Uj Ember

2006.06.04
LXII. évf. 23. (3016.)

Megjelent
a Família
júniusi száma!

Főoldal
Címlap
A testvériség, a jóakarat és a reménység zarándokaként
Ökumenikus találkozó
Varga Lajos váci segédpüspök
Szárnyak és erők
Lelkiség
Ha eljön a vigasztaló, az igazság lelke...
Szentírás-magyarázat
Növekedjünk a Szentlélekben!
Homíliavázlat
A palást
LITURGIA
A júniusi Életigéből
"Lélek szerint éljetek!"
A hét liturgiája
(B év)
Katolikus szemmel
A szociális nézőpont
Látnunk kell egész életművét...
Prohászka püspökről - ötödik utódja
Szocialisták s antiszemiták
1902. november 23.
A legnagyobb magyar zarándoklat
Idén is százezreket várnak Csíksomlyóra
Te meg a világ - és ami közétek áll...
Élő egyház
Zsoltároktól a miatyánkig
Biblikus konferencia az imádságról
Egységet építve
Ökumenikus lelkészkörök találkozója
Tolerancia-díj Bosák Nándor püspöknek
Katonák Lourdes-ban
Segítő Mária Pusztamérgesen
Élő víz forrásává lenni
Emlékezés Ikvay Lászlóra
Hittanverseny Csurgón
Fórum
Szennay András nyolcvanöt éves
Henri Boulad a Szentlélekről
Múltidéző
"Még tíz évig bírom..."
Marosi Balázs halálára
Az Olvasó írja
Európa - Isten nélkül
Könyvespolcra
Fórum
Kiknek és miért állt útjában II. János Pál pápa?
Újabb részletek az 1981-es merényletről
Fórum
Nehéz lecke a könnyű drog
Egyház, kábítószer, drogfüggőség (7.)
Szentlélek a szentségekben
Pünkösdi tűz
Ifjúság
Világító házasságok
Talizmán, vendég, családtag
Afrikában jár a világtalálkozók keresztje
Programajánló
Te Deum - a budapesti egyetemi lelkészségen
Rejtvény
Kultúra
Jelül szánsz minket...
Az összeférhetetlen
Harminc éve halt meg Latinovits Zoltán
Harangoznak
Paletta
Fórum
Zarándokok Rómából
Szolgáló szeretet, reményt adó erő
Betegek és gyógyítók országos zarándoklata
Mozaik
Szent Fülöp diakónus
Az esztergomi Keresztény Múzeum kincsei
Nem maradhat templom nélkül...
Korallbokor
Muzsikások az iskolában

 

Világító házasságok

MÉCS. Egy Magyarországon tíz éve jelen lévő családmozgalom. Betűszó: Megfigyelés, Értékelés, Cselekvés - így épül fel a házasközösségek beszélgetése. A mozgalom tízéves jubileuma kapcsán a meghonosítókkal, Ménesi Balázzsal és Krisztinával beszélgettem.


Hogyan kezdődött?

- 1996-ban egy hollandiai családkonferencián találkoztunk a Christian Family Movement képviselőivel, akik aztán ellátogattak Magyarországra. Engedélyt kaptak Bíró László püspök úrtól, hogy hazánkban is indulhassanak plébániai házascsoportok. A magyar ágat neveztük el MÉCS-nek. Három évvel később kezdtük el a spanyol Gabriel Calvo atya eredeti lelkigyakorlatainak, a MÉCS-napoknak a szervezését.

Egy más kultúrában született lelkiségi mozgalom adaptálható-e a magyar viszonyokra?

- Csak a csoportbeszélgetés felépítését importáltuk. A beszélgetések anyagait már magyar házaspárok készítik. A MÉCS-napokat szintén magyar papok vezetik, a tanúságtételek, beszélgetések a résztvevők élményeiből táplálkoznak. A MÉCS-et tehát nemcsak nevében, hanem szellemiségében is egészen magunkénak érezhetjük.

Vissza 1996-hoz: akkor már voltak közösségi mozgalmak Magyarországon. Miért tartottátok fontosnak, hogy a MÉCS is jelen legyen?

- Fiatalságunk meghatározó élménye volt a plébániai közösség. Tagként, majd vezetőként is megtapasztaltuk egy ilyen közösség megtartó erejét. Később, családosként találkoztunk a mozgalommal. Hiánypótlónak éreztük, hogy módszereivel plébániai házascsoportok indulását, működését segíthetjük. A MÉCS-napokat pedig azért indítottuk el, mert a családok erősítésének és evangelizálásának rendkívül hatékony eszközét láttuk bennük.

Saját igényetek vagy a szolgálat vágya mozgatott benneteket?

- A MÉCS-ben házaspárként olyan szolgálatra találtunk, amely mindkettőnk számára egyformán fontos. A közös célért való együttműködés még közelebb vitt minket egymáshoz és Istenhez. Úgy gondoljuk, minden házaspárnak van közös hivatása, szolgálata, amelyben együtt, egymást kiegészítve építhetik - családjukon túl is - Isten országát.

Mi a legfontosabb számotokra a MÉCS-ben?

- Az, hogy Krisztusnak szolgálhatunk. Emberi vonatkozásban pedig a találkozások. Sokan ajándékoztak meg a bizalmukkal. Fiatalok és felnőttek, egyedülállók, házasok osztották meg velünk életük kisebb-nagyobb élményeit: ez hatalmas lelki gazdagodást jelent számunkra. Mindez persze saját családunkra is hat. Tudjuk, hogy akkor lehetünk boldogok, ha megvan köztünk a Szentháromság életét tükröző egység: a bizalom, az őszinte beszélgetés, az állandó megbocsátás. Ennek jegyében igyekszünk élni és "terelgetni" immár kamaszkorba lépő gyermekeinket is.

Mozgalomnak vagy lelkiségnek tartjátok a MÉCS-et?

- Lelkisége a MÉCS-napokon tapasztalható meg: mindazt, amit önmagunkban felismerünk és átélünk, bizalommal meg kell osztanunk családtagjainkkal. Ez szítja fel a szeretet tüzét, vezet egymás megértéséhez, a megbocsátáshoz: az egységhez, amely a boldogság forrása. Ha egy mozgalom szívtől szívig terjed, akkor a MÉCS is az. De nem törekszünk központosításra: a csoportokat saját plébániájukon igyekszünk erősíteni. "Mozgalmi" eseményeket ritkán szervezünk.

A múltkori jubileumi találkozó e ritka alkalmak közé tartozott.

- Azt szerettük volna, hogy a MÉCS-családközösségek közösen is megtapasztalják az egyház sokszínű, de ugyanarra a Krisztusra tekintő egységét. Igyekeztünk a családok lehetőségeihez és belső igényeihez alakítani a három nap programjait. Több százan vettek részt az ünnepen, és talán még többen imádkoztak értünk.

Ha már a számoknál tartunk: fontosak ezek egy lelkiségi mozgalom életében?

- Örülünk annak, hogy ma már mintegy ötven MÉCS-családközösség működik országszerte. Ezek mindegyike lehetőség arra, hogy az őszinte beszélgetések és a közös imádság során megszülessen vagy megerősödjön a házaspárok között a bizalom, a szeretet, egymás elfogadása; hogy olyan közösséggé legyenek, amelyben Szentlelke által maga az Úr van jelen, ő szól, hív, gyógyít, bátorít, egyesít minket.

Gyümölcseiről ismerszik meg...

- Az egyetlen maradandó gyümölcs a szeretet. A MÉCS annyiban sikeres, amennyire szolgálata által több lett a szeretet a családokban, a plébániákon, a társadalomban.

Mindez a ti sikeretek is...

- Számunkra "siker" az, hogy az Úristen kegyelméből munkatársainkkal együtt tíz éven át ki tudtunk tartani a szolgálatban, s így a Szentlélek a MÉCS-közösségeken és a MÉCS-napokon keresztül sok ember szívét megérinthette. Ez a cél: minél több család jusson közelebb Istenhez és egymáshoz. Calvo atya szavaival: minél több legyen "az Úrban élő család". A szeretet tüze, energiája minden családban jelen van, akkor is, ha nem érezhető. Hisszük, hogy a lángot fel lehet szítani, ha a családtagok újra elkezdenek őszintén beszélgetni egymással. Ugyanakkor a szolgálattól elválaszthatatlan a kudarc és a szenvedés. Meggyőződésünk, hogy a MÉCS kínálta mély emberi találkozásokban egyének, házasságok, családok gyógyulásának, lelki gazdagodásának hatalmas lehetősége rejlik. Amikor azt látjuk, hogy valaki nem kíván élni ezzel a lehetőséggel, azt mindig fájdalomként éljük meg.

A MÉCS internetes oldalán mély, megrázó lelki élménybeszámolók olvashatók.

- Egyik legemlékezetesebb élményünk egy fiatal férj megtérése. Azért jött el feleségével együtt a fiatal pároknak szóló MÉCS-napokra, mert többet akart tudni felesége hitéről. Istent az élet végén bíráskodó hatalomként képzelte el. A MÉCS-napok során valami megváltozott benne. Hívőként ment haza - bár kikötötte, hogy nem akar megkeresztelkedni. A következő MÉCS-napokon témavezetőként, tanúságtevőként vettek részt. A programot követően elhatározásra jutott: több hónapi felkészülés után februárban volt a keresztelője, a fiatal páros MÉCS-napok hálaadó szentmiséje keretében. Örömkönnyek kísérték újjászületését Krisztusban.

Süveges Gergő

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu