Uj Ember

2003.03.16
LIX. évf. 11. (2850.)

Március 19.
Szent József ünnepe

Főoldal
Címlap
"Nagyobb boldogság adni, mint kapni"
Pio Laghi bíboros Bush elnöknél
"Csak erkölcsi értékrend alapján"
Egyházi tanácskozások az európai alkotmányozásról
"Missziósok" az ülésteremben
Reménykedünk - minden remény ellenére
Lelkiség
"A fényes Isten-arcot..."
SZENTÍRÁS-MAGYARÁZAT
Jó lenne nekünk is ott lenni
HOMÍLIAVÁZLAT
A remény útján
LITURGIA
Új magyar boldogot köszöntünk VIII.
Ábrahám áldozása
A hét liturgiája
(B év)
Katolikus szemmel
Teleki Pál búcsúlevelétől a töviskoronáig
Ötvenhárom év után ismét: Szent István Akadémia
Jegyzetlap
A tizenkét csillag
I.N.R.I.
"Jézus 2000-ben és utána"?
Talpra, magyar!
(ezerötszáz gyors)
Élő egyház
A keresztény politikusok erkölcsi felelőssége
Miről lehet ma hallgatni?
Európai evangelizációs program - Magyarországon is
ProChrist 2003
Jótékonysági hangverseny a csángó táborért
Háború - nem; Amerika - igen!
A cselekvés nyitott fóruma
Helyet követelnek a civil életben
Szent Antal-szobrot avattak Röszkén
Élő egyház
Edith Stein levele XI. Piusz pápához
Dél-koreai fiatalok és az e-mail
Javult a pápa egészségi állapota
Vallásosság Nagy-Britanniában
Fórum
Természeténél fogva keresztény...
Az Új Ember lelkigyakorlata
Az igazi ikon
Az Olvasó írja
Pacem in terris
Fórum
"Kis jel vagyunk"
Irgalmas nővérek: kolostoruk a kórházak termei...
Fórum
Via Crucis
Fórum
Puszta léte is üzenet
Háromszázhetvenöt éves a győri szeminárium
Több mint a papképzés helye
A győri bazilika búcsúját idén háromnaposra tervezik
Kék reverenda
Nyomasztó emlékek
A kegykép és a kispapok
Ifjúság
A papi élet csúcsa a szentmise
Takács Péter útja Isten felé
Az ünnep és a középpont
Krakkói jegyzetek
Az üres templom titka
Színek és árnyalatok
"Kelet-Nyugat" teológiai konferencia a Sapientia Főiskolán
Rejtvény
Hat és tizenkét év közöttieknek -
Kultúra
Egy "ártatlanul bűnös" film első sikerei
Végre a mozikban a Bánk bán
Gróf Nádasdy Paulai Ferenc kalocsai érsek körlevelének részlete megyés papságához 1848-ban
Krisztusban kedves Atyánkfiai és Fiainknak Üdvözlet az Úrban!
Részlet a Religio és nevelés egyházi folyóirat 1848. március 15-i számából
Radványi Kálmán emlékezete
Emlékezés egy régi márciusra
Évfordulók jegyében...
Válogatás a Tavaszi Fesztivál kínálatából
Mozaik
Szalézi ifjúsági lelki napok
A nemzet Albertója volt
Egy félig megépült templom Palermóban
Szent Franciska ünnepe Rómában
Randevú a kószapocokkal

 

Az ünnep és a középpont

A napokban újraolvastam egy interjút Szvjatoszlav Richterrel. Fantasztikus volt a művész-zseni feltárulkozása, de egy - hangsúlyos - mondatánál töprengve megálltam. Azt mondja: "azért nem volt kedvem Amerikához, mert az a közeg, az a világ és életforma szétszór..." A lapidáris megfogalmazást telitalálatnak éreztem. A művész, aki egy darabon napi 10-12 órában is dolgozott, a legfontosabb dolognak tartotta, hogy ne legyen szétszórt. Hogy a darab valóban úgy szólaljon meg, hogy a közönség ne tudja elfelejteni. Ez pedig szétszórt fejjel nem megy...

