Uj Ember

2004.05.02
LX. évf. 18. (2908.)

Európa
Nagyasszonya,
imádkozz
érettünk!

Főoldal
Címlap
"Kérjétek az aratás Urát!"
II. János Pál pápa üzenete a Hivatások Világnapjára
Szent Adalbert püspök könyörögj Európáért!
Justitia et Pax
Hivatások és statisztikák
Európa születése
Lelkiség
Az Atya aklában
Szentírás-magyarázat
Életem centruma?
Homíliavázlat
Halálból való élet
Liturgia
A HÉT SZENTJEI
Életige 2004. május
A hét liturgiája
C év
Katolikus szemmel
A szeretet szegényei
A munka becsületéről
"Amióta anya titkárnő, nincs nálunk vacsora"
Életigenlők
Bulizunk
Lapszél
Zavaros blaszfémia
Élő egyház
Katolikus kollégiumok találkozója Balassagyarmaton
Orsolyita Közoktatási Központ
Irigylésre méltó gondok
Kolping-óvoda nyílik a budai Várban
Szent Adalbert-díj
Rongálás Sopronbánfalván
Boldog Apor Vilmos-emlékkiállítás
Gyermekekért Pécsett
Véradás
Elhunyt Mikolai Bálint
Világegyház
Assisi Szent Ferenc szemével
Szimpózium a nemzetiségek közötti dialógusról és kiengesztelődésről
Zugliget és Európa
Újabb szalézi boldogok
Fórum
Tudós főpap Trianon után
Az Új Ember Kiadó újdonságai a Szent István Könyvhét alkalmából
Leszkai András
A liturgia kútforrása
Dobszay László új könyvéről
Fórum
Egy hasáb fa
Akik a legtöbben vannak: a "megváltós" nővérek
Fórum
Ahol a világítótorony épül...
Nyílt nap a váci szemináriumban
Egy évtized püspöki szolgálatban
Aki úgy érzi, papnak hívja az Úr
Fórum
Ami örök és ami ideiglenes...
"Nyissuk meg szívünket!"
Új közösségek, mozgalmak
Párizs
Lelket adni az uniónak!
Találkozó Stuttgartban
Ifjúság
Bátorítás Rómából
Magyar egyetemisták tapasztalatai a Nemzetközi Ifjúsági Fórumon
Készüljünk együtt a Nagymarosi Találkozóra!
Gondolatok a felkészülés második hetére
"Ez az a nap!"
Már májusban több városban bemutatkozik a fesztivál
Ragyogó arcok a Királynék Városában
"Te légy az egyház és a világ igazi reménysége!"
Tavaszi koncert
Hangulatjelentések
Rejtvény
Kultúra
A kis herceg repülőgépe
Néma angyal
Kortárs művészeti kiállítás Budapesten
Biblia pauperum modernorum
A mai kor lelki szegényeinek Bibliája
Babits Mihály üzenete
Sínen a Négyes-Hatos
Koncert az EU jegyében
Paletta
Mozaik
Örömmel vették az akadályokat
Főegyházmegyei ministránstalálkozó Esztergomban
Búzaszentelés
Májusi gyöngyvirág

 

Tudós főpap Trianon után

A XX. századi magyar egyháztörténelem egyik nagy főpapjára, Serédi Jusztinián bíboros hercegprímásra emlékezünk születésének 120. évfordulóján. A máig világhírű bencés tudós egyházjogász gondolkodását és magatartását mindvégig meghatározták a jog világos kategória. 1927-ben a Trianon traumájától szenvedő ország főpapja lett. Az üldözöttek és az egyházi intézmények védelmében őrlődött 1944-ben, amikor egy náci főtisztet telepítettek a palotájába. 1945-ben az abból fakadó szorongás ölte meg, hogy - meglehet - az ország formális függetlensége is megszűnik. (R.P.)


