Uj Ember

2006.11.19
LXII. évf. 47. (3040.)

Megjelent
a Testvérek
novemberi
száma!

Főoldal
Címlap
Országimázs - magyar szenttel
Kezdődik a Szent Erzsébet-év
Nagylelkű szeretetre bátorít minket
Püspökkari körlevél
Megalkuvás nélkül az erkölcsi felemelkedésért
Veres András püspök a politikai hazugságról és a rendőri brutalitásról
Európa népeinek szószólója...
Lelkiség
"Ég és föld elmúlik, de az én igéim nem múlnak el"
Szentírás-magyarázat
A szeretetben hősnek lenni
Homíliavázlat
A szükséges rend
LITURGIA
A hét szentjei, ünnepei
November 19.
A hét liturgiája
B év
Katolikus szemmel
Kilábalás a válságból?
Harrach Péter parlamenti alelnök a "patthelyzet" lehetséges megoldásáról
Szegények és gazdagok
Árpád-házi Szent Erzsébet nyomában
A közbeszéd ereje
Forradalom, amit be kell fejeznünk
Lapszél
Ki fizet a végén?
Élő egyház
Nemcsak érteni, élni kell a hitet
Befejeződött a VI. Nemzeti Kateketikai Kongresszus
Jubileumi "számvetés" Újdiósgyőrben
Hetvenöt éves a Szent Imre-templom
A földön járt, de lelke egészen Istenben volt
Emlékezés az Unum Társaság alapítójára
"Az Úr felé fordulva"
Michael Uwe Lang professzor liturgikus előadása
Az egri bazilikában Kisléghi Nagy Ádám
Élő egyház
Egy szívvel imádkoznak Chiara Lubich gyógyulásáért
Fórum
Ifjúság, hit, erőforrás, önmegvalósítás
Pszichológia és teológia - nem csak katolikusoknak
Múltidéző
A hit ereje
Az Olvasó írja
Már 61 éves az Új Ember...
Könyvespolcra
A jezsuiták küldetése és hatása
Fórum
Szent Erzsébet nyomában itthon és külhonban (1.)
A budai Víziváros emlékei
Fórum
Mire szolgál az egyházjog?
Tízéves a Kánonjogi Intézet
Vándorének
Jubileumi sorok Csanád Béláról
Fórum
Ima-világkongresszus az élet védelméért
Szent az élet
Boldogok, akik útra kelnek...
Öt főváros érseke a brüsszeli kongresszus utolsó ülésén
Ifjúság
Legyen hozzá bátorságod!
Rockopera Kalkuttai Teréz anya életéről
"A felhők fölött kék az ég"
A Táborkereszt cserkészközösség találkozójáról
Várom a gázost
Programajánló
A Chemin Neuf ifjúsági hétvégéje
Az ikonográfiától a képregényig
Kiállítási körkép Mexikóvárosból
REJTVÉNY
Kultúra
Zavarba ejtő János
Pilinszky Jánosra emlékezünk
Másoknak sikerül...
Sírás után húsz évvel
Az After Crying jubileumi koncertje elé
Madárszabadító, felhő, szél
Nézőtér
Mozaik
Veszélyben a székesegyház
Egy kisded orgona
Álmodik a múlt
Felajánlás a leégett ház újjáépítésére
Lilacserje

 

Szent Erzsébet nyomában itthon és külhonban (1.)

A budai Víziváros emlékei

Szent Erzsébet igazi "hungarikumnak" számít - hírünket már életében öregbítette, majd a halálát hamarosan követő szentté avatásától kezdve Európa-szerte nagy tiszteletnek örvend - mindmáig. A jubileumi év folyamán Szent Erzsébet nyomába eredünk, felderítő utunk Budapestről indul.


