Uj Ember

2003.09.14
LIX. évf. 37. (2876.)

Szeptember 14.:
Fájdalmas Szűzanya
ünnepe

Főoldal
Címlap
A Szentatya a szomszédunkban
Pápalátogatás - immár harmadszor
Hamarosan körlevél a bioetikáról
Ülésezett a püspöki konferencia
Ahogy dől a torony...
Lelkiség
A kereszt két oldala
Szentírás-magyarázat
A találkozás kitüntetett helye
Homíliavázlat
Igaz jámborság szerzője
LITURGIA
Mária és az eucharisztia
Pieta
A Fájdalmas Szűzanya
Szeptember 15.
A hét liturgiája
(B év)
Katolikus szemmel
Szlovák (magyar) jegyzetek
Támogató, elfogadó, bizalmi kapcsolat
Korzenszky Richárd törvényről, nevelésről, iskoláról
Európai Magyarország
Élő egyház
Világi közösség, vallási közösség
Biblikusok konferenciája Szegeden
"ÁVE"
Három hétvége egyedülálló szülők számára
Főiskola megáldása Nyíregyházán
Plébániai nap
Ózdi Cigányokért Díj
Élő egyház
Találkozó Riminiben - a népek barátságáért
"Van olyan ember, aki élni vágyik, és szeretne boldog napokat látni?" /vö. Zsolt 33 (34),13/
A keresztény egység prófétája
Fórum
A keresztény szociális tevékenység példaképe
Frédéric Ozanam (1813-1853)
Értékek elvesztése
Az Olvasó írja
A városmajori Jézus
Fórum
"Mit keresünk ebben a világban?"
Iskolanegyed az esztergomi Duna-parton
Fórum
Gyermekként elé térdelhettem
Köszönjük, Szentatya!
Áldás - bal kézzel
Mindszenty bíboros pere
Az egyházüldözés eszközei
Fórum
Otthon a szülőföldön
A felvidéki magyar katolikusok helyzete
Sajtó
Ifjúság
Törekedjetek a szeretetre!
Nagymarosi levél 2003 őszén
Rover találkozó
Magyarok Fatimában
A megismerkedéstől a családalapításig
Programajánló
Krakkói jegyzet
Harminckilenc turbina
Rejtvény
Hat és tizenkét év közöttieknek
Kultúra
Nyelvünkben élünk
Erdély fejedelme
Rákóczi- és kuruc emlékhelyek Európában
Lóri halála
Őszi izzásban
Fórum
A legmagyarabb folyó
Szabálytalan hajónapló
Mozaik
Kerékpárok - Kárpátaljára
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat akciója
Casamari ciszterci apátsága
Ha veszélyt érez, füttyent
Kitüntették a fülöpjakabi plébánost

 

A legmagyarabb folyó

Szabálytalan hajónapló

"A Tisza folyó valódi nemtője a magyar népfajnak... Ha a statisztikát figyelmesen vizsgáljuk, akkor annak felismerésére jutunk, hogy azt az egész árteret, melyen a Tisza uralg, tisztán magyar ajkú nép lakja; itten van a zöme a nyelvet legtisztábban beszélő... magyar népnek." Jókai írta ezeket a sorokat, amelyeket amolyan szellemi útravalóként vittünk magunkkal a nyári vízitúrára.


Csónakos fejfa Szatmárcsekén

A csapat "magja" összeszokottnak, mondható: Elmer István és Szerdahelyi Csongor barátom és kollégám, valamint az én családom kilenc éve együtt jártuk végig ugyanezt a folyószakaszt, amely azonban nemcsak az "új hajósoknak" (Gabinak, Csongor feleségének és kislányuknak, Zsuzsinak) új, hanem nekünk is megint: sok minden ismerős, de semmi sem ugyanaz: tényleg nem léphetünk bele kétszer ugyanabba a folyóba.


A sodrás irányában könnyebb evezni

Éreztük, hogy ez egy jó túra lesz: a szakadó eső, amelyben Budapestről elindultunk, a sok órás autózás végén elállt: Tiszabecsen már kellemes időben vertük fel sátrainkat, időben megérkeztek a bérelt csónakok, mire az autókat biztonságba helyeztük, már lobogott a vízparti táborozásoknál elengedhetetlen tűz. Kevesen voltunk a parton, néhány nappal előttünk indult el a nemzetközi Tisza-túra. Csend volt és béke, az arcokon az utazás fáradtsága és a konszolidált kaland izgalma tükröződött, mert azért kaland ez: sátrat verni, rábízni magunkat a víz és az események sodrára - és olykor az utunkba akadó emberek jóindulatára -, feladni rövid időre az otthon kényelmét és "biztonságát"...


Bessenyei György szülőháza

Tiszabecsnél, a Batár patak torkolatánál lép be a "legmagyarabb folyó" a mai ország területére. A gazdag múltú falut (1181-ben említik először a cégényi monostor oklevelében) csak ritkán nézik meg a kajakosok-kenusok: lélekben ők már a vízen vannak. Mi is gyors bevásárlással kezdjük a napot, amelyről nemcsak a szükséges élelmiszerrel, hanem egy örömteli tapasztalattal is gazdagon térünk vissza a partra. A vegyesboltban újra meggyőződhettünk Jókai állításának máig érvényes igazságáról: még mindig szépen beszélik itt a magyart.


Bukolika a Tisza-parton

Táborbontás, utolsó ellenőrzés - nyolc fő, négy hajó, utánunk üres a part - vízreszállás. Itt még fut a folyó, óránként hét-nyolc kilométeres sebességéből aztán hamarosan veszít, harminc kilométerrel lejjebb már szinte lomhának mondható. A jobb part sűrű fái mögött Ukrajna - valójában inkább Kárpátalja: a víznél kevés embert látunk, de azok mind magyarul beszélnek -, bal kézről pedig a töltés mögött inkább csak sejtjük, mint látjuk a településeket: Milota, Tiszacsécse, Tiszakóród. Csécse Móricz Zsigmond szülőfaluja. A népi műemlékké nyilvánított Móricz-emlékházat - melyet sokan - tévesen - az író szülőházának gondolnak, legutóbb láttuk, így a vízről intünk csak oda Zsiga bácsi emlékének.


Ősi harangláb Zsurkon

Kora délután érjük el a 724-es folyamkilométernél a helyet, "ahol a kis Túr siet beléje" - de ez sem pontos "irodalmi vonatkozás": nem ez a Petőfi által emlegetett folyó, ez egy csatorna, amelynek vize négy-öt méter magas bukógátról zúdul alá.

A kellemes fürdés és pihenés után alig egyórányi evezés: Szatmárcseke. A falut minden oldalról víz veszi körül, északon és nyugaton a kanyarodó Tisza, keleten a már említett Túr-csatorna, délen pedig a Túr. A település központja jó két kilométernyire a parttól. A sietős vásárlás után baktatunk tovább a Kölcsey-emlékházhoz - mert nem csak kenyérrel él az ember. A Himnusz költője 1815-től élt itt haláláig (1838), itt íródott tehát nemzeti imádságunk is. Az egykori Kölcsey-kúria helyén álló ház előtt Marton László nagyszerű szobra, odabent pedig a környéken Nagy Lajos király korától honos Kölcsey-család történetét és a költő életútját idéző kiállítás várja a látogatókat. Pár száz méterrel tovább található a református temető: Kölcsey klasszicista síremléke körül a híres, csak itt látható csónak alakú fejfák. Egyes vélemények szerint ezek a fejfák az ugor népek sírbálványaival tartanak rokonságot, formájuk valójában stilizált emberalak. Mások csónaknak tekintik a síremlékeket, amelyek a víztől körülvett település lakóinak életmódjára is emlékeztetnek, hiszen évszázadokig még halottaikat is csónakon vitték végső nyughelyükre. A szokásos sírfelirat fölött minden fejfán hitvallás értékű öt nagy betű áll: ABFRA, amely annyit jelent, hogy a boldog feltámadás reménye alatt. Ez a felirat még egy hajdani kommunista párttitkár síremlékéről sem hiányozhatott.

Lefelé haladva Kisar és Tivadar között ível át az első híd a folyón. A tivadari oldalon, akárcsak a Vásárosnaménnyel szemközti Gergelyiugornyán, majd Tuzséron és Dombrádon láthatóan sokan alapozzák megélhetésüket a tiszai idegenforgalomra, mindkét helyen kemping, éttermek, büfék, diszkók és biliárdtermek várják a betérőket (Tivadar "vigalmi negyedében" például a római "igazság szájára" emlékeztető, tenyérből jósoló automata is működik. Kétszáz forintért például megtudhattam, hogy "a házasság magában hordozza a szenvedések, a boldogtalanság és a boldogság lehetőségét is"...) Ezen létesítmények közönsége persze elsősorban a szárazföld felől érkezik, a vízitúrázók esznek valami meleget, megisszák a sörüket, aztán próbálnak minél távolabb húzódni a harsány parti élettől. Ahol csak lehet, a "civilizációtól" távol próbálnak tábort verni. Zaj van otthon is elég, ide éppen a csendért és békéért jönne az ember.

Kanyarulatról kanyarulatra jutunk előbbre, néha nem is látható, melyik irányba folyik tovább a víz. A magasabb partok mentén, füzesek, néhol egészen buja aljnövényzettel, nyár- és égerfaerdők, a víz szélén gémek, kócsagok, kacsák, a fák tövében vagy öreg ladikokban pedig a türelem bajnokai, a horgászok gubbasztanak, akiktől megtudjuk, hogy vannak csodák, mert a ciánszennyezés után valamiképpen mintha helyreállt volna a folyó élete. Jó tudni, jó hinni, hogy vannak, lehetnek csodák.

Apró emberi csodák is, vagy földhözragadtabb szemlélettel: nem várt emberi kedvességek. A tikkasztó melegben való több órás evezés után hosszabban elidőzünk a lónyai pontonhídnál, iszunk valamit a büfében, heverészünk az árnyékban. Villámcsapásként jut eszünkbe: elfogyott a kenyér. A bolt két kilométerre lehet, rohanva se érünk oda hat óráig, akkor pedig bezár a bolt. Arrébb a fák alatt egy nagyobb társaság főz. Kiderül: vadászok, esti őzpörkölt vacsorára készülődnek. Kérdezzük, van-e fölösleges kenyerük. Nincs, de a fővadász készséges: otthagyja barátait, és autóval bevisz a faluba. "Ha zárva a bolt, megyünk tovább, gyerekekkel nem maradhatnak kenyér nélkül..." Már húzza a redőnyt a tiszamogyorósi boltos asszonyság, de természetesen újra kinyit, és még van is friss kenyere. Mire visszatérünk, már ott lebeg az őzpörkölt illata a levegőben. Alig köszöntük meg a fuvart, alig dicsértük a finom illatot, jótevőnk már hozza is nagy tányérokban a pörköltöt, "biztosan jól fog esni".

Nyilván jó szándék vezérli a pontonhíd melleti büfést is, amikor ingatni kezdi a fejét: "Biztos, hogy ott akarnak sátorozni?" Mert ott, a falutól pár kilométerre, a térkép által szép, homokos partként jelölt szakaszon többeket kiraboltak mostanában. "Maradjanak inkább itt, a büfé közelében, itt nem merik bántani magukat." Rövid töprengés után továbbevezünk: három erőteljes férfi - sőt, négy: tizenhat éves nagy fiam se gyámoltalan gyerek már - csak nem fog megijedni... És hátha csak a remélt haszon mondatja mindezt a büféssel: ha itt maradunk, holnap nála reggelizünk, talán este is fogyasztunk még... Lónya alatt két másik kisebb csapat is táborozik már, tényleg nincs ok semmi aggodalomra. A kaland azonban mégsem marad el. Üldögélünk a tábortűznél, a csend lehalkítja a beszélgető emberek hangját is, egyszer csak csobbanásokra leszünk figyelmesek. De nem olyanokra, amilyeneket az ugrándozó halak okoznak. Döbbenten látjuk, alig egy méterre a tűztől már csillog valami. Jön a víz. A néhány nappal ezelőtti felhőszakadás után ideért egy kisebb árhullám. Alig tíz centimétert emelkedhetett a szint, de ez métereket vett el most a szárazföldből. Fogjuk a sátrakat, följebb telepszünk, idáig csak nem jön föl a víz. A férfiak éjjel néhányszor kibújnak a sátorból, kicsit nyugtalanabbul alszunk, de reggelre megáll a vízszintnövekedés. Ha este nem figyelünk eléggé, vízben tocsogva ébredtünk volna.

Zsurk községnél mindenképp megállunk, az ország legrégibb és legmagasabb fa harangtornyát és mellette a református templomot meg kell nézni. A négy kis fiatoronnyal ékes torony 1560-ból való, negyvenegy méter magas, impozáns építmény, mellette a református templom, XVIII. századi famennyezettel. Műemlékekben leggazdagabb része ez az észak-keleti csücsök az országnak: a sok víz és mocsár évszázadokon át számos pusztítástól megvédte, itt nem járt a török sem. A templom csendjébe is beszűrődik a sportpályáról a falunap zsivalya. Hatalmas üstökben az önkormányzati képviselők főzik a halászlét és a gulyást, ahány bogrács, annyi íz, kedvesen és többszörösen kínálják a vízi turistákat is, "ebből is egyék, ez egészen másképpen ízlik majd..." Mondjuk is megvendégelőinknek, hogy ha ilyen jól intézik a falu ügyeit, mint ahogy főznek, akkor Zsurk miatt nem kell aggódni.

Záhony előtt a jobb partról húsz éve még a szocializmus építésének titokzatos, fémes zaját hallottuk a sűrű erdősáv mögül: a vasúti és a közúti hídon bonyolódott külkereskedelmünk a Szovjetunióval. Ma csendesebb az ukrán part, kevésbé forgalmas a vasúti híd, de kamionok hosszú sora várja a vámkezelést.

Húzzuk a lapátot, nagyokat fürdünk, és élvezzük a csendet. Még jobban élveznénk, ha nem látnánk sokfelé az eldobált műanyag palackokat és egyéb szemetet a víz szélén. Június végén éppen a mi útvonalunkon, Tiszabecs és Tokaj között lelkes természetbarátok szemétszedő túrát szerveztek, melynek során egy hét alatt 1500 kilogramm szemetet gyűjtöttek össze.

Tiszakaráddal szemben "őrangyalunk" vár a parton. Varga János ibrányi plébános egész utunkon rajtunk tartotta a szemét. Ő helyezte el, majd hozta utánunk Tokajba az autóinkat, az ő szatmári eperpálinkájából kortyoltunk minden reggel, most meg a gát kempingben vendégel minket, és elkalauzol a szaléziak Don Bosco Ifjúsági Táborába, ahol nagyszerű halászlét kapunk. Orosz József, a tábor vezetője elmondja: a kazincbarcikai szalézi szakmunkásképző és általános iskola üzemelteti a tábort, de nemcsak az ottani gyerekek, hanem más csoportok is gyakran megfordulnak itt. Három-négyágyas, zuhanyozós szobák és emeletes ágyakkal berendezett nagyobb helyiségek is várják a nyári időszakban a vendégeket /címük: Don Bosco Ifjúsági Tábor 4484 Ibrány, Tisza-part, Szalézi tér 2. Telefon: (42) 707 484/, a tiszai strandolás és evezés mellett kellemes kirándulások tehetők innen Nyíregyházától Tokajig. János atyával még hosszan beszélgetünk: a szatmári papság sajátos lelkületéről beszél korát meghazudtolóan fiatalos lendülettel.

Tiszabercelen a szép tornácos Bessenyei György-emlékház őrzi a falu szülöttének, a felvilágosodás kori írónak az emlékét, aki sok jelentős művével máig érvényeset alkotott. Amint ma is megszívlelendő az a megállapítása, hogy "minden nemzet a maga nyelvén lett tudós, de idegenen sohasem". A gát mögül magas kéményével kikandikáló szivattyútelep 1872-ben épült. A gőzgép hajtotta szivattyúk a "legmagyarabb folyó" szabályozását követően a gátakkal vízmentesített területek csatornákba terelt belvizét juttatta vissza a Tiszába.

A tiszalöki vízierőmű duzzasztógátja miatt itt már szinte áll a folyó, meg kell dolgozni minden megtett méterért. Az utolsó napon még bebarangoljuk a honfoglalás kori szabolcsi földvárat, megcsodáljuk az évszázadok óta reformátusok által használt gótikus templomot, és vissza a hajókba.

Innen már látszik Tokaj. Kétszáz kilométert tettünk meg a legmagyarabb folyó legszebb szakaszán.

Kipke Tamás

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu