Uj Ember

2000. november 12.
LVI. évf. 46. (2729.)

„Hű szolgája vagyok a királynak, de először az Isten szolgája vagyok. Imádkozzatok a királyért, hogy Isten vezesse és világosítsa meg őt.” ( Morus Tamás)

Főoldal
Lelkiség
Régi magyar szentség
Becsvágy helyett: áldozatkészség
Ünneplés
A hét liturgiája
Katolikus szemmel
Lelki ismeret - A közélet szennye
Az európai kereszténység „alkonya”?
Egy kis történeti-statisztikai számvetés
Gyerek vagy iskola?
Az italboltban
Kijárat
Élő egyház
Golgotás szenthegy és klasszikus arány
Esztergomi ünnepi képek
Halottak napja a Reménység Szigetén
Idősek napközi otthona nyílt Tatán
A Máltai Szeretetszolgálat kezelésében
Templomjubileum
Három pápa titkára
Fórum
„A valóság Krisztusban van”
Az Olvasó írja
Fórum
Az örökkévalóság érintése
Magyar fogadalomtétel Umbriában
A felnőttek oktatása az elsődleges
Kateketikai konferencia a Manrézában
Egy budai hitoktató tapasztalataiból
Ahol a gyengék is fontosak
Értelmileg sérült fiatalok lelki kísérése és hitoktatása
Télen is fedél nélkül?
Fórum
Pápai érdekességek
Hamarosan adventet ünneplünk
Kalendárium gyerekeknek
Sándor Imre
nagyprépost, püspöki helytartó (1893-1956)
Szombathelyi Egyházmegye
Millenniumi ünnepség Zalaegerszegen
„Jöjjön el a Te országod...”
Konkoly István püspöki jelmondata és címere
Hívők a közéletben
A szombathelyi Katolikus Továbbképző Intézet legújabb képzéseiről
Lakótelepi templom közadakozásból
Ifjúság
Szent Pál és Barnabás nyomában Ciprus szigetén
Genetika a történelemtudomány szolgálatában
Gyorsétkezés — lassú étkezés
Rejtvény
Kultúra
A harangok
Könyvek az életemben — életem a könyvekben
Tévedések drámája
Az anya halála
Fórum
A lélek szótára - Az elégtétel
Rejtvény
Mozaik

Értékmentés hittel és ecsettel
A szenvedés virága
Bújdosók - A Térszínház Vörösmarty-ősbemutatójáról
Harang a Szentatyának
Szentek a Szent Péter téren

.

 

A felnőttek oktatása az elsődleges

Kateketikai konferencia a Manrézában

Magyar Nemzeti Kateketikai Konferenciát rendeztek október utolsó hétvégéjén Dobogókőn, a Manréza Lelkigyakorlatos Házban. Az Országos Hitoktatási Bizottság által kétévenként szervezett konferenciák sorában ez már a harmadik volt. Meghirdetésének célja, hogy a közelmúltban megjelent Magyar Kateketikai Direktórium (MKD) szelleme és az abban megfogalmazott feladatok ismertté váljanak a hit átadásával foglalkozók körében. Mind a direktórium, mind ez a konferencia a Szentszék által 1997-ben kiadott Katekézis Általános Direktóriumában megfogalmazott szemléletváltásra épül, ezt kívánja a magyar viszonyokra alkalmazni. A kongresszusra minden egyházmegyéből tizenöt, a hitoktatásért felelős személy kapott meghívást, s négy-négy főt meghívtak a határon túli magyar egyházmegyékből is. Ugyancsak meghívást kaptak a hittudományi főiskolák növendékei.

A megnyitót Keszthelyi Ferenc váci püspök, a püspöki konferencia hitoktatási bizottságának püspök elnöke tartotta, majd Ternyák Csaba érsek, az Apostoli Szentszék Papi Kongregációjának titkára tartott előadást a katekézis helyzetéről és jövőjéről a világban. A továbbiakban fakultatív előadások és csoportfoglalkozások mellett a résztvevők meghallgatták Udvardy György, hitoktatási felügyelő előadását a MKD-ről, Tarjányi Zoltán professzor szavait Az Eucharisztia a szeretet és az egység forrása címmel, valamint Bosák Nándor Debrecen-nyíregyházi püspök, a püspöki konferencia elnökhelyettese gondolatait arról, hogyan jeleníthető meg az egyház a mai világban.

A konferencián Udvardy György atyával és munkatársával Fogassy Judit nővérrel a Magyar Kateketikai Direktóriumról beszélgettünk. A nemzeti direktórium önmagában nem értelmezhető, csak a Katekizmus Általános Direktóriumával (KÁD) egységben — mondja Udvardy György. A II. vatikáni zsinat megfogalmazta a katekézisre vonatkozó szempontokat, az elmúlt évtizedek társadalmi és egyházi változásai azonban szükségessé tették egy új direktórium elkészítését. Ez az 1997-ben elkészült KÁD, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a helyi egyházak kateketikai tevékenységéhez. Ennek alapján kell az egyes nemzeti direktóriumokat elkészíteni.

Udvardy György hangsúlyozza, hogy a magyar direktórium anyaga az egyházmegyék képviselői és szakemberek bevonásával készült, a szöveg három alkalommal került vissza a szakértőkhöz bírálatra, véleményezésre. Ezt követően az egyházmegyék püspökei tettek módosító javaslatokat, majd 1999 szeptemberében terjesztették a Szentszék elé. A Papi Kongregáció jóváhagyásának birtokában a püspöki konferencia az idén szeptemberben döntött az egyházmegyékben történő bevezetésről.

Fogassy Judit nővér a katekézis szemléletmódjának újdonságai közül kiemeli, hogy a korábbi, elsősorban a gyermekek hitoktatására tekintő felfogás helyett az új direktórium azt állítja, hogy „a keresztény üzenet elsődleges címzettjei a felnőttek. Ezért a felnőttek katekézisét a katekézis csúcspontjának, minden más katekézis kiindulási pontjának kell tekinteni.” A felnőtt ugyanis nemcsak egy tananyag elsajátítására, hanem arra is képes, hogy élettapasztalatait figyelembe véve megalapozott döntést hozzon. A felnőtt keresztény jellemzője éppen az, hogy életének különböző helyzeteiben mindig első helyen dönt Krisztus mellett. Egyébként a gyermekek hitoktatásakor is arra törekszünk — mondja Judit nővér —, hogy a megtanulhatók elsajátítása mellett ők is képesek legyenek a saját hitükből fakadóan dönteni. Itt utalhatunk a direktórium másik új szempontjára, a katekézis katekumenális, azaz beavató jellegére. Ez azt jelenti, hogy a nemcsak a szentségekre történő készülés, de egész keresztény életünk készület, egyre mélyebb beavatódás az üdvösség folyamatába. Mindez érinti a hívő magatartást, a liturgiát, az erkölcsöt, az imádságot, a közösséget, a tanúságtételt, az egyház missziójába való bekapcsolódást.

Szikora József

 

Aktuális Archívum Fórum Magunkról Impressum

Új Ember: ujember@drotposta.hu
Webmester: bujbal@freemail.hu