Uj Ember

2000. július 30.
LVI. évf. 31. (2714.)

Az imádság csak az egyik módja az Isten dicséretének; minden teendőnkben és munkánkban meg kell találnunk őt. Aki mindent Isten nagyobb dicsőségére tesz, annak minden imádság.“
Loyolai Szent Ignác (Ünnepe: július 31.).

Főoldal
Lelkiség
Katolikus szemmel
A félreértett szabadság
„Küldj egy tehenet!”
avagy: a gyakorlati keresztény szolidaritás példája
A letegezett Isten
Vízszintes lépcsősor
A megfeszített
Élő egyház
Egymás segítésével magukat is erősítik
Az egyház(község) is legyen „családbarát”
Kada Lajos érsek jubileuma
Élő egyház
„Úgy éreztem: Isten szeret minket”
A magyar cigányok római zarándoklata
„Nincs reménytelen eset…”
A szenvedélybetegek nehéz rabszolgasága
Félelem helyett szeretet
Szeged-csanádi egyházmegye
Fórum
Hol nyugszik Bakócz Tamás bíboros?
Beszélgetés Horler Miklós építésszel
Kúltúra
Nyárezüst
„A létezés keresztszülei”
Juhász Gyula megtagadott verseskötete
Egy asszony Franciaországból
Ifjúság
Kint Gödöllőn
A Humán Genom program
A genom egy élőlény egy sejtjében lévő DNS összessége
Mozaik
Diák- zarándoklat
Hálaadás a Tisza-parton
A Vatikán az EXPÓ-n
Az Olvasó írja
Váci kórus sikere Loretóban
Missziós lelkigyakorlat Kőszegen
Kápolnahajó
Rejtvény
.

 

Megőrizték a nyelvet, a hitet és a hagyományt…

Családtalálkozó Gödöllőn

A 2000. évben ezeréves államiságunkat ünnepeljük. Történelmünk folyamán a családok őrizték meg az anyanyelvet, a hitet és a hagyományt. Ennek jegyében rendezték meg idén július 14-16. között Gödöllőn a Kárpát-medencei Magyar Családok Millenniumi Találkozóját. A szervezők (Nagycsaládosok Országos Egyesülete) összehangolt munkája révén több száz határon innen és túlról érkezett család élhette át az összetartozás élményét.

A találkozón a következőket üzente a fiataloknak egy sokgyermekes édesanya: „Azt meg kell tapasztalni, hogy milyen jó egy gyerek, de kettő még jobb, és ha több van, az a legjobb!”. Ez az optimizmus megdönteni látszik azokat az előítélteket, melyeket a mai közfelfogás a „sokgyerekesekről”, mint egy idejétmúlt családmodell sanyarú sorsú képviselőiről tart. Nem beszélve arról az élő cáfolatról, amit a Gödöllő parkjaiban vidáman futkározó, mintegy 1600 gyerek jelentett. Ha pedig a számoknál tartunk, akkor az is figyelemreméltó, hogy a találkozót szervező Nagycsaládosok Országos Egyesülete (NOE) 23 ezer tagcsaládjával és 300 helyi szervezetével ma az ország egyik legnagyobb egyesületének számít. A NOE tevékenységi köre kiterjed a közösségépítéstől a családok érdekvédelméig.

Benkő Ágota, a szervezőbizottság elnöke lapunknak elmondta, hogy a gödöllői találkozó keretében a közösségteremtő tevékenységet a határon túliak felé is igyekeztek kiterjeszteni, hogy ők is átélhessék az együvé tartozás élményét.

Ez a törekvés már az ünnepélyes megnyitón is kitűnt. A Szent István Egyetem aulájában a vajdasági Óbecséről érkezett Schola Cantorum kórusa mellett jelen voltak a díszes egyenruhába és népviseletbe öltözött erdélyiek képviselői is. Harrach Péter szociális és családügyi miniszter megnyitó beszédének elején külön köszöntötte a jelenlévő felvidéki, kárpátaljai, erdélyi, vajdasági és burgerlandi családokat. A jelenlévő szülőket pedig biztosította a kormány folyamatos családbarát politikájáról, valamint azokról a lépésekről, amelyeket a jövőben a szegényebb családok érdekében tesznek. A miniszter beszédét követően kiosztották a családtalálkozó alkalmával meghirdetett rajzpályázat díjait is. A „Híres magyar családok” és a ”Magyar nagyasszonyok” témában beérkezett száz pályamű a magas színvonalnak megfelelően az egyetemhez közeli múzeumban kapott helyet.

A megnyitó után Bíró László püspök, a MKPK családügyi referense nyilatkozott lapunknak arról, hogy az egyház mai tevékenységei közt az egyik legfontosabb a családok pasztorációja : „II. János Pál pápa mondta azt, hogy az egyházban az evangelizáció elsődleges alanya a család. A papok pedig az évek során összegyűlt tapasztalataik, hozzáértésük révén sok jót tudnak tenni értük. Az egyház egyébként évszázadok óta folytatja – papjai lelkipásztori munkája révén - a családterápiát. Manapság pedig a legfontosabb, központi feladat a családközösségek kialakítása. Ahol ugyanis a kapcsolatok erősödnek, ott a fogyasztói mentalitás is elhalványul.”

Természetesen a családok védelme és a közösségek kialakítása nemcsak az egyház feladata, hanem a civil szervezeteké is. A gödöllői találkozón ezt a munkát segítették a különféle közös programok, előadások, koncertek, táncházak és persze a vásári bábosok és kézműves foglalkozások is a kicsinyek legnagyobb örömére. Ahogy Benyus Sándor (tíz gyermek édesapja) mondta lapunk munkatársának : „A gyerek egyszerűen természetesnek veszi azt, hogy amit kap, annak örülni lehet és örül is annak.” Azt hiszem, a nagycsaládok léte is olyan ajándék a mai világnak, aminek örülni lehet. Örüljünk is neki!

Körössy László

 

Aktuális Archívum Fórum Magunkról Impressum

Új Ember: ujember@drotposta.hu
Webmester: bujbal@freemail.hu