Uj Ember

2000. október 8.
LVI. évf. 41. (2724.)

Varga Imre: Magyarok Nagyasszonya

Főoldal
Lelkiség
Magyarok Nagyasszonya
Fehér nap s szivárvány
Nagy Szent Terézről
Kis kórus – nagy kórus
A hét liturgiája
Katolikus szemmel
Értékek és egészség
A tények tiszteletéről
Reménység-index
Élő egyház
Miből gazdálkodik az egyházunk
Személyi változások
Gyürki László köszöntése
Millenniumi kórustalálkozó
Hegyvidéki zarándoklat
Meghívó
XXI. Ökumenikus Területi Női Találkozó
Bencések és ciszterek Pásztón
Ma ügyvéd...
Világos tájékozódási pont – a szükséges érzékenység nélkül?
A „Dominus Jesus“ visszhangjából
Élő egyház
Hol vagy, István király?
Látássérültek irodalmi estje Rákosfalván
Tudomány és vallás párbeszéde
Orate fratres! Imádkozzatok, testvérek!
Gyógyító táplálás otthon
Az Olvasó írja
A zarándoklatok teológiája
Áronnak, felfelé nézve…
Húsz éve hunyt el Márton Áron
Gyulafehérvári zsinat
Fórum
Felelős barátkozással készíteni az egységet
Ökumenikus ifjúsági találkozó lesz a Petőfi Csarnokban
Százhúsz kínai vértanú szentté avatása
Egyházzenei képzés ének-zene tanárok számára
Szent István-szobor Szilben
Zene a magasban
Magyar gondolatok Rómában
Még egyszer a magyar millenniumi ünnepségekről
Fórum
A vadállat száma
Családmodell 3000
Fiatal tollforgatók írásaiból
A Humán Genom (IV.)
Életre szóló igen
Rejtvény
Fórum
„Lélekellátó órák”
A hazaszeretet példaképe
Kétszáz éve született Czuczor Gergely
Mohács előtt
A tíz jegenye
Nyugalma árad
Ifjúság
Liszt Ferenc és IX. Piusz pápa kapcsolata
Esztergomi mise a Szent Péter-bazilikában
Mozaik

A Jóisten Recsken - Elhunyt Tabódy István
Vörösbegy az itatónál
Pro Urbe-díjas plébános
Legyen egy fád a hazádban!
Szent Gellért Diósdon
.

 

Hol vagy, István király?

Látássérültek irodalmi estje Rákosfalván

Budapest XIV. kerületében, a rákosfalvi Szent István király-plébániatemplomban a Látássérültek Milton Irodalmi Köre szeptember 16-án bemutatta a Hol vagy, István király? című zenés, irodalmi műsort. Az öt éve alakult irodalmi körnek ez már az ötödik bemutatója. Minden öszszeállításuk zenés, irodalmi kompozíció, amelyekkel jeles évfordulókhoz kötődve (millecentenárium, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc, most az idei pedig Szent István megkoronázásának millenniuma) készítettek emlékműsort.

Lássunk néhányat a korábbi programokból. Óda a fényhez címmel – ilyen típusú kötetként hazánkban első alkalommal — jelent meg az az antológia, amely 36 vak és gyengénlátó költő, író verseiből, novelláiból válogatott. Előadóink az e kötetből készített összeállításunkat számos településen bemutatták látók előtt, s az antológiából több látó előadói csoport tartott már előadást.

Az Üzen a Kárpát-medence című előadás, 1997-ben, határainkon túli magyar írók, költők műveiből válogatott. Ebben Szlovákia, Ukrajna, Románia, Szerbia, Szlovénia magyarok lakta tájai alkotóinak művét keltették életre. Ezt a műsorukat számos hazai településen kívül bemutatták már Erdélyben — Csíkszeredán, Gyimesfelsőlokon — és a Délvidéken, a bácskai Kishegyes településen.

Egyhetes rendezvénysorozat az Anna-napok Kishegyesen, amelyet már hetedik alkalommal szervezett meg az ottani magyar kulturális egyesület a Bácska szívében lévő nagyközségben. Elsősorban délvidéki, hazai, erdélyi és Mura-vidéki testvéreink vesznek részt ezen a rendezvénysorozaton, amelynek egyik jeles eseménye a kishegyesi Szent Anna templomban az ünnepi szentmise. A Látássérültek Milton Irodalmi Köre az idén a Hol vagy István király? című műsorral szerepelt az Anna-napokon.

Az irodalmi kör tagjai a korábbiakhoz hasonló lelkesedéssel, izgalommal készültek a rákosfalvi szereplésre is. Templomunkban egyházközségünk tagjain kívül számos vendég volt jelen a főváros távolabbi pontjairól is. A bevezető köszöntő után, gregorián dallamok hangzottak fel, felvételről, ezután szekvenciák, Szent István-napi liturgia, történelmi visszapillantások idézték nagy királyunkat. A műsor második felében többek között Csanád Béla, Reviczky Gyula, Tűz Tamás egy-egy költeménye hangzott el, s a versek között felidézték az István, a király című rockopera dallamait.

A műsorban közreműködött Deméné Szondi Anikó (vers) Mátészalkáról, Ézsiás László (vers) Budapestről, Ferenczi Edit és István (vers, ének és szintetizátor), Geriné Jóna Ilona (vers) Debrecenből, German Sándorné (próza) Szolnokról, Lakó Sándor (vers, ének) Debrecenből, Víg Éva (vers, a műsorok szerkesztője) Tószegről.

A műsor sikerét számosan segítették, köztük Nagy Zoltán atya (aki ez év nyarától a szomszéd kerületben Sashalmon szolgál) verskereséssel és felolvasással, Spick Károly, templomunk plébánosa szervezéssel. Landorfer István atya köszönte meg az előadóknak a kiválóan sikerült produkciót. Hozzá csatlakozva ezúton is köszönjük az előadók és a segítők munkáját, látók és látássérültek szép közös estéjét.

Lak István

 

Aktuális Archívum Fórum Magunkról Impressum

Új Ember: ujember@drotposta.hu
Webmester: bujbal@freemail.hu