Uj Ember

2007.04.22
LXIII. évf. 16. (3062.)

Ingyenes
műsormelléklettel!

Főoldal
Címlap
Tartsd meg, Isten, Szentatyánkat!
Nyolcvanéves a pápa
A názáreti Jézus
XVI. Benedek pápa könyve
Már fenyegetőznek is a "reformerek"
Isteni tervrajz
Szent Imre ifjúsági fesztivál
XII. Piusz pápa és a zsidók
Föld, föld!...
Lelkiség
Ki az igazi pásztor?
Szentírás-magyarázat
Epilógus
Homíliavázlat
A kenyértöréstől a szentmiséig (XI. rész)
LITURGIA
A hét szentjei
Április 23.
A hét liturgiája
C év
Katolikus szemmel
"Mit tettél testvéreddel?"
Francia főpapok a közélet égető kérdéseiről
Árvácska országa...
Meddig tart a gyermekszegénység Magyarországon?
Célba ér az üzenet?
Örömhír és figyelmeztetés
Meddig még?
Élő egyház
Állami vagy (és) egyházi törvény?
Egyházi vélemény a készülő polgári törvénykönyvvel kapcsolatban
Börtönben voltam... És...?
Imahét az elítéltekért és az áldozatokért
Legyen Európa társvédőszentje is...!
A Szent Erzsébet-év eseményei
Fesztivál, iskola, levéltár
Tavaszi hírek a győri egyházmegyéből
Fórum
Marosi Izidorra emlékeztek
Emlékek a hőskorból (10.)
Múltidéző
Az Olvasó írja
Jézust, ha keresed, meg fogod találni
Könyvespolcra
Felejteni és tudatosítani
Fórum
Gyakorlati tanácsok a városmisszióhoz
Hamarosan megjelenik a második füzet
Szent Erzsébet nyomában itthon és külföldön (6.)
Wartburgtól Marburgig
Fórum
Nicolas Sarkozy, francia testvérünk
Egyház és állam érzékeny viszonya
Összefoglaló a Magyar Pax Romana kongresszusáról
Történelmünk korszakalkotója - gróf Batthyány Lajos
Kiállítások a budai Várban
A pápai címer
Fórum
"Tégy jót, légy vidám, és hagyd a verebeket csipogni!"
Németh Ilona halálára
Önmegtartóztatás a házasság előtt - és a házasságban
Ifjúság
Vetélkedő a Múzsák Templomában
"Pataki" Szent Erzsébet emlékére
Isten ismer és elfogad téged
Hangulatjelentés
Legszebb
REJTVÉNY
Szárazföldi madarak
Programajánló
Istenes versek
Kultúra
"A zenével prédikálok..."
A hetvenesztendős Leányfalusi Vilmos köszöntése
Videoikonok Rómában
Huszonegy filmzene
hallgató
Amint a mennyben...
Nézőtér
Fórum
Nem a jövő, a jelen egyházának tagjai
Antióchia közösség
Mozaik
Szent Márk és Velence
Magas szinten dolgoznak
Darabokban viszik fel az elemeket
Múzeumként újra látogatható
Ősi örmény templom Törökországban
Szent György, jó vitéz
Álmodik a múlt
Hálás szobanövény

 

Történelmünk korszakalkotója
- gróf Batthyány Lajos

Kiállítások a budai Várban

Az idei évben gróf Batthyány Lajos születésének kétszázadik évfordulója alkalmából emlékévet hirdettek. Április 11-én, a Batthyány-kormány megalakulásának napján két fontos rendezvény volt egybekötve a budai Várban. A Budapesti Történeti Múzeumban Batthyány Lajos miniszterelnök, a Hadtörténeti Intézetben és Múzeumban Batthyány Lajos, a hadseregszervező címen nyílt kiállítás, melyek október közepéig tekinthetők meg.

Ez utóbbi kapcsán érdemes megjegyezni: kevesen tudják, hogy a mártír miniszterelnök kiváló hadseregszervező volt. A Nemzetőrség felállításának gondját magára vállalta, a sorkatonák fölötti parancsnokságról szintén gondoskodott.

Hogy miért is fontos ez az emlékév és a megrendezett tiszteletadások, kiállítások? Batthyány Lajos, az ártatlanul kivégzett kiváló államférfi alakja mintha elmosódottabb lenne a köztudatban. Mintha a mai napig nem tettük volna méltó helyére munkásságát, áldozatát. A reformkorról és az azt követő forradalomról és szabadságharcról sokunknak elsőként Kossuth, Deák, Széchenyi és természetesen Petőfi jut eszébe. A felakasztott aradi tizenhármak és a sortűzzel kegyetlenül meggyilkolt miniszterelnök csak október hatodikán ötlik eszünkbe. A Batthyány téren le- és felszállunk, de a térről elnevezett férfiről szobrot a fővárosban nem találunk. "Csupán" egy örökmécs világít érte. - Értünk...

A köztudat fehér foltjainak oka van. A kivégzett miniszterelnök testét jeltelen sírban akarták eltemetni. Dank Agáp ferences házfőnök bátorságának köszönhető, hogy a pesti ferences templom kriptájában, a mai Ferenciek terén ideiglenes nyughelyet találtak a holttestnek. Igaz, csak egyszerű márványtáblával merték jelölni, és azt is befelé fordították. A felirat ennyi volt: 1849-ben okt. 6-án az Úrban elhunyt G.B.L. Áldás és béke hamvaira.

Batthyányról szóló nyilvánosság előtti érdemi megemlékezésről 1859-ig nem tudunk. Ekkor a terror enyhülésével párhuzamosan a ferenciek templomában (az emberek tudni vélték, hogy az eltemetett miniszterelnök földi maradványait ott rejti egy kripta) Magyar Lajos emlékére gyászmisét tartottak, s az egyetemi ifjúság magyar ruhában jelent meg. A hatóságok előtt nem volt titok, kinek az emlékét idézi a szertartás, de jobbnak látták nem beleavatkozni. Csak az 1867-es kiegyezés után három évvel vált lehetségessé az exhumálás és a méltó, nemzeti újratemetés. 1905-ben határozták el a Batthyány-örökmécs fölállítását, de ez is csak a Monarchia széthullása és Trianon után valósulhatott meg, 1926-ban. 1947-től és a kommunista párt hatalomra jutásával Batthyány alakja ismét háttérbe szorult, sőt, az 1948-as március 15-i centenáriumon az ideológia sodrában neve el sem hangzott. Hiszen "azok ellen, akik a forradalmi tapasztalatokon alapuló, a nép érdekeit szolgáló programot, a kommunisták célkitűzéseit akadályozzák, ugyanúgy fel kell lépni, mint annak idején Windischgrätz kiszolgálói ellen". 1956-ban szintén nem volt ajánlatos Batthyány miniszterelnöki mártíromságát emlegetni. Alakja az 1980-as években került csak ismét középpontba, az örökmécshez szervezett ellenzéki tüntetések március 15-én már a másik kivégzett miniszterelnöknek, Nagy Imrének szóló áthallással kaptak tartalmat.

A Batthyány, a miniszterelnök című kiállításon olyan személyes ereklyék láthatók, mint a fogva tartás helyszínéről származó véres priccsdarab és börtönlámpa, a pecsétnyomója, amelynek kövén politikusi eltökéltségét példázó jelmondata olvasható: "Viam meam perseque", vagyis "Utam ki van jelölve". A Batthyány, a hadseregszervező című kiállításon olyan muzeális tárgyak láthatók, melyeket korábban nem ismerhettek az érdeklődők. Ezek között van Batthyány pisztolya is.

Hogy az emlékévvel és kiállításokkal méltó helyére kerül-e a gróf agyonpolitizált alakja? Erre talán nem is érdemes választ keresni. Alakjukkal, emlékükkel a hatalom bármit megtehet. De fényük világít...

Koncz Veronika

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu