|
![]() |
||||||
![]() |
![]() |
![]() |
Et vigilate... Várszegi Asztrik főapát a magyar bencések küldetéséről II. József király 1786-ban feloszlatta azokat a szerzetesrendeket, köztük a bencéseket, amelyek szerinte nem végeztek társadalmilag hasznos munkát. I. Ferenc 1802. március 12-én írta alá a bencés rend visszaállításáról szóló királyi rendeletet. A rendtársak tizenhat év feloszlatás után április 25-én, Szent Márk ünnepén jöttek először össze Pannonhalmán hálaadó istentiszteletre és a főapát beiktatására. A király a visszaállítással együtt tíz iskola vezetését bízta a rendre.
A Magyar Bencés Kongregáció ünnepi konventgyűléssel kezdte 2000. április 24-én a visszaállítás 200. évfordulójának ünneplését. Minden hazai bencés közösség jelen volt: Pannonhalma, Bakonybél, Tihany, Győr és Budapest. A szerzetesek hálával gondoltak a múltra. Isten jelenlétében körültekintettek a mában, és a sokszor megtapasztalt segítség erejében könyörögtek a jövőért. Megemlékeztek minden belépőről, azokról, akik hűségesek maradtak, és azokról is, akiket elveszített a rend. Bocsánatot kértek az elmúlt kétszáz esztendő során, különösen is a közelmúlt évtizedeiben emberi gyengeségből elkövetett bűnökért. A kiengesztelődés ajándékáért imádkoztak mindannyiuk számára. Megemlékeztek főapátjaikról, elöljáróikról, a közösség minden tisztségviselőjéről, akik szolgálatuk során sok terhet hordoztak, és sok kritikát kaptak. Minden bencés diákról, a gyengékről ugyanúgy, mint a kiválókról. Köszönetet mondtak a rend minden jótevőjének.
A magyar bencések számára Szent István király óta iránymutató a predicate - hirdessétek az evangéliumot - gondolat. 1802-től ehhez adódott az I. Ferenc királytól kapott megbízatás: docete - tanítsatok. Asztrik főapát most hozzátette: et vigilate. Legyetek éberek, azaz képesek a hagyományok megőrzése mellett a nyitásra, arra, hogy a küldetést mindig újra és újra felfedezzétek. Asztrik főapát úgy látja, a mai magyar bencések feladata kiolvasható Szent Benedek regulájából. Ez pedig a közösségi élet és az arra épülő "imádság és munka". Mint mondotta: Szent István óta "kiváltságos" hely Pannonhalma. A kiváltság lényege nem anyagiakban van, hanem abban, hogy a szerzetesek szabadok az Isten akaratának keresésére. Szabadok a tanításra, a munkára. "Szabadságot nyertünk, hogy iskoláinkban Evangélium-ihlette keresztény életre, egészséges, tágszívű kereszténységben, magyarságban és európaiságban gyökerező kultúrára nevelhetjük a fiataljainkat. Szabadságot nyertünk, hogy híveinket Jézus odahajló, tanítványai lábát mosó irgalmas szeretetével szolgáljuk és tanítsuk." Április 25-én előbb Győrben, majd Pannonhalmán szentmisével folytatódott a bencés ünnep a rendtársak, a tanárok és a diákok társaságában. A déli imaóra után, amelyet az előtt a kereszt előtt mondtak a pannonhalmi monostor folyosóján, amelyet 1802-ben az akkori rendtársak állítottak hálaadásként, Várszegi Asztrik főapáttal a bencés oktatás jelenéről és jövőjéről beszélgettünk. Három ősi monasztikus rend, a ciszterci, a premontrei és a bencés kapott tanítási feladatot a visszaállításkor 1802-ben - mondja a főapát. Mindegyik rendben megoldandó volt a kérdés: tanárok vagyunk, papok vagy szerzetesek? A mindenkori válasz nem volt könnyű, számos feloldatlan problémával járt az elmúlt kétszáz évben. Várszegi Asztrik úgy látja, hogy ma a Magyar Bencés Kongregáció különböző típusú közösségek kongregációja. Meg akarjuk tartani a tanítás hagyományát - mondja -, s a lelkipásztori arculatot is, mint például Tihanyban és a Területi Apátság plébániáin, Bakonybélben pedig egy korábbi, monasztikus eszményt követő közösség alakult. Ők is végeznek lelkipásztori munkát, ellátják a plébániát. Várszegi Asztrik fontosnak tartja megemlíteni, hogy a Magyar Bencés Kongregáció legtöbb diákja Brazíliában, San Paolóban van, ahol 1650 gyerek tanul. Velük - a nagy távolság miatt - most csak lélekben volt közös az ünneplés. A budapesti bencés öregdiákok által kezdeményezett Szent Benedek Kulturális Alapítvány nem tudja működtetni Budán, a Fő utcai Szent Benedek Általános Iskolát és Gimnáziumot. A főapát szerint komoly gondot jelent ennek a fenntartása. Káptalani határozatuk alapján más egyházi fenntartót keresnek az iskolának. Jelenleg úgy látszik, hogy nincs mesze a megnyugtató megoldás - mondja Várszegi Asztrik főapát.
|
![]() |
![]() |
|
![]() |
Új Ember:hetilap@ujember.hu
|