Ez a richteri asszociáció nem véletlenül jutott eszembe éppen most. Amikor elérkezik március idusa, ez a hányatott sorsú piros betűs nap a naptárban, akkor arra is gondolok, hogy mióta az eszemet tudom, ez a szép nemzeti ünnepünk mindig nagyböjtre esik, ami persze önmagában merő véletlenség. Ez a spontán egybeesés mégis kapcsolatban tartja és összeköti őket, sőt, számomra mélyebb spirituális üzenetet is hordoz. Méghozzá éppen azt, amire a világhírű művész szavai utalnak: mindennél fontosabb, hogy akár egy időszak, akár egy ünnep kapcsán újra meg újra rátaláljunk és rákapcsolódjunk életünk fókuszára, "piros betűs" értelmére, és ellene mondjunk a szétszórtságnak, a ziláltságnak.

Persze ritkán adatik meg, hogy ezt érzelmileg is átéljük. De március tizenötödike, az ünnepnap délelőttje például ilyen: amikor elérkezik, barátaimmal összejövünk, és kitűzzük a kokárdát, csöndes, mély öröm jár át bennünket, mert úgy érezzük, hogy kettős értelemben, magyarként és keresztényként is megéljük hovatartozásunkat, és valamiképpen életünk "középpontjaival" találkozunk. A nemzet közös ünnepének lényegéhez is csak ezen a személyes dimenzión keresztül juthatunk el.

Mert - a művész gondolatánál maradva - nem vitás, hogy legnagyobb személyes bajaink és ünneptelenségünk gyökere is a ziláltság, a fókusz nélküliség. Olyan világban élünk, amely nehezen engedi, hogy valamire is koncentráljunk. Úgy néz ki: állandóan meg kell osztani magunkat, ha túl akarjuk élni a kort. És ez a "mefisztóinak" nevezett alku éppen az alkotó embereket sújtja a legjobban: úgy a legkevésbé lehet dolgozni, hogy folyton valami más után kell kapkodni. Pedig látszólag azok járnak jól, akik nem mélyülnek el: könnyen tudnak váltani, és majdnem mindent "lezseren" csinálnak. Úgy hívják őket: cool-generáció, azaz a "menők", akik lehet, hogy tizenötödikén is benn dolgoznak a cégnél, nem szívják mellre, ha nem sikerül valami, de azt se, ha valami nagyon bejön: az élet számukra ilyen egyszerű átmeneti kalandok sorozata, vagy szociológus nyelven: maga a fragmentált, töredezett lét. Az ő ünnepük kimerül abban, ha emelkedik a tőzsdeindex, ha végre nyugdíjazzák a gyűlölt főnököt, ha külföldre utazhatnak, és ha visszatérnek, ha újra Valentin-nap van vagy ismét győzött a csapatuk. Ezt a "fókusztalan" embert nevezték régebben "kívülről vezérelt" típusnak, de világunk e rossz felhangú jelzővel is kiegyezőben van, mondván: békülj meg vele, hogy valaki/valami más találja ki, mi is legyen a te ünneped, mi legyen neked fontos ebben a kaotikus világban, kapcsolódj le a hagyományokról, a tradicionális ünnepekről, és "villogj" olyasmivel, amit még kevesen csinálnak. Ehhez pedig nagyon kell érezned a divatot, vagyis a trendet.

Az elmúlt évtizedek sok ünneprontással szántottak végig a nemzeti emlékezeten, így március tizenötödikén is. A "gyűröttebb fejűek" nemzedékének élményeit még a Kádár-rendszer fantáziátlan és ügyefogyott iskolai ünnepségei formálták, ahol a márciusi ifjakról való megemlékezés a "Forradalmi Ifjúsági Napok" keretében mosódott egybe a dicstelen emlékű Tanácsköztársaság és április 4-e ünneplésével. Akkor az erőltetett kiüresítése volt a veszély, ma pedig a felejtés és az abszolút jelenbeliség civilizációja, ahol szinte csak az van, ami a jelenben van, legfeljebb a tegnap és persze a holnap létezik - ami ezen a horizonton túl fekszik, az az Óperenciás-tengeren is túl van, nem kell róla tudni.

Ez a nagyböjtben ránk köszöntő március tizenötödike is hídfő lehet az ünneptelen felejtéssel és szétszórtsággal szemben, ha személyes jelentést tudunk adni neki. Azzá válhat, ha az ünnepi hangulatban, a szabadságról szóló megemlékezéseket hallva kis zászlóval a kézben vagy nemzetiszín kokárdával a kabátján ki-ki saját benső szabadságára is gondolva meg tudná találni életének azt a fókuszát, amelyről bízvást elmondhatja: ide tartozom.

Késmárki Zsolt

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu