Uj Ember

2006.06.04
LXII. évf. 23. (3016.)

Megjelent
a Família
júniusi száma!

Főoldal
Címlap
A testvériség, a jóakarat és a reménység zarándokaként
Ökumenikus találkozó
Varga Lajos váci segédpüspök
Szárnyak és erők
Lelkiség
Ha eljön a vigasztaló, az igazság lelke...
Szentírás-magyarázat
Növekedjünk a Szentlélekben!
Homíliavázlat
A palást
LITURGIA
A júniusi Életigéből
"Lélek szerint éljetek!"
A hét liturgiája
(B év)
Katolikus szemmel
A szociális nézőpont
Látnunk kell egész életművét...
Prohászka püspökről - ötödik utódja
Szocialisták s antiszemiták
1902. november 23.
A legnagyobb magyar zarándoklat
Idén is százezreket várnak Csíksomlyóra
Te meg a világ - és ami közétek áll...
Élő egyház
Zsoltároktól a miatyánkig
Biblikus konferencia az imádságról
Egységet építve
Ökumenikus lelkészkörök találkozója
Tolerancia-díj Bosák Nándor püspöknek
Katonák Lourdes-ban
Segítő Mária Pusztamérgesen
Élő víz forrásává lenni
Emlékezés Ikvay Lászlóra
Hittanverseny Csurgón
Fórum
Szennay András nyolcvanöt éves
Henri Boulad a Szentlélekről
Múltidéző
"Még tíz évig bírom..."
Marosi Balázs halálára
Az Olvasó írja
Európa - Isten nélkül
Könyvespolcra
Fórum
Kiknek és miért állt útjában II. János Pál pápa?
Újabb részletek az 1981-es merényletről
Fórum
Nehéz lecke a könnyű drog
Egyház, kábítószer, drogfüggőség (7.)
Szentlélek a szentségekben
Pünkösdi tűz
Ifjúság
Világító házasságok
Talizmán, vendég, családtag
Afrikában jár a világtalálkozók keresztje
Programajánló
Te Deum - a budapesti egyetemi lelkészségen
Rejtvény
Kultúra
Jelül szánsz minket...
Az összeférhetetlen
Harminc éve halt meg Latinovits Zoltán
Harangoznak
Paletta
Fórum
Zarándokok Rómából
Szolgáló szeretet, reményt adó erő
Betegek és gyógyítók országos zarándoklata
Mozaik
Szent Fülöp diakónus
Az esztergomi Keresztény Múzeum kincsei
Nem maradhat templom nélkül...
Korallbokor
Muzsikások az iskolában

 

Illés Sándor

Harangoznak

Amikor harangszót hallok, akkor képzeletben mindig keresztet vetek. Nem csupán a neveltetésem késztet erre, hanem az emlékezés is. Egyébként a harangszó szorosan az életünkhöz tartozik, faluhelyen, ahol felnőttem, fontos időmérő is volt, harangszóhoz igazították az emberek a felkelést, a lefekvést, az ebédet, vacsorát. A harangszó jelentette az ünnepet, vagy az arra való készülődést. Sürgetett az öltözködésben: "Jaj, már beharangoznak, siessünk, nehogy lekéssük a nagymisét... "

És mi, gyerekek, akik már közben úton voltunk, megszaporáztuk a lépteinket, mert illendő volt már a mise kezdetén megjelenni, s ünnepi arccal várni, hogy a ministráns meghúzza a csengőt és felbúgjon az orgona.

Az én szülőfalumban az öreg Zóni bácsi volt a harangozó. De átadta a kötélhúzást a fiatalabb nemzedéknek, tanuljanak azok is. Mert a harangszó tanít és ünnepet varázsol bennünk. Megfürdeti a lelkünk.

Nagy Zsiga volt a "főkolompos". Ő osztotta be a kötelek mellé a harangozni jelentkező suhancoat. Mindegyikük a nagyharang kötelét szerette volna rángatni. Mert abban az időben nem voltak még automata harangozó készülékek a falusi templomokban. Húzni kellett a kötelet - erősen és sok érzéssel. Akivel Nagy Zsiga jóban volt, az számíthatott csak arra, hogy harangozhat.

Ebből aztán felesleges torzsalkodások születtek. Nagy Zsiga a gyepsoriakat kedvelte, így kerültem én is a harangozók közé. Cserébe mákos kalácsot vittem lopva Zsigának, aki szegény gyermek volt. Szívesen elfogadott kisebb ajándékokat a neki hízelkedőktől. Tudta ezt a falu is, mert a harangozással kapcsolatos kérdésekben egyenesen hozzá fordultak. "Légy szíves, húzasd meg a lélekharangot, mert Bozóki Verus néni beadta a kulcsot." És a lélekharang megszólalt a kívánt időpontban, segítve az elhunyt lelkét az égbe emelni.

Jóhiszeműségére egyszer aztán ráfizetett Zsiga, büntetése kegyetlenül szigorú volt, fel sem engedték többé a toronyba. Arra kérte valaki, hogy húzassa meg a lélekharangot Berki András lelki üdvéért. Aztán másnap kiderült, hogy tréfát űztek vele, mert Berki András igen jó egészségi állapotban volt, éppen mulatozott egy kocsmában, húzatta a tamburásokkal a vadnál vadabb nótákat. Közben szólt a lélekharang érte.

Az ősz hajú, jóságos plébános Zóni harangozót vonta emiatt felelősségre, az meg örökre eltiltotta a fiút a harangozástól. "Amíg én leszek itt a harangozó, zárva lesz előtted a torony ajtaja!" - szólt mérgesen.

Nagy Zsiga nem búslakodott emiatt, beállt kőművesinasnak, majd elkerült Temerinből, mestere a Szerémségben vállalt munkát. Nagyon takaros lakóházakat épített. Zsigából is keresett kőműves lett. Sokáig nem hallottam róla, csak a háború után, amikor hazavergődtem a frontról.

Zsigát a háború vége már otthon érte. Ez lett a veszte. A szovjet csapatok támogatásával betörtek a szerb partizánok a faluba, és megkezdődött a tömeges leszámolás a magyarokkal. Néhány fiatal magyar legény ellenállt, de nem sok sikerrel.

Zsiga azon a bizonyos napon éppen az iskola előtt ment az utcán, amikor felfigyelt egy csapat pálinkától lerészegedett partizánra. Azok hangos kiáltozásokkal egy megriadt lánycsoportot akartak bekeríteni. A lányok a közeli zárda épületébe menekültek, és magukra zárták annak vastag tölgyfa kapuját. A katonák ettől megvadultak, és puskatussal verték, döngették a kaput. Zsiga segíteni akart a lányokon. De hogyan?

Már-már beszakadt a kapu, mikor felvillant benne ennek lehetősége. Látta, hogy nyitva van a templomajtó. Odarohant, felszaladt a torony falépcsőin, és meghúzta a harangok kötelét. Vésztjóslóan kondultak meg a harangok. Erre a részeg partizánok egy pillanatra meghökkentek, s ez elegendő volt a lányoknak, hogy a hátsó kijáraton elhagyják az épületet. Csak Zsiga nem menekülhetett, lefogták a partizánok, és kikísérték a temetőbe. Az összefogdosott férfiak közé lökték, a tömegsír szélére, és rövidesen elrördült a sortűz.

Azt mesélték nekem, hogy Zsiga közben a magyar Himnuszt énekelte. Amikor a temerini iskola előtt megyek el, mindig rá gondolok. Most éppen harangoznak. Keresztet vetek. Érte nem szólt akkor a harang...

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu