Uj Ember

2004.03.28
LX. évf. 13. (2903.)

Megjelent
az Adoremus
áprilisi száma

Főoldal
Címlap
A pápai nuncius az Új Emberben
Erdő Péter párizsi konferenciabeszéde
Ahol a Szűzanya vérrel könynyezett
Egyházmegyei zarándoklat Győrben
Esély az "esélyegyenlőség" korrigálására
Merény...
Lelkiség
"Többé ne vétkezz!"
Szentírás-magyarázat
Előre nézni
Homíliavázlat
Elfedve, de nem elfelejtve
Liturgia
A HÉT SZENTJEI
Paolai Szent Ferenc remete
Istenem és mindenem
Bűnbánat
A hét liturgiája
Az áprilisi imaapostolság szándékai:
Katolikus szemmel
Keresztények a Szentföldön
A gyógyítás végnapjai
Hol beszélt a "gyenge költő"?
Élő egyház
Hittanverseny a Lakitelki Népfőiskolán
Evangelizálás - terített asztalnál
Az Alpha-módszer az egyházzal ismertet meg: emberközelből
Kommunikáció
Gratulálunk!
Élő egyház
Újságírók a világból - Magyarországon
Fórum
Beszéljünk írókról!
Rá a kereszt árnyéka esett
Könyvespolcra
Lehet-e orvosi lexikon a Biblia?
Az Olvasó írja
Az iskolanővérek anyai szíve
Fórum
Az egyházközségi nővéreket elfelejtették föloszlatni
Fórum
Húsvéti úton jártak...
KISKÖZÖSSÉGEK - A DIKTATÚRA IDEJÉN
EU-csatlakozásunk és a kereszténydemokrácia
Interjú Kovács K. Zoltánnal, egykori kereszténydemokrata képviselővel
Fórum
Áprilisi levél
HÍVOM A CSALÁDOKAT
Szeretete határtalan határa volt Gölle
Újratemetik Fekete Istvánt
Ifjúság
A mátrix már a spájzban van
Euro-próba V.
Brüsszeli tanulmányutat nyert a győztes csapat
Mérföldkövek
Hangulatjelentések
Gyerekmaros-rajzpályázat
Programajánló
Az informatika és az internet védőszentjének emléknapján
Rejtvény
Kultúra
Ráérezni a görög lelkületre
Az orosz ortodox egyházi kultúra napjai
Fesztivál itt, fesztivál ott
A főváros és Miskolc nemes "vetélkedése"
Három Stabat Mater
Kaland a kispadon
Paletta
Mozaik
Szalézi szivárvány
Beszámoló a Magyar Szalézi Tartomány káptalanjáról
Csízike
Egy pap a képzeletbeli tájon túl
Boldog Batthyány-Strattmann László-dombormű Rómában
Focidöntő az Aranycsapat emlékére
Buzánszky Jenő: "Bennetek is lobogjon a tűz!"

 

Könyvespolcra

Lehet-e orvosi lexikon a Biblia?

Forrai György gyermekorvos, kandidátus, számos könyv szerzője "eredeti kísérletet tett: orvosi-természettudományos lexikont szerkesztett a Biblia alapján". Valamikor, a távoli ókorban valóban létezett egy Gyógyítások könyve, amely időközben elveszett. Így most különleges könyvet alkotott Forrai doktor: "a Bibliában található apró utalásokból, nehezen feltárható titkokból állította össze" könyvét. "Címszavakba gyűjtve megtalálhatjuk benne a bibliai példázatok és történetek magyarázatát. Könnyed stílusban megismertetve velünk nem csupán a Biblia világát és a modern tudomány ismereteit, de a talmudi bölcsességek és a görög-római kultúra gazdag kincsestárát is" - írja Raj Tamás, hozzátéve, hogy Forrai György írásaiból nemcsak tanulunk, de "felfedezéseit" követve "még élvezetes olvasmányban is részesülhetünk".

A bevezetésben Forrai elénk tárja, hogy "az ókor embere, akárcsak a ma élő, számos betegség miatt szenvedett. Nem kell tehát csodálkoznunk azon, hogy a bajoktól minden elérhető eszközzel szabadulni szeretett volna, ahogyan a kései utód is megragad minden lehetőséget a maga gyógyulása érdekében. Csakhogy amíg ma a fejlett orvostudomány, szakképzett orvosok közvetítésével, sokféle módszert kínál célja elérésére, ősünk néha olyan kétségbeesett gyógymódokkal kísérletezett, melyek ma már időszerűtlenné váltak. Ugyanakkor találunk olyan, kizárólag az empíriára (tapasztalatra, megfigyelésre) támaszkodó eljárásokat, melyek meglepik még napjaink orvosait is".

A lexikon címszavai az ájulástól a vörös hajúakig százharminchat esetet említenek, köztük ma is ismert betegségeket (aranyér, bélhurut, epilepszia, fej- és fogfájás, hisztéria, impotencia, köszvény, nemi baj, pedofília, színvakság, testvérszerelem, trachoma stb.), némelyek többféle alakban is feltűnnek. Mindezek nemcsak szórakoztatóak, hanem igen tanulságosak is. Részletes ismertetésükkel nem foglalkozhatunk, javasoljuk, olvassák el a könyvet az utolsó betűig - érdemes!

(Forrai György: Gyógyítások könyve. Lehet-e orvosi lexikon a Biblia? Athenaeum 2000 és a Makkabi Kiadó Budapest, 2003)

Frideczky Frigyes

A római katolikus egyház Magyaróváron

A magyaróvári egyházközség kiadásában megjelent hiánypótló munka levéltáros, művészettörténész és több régész szakértő közreműködésével mutatja be egy katolikus közösség csaknem ezer évre visszatekintő mozgalmas múltját és jelenét.

Egyháztörténeti fejezetei közül különös érdeklődésre tarthat számot az, amelyik Magyaróvár Habsburg-ággal harcolt és sok fordulatot felvonultató önállóság-törekvését írja le. A könyv méltó módon emlékezik meg a városi hitéletet alakító szerzetesrendekről és a reformáció város- és egyháztörténetet alakító hatásáról.

A műemlék plébániatemplom építés- és építészettörténete ebben a könyvben kap először nyilvánosságot. Részletező gondossággal mutatja be a templom emlékeit, értékeit, és végigkalauzolja az olvasót a barokk látványosságok hosszú során. Esetenként a legendavilággal együtt mutatja be a városrész három elpusztult és tíz meglévő, működő kápolnáját.

A várostörténeti áttekintéssel bevezetett egyház- és templomtörténeti munkát részletes, a fejezetek rendjét követő négynyelvű (kisebbségi német, szlovén, illetve angol és olasz) összefoglaló, valamint részletes forrásjegyzék egészíti ki. A történelmi és művészettörténeti leírásokra - hitelességet bizonyító hivatkozások mellett - egyaránt jellemző az olvasmányosság, az a törekvés, hogy a könyv a szakmai kritériumoknak megfelelve az egyházközség tagjai és a nagyközönség érdeklődésre is számot tarthasson.

Thullner István

Teológus a szószéken

Minden prédikátor dolga, hogy hitelesen tanítson. A teológia tudós művelője pedig nem elégedhet meg azzal, hogy a tanítványok, szakmabeliek szűkebb körében ismerjék meg, amit megfontolásaival közvetít az egyház tanításából. Mégis ritkább eset, hogy egyetlen karizmatikus személyben meglegyen mindkét kiváló képesség, a bölcseleti és hittudományi megalapozottság párosulva az előadói képességgel.

Bolberitz professzor beszédeinek hallgatói éppen ezt keresik és szeretik benne: a szolid, pallérozott gondolkodást és a színes, közérthető előadásmódot. Itt volt az ideje, hogy tudományos köteteinek sora mellett megjelenjék az egyházi év vasárnapjaira és ünnepeire szóló bibliamagyarázatainak és szentbeszédeinek válogatása is. Igaz, hogy a mondott szó, a szabad előadás mindig színesebb, mint az írott, de a tisztult, szerkesztett szövegnek kétségtelen előnye, hogy ismételten elővehető, újra és újra átgondolható.

Ezek az elmélkedések nem azért népszerűek, mert "csiklandozzák a fülünket", jólesik hallgatni azokat. Sokszor "kemény beszéd", amit hallunk, olvasunk, mint Jézus szava. Nagycsütörtök éjszakáján például át kell gondolnunk: "Tán mi is Péterek vagyunk, akik ingadozunk? Talán mibennünk is bujkál egy Júdás, aki valamilyen hátsó gondolattal közeledik Jézushoz, és amikor kiderül, hogy nem azt kapja Jézustól, amit e világi érdekei szerint várna, akkor elfordul tőle, és tán még az árulásra is képes?" De milyen nagy kegyelemben van részünk, ha felismerjük, hogy "elárultuk az igaz vért?" A Magyar Kolping Szövetség érdeme, hogy ez a kötet szélesebb körben elérhetővé teszi az elmélkedések imádságos gondolatait.

(Bolberitz Pál: Krisztus követségében járunk - A Magyar Kolping Szövetség kiadása, Budapest, 2003. Kapható az Új Ember könyvesboltjában is.)

R.P.

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu