Uj Ember

2002.05.05
LVIII. évf. 18. (2805.)

Köszöntjük a 75 éves
Paskai László bíborost

Főoldal
Címlap
Misszió: tegnap, ma és holnap
A globalizáció humanizálásáért
Mindszenty-emlékhely Esztergomban
Anya csak egy van
Lelkiség
"Ha szerettek engem, tartsátok meg parancsaimat"
Húsvét 6. vasárnapja
Pünkösd előtt
A Szentsír-bazilikáról és a mennyből alászálló Jeruzsálemről
A hét liturgiája
Katolikus szemmel
Hálát adok, hogy anya lehettem...
Májusi köszöntő
Az istentelenek
Lelki ismeret
Napfényes rajzok
Élő egyház
Püspöktemetés Szatmárban
"Örülj annak, hogy Isten szeret"
Gyémántmise a papi otthonban
Hetvenéves a győri bazilika kórusa
Nemzetközi gregorián fesztivál Vácott
Élő egyház
A betlehemi helyzet
Szinte semmi előrehaladás
A pápa az amerikai botrányról
Fórum
A Szentatya a Magyar Sionon
A Lélek erejében - In virtute Spiritus
Pillanatképek az utazó bíborosról
Üdvösség és gyógyulás
Gondolatok a betegek szentségéről
Szentóra papokért, szerzetesekért
Pannonhalmi Területi Apátság
Et vigilate...
Várszegi Asztrik főapát a magyar bencések küldetéséről
Docete - tanítsatok
Bencések a magyar oktatás és nevelés szolgálatában (1802-2002)
Külön is felismerhetők...
Volt bencés tanítványok tapasztalataiból
Bencés gimnáziumok Magyarországon
Fórum
A jó kedélyű, humoros Mindszenty
Abban nem engedett, amiben nem engedhetett
A főpap "előélete"
Szigor és szeretet
Emlékét őrizzük - boldoggá avatását várjuk
Emlékhely - Esztergomban
Fórum
Nem téríteni akartunk...
Magyar szerzetesnő Afrikában
Ifjúság
Jézus figyelmessége
Anyuval titokban
Új hang
Krakkói jegyzetek
A csehszlovák próféta
Segítünk, hogy te is ott lehess!
Pályázat!
A megfejtés Dániel könyvének gondolata
Rejtvény
Kultúra
A példázat
"Gyöngyöt termő, néma szenvedés"
Keres valamit, uram?
Csereháti alkonyat
Mozaik
A magyar családok jövőjéről
Harrach Péter előadása a Szent István Társulat közgyűlésén
Olasz történész a magyar választásokról
Véradás!
"Megölték szegényt..."
Szent Flórián
A toszkán Lánchíd
Itáliai mesék

 

Pünkösd előtt

Még a mai világban is magától értetődő, hogy nagy ünnepeinkre fel kell készülni. Egyetértünk Márai Sándorral, aki egy helyütt így ír: Az ünnep az élet rangja, felsőbb értelme. Készülj föl reá, testben és lélekben.(Az ünnepekről). Az adventi és a nagyböjti idő a karácsony és a húsvét ünnepére való lelki előkészületnek az ideje. Pünkösd előtt nincs ilyen sajátos felkészítő időszak az egyházi évben. Ezért pünkösdre a legtöbb egyházközségben sajnos nem is készülnek. Szemináriumokban és rendházakban régóta létezik az a szokás, hogy a pünkösd előtti napokban Lélekváró és Lélekhívó közös imádságokat tartanak. Újabban hallani arról is, hogy egyes plébániákon, ifjúsági és lelkiségi közösségekben is szerveznek ilyen jellegű ima-összejöveteleket, de a katolikus hívek nagy többsége egyáltalán nem készül a pünkösdre.

A liturgikus reformnak köszönhetően a húsvéti idő liturgiája úgy lett összeállítva, hogy a pünkösd előtti héten a szentírási szakaszok és a liturgikus szövegek a harmadik nagy ünnepünkre akarnak felkészíteni bennünket. A liturgia már az ünnep előtt ráirányítja figyelmünket arra, hogy a Szentlélek hogyan van jelen az egyházban és az egyes emberek életében. Aki tehát a pünkösd előtti napokban mindennap részt vesz a szentmisén, a liturgia segítségével megfelelően felkészülhet a Szentlélek kiáradásának nagy ünnepére. Ezekben a napokban mindennap változnak a szentmise könyörgései, a szentírási szakaszok, és így naponkénti lelki programot adnak a pünkösdre készülő egyháznak. Nyugodtan mondhatjuk, hogy a pünkösdre való lelki előkészületnek mindenki számára könnyen elérhető eszköze: a szentmise liturgiája!

Már húsvét 5. vasárnapjától kezdődően a hétköznapi szentmiséken folytatólagosan olvassuk Jézus búcsúbeszédét, amelyben Jézus megígéri a Szentlelket (Jn 14-16.). A tanítványok küldetése az, hogy tanúskodjanak Jézus mellett, de ezt nem saját erejükből teszik, hanem a Szentlélek segítségével, aki úgy jön, mint a Vigasztaló, mint az Igazság Lelke (6. hét, hétfő). A Szentlélek csak Jézus halála és megdicsőülése után jöhet el. A megváltással kellett őt számunkra Jézusnak kiérdemelnie. A Szentlélek feladata az lesz, hogy Isten gyermekeit összekapcsolja az Atyával, és hogy a világban érvényre juttassa a megváltás gyümölcseit (6. hét, kedd). Az ünnep előtti hetekben az Isten igéje ismételten rádöbbent bennünket a Szentlélek létére és életünkben való jelenlétére.

A lelki előkészület legintenzívebb szakasza az utolsó hét. Az ünnep előtti héten a szentmise első könyörgése (kollekta) mindennap a Szentlélek újbóli kiáradásáért imádkozik. Egyházunk hivatalos imádságai szakszerűen megtanítanak bennünket arra, hogy miért is annyira nélkülözhetetlen számunkra a Szentlélek személye.

Hétfőn a miséző pap vezetésével így imádkozunk: "Istenünk, szálljon le reánk a Szentlélek ereje, hogy akaratodat hűséges lélekkel kövessük". Kedden így könyörgünk: Istenünk, add, hogy a hozzánk eljövő Szentlélek bennünk lakjék kegyelmével". A szerdai könyörgés az ekleziológiai és liturgikus vonatkozásokra emlékeztet bennünket: "Istenünk, tekints jóságosan egyházadra, amelyet a Szentlélek gyűjtött össze". Csütörtökön azért könyörgünk, hogy "töltsön el minket ajándékaival a Szentlélek, és mutassa meg rajtunk hatalmas erejét". A pénteki oráció arra emlékeztet, hogy a húsvéti misztériumnak, amelyhez szervesen hozzátartozik a Szentlélek eljövetele, eszkatologikus vonatkozása is van: "Istenünk, te Krisztus megdicsőítésével és a Szentlélek megvilágosító kegyelmével feltártad előttünk az örökkévalóság kapuját". A pünkösdvasárnap előtti reggel pedig a szentmise kezdőéneke figyelmeztet bennünket arra, hogy az apostolok, az első tanítványok és Mária példáját követve imádságban virrasztva várjuk a pünkösdöt (ApCsel 1,14).

Külön figyelemre méltó, hogy pünkösd előtt ünnepélyes vigíliát tartunk. A vigília mindig előkészületi nap. Két gondolat (vö. kétféle első könyörgés) foglalkoztatja ilyenkor az egyházzal együtt élő hivőket: a húsvéti idő bezárásának gondolata és a pünkösdi kegyelmek befogadására való előkészület. A felajánlási könyörgés szerint arról sem feledkezhetünk meg, hogy a szentmisében is működik a Szentlélek. Amint valamikor régen Krisztus teste a Szentlélektől fogantatott, úgy most is ő változtatja a kenyeret és a bort Krisztus testévé és vérévé. Ezért esdjük le a Szentlelket áldozati adományainkra (epiklézis).

Ezek után azt kell mondanunk, hogy lelki életünk minősége nagymértékben függ attól, hogy mennyire akarunk és tudunk együttműködni a Szentlélekkel. A liturgia a Szentírással összhangban ezekben a napokban ismételten figyelmeztet: a "Lélek szerint éljetek!" (Gal 5,16).

Dolhai Lajos

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu