Uj Ember

2001. február 11.
LVII. évf. 6. (2742.)

A Lourdes-i jelenés évfordulója:
február 11.

Főoldal
Lelkiség
Boldogok, akik sírnak
Lourdes Rózsája
Élet és Liturgia - Rendelkezések gyűjteménye
Életige 2001. február
A hét liturgiája (C-év)
Katolikus szemmel
Jelenpor
Klebelsberg eszméinek időszerűségéről
A katolikus iskola ezeréves története Magyarországon
A könnyű dolgok súlya
Élő egyház
Össztűz alatt az erdélyi Caritas
Élet, szépség, szeretet
Esztergom katolikus általános iskolájának példája
Kétszer lettek földönfutóvá...
Görög katolikusok Edelényben
Az ökumené nem kompromisszumkeresés
Az imahét lezárása Rómában
Fórum
Tallózó
Elkápráztat és megzavar
Kihívás és lehetőség a fiatalok számára
Pályázatokról, képzésekről beszélgettünk a Katolikus Ifjúsági Mozgalom elnökével
Az Olvasó írja
Fórum
A szenvedő ember méltósága
Pápai üzenet a betegek világnapjára
Lelki ismeret - A fájdalom kegyelme
Váci Egyházmegye
Üzenetük van a világ számára...
Fogyatékos fiatalok Szent Erzsébet Otthona Ipolytölgyesen
Ifjúság
"Írok nektek, fiatalok"
A könnyek - egy bizánci lelkivezető tanítása
Amit ifjú eleink tanultak
India végzete
Rejtvény
Kultúra
Tekintélytisztelet és zsarnokság
"Sírt és szeretett..."
Száz évvel ezelőtt hunyt el Giuseppe Verdi
A pillangó színei
A megújult Petőfi Irodalmi Múzeum
Tekintélytisztelet és zsarnokság
Támogatóink
Támogatóink
Mozaik

Eltemették a Nemzet Színészét
Erdei lakások készítői
Sajtó-díj
Pápai érdekességek
Rejtvény

 

Erdei lakások készítői

Gyermekkorból megmaradt emlékeim között szerepel az az öreg tölgy, melynek törzsében egy harkály, mai ismereteim szerint nagy fakopáncs, odúját készítette. Amikor észrevettem, még csak a munka legelején tartott, a törzsön csupán egy, talán két centiméter mély lyukkezdemény látszott, de végső alakú kemény csőrével szorgalmasan dolgozott és egyre mélyebben hatolt be a fa belsejébe. Naponta többször is meglátogattam, minden alkalommal indián módon négykézláb kúsztam végig a bokrok között, így értem el annak a fának a törzséhez, ahonnét észrevétlenül figyelhettem. Néhány nap múlva a harkály már nem látszott, csak a kör alakú nyíláson időről időre kidobált forgácsok jelezték, hogy dolgozik odabent. Ha valami zajt hallott, gyorsan kidugta a fejét, körülnézett, aztán megnyugodva újra eltűnt az üreg belsejében. Azóta már sokszor és a legkülönbözőbb fajokat figyelhettem odújuk ácsolása közben, de soha nem éreztem azt a lázas izgalmat, mint akkoriban, annak a bizonyos tölgyfának a közelében. Mentségemre szolgáljon, hogy legfeljebb nyolc éves lehettem.



Az odúk kikészítésével a harkályok fontos szerepet töltenek be az erdő életében. Nagyon gyakran évente ácsolnak új lakást maguknak, emellett éjszakázásra szolgáló odúkat is készítenek, a felszabadult lakásokra pedig mindig rengeteg a jelentkező. A legnagyobb testű fekete harkály ovális bejáratú odúját például előszeretettel foglalják el a kék galamb párok, a nagy fakopáncs (képünkön) cinegék, légykapók, csuszka és seregély számára készít lakásokat, a zöld küllő többnyire viszonylag alacsonyan épült odújában gyakran búbosbanka, a kertekben élő balkáni fakopáncséban nyaktekercs, mezei veréb, széncinege fészkelnek.

A nagy fakopáncs esetében az odút a piros tarkófoltot viselő hím készíti, a munka az időjárás és egyéb külső tényezők függvényében 14-25 napig tart. A harkályok külön fészekanyagot nem hordanak, fehér tojásaikat az üreg alján maradt forgácsokra rakják. Életterük a kíméletlen erdőirtások, az egyre szaporodó tarvágások következtében egyre szűkül, miután pedig napjainkban a költési időszakban is termelnek, döntik a fákat, rengeteg tojás és fióka is elpusztul. Persze nem csak a harkályoknál, hanem az „önkényes lakásfoglaló” cinegéknél, légykapóknál, kék galamboknál is.

A tél vége felé gyakran dobpergésre emlékeztető hangot hallunk a fák között. Ez is a harkályoktól származik, de az úgynevezett dobolás egészen más célt szolgál, egyfajta násztevékenység, funkcióját tekintve az énekesmadarak énekéhez hasonlítható. A harkály is párt csalogat vele, illetve a birtokolt territóriumot védi így szomszédaival szemben. Egy jól rezonáló ágcsonkot választ és azon ülve, csőrének szemmel nem követhető gyors vagdosásával idézi elő a pergő hangot. Néha percenként öt-nyolc alkalommal is dobol, ezek egyenként tíz-tizenhat csőrvágásból állnak és 0,6 másodpercig tartanak. Finn kutatók megállapították, hogy a már párba állt, tehát céljukat elért hímek naponta száz-százhúsz alkalommal doboltak, a még tojóra váró madarak viszont érthető türelmetlenséggel öt-hatszázszor hallatják a dobpergésre valóban emlékeztető hangot.

Schmidt Egon

Fotó: Bécsy László

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember: ujember@drotposta.hu
Webmester: bujbal@freemail.hu