Uj Ember

2000. április 2.
LVI. évf. 14. (2697)

  A megfoghatatlan pillanat, a folyton mozgásban lévő pont, ahol jövőbe fordul át a múlt: az a jelen – egyedül az a tiéd, azt kell megragadnod.

Főoldal
Lelkiség
Katolikus szemmel
Zelnik József - Istenkereső ökofilozófia*
Egységben (volna) az erő
Virradóra
Biomonitoring
"Vedd és olvasd"
Szent Tamás bibliamagyarázata
magyarul
Lapozgató
Atekintet áhítata
Korzenszky Richárd: „A te szavadra…”
Ünnepeltek
„Az odaadott életű emberek érdekelnek”
A közös munka díja
Rekviem – credóval…
Kossuth-díjas kántor:
Illés Lajos
Nincs más humánus tevékenység
Veszprémi Főegyházmegye
Pápai meglepetések
Devecser
Hévíz új temploma
Kultúra
Siófok és Jeruzsálem
Emlékkiállítás a siófoki Kálmán Imre Múzeumban
Stációk
Diplomataíró könyve
Chateaubriand: Síron túli emlékiratok
Bárány Tamás - Fekete köd
Ifjúság
Bibliai növények - A mirhafa
Gondola
Férfi és nő kapcsolata
Súlyos igazságok írója: Thury Zoltán
Rerjtvény 10-11 éveseknek
Keresztformák a kereszténységben
Élő egyház
A plakát „hangja”
Mayer Mihály püspök egy megbotránkozást kiváltott reklámról
Hardy Gilbert ciszterci - (1924-2000)
Lélek szótára - Béke
Mozaik
Teleki Pál miniszterelnök
Árvíz Mozambikban
Új Ember-est a Rátkai Klubban
A szeretet székhelyének szolgálatában -
Videofilm Kaszap Istvánról

A rózsafüzér titkai
Premontrei papszentelés
Hatvanötezer kioltott életre emlékeztek
Premontrei papszentelés.

.

 

Tihanyi alapítólevelek

Sokan azt gondolják, hogy a Pannonhalma környéki településekhez és Bakonybélhez hasonlóan Tihany is a Pannonhalmi Területi Főapátság része. A félsziget még a püspöki konferencia kiadásában készült „Magyarország egyházmegyéi“ térképen is hibásan – Pannonhalmához tartozóként van föltüntetve. Pedig jogállása azonos az egyházmegye más, szerzetesek által vezetett plébániáival, lelkészségeivel. A bencés rend a tihanyi apátsági templomot és rendházat visszakapta a rendszerváltozás után, de egyházjogilag a Balaton e gyöngyszeme a Veszprémi Főegyházmegye része volt és maradt.

Tihany nemcsak évezredes múltja, történelmi és művészeti értékei miatt értékes kincse hazánknak, hanem jelene okán is. A visszakapott szabadsággal való élni tudása kiváló példája az itt ismét gyökeret eresztett bencés közösség. Lelkipásztori, művelődési és közösségszervezési tevékenységük hatósugara messze túlnő a kicsiny félsziget határain. Munkásságuk lenyomata az idén is - immár negyedik alkalommal - megjelent évkönyvük. A Korzenszky Richárd perjel által szerkesztett munka igazi kalendárium. Van benne múltidézés és jelenkori krónika, közhasznú információk, tanulságos olvasmányok kicsiknek, nagyoknak, történésznek és egyszerű hívőnek egyaránt. Ma még elevenen él az emléke azoknak az aggályoknak, amelyek szerte az országban nagy nyilvánosságot kaptak, és a kolostorban a kommunista évtizedek alatt kialakított kiállító helyiségeket, nyári tárlatokat siratták, féltették a bencések visszatértétől. Mára kiderült, hogy megalapozatlanok voltak a félelmek. A bencések megtelepedése nem hogy elsorvasztotta volna Tihany kulturális kisugárzását, hanem megsokszorozta azt. S nemcsak a képzőművészet nem maradt hoppon, de a havi rendszerességgel megrendezett „tetőtéri esték“ is Veszprémtől Keszthelyig, Fehérvártól Sümegig vonzzák az igényes közönséget. Egyik legféltettebb és legősibb írásos emlékünk az 1055-ben kelt tihanyi alapítólevél. A tihanyi kalendáriumok mindegyike mintha egy-egy alapítólevél volna. Alapítólevelei az apátság körül születő és gyarapodó közösségeknek, hasznos kezdeményezéseknek, és a jövő számára fontos kordokumentumai a magyar katolikus élni akarásnak.

Szerdahelyi Csongor

Aktuális Archívum Fórum Magunkról Impressum

Új Ember: ujember@drotposta.hu
Webmester: bujbal@freemail.hu