Uj Ember

2000. július 30.
LVI. évf. 31. (2714.)

Az imádság csak az egyik módja az Isten dicséretének; minden teendőnkben és munkánkban meg kell találnunk őt. Aki mindent Isten nagyobb dicsőségére tesz, annak minden imádság.“
Loyolai Szent Ignác (Ünnepe: július 31.).

Főoldal
Lelkiség
Katolikus szemmel
A félreértett szabadság
„Küldj egy tehenet!”
avagy: a gyakorlati keresztény szolidaritás példája
A letegezett Isten
Vízszintes lépcsősor
A megfeszített
Élő egyház
Egymás segítésével magukat is erősítik
Az egyház(község) is legyen „családbarát”
Kada Lajos érsek jubileuma
Élő egyház
„Úgy éreztem: Isten szeret minket”
A magyar cigányok római zarándoklata
„Nincs reménytelen eset…”
A szenvedélybetegek nehéz rabszolgasága
Félelem helyett szeretet
Szeged-csanádi egyházmegye
Fórum
Hol nyugszik Bakócz Tamás bíboros?
Beszélgetés Horler Miklós építésszel
Kúltúra
Nyárezüst
„A létezés keresztszülei”
Juhász Gyula megtagadott verseskötete
Egy asszony Franciaországból
Ifjúság
Kint Gödöllőn
A Humán Genom program
A genom egy élőlény egy sejtjében lévő DNS összessége
Mozaik
Diák- zarándoklat
Hálaadás a Tisza-parton
A Vatikán az EXPÓ-n
Az Olvasó írja
Váci kórus sikere Loretóban
Missziós lelkigyakorlat Kőszegen
Kápolnahajó
Rejtvény
.

 

A Humán Genom program

A genom egy élőlény egy sejtjében lévő DNS összessége

„Mi az ember, hogy megemlékezel róla, az ember fia, hogy gondot viselsz rá?” (8. zsoltár)

DNS molekulaA 2001-el induló XXI. század a biológia s azon belül is a genetika évszázada lesz, de az idegrendszer kutatása, az ökológia (környezetbiológia), az etológia (magatartáskutatás) évszázada is, s úgy általában az információé. Az információ magyarul hír, felvilágosítás, tájékoztatás, értesülés, adat. Úgy tűnik – bizonyos értelemben mindig így volt – hogy a jövőben az információ s annak megértése lesz a legnagyobb kincs az egyes ember és a népek számára is. Az emberiség amióta csak létezik gyűjti és továbbadja az utódoknak az ismereteket s így megpróbálja megérteni a világot és jó gazda módjára élni benne. Amikor ez nem sikerül elkezdi pusztítani a környezetét és benne önmagát is. Ez a folyamat mára felgyorsult, technikai ismereteink és az emberiség létszáma miatt. A keresztény ember csakis az élet megőrzésének pártján állhat, de ehhez ismeretek kellenek. Olyan helyzetek keletkeznek ahol erkölcsi döntéseket kell hoznunk. Ezek a helyzetek a múltban teljesen kívül estek az emberi döntés lehetőségein. Tehát teljesen új helyzetek keletkeznek, s ezek megértéséhez információra van szükség, ebben próbálunk segítséget nyújtani.

Az embert egy földön kívüli intelligencia (ha lenne ilyen) talán kettős lénynek nevezné, mert egyszerre individuális és kollektív (egyedi és közösségi). Annyira egyedi, hogy még az egypetéjű ikrek ujjlenyomata is különböző és soha sem lehetne egy személyiséget klónozni. Annyira közösségi, hogy belepusztul abba ha senkivel sem vállalhat közösséget. Ha nem szeretik és ő sem szerethet senkit. A fejlett országokban az AIDS elsősorban az intravénás kábítószeresek között terjed, a közös tű használata miatt! Pedig tudják, ismerik a veszélyt, sőt sok országban ingyen tűket osztanak nekik, és mégis... Szívszorító kritikája ez a „modern” világnak. Az ember kettős lény abban is, hogy egyszerre racionális (tudatos) és irracionális (öntudatlan) s mind e mellett transzcendentális igényekkel is rendelkezik. Egyedül az élővilágból, a tapasztalattól függetlenről, az értelemmel fel nem foghatóról, a megismerés határain túlról is van fogalma: az embernek: Isten, lélek, túlvilág stb. S azok akik e kettősséget nem ismerik fel s csak az egyiket gondolják valóságosnak, követendőnek, igen könnyen rabjai lesznek pusztító ideológiáknak, a XX. század kettőt is produkált! Esetleg a vallásosság karikatúrájaként, babonákkal, mágiákkal, tudományellenes nézetekkel, merev fundamentális magatartással teszi lehetetlenné önmaga és mások számára – az Istenhez való boldog közeledés állapotát – s ennek révén a földi valóság szemlélésének és megismerésének gyönyörűségét. „Nézzétek a mezők liliomait… (Mt 6,20) – mondta Jézus — … Salamon dicsősége teljében sem volt úgy öltözve, mint egy ezek közül…” Honnan ez a kettősség az emberben? A Teremtés könyve így adja tudtunkra: „Akkor az Úristen megalkotta az embert a föld porából és orrába lehelte az élet lehelletét. Így lett az ember élőlénnyé.” (Ter 2,7) 1854-ben egy csendes kolostor kertjében egy szerzetestanár (természetrajz-matematika szakos) keresztezési kísérletekbe kezdett borsó növényekkel. Több mint tízezer borsót használt s tapasztalatait 1866-ban leírta. A tudományos világ nem reagált, annyira új volt, hogy nem értették meg! G. Mendel brnói (akkor Brün) szerzetes megalapozott egy új tudományágat a genetikát, az ő törvényei, a genetika alaptörvényei. A teremtés történetének egy addig ismeretlen titkát fedezte fel. Ezt a titkot a tudomány azóta is igyekszik egyre jobban megfejteni. Ma elérkeztünk oda, hogy kezünkben tarthatjuk az ember tervrajzát (állatokét és növényekét is) ahogyan egy ház tervrajzát. Ez a Human Genom program! Minden sejt magja tartalmazza az élőlény teljes leírását, tervrajzát. A neve DNS (dezoxiribonukleinsav) molekula. Minden emberi sejtmagban ez 2 m hosszú lenne, ha kiterítenénk.

A molekula lényegében egy csigalépcsőhöz hasonlít, amelyben a lépcsők száma az embernél hárommilliárd darab, a baktériumoknál pár millió, az élesztősejtben tízmillió és a muslicánál százmilliós nagyságrendű. Tehát a DNS molekula, az egész élővilágban egységes „csak” a hossza és egyben a szervezettsége változik, s így a benne kódolt információ. Egy teremtés volt, illetve van! A hasonlatot tovább folytatva, tulajdonképpen négyfajta lépcső van, azért, mert a két oldaluk más, olyan mintha azt mondanám, hogy a lépcső egyik fele zöld, a másik fele piros, de van fordítva is, piros-zöld. A másik pedig sárga-kék és kék-sárga. S ez a négyfajta „lépcső”, egymás utáni sorrendje határozza meg az egész élővilágot! Azt, hogy a zygótából (megtermékenyített petesejt) elefánt lesz vagy katicabogár, akácfa vagy ember. A zygóta citoplazmája (minden ami a sejtmag és a sejtet határoló hártya között van) elkezdi a tervrajz leolvasását és megvalósítását. Természetesen csak a neki megfelelő tervrajzot tudja megvalósítani, leolvasni tudja! Olyan ez mintha megkapnám egy repülőgép tervrajzát, hogy otthon készítsem el, ez nem lehetséges, de egy új ételt el tudok készíteni otthon is. A DNS kettősspirál az embernél 46 darab „csomag” van, ezeket kromoszómáknak nevezzük. Ebből 23-at az apától és 23-at az anyától kapunk. (A citoplazmát csak az anyától!) S ez a 46 darab kromoszóma kódol minket, s majd erre fog hatni a környezet (már az anyaméhben is) a nevelés és később az önnevelés. S a végeredmény az lesz amit úgy hívhatunk, hogy Arany János vagy Pál apostol. A DNS kettősspirál szerkezetét 1953-ban két angol fiatalember Watson és Crick fejtette meg, s evvel elindítottak egy új tudományágat a molekuláris biológiát. Ennek eredménye a Humán Genom program és az, hogy meg is valósult. Jelentőségét nem lehet eléggé hangsúlyozni. Egy új világba lépünk át, valahogy úgy, mint amikor az ember kilépett a kőkorszakból. Át fog alakulni az orvoslás, a gyógyszergyártás, a mezőgazdaság, a jog stb. s mindez viharos gyorsasággal történik, csak a költségek fogják fékezni. Történelmi kérdések tisztázódnak, fény derül az evolúció lépéseire stb. Hogyan lehetséges mindez? A Biblia így fogalmazza meg „Az Úristen megteremtette még a földből a mező minden állatát, s az ég minden madarát. Az emberhez vezette őket, hogy lássa, milyen nevet ad nekik. Az lett a nevük, amit az ember adott nekik.” (Ter 2,19). Vagyis az ember úr a világ felett. A névadás a gazda előjoga! Az ember küldetése az, hogy Istennek társa legyen, de soha ne felejtse el, hogy ő is „csak” teremtmény. (folytatjuk)

F. Zs.

 

Aktuális Archívum Fórum Magunkról Impressum

Új Ember: ujember@drotposta.hu
Webmester: bujbal@freemail.hu