Az Erzsébet-apácák érkezése Bécsből Budára 1785-ben

"Magyarország virága", első királyi dinasztiánk csodálatos hajtása, a magyar nép, Európa és a világ egyik legkedveltebb szentje, Árpád-házi Szent Erzsébet születésének 800. évfordulója előtt állunk. II. András magyar király és a meráni Gertrúd királyné harmadik gyermekeként 1207-ben született hercegnő szülőhelyének rangjáért mindig két város versengett: Sárospatak és Pozsony. De az életpályája során érintett német városok is - Wartburg, Eisenach, Kitzingen, Pottenstein, valamint Marburg, ahol Lajos őrgróf feleségeként, majd özvegyként, a szegénység "hitveseként" élt - komoly előkészületeket folytatnak az emlékév méltó megtartására.


Az alsó-vízivárosi kapucinus templom a Corvin tér felől

Világszerte, tehát a tengerentúli országokban is ünnepelni fogják emlékét, mivel a keresztény világban talán e legismertebb és legszeretettebb szent a más világnézetűek számára is az önzetlen adakozás mintaképe lehet. Példájára - mint a valóságos szociális érzékenység mintájára - mi, magyarok büszkén tekinthetünk. A Magyar Emlékekért a Világban Egyesület nagyszabású fotódokumentációs kiállítással készül az évfordulóra. Ennek anyagából adunk néhány alkalommal ízelítőt az elkövetkező év során.


Szent Erzsébet szobra az alsó-vízivárosi kapucinus templom homlokzatán, fotó: Deák Piroska

A számtalan emlék számbavételét kezdjük talán Budapesten - az I. kerületből, a 0-ik kilométerkő közeléből.


Szent Erzsébet szobra a Batthyány téri Szent Anna-templomban

A budai Fő utcában áll az alsó-vízivárosi Szent Erzsébet-plébániatemplom. A kapucinusok templomának homlokzatán Árpád-házi Szent Erzsébet szépen megformált kőszobrára tekinthetünk fel, Szent István és Szent László királyaink domborműves ideál-portréi felett. A félköríves fülkében elhelyezett teljes alakos Erzsébet-szobor Marschalkó János pesti szobrász alkotása - 1856-ban készült.


A Szent Erzsébetről nevezett Gondviselés Háza Idősek Otthona a Szent Ferenc sebei-templom mellett

A kapucinus rend - mint a ferences rend egyik XVI. századi hajtása - Avianói Márk törökellenes szervezkedéseire emlékezve - itt alakította ki budai kolostorát - Széchényi György esztergomi érsek alapító szándéka és adományai eredményeként.


Szent Erzsébet botja a Szent Ferenc sebei-templom sekrestyéjében

Az épületegyüttes külsőleg viszonylag szerény kivitele ellenére (a templom a hozzá simuló egykori kolostorépülettel, a mai egyházi gimnáziummal) igen változatos előélettel dicsekedhet. A török hódoltság előtt még létező Ágoston-rendi kolostort dzsámivá (sőt egyes épületrészeiben török fürdővé!) építették át, majd Buda felszabadulása után a jezsuiták vették birtokba az épületet. 1687-ben telepedett meg itt a legszigorúbb ferences életvitelt követő kapucinus rend. A helyreállított épületegyüttest, az elkészült templomot Árpád-házi Szent Erzsébet tiszteletére 1716. szeptember 20-án szentelte fel Natali Lukács belgrádi püspök.


Szent Erzsébet szobra a Szent Ferenc sebei-templom Szent Kereszt-oltáránál

Nem véletlen a név választása, mivel Erzsébet - a ferencesek világi rendje egyik jeles alakja - tisztelete szorosan kapcsolódik Assisi Szent Ferenc szellemiségéhez.


Világháborús sebesültek az egykori hadikórházban

Egy elpusztult XVIII. századi Erzsébet-oltárkép helyén ma az 1954-ben készült, Fáy Győző által festett kép látható az adakozó szentről. (Az egykori oltárkép Schervitz Mátyás festménye, a műtörténeti leírások szerint igen sok részletében hasonlított a bécsi Karlskirche Daniel Gran által alkotott Szent Erzsébet-oltár-képéhez.) A bal oldali mellékoltáron Falconer József Szent Ferenc-ábrázolását csodálhatjuk meg.

A Fő utcán továbbhaladva, a Batthyány téren az ország egyik legszebb barokk templomaként emlegetett Szent Anna-templom várja a betérő járókelőket. Az előterében rögtön egy szép egész alakos Erzsébet-szoborral találkozunk. A szobor nem képvisel különösebb művészi értéket, inkább csak elhelyezése keltheti fel érdeklődésünket. A közeli Szent Ferenc sebei- templom ugyanis e plébánia filiája, amely az Erzsébet-apácák egykori budai központja. Az épületegyüttes viharos történelme külön irodalmat érdemelne: volt rendház, sok szenvedésnek enyhet adó járványkórház, hadikórház. Ma a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Szent Erzsébetről nevezett Idősek Otthona és Gondviselés Háza működik itt.

A templomba belépve rögtön az első, bal oldali mellékoltár felett a szent festett ábrázolásával, ugyanakkor jobb oldalon, a második oltárnál szobor-alakjával találkozunk. (Az egykori kolostor Dunára néző kertjében helyezték el neves kortárs művészünk, Törley Mária egész alakos Szent Erzsébet-szobrát.) A templom működését segítő, 1989-ben visszatelepült, de sajnos már igencsak megfogyatkozott, szolgálatkész Erzsébet-nővérek jóvoltából megtekinthető a sekrestye melletti kis szobában (díszes, közel két méter hosszú ereklyetartóban, zárt vitrinben) Szent Erzsébet finom művű, fonadékszerű faragással díszített botja. Egy díszes okirat azt mondja eredetéről, hogy a bécsi klarisszák kolostorából került az ereklye Hadik András gróf tulajdonába. (Amikor II. József a kolostort feloszlatta, annak minden vagyonát elárverezték. A gróf 11 forintért vásárolta meg a botot, 1783-ban. Az ő fia, Hadik János királyi kamarás adományozta végül a Szent Erzsébet-szerzetnek az ereklyét. Sajnos, az Erzsébet-bot korábbi sorsáról nincs tudomásunk.)

A magyarországi Erzsébet-apácák ma is kitűnő kapcsolatokkal rendelkeznek az aacheni s más külhoni rendtársaikkal, hiszen Aachenből indult a rend 1627-ben. Később 1709-ben Bécsben, 1738-ban Pozsonyban, majd 1785-ben Bécsből áttelepedve Budán kezdték áldásos tevékenységüket. Kórházat, menhelyet, ambulanciát működtettek. Később ők vezették az újpesti közkórházat is, egészen 1950-ig, a szerzetesrendek feloszlatásáig...

A templommal szomszédos kórházban, majd idősek otthonában mindig Szent Erzsébet szellemében, önfeláldozó munkával törekedtek, s törekednek a magyarországi Erzsébet-apácák, s mai utódaik a beteg és az idős lakók életének megszépítésére. A nővérek - esetenként már betegen is - fáradhatatlanul besegítenek a betegellátásba ma is.

A műértékekben bővelkedő templom ellátására a néhány megmaradt, hűséges nővér ügyel. Az 1989-től újraindult rend a "pax et bonum" ferences szellemében kezdte újra Szent Erzsébet nevéhez méltó önzetlen és minőségi szolgálatát.

Ambrosia nővér kérésemre több írást, archív képet mutat. Csodálatos tisztaságú kórtermek a századelőn betegekkel, aztán világháborús sebesültek a kórházban, hajókirándulás a nővérek által ápolt hadirokkantakkal a Dunán... Vajon hányan gondolunk arra - mikor ott elsietünk -, mily sok szenvedésről, gyógyulásról tanúskodó épület húzódik a Batthyány téren, a Kölcsey Ferenc-szobor mögött?

Szöveg és kép:

Messik Miklós

Magyar Emlékekért a Világban Egyesület

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu