Uj Ember

2005.07.31
LXI. évf. 31. (2972.)

Ingyenes
műsorújság-
melléklettel

Főoldal
Címlap
Boldogok, akik találkoznak...
Egerszalóki Ifjúsági Találkozó - huszonharmadszor
Árvizek nyomán
Segítség Romániának
Terrorista akció Egyiptomban
Megemlékezés az iraki áldozatokról
Szabadság
Lelkiség
Szaporítani a kenyeret
Szentírás-magyarázat
Isten és ember szomjúsága
HOMÍLIAVÁZLAT
Az eucharisztikus kongresszusra készülünk (1.)
LITURGIA
A hét szentjei
A hét liturgiája
(A év)
Katolikus szemmel
A modernitás csapdája
Az érzelmi fogyatékosok társadalma
Egy népszavazás hordaléka (9.)
Erdély
A harmadik nem
Lapszél
A világ közepe
Élő egyház
Melléjük kell állni...
Diakónus a drogosokért - Kecskeméten
Élő gregorián
Erőnk a gyöngeségünkben van
Rubinmisés papját ünnepelte Felsőörs
Fórum
Kit sújt a láz-adó rockzene?
Marilyn Manson - és ami mögötte van...
"Kedves Sándor"
Múltidéző
KÖNYVESPOLCRA
Magyar pap - idegenben
Az Olvasó írja
Egy népszavazás hordaléka
Fórum
Két keréken Székelyföldön
Tények és igaz legendák nyomában
Fórum
Lótusz vagy kereszt
Katolikus kézikönyv buddhizmusról és kereszténységről
Szent Ferenc nyomában
Száz éve született Tömöry Edith missziós nővér
Fórum
HÍVOM A CSALÁDOKAT
Loyolai Szent Ignác és a szorongás nyomában
Németh Attila pszichiáter a kényszerbetegségről
Ifjúság
Vatikáni vélemény Harry Potterről
KÖLNI HÍREK
Kultúra
Isten-szerelem József Attila életében
"Dolgaim elől rejtegetlek"
A könnyet csillogtató ember
Elhunyt Hernádi Gyula
"Kis Verona" a Tisza partján
A Nabucco Szegeden
Sorok a hegyről
Paletta
Fórum
Szerzetesek és koronás fők hazája
A bajor főváros: München
Mozaik
A Vatikánban is nyár van
Nem fán terem az ananász

 

Melléjük kell állni...

Diakónus a drogosokért - Kecskeméten

Úton-útfélen sokat lehet hallani a drogokról - ellenük vagy épp mellettük. Ennél viszont mérhetetlenül lényegesebb azokról szólni, akik szenvednek a pusztító szenvedélytől. S azokról, akik az ő megmentésüket, segítésüket tekintik hivatásuknak. A Katolikus Karitász szakmai munkacsoportjaihoz tartozó Rév Szenvedélybeteg-segítő Szolgálatból az 1993-as indulás óta immár nyolc működik országszerte. A kecskeméti intézmény öt évvel ezelőtt jött létre. Nagy szerepe volt ebben Molnár Ferenc diakónusnak, aki a kezdetektől vezeti az alföldi város Rév-szolgálatát. Munkájáért nemrégiben az ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi miniszter írásbeli dicséretében részesült. Ebből az alkalomból kérdeztük őt a Révek működéséről, hivatásáról.

Egyik legfontosabb ismérvük az "alacsonyküszöbűség", ami jogi értelemben azt jelenti, hogy Önökhöz nem kell orvosi beutaló, TAJ-kártya.

- Sőt, ha például egy illegális drogot használó ember nem akarja, akkor nem kell megmondania a nevét. De az alacsonyküszöbűség ennél többet is jelent: azt, hogy nálunk nem az intézmény, hanem a kliens, illetve az ő aktuális állapota határozza meg a terápiás kereteket. Egy kórházban vagy rehabilitációs intézetben csak az orvos által előírt gyógyszereket használhatja a szenvedélybeteg, s ha megszegi a szabályokat, akkor távoznia kell. Mi azt mondjuk: ott kell a segítséget kérő ember mellé állni, ahol ő éppen most van. Ezt tekintjük a ránk érvényes evangéliumi módszernek. Jézus is így tett. Nem kötelezzük a klienst, hanem kísérni próbáljuk - mindig egy lépéssel följebb. Az ő szintjét figyelembe véve állítunk elé könnyen teljesíthető és sikerélményeket nyújtó apró követelményeket. E szemléletünk horizontján persze a keresztény emberkép áll. Nem akarjuk megtartani nyomorúságában a szerhasználót - végső célként a szabad ember képe lebeg előttünk. De tudjuk, hogy ezt csak melléállva lehet elérni, támogatva őt képességei megismerésében, a környezetében lévő segítő erők és kapcsolatok feltérképezésében.

A rendszerszemlélet a segítő hivatásban dolgozók munkájának egyik alapja, hiszen mindenki valamilyen emberi közösség, "hálózat" része, és sorsunk alakulása minden esetben befolyásolja a körülöttünk lévők életét.

- A szenvedélybeteg ember sem kezelhető önmagában. Ezt a szemléletet az élet hozta, hiszen legtöbbször a hozzátartozók kérnek tőlünk segítséget. A szerfüggő ember - akár alkoholról, akár kábítószerről van szó - akár évekig "elvan" szenvedélybetegségével, csak éppen hozzátartozói életét teszi elviselhetetlenné.

Hogyan érik el azokat, akiknek a segítésére vállalkoztak?

- Hosszú időbe telik a bizalom kiépítése, mert a szenvedélybetegség a mai magyar társadalom szemében inkább szégyen és erkölcsi folt, mintsem betegség. Idehaza ezért ma még nem egykönnyen szánja rá magát valaki, hogy segítséget kérjen. Ugyanakkor sok támogatást kapunk a lelkipásztoroktól. Ők a gyónások és a lelki beszélgetések során is találkoznak a szenvedélybetegség okozta gyötrelmekkel, megoldhatatlannak látszó helyzetekkel, síró, panaszkodó emberekkel, akikről tudják, hogy szakmai segítségre is szükségük van. E papok is hozzánk irányítják őket. Háziorvosok is egyre inkább, hiszen látják: az egész embert kell gyógyítanunk. A kórházban fekvő szenvedélybetegeket is felkeressük. A legutóbb kiderült számunkra, hogy Kecskeméten a legszegényebbek között újra reneszánszát éli a szipuzás. Harminc-negyven tíz év körüli gyerek van ott rendszeresen a város egy bizonyos pontján. Ők nem fognak bejönni hozzánk - ki kell menni közéjük. Ezért elindítottunk egy utcai megkereső szolgálatot: a helyszínen a gyerekekkel van egy kollégánk, ismerkedik velük, és próbálja őket bevonni valamiféle klubfoglalkozásba, majd - ha lehet - a konkrét segítésbe.

Milyen eredményt tudnak elérni klienseikkel?

- Vannak olyanok, akiket a köznyelv gyógyultnak nevez, azaz korábban szerhasználók voltak, a kezelés után pedig - hosszú évek óta - absztinensek. De vannak kisebb, másként mérhető segítségek is. Például ha van egy alkoholbeteg családfő, lehet, hogy neki most még nem tudunk segíteni, de a házastársának és a gyerekeinek igen, hogy a család e problémával együtt élve jobban - vagy egyáltalán - működjék.

Kik vesznek részt a Rév rendkívül összetett munkájában?

- A szenvedélybeteg-segítés nem pusztán karitatív szolgálat, hanem szakma. Ezt nem lehet mozgalomszerűen végezni, hanem munkaviszonyban álló, intézményben tevékenykedő munkatársakra van szükség. A RÉV-ben segítő szakemberek dolgoznak: szociális munkás, szociálpedagógus, mentálhigiénikus, addiktológiai konzultáns. Minden munkatársunk legalább kétféle szakirányú felsőfokú végzettséggel rendelkezik. Természetesen kapcsolatot tartunk pszichológussal, pszichiáterrel is, hogy amikor segítő kompetenciánkat meghaladja egy-egy eset, akkor átadjuk a kliensünket. A hozzánk fordulók nyolcvan-kilencven százalékával azonban mi magunk is eredményesen tudunk foglalkozni. Hiszen a szenvedélybetegek nagy része alapvetően nem beteg. Olyan - egyébként egészséges - emberekről van szó, akik személyiségének egy része gyöngélkedik. A mi feladatunk az ép személyiségrészeiket olyan helyzetbe hozni, hogy korrigálni tudják életük defektusát vagy hiányosságát.

Milyen eszközeik vannak a szenvedélybetegek megsegítésére?

- Munkánk gerince az egyéni beszélgetés és tanácsadás, de pár- és csoportterápiákat is vezetünk. Végezzük az úgynevezett elterelést: a kábítószerrel lebukott fiatalok egy részét az ügyészség egyéves próbára bocsátja, és nem állítja bíróság elé, ha részt vesznek ebben a megelőző-felvilágosító szolgáltatásban. A szenvedélybetegek közösségi ellátásával is foglalkozunk, azaz kérésre kimegyünk a lakókörnyezetükbe, és ott próbáljuk felmérni, ki mivel tudna hozzájárulni javulásukhoz. A már említett utcai megkereső szolgálathoz tartozik az ártalomcsökkentés. Ez az úgynevezett tűcsere-program - főként az intravénásan beadott heroint használók számára. Steril fecskendővel és eszközökkel látjuk el őket - például az AIDS-fertőzés elkerülése érdekében.

Vannak, akik - persze tévesen - azt gondolják, hogy ez valamiféle cinkosságot jelent a segítők részéről...

- A tűcserével nem a szerhasználatra mondunk igent, hanem az emberre. De őket egyetlen dologban tudjuk megközelíteni, és ez éppen a szerhasználatuk. Ennek az ártalomcsökkentő segítésnek a lényege a kapcsolatfelvétel. Egy heroinhasználó nem tud magától leállni, képtelen egyik napról a másikra abbahagyni a drogozást. Kapcsolatot építünk ki vele, hogy amikor már ő maga segítséget akar kérni, tudjon kihez fordulni. Ott állunk mellé, ahol éppen most tart...

Szigeti László

Révek Magyarországon

Katolikus Karitász Rév Szenvedélybeteg-segítő Szolgálat

1115 Budapest, Bartók Béla út 96.

Tel.: 361-4252 ; fax: 466-4455

Szent Cirill és Metód Alalpítvány Rév Szenvedélybeteg-segítő Szolgálat

9025 Győr, Bálint Mihály u. 54.

Tel./fax: 96/529-555, tel.: 96/529-551

Forrás Lelki segítők Egyesülete

Rév szenvedélybetegek nappali ellátása (Nappali Szenvedélybetegellátó Szolgálat)

4031 Debrecen, Angyalföld tér 11.

Caritas Hungarica Eger Alapítvány

Rév Szenvedélybeteg-segítő Szolgálat

3300 Eger, Kolozsvár u. 49.

Tel./fax: 36/321-577

Főplébániai Karitász Alapítvány

Rév Szenvedélybeteg-segítő Szolgálat

6000 Kecskemét, Fecske u.20.

Tel./fax: 76/415-466

Szent Erzsébet Karitász Alapítvány

Rév Szenvedélybeteg-segítő Szolgálat

7100 Szekszárd, Munkácsi u. 7/a.

Tel.: 74/413-037, 511-585; fax: 74/511-586

Alba Caritas Hungarica Alapítvány

Rév Szenvedélybeteg-segítő Szolgálat

8000 Székesfehérvár, Móri u. 20.

Tel: 22/506-606, 506-607; fax: 22/506-608

Szombathelyi Egyházmegyei Karitász

Rév Szenvedélybeteg-segítő Szolgálat

9700 Szombathely, Wesselényi u. 24.

Tel.: 94/508-527

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu