DNS igen sok példányban fellelhető, ha megmaradt. (Minden sejtben több százszor van meg és az embernek 1014 sejtje van.)

A Humán Genom program nemcsak a biológia, hanem az élet minden területén s így a történelemtudomány területén is új megoldásokat hoz. Megvalósul, amit a Biblia a Teremtés 2,15-ben ír „Fogta tehát az Úr Isten az embert, és az Éden kertjébe helyezte, hogy művelje és őrizze meg.” Tehát az ember lényegéhez tartozik az alkotás. A világ tevékeny alakítása, a tudomány egyenesen Istentől kapott megbízatás!

(folytatjuk)

F. Zs.

 

Aktuális Archívum Fórum Magunkról Impressum

Új Ember: ujember@drotposta.hu
Webmester: bujbal@freemail.hu