A felvidéki Deákiban 1884. április 24-én egy népes család tizedik gyermekeként, Szapucsek György néven látta meg a napvilágot. Középiskolai tanulmányait a Pozsonyi Királyi Katolikus Gimnáziumban végezte. Mihály bátyját követve Serédire magyarosította nevét. 1901. augusztus 6-án Pannonhalmán öltötte magára a bencések ruháját, és rendi neve Jusztinián lett. Az érettségit követően elöljárói hittudományi továbbképzésre Rómába küldték. Az ifjú papnövendék latin, német és francia nyelvtudással felvértezve utazott az Örök Városba. Ahogy egyik rendtársa, a későbbi pannonhalmi főapát írta: "Vitte szülőföldjének forró szeretetét, vitte Deáki, Pozsony és Pannonhalma történelmi levegőjében elmélyült hazafias érzését, vitte kiművelt, hűséges lelkét."

A fiatalember érdeklődése idővel egyre inkább a kánonjog felé fordult, melyben nagy része volt Pierre Bastien bencés professzornak.

Serédit 1908. július 14-én szentelték pappá a pannonhalmi főapátság székesegyházában. Ősszel visszatért Rómába, hogy segítségére legyen Pietro Gasparri bíborosnak az Egyházi Törvénykönyv előkészítésében. X. Piusz pápa még 1904-ben elrendelte a kánonjog hivatalos kodifikációját. E hosszú és fáradságos munka eredménye lett az 1917. május 27-én kihirdetett törvénykönyv, a Codex Iuris Canonici. A törvénymagyarázat mellett, mintegy segédeszközként Gasparri és Serédi kilenc kötetben kiadta mindazokat a forrásszövegeket is, melyekre a Codex kánonjai támaszkodtak.

Az első világháború nehéz éveiben, hazájától távol sem feledkezett meg a különböző táborokban szenvedő magyar hadifoglyokról. Bár személyesen nem érintkezhetett velük, az olasz katonalelkészeket magyar nyelvre oktatta, hogy szót tudjanak érteni honfitársainkkal. Imakönyvet szerkesztett, melyet egyéb nevelő és szórakoztató könyvekkel együtt juttatott el a táborokba.

A háborút követően kezdett felfelé ívelni a pályája. Gyakran tolmácsolta a Rómába zarándokló magyar, valamint a trianoni békediktátum következtében hazánktól elcsatolt részek látogatói előtt a pápa beszédeit. Egy alkalommal a pápai audienciát követően XI. Piusz mosolyogva jegyezte meg Serédinek: "Érdekes, hogy múltkor csehszlovák zarándokok jártak itt, és Ön magyarul tolmácsolta szavaimat. Nemrég jugoszlávok előtt tette ugyanezt. Most pedig Romániából jöttekhez szóltam, és újból magyarul adta vissza szavaimat. Hát arrafelé mindenki magyarul beszél?" - kérdezte a Szentatya, de választ természetesen nem várt, hiszen jól ismerte a Trianon következtében kialakult helyzetet.

1927. július 25-én Csernoch bíboros halálával megüresedett az esztergomi érseki szék. A magyar kormány először Szmrecsányi Lajos egri érseket, majd Glattfelder Gyula csanádi püspököt javasolta Csernoch utódjául. A Szentszék azonban Serédit tekintette az érseki szék várományosának. Kinevezésére 1927. november végén került sor, s majdnem egy hónap múlva, december 22-én a bíborosi kalapot is átvehette a pápától. Püspökké szentelését XI. Piusz személyesen végezte 1928. január 8-án. Főpásztorsága alatt rendezték meg Budapesten 1938-ban az Eucharisztikus Kongresszust. Sokat tett azért, hogy bővüljön a Vatikáni Könyvtár magyar anyaga. Az ő érdeme a Pápai Magyar Egyházi Intézet megindítása is.

A második világháború folyamán többször tiltakozott levélben és személyesen a zsidóságot ért atrocitások ellen. Sajnos a hazai történelmi egyházak közös fellépésére a hercegprímás ökumenizmussal szembeni elvi fenntartásai miatt nem került sor. A működése alatt felszentelt tizennégy új püspök közt olyan nevekkel találkozunk, mint Mindszenty József, Apor Vilmos vagy Grősz József.

Serédi Jusztinián 1945. március 29-én hunyt el Esztergomban.

Petrás Péter

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu