Uj Ember

2006.06.04
LXII. évf. 23. (3016.)

Megjelent
a Família
júniusi száma!

Főoldal
Címlap
A testvériség, a jóakarat és a reménység zarándokaként
Ökumenikus találkozó
Varga Lajos váci segédpüspök
Szárnyak és erők
Lelkiség
Ha eljön a vigasztaló, az igazság lelke...
Szentírás-magyarázat
Növekedjünk a Szentlélekben!
Homíliavázlat
A palást
LITURGIA
A júniusi Életigéből
"Lélek szerint éljetek!"
A hét liturgiája
(B év)
Katolikus szemmel
A szociális nézőpont
Látnunk kell egész életművét...
Prohászka püspökről - ötödik utódja
Szocialisták s antiszemiták
1902. november 23.
A legnagyobb magyar zarándoklat
Idén is százezreket várnak Csíksomlyóra
Te meg a világ - és ami közétek áll...
Élő egyház
Zsoltároktól a miatyánkig
Biblikus konferencia az imádságról
Egységet építve
Ökumenikus lelkészkörök találkozója
Tolerancia-díj Bosák Nándor püspöknek
Katonák Lourdes-ban
Segítő Mária Pusztamérgesen
Élő víz forrásává lenni
Emlékezés Ikvay Lászlóra
Hittanverseny Csurgón
Fórum
Szennay András nyolcvanöt éves
Henri Boulad a Szentlélekről
Múltidéző
"Még tíz évig bírom..."
Marosi Balázs halálára
Az Olvasó írja
Európa - Isten nélkül
Könyvespolcra
Fórum
Kiknek és miért állt útjában II. János Pál pápa?
Újabb részletek az 1981-es merényletről
Fórum
Nehéz lecke a könnyű drog
Egyház, kábítószer, drogfüggőség (7.)
Szentlélek a szentségekben
Pünkösdi tűz
Ifjúság
Világító házasságok
Talizmán, vendég, családtag
Afrikában jár a világtalálkozók keresztje
Programajánló
Te Deum - a budapesti egyetemi lelkészségen
Rejtvény
Kultúra
Jelül szánsz minket...
Az összeférhetetlen
Harminc éve halt meg Latinovits Zoltán
Harangoznak
Paletta
Fórum
Zarándokok Rómából
Szolgáló szeretet, reményt adó erő
Betegek és gyógyítók országos zarándoklata
Mozaik
Szent Fülöp diakónus
Az esztergomi Keresztény Múzeum kincsei
Nem maradhat templom nélkül...
Korallbokor
Muzsikások az iskolában

 

Te meg a világ - és ami közétek áll...

Hárompercenként meghal egy gyermek az éhező harmadik világban. Mintegy hárompercenként. Mintegy. Ha pontos adatot akarnánk közölni, az úgynevezett mínuszos hírek közt kellene keresgélnünk: az erre vonatkozó jelentéseket rutinszerűen tördelik be a lapok félreesőbb helyére, ha nem ment férjhez éppen egy mozicsillag sem, és a tőzsde sem mutat izgalmas ingadozást.

Óránként húsz, napi négyszáznyolcvan éhen halt gyermek; az annyi, mint hetente háromezer-háromszázhatvan, az ötvenkét héttel számolva évente százhetvennégyezer-hétszázhúsz, amiből átlagosan tizennégyezer-ötszázhatvan esik egy hónapra.

Mondják: a statisztika az általánosra tekint. A sorjázó számoszlopok közönyössé tesznek a mögöttük álló valóság iránt. Na de mégis! Évente százhetvennégyezer-hétszázhúsz gyermek éhhalála marad le az újságok címoldaláról! Ha ők is teljes értékű emberek lennének a szemünkben, hárompercenként meg kellene szakítanunk a műsort a televízióban! Ahogy azoknak a halálakor szoktuk - államfők, sztárok, egyházi méltóságok -, akiket mi magunk léptettünk kimagasló státuszba.

Montaigne azt mondja: a megszokás elfedi a dolgok igazi arcát. De hogyan lehet hozzászokni egy hárompercenként bekövetkező gyermekhalálhoz? Csupán mert nem a szemünk láttára történik?

Mindezt az objektivitás mondatja ki velem. A tárgyilagosság, aminek őrzésével a hírközlő szerveket bíztuk meg. De a hírközlő szervek nemigen teljesítik ebbéli küldetésük. Önök hányszor találkoznak egy napilapban vagy egy adásnap folyamán azzal a szociális küldetéstudattal, amely a magyar tárcairodalom gerincét adta? Tömörkény, Móra és Kosztolányi az ember megrendítő igazának keresésében talált rá a halhatatlanság útjára. Ne tévesszen meg senkit a bulvársajtó érzelgős szepegése, amely két lélekromboló tudósítás szünetében ápolja a humanitás látszatát!

Mediatizált világban élünk. Mit is jelent ez? Embermilliárdokhoz jut el mások üzenete. Kép a világról. Ám ez a kép - gondatlanságunk folytán - legtöbbször nem a világ igazi látványát nyújtja: a médium mutogatja magát megsokszorozva. Démoni erő! Mint amikor egy orvos halálos mérget juttat az érrendszerbe. A közlés csatornái önkényesen válogatott képet juttatnak el hozzánk, a média így kapcsolatépítés helyett álkapcsolatokat gerjeszt, közösségformálás helyett elmagányosít inkább, a lét közlése helyett saját maga kreálta világgal szembesíti az embert. Ki hisz ma már a hírek tárgyilagosságában? De jó lesz vigyázni: az ismeretterjesztés éppolyan termékeny talaja a manipulációnak, mint a science fiction, és a mediatizált világrend uralmára mi sem jellemzőbb, mint hogy a választásokat összekeverjük a kiszavazóshow-kkal, a közszereplők pedig blogokba jegyzetelgetnek ahelyett, hogy történelmet írnának.

A százhetvennégyezer-hétszázhúsz éhen halt gyermek pedig kimarad a sajtóhírekből. Csakugyan kellemetlen látvány volna. Rágondolni is rossz. De ha ügyet sem vetünk rá, egy hárompercenként bekövetkező tragédiára, van-e még egyáltalán közünk mindahhoz, ami körülvesz bennünket? A világhoz, amely létünket hordozza? "Te meg a világ" - Szabó Lőrinc kötetcíme a mediatizált korban érvényét veszti talán? Vajon a média által fenntartott értékrend - amely milliók életének lett irányadó mintája - nyom-e egyetlen grammnyit is ott, ahol egyetlen lélek igazsága az abszolút mérték: az Isten színe előtt?

Marton Árpád

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu