Uj Ember

2003.03.16
LIX. évf. 11. (2850.)

Március 19.
Szent József ünnepe

Főoldal
Címlap
"Nagyobb boldogság adni, mint kapni"
Pio Laghi bíboros Bush elnöknél
"Csak erkölcsi értékrend alapján"
Egyházi tanácskozások az európai alkotmányozásról
"Missziósok" az ülésteremben
Reménykedünk - minden remény ellenére
Lelkiség
"A fényes Isten-arcot..."
SZENTÍRÁS-MAGYARÁZAT
Jó lenne nekünk is ott lenni
HOMÍLIAVÁZLAT
A remény útján
LITURGIA
Új magyar boldogot köszöntünk VIII.
Ábrahám áldozása
A hét liturgiája
(B év)
Katolikus szemmel
Teleki Pál búcsúlevelétől a töviskoronáig
Ötvenhárom év után ismét: Szent István Akadémia
Jegyzetlap
A tizenkét csillag
I.N.R.I.
"Jézus 2000-ben és utána"?
Talpra, magyar!
(ezerötszáz gyors)
Élő egyház
A keresztény politikusok erkölcsi felelőssége
Miről lehet ma hallgatni?
Európai evangelizációs program - Magyarországon is
ProChrist 2003
Jótékonysági hangverseny a csángó táborért
Háború - nem; Amerika - igen!
A cselekvés nyitott fóruma
Helyet követelnek a civil életben
Szent Antal-szobrot avattak Röszkén
Élő egyház
Edith Stein levele XI. Piusz pápához
Dél-koreai fiatalok és az e-mail
Javult a pápa egészségi állapota
Vallásosság Nagy-Britanniában
Fórum
Természeténél fogva keresztény...
Az Új Ember lelkigyakorlata
Az igazi ikon
Az Olvasó írja
Pacem in terris
Fórum
"Kis jel vagyunk"
Irgalmas nővérek: kolostoruk a kórházak termei...
Fórum
Via Crucis
Fórum
Puszta léte is üzenet
Háromszázhetvenöt éves a győri szeminárium
Több mint a papképzés helye
A győri bazilika búcsúját idén háromnaposra tervezik
Kék reverenda
Nyomasztó emlékek
A kegykép és a kispapok
Ifjúság
A papi élet csúcsa a szentmise
Takács Péter útja Isten felé
Az ünnep és a középpont
Krakkói jegyzetek
Az üres templom titka
Színek és árnyalatok
"Kelet-Nyugat" teológiai konferencia a Sapientia Főiskolán
Rejtvény
Hat és tizenkét év közöttieknek -
Kultúra
Egy "ártatlanul bűnös" film első sikerei
Végre a mozikban a Bánk bán
Gróf Nádasdy Paulai Ferenc kalocsai érsek körlevelének részlete megyés papságához 1848-ban
Krisztusban kedves Atyánkfiai és Fiainknak Üdvözlet az Úrban!
Részlet a Religio és nevelés egyházi folyóirat 1848. március 15-i számából
Radványi Kálmán emlékezete
Emlékezés egy régi márciusra
Évfordulók jegyében...
Válogatás a Tavaszi Fesztivál kínálatából
Mozaik
Szalézi ifjúsági lelki napok
A nemzet Albertója volt
Egy félig megépült templom Palermóban
Szent Franciska ünnepe Rómában
Randevú a kószapocokkal

 

Puszta léte is üzenet

Háromszázhetvenöt éves a győri szeminárium

Az idei tanévben ünnepli a győri Hittudományi Főiskola és Papnevelő Intézet alapításának háromszázhetvenötödik évfordulóját. Ez a város legrégebbi felsőoktatási intézménye. A jubileum csúcspontja a győri Könnyező Szűzanya kegyképének ünnepén, március 17-én lesz. E napon délelőtt a bazilikában előadást tart a római Lateráni Egyetem rektora, Salvatore Rino Fisichella püspök (a győri Hittudományi Főiskola 1999-től affiliált intézménye a római egyetemnek). A jubileumi ünnepség előkészületei során számba vették a ma élő egykor itt tanuló papokat: négyszáztizenhat fő. A magyar papság közel egynegyede, köztük számos főpásztor is. Valamennyiüket meghívták a március 17-i ünnepségre.


Háromszázhetvenöt év fiatalság Győr legrégebbi felsőoktatási intézménye, a hittudományi főiskola 375 éves jubileumát ünnepli március 17-én, a bazilika kegyképének búcsúnapján. A ma élő magyar világi papság közel egynegyede tanult itt, valamennyiüket szeretettel várják e napon.

A győri papnevelés ezer esztendeje


Kispapok a szeminárium kápolnájában

Első királyunk a XI. század első évtizedében alapította a Győri Egyházmegyét. Kötelezte a püspököket, hogy egyházmegyéjük megszervezendő plébániatemplomait lássák el a szertartásokhoz szükséges könyvekkel, s a hívők közösségei számára papokról is gondoskodjanak. A középkorban a papi utánpótlást káptalani vagy plébániai iskolákban nevelték. A győri káptalani iskola 1566-ig a székesegyház déli oldalán állt.


Isten szeretetének a csodája A szeminárium csoda - vallja Egresits Ferenc jelenlegi rektor. - Isten szeretetének csodája a világban. Isten közvetlenül jelen akar lenni népében, s ezért szólít, hív meg fiatalokat a papságra. Ezt a csodát teszi, teheti láthatóvá a szeminárium, ahol hivatásukra készülnek a meghívottak.

A papnevelést a tridenti egyetemes zsinat megreformálta. 1563 őszén döntöttek arról, hogy minden püspöknek papnevelő intézetet kell létesítenie a saját székhelyén, hogy egyházmegyéje számára szilárd hitű, mély lelkiségű és megfelelő tudású papokat képezzenek. A török háborúk miatt a reform bevezetésére a Győri Egyházmegyében Dallos Miklós püspök idején, 1627-ben kerülhetett sor. A püspök házat vett a szeminárium céljára, de csak tizenkét növendék számára volt hely. Ez az első győri papnevelőház, amely 1627-től működött.


A régi szeminárium épülete

A történelem során a győri papnevelésért Draskovich György (1578-1587), Széchenyi György (1658-1667), Sinzendorf Lajos (1725-1732), Zichy Ferenc (1764-1766) és Zalka János (1867-1901) püspök tett a legtöbbet.

A papnevelőház

A jelenlegi szemináriumépület, amely a Kis-Duna partján áll, Széchenyi Miklós püspök kezdeményezésére épült. Adakozásra hívta fel az egyházmegye papjait, ő maga háromezer koronával kezdte meg az építkezési alap létesítését. A papnevelőház alapkövét 1909-ben, a Magyarok Nagyasszonya ünnepén helyezték el, és kevesebb mint egy év alatt elkészült a hatalmas épület, amely a földszinten kívül négy emeletet foglal magában. 1910 szeptemberében már az új épületbe költöztek be a régi nagyszeminárium teológusnövendékei és a kisszeminárium gimnazista tanulói. A két szeminárium növendékei egymástól elválasztva külön-külön épületszárnyban laktak. Közös ebédlőben találkoztak egymással. Mindegyik intézet külön házi kápolnával is rendelkezett. Az épületben vízvezeték, villanyvilágítás, gázfűtés volt, a fürdőszobákban gázkályhák szolgáltatták a meleg vizet. A szemináriumok közül az országban először itt valósították meg a cellarendszert: a felső évfolyamosoknak külön kis szobájuk volt, csupán az első- és másodévesek laktak közös hálótermekben.

Az utóbbi évtizedben új korszak kezdődött a győri papképzésben. A modern kor követelményeinek megfelelően fejlesztették az intézményt. A szemináriumban is megjelennek a számítógépek, a kispapok munkáját segítendő. 1997-ben hatalmas modernizálás kezdődött, a teljes konyhai felújítással, majd a tanszéki szobák kialakításával folytatódott. Ezt követően a második és harmadik emelet is teljesen megújult, felújították a vizesblokkokat. 2002 nyarán teljes egészében sikerült kicserélni a rossz állapotú tetőzet paláját szép szürke mázas cserépre, ezzel véget értek a beázások. Ugyanebben az évben kialakítottak egy nyelvi labort. Sajnos 2002-ben az augusztusi árvíz elöntötte a ház alagsorát, és többmilliós kárt okozott.

Egyetemi szintű képzés

A győri Hittudományi Főiskolát 1999-ben a római pápai jogú Lateráni Egyetem "affiliálta", vagyis kihelyezett intézményének nyilvánította, s azóta a teológia szakon egyetemi szintű képzés folyik az ősi intézményben: mintegy negyven kispap tanul itt, akik győri, szombathelyi és nagyváradi egyházmegyések. A főiskolai diplomát adó hittanári szak növendékei pedig - közel kétszázötvenen - egyben a győri tanítóképző és a szombathelyi tanárképző főiskola hallgatói.

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu