Uj Ember

2001.11.25
LVII. évf. 47. (2782.)

November 25.:
Krisztus király ünnepe

Főoldal
Címlap
"Jót tenni jó"
Üzenet - óriásplakátokról
"Párbeszéd az igazságban, találkozás a testvériségben"
Pápai megnyilatkozás az ökumené jövőjéről
Templomháború
Lelkiség
Krisztus király ünnepe
Virgil "átváltozásai"
Skóciai Szent Margit nyomában
A hét liturgiája
Katolikus szemmel
Latin Európánk
Lelki ismeret
Szabad verseny, piacgazdaság
Az igazi életforma
Baseballütő és furkósbot
Levél az Olvasóhoz
Élő egyház
Áhítat a békéért
Világvallások testvéri találkozója a szegedi Nemzeti Színházban
Rajeczky emléksorok
(1): Elgondolkodni
"Hiteles liturgiát"
Látogatás a Szigetközben
Az egyházművészeti tanács ankétja
Élő egyház
Oszama bin Laden szellemi portréja
Rufzeichen
A globalizáció kulturális és etikai szempontjai
Eucharisztikus egység
Az internet: az Evangélium hirdetésének új fóruma
Fórum
A zsoltárfordításról (7. rész)
Egy tiszta ember
Andrásfalvy Bertalan 70 éves
A kiszolgáltatottságról
A mozgássérült szemével
Indirekt bizonyítás
Humor, nevetés
Pokolbéli büntetések
Fórum
A másság önmagában nem érték
Ultraliberális törekvéseknek nem lehet áldozata egy gyermek
Az egészséges élet védelmében
Kaposvári Egyházmegye
Minden az iskola
Zala - Somogyban
Nyolcvan év
Ifjúság
Kincset érő cserépedény III.
Boldogok a tisztaszívűek, mert ők meglátják az Istent. (Mt 5,8)
Világhatalom születik
A Biblia és a keresztény világnézet
Fölfelé, a béka alá
Tokkal-vonóval
Péntek esti hőemelkedés
Meghívó
Rejtvény
tíz és tizennégy év közöttieknek
Kultúra
Harsány kor szelíd dalnoka
Olümposzi fényben fürdő tájak
Margitsziget, Tabán, gyerekkor
A "szegedi ház"
Esztergomi Szent István szobor
Mozaik
Halottak napján
Isten kegyelméből vagyok, aki vagyok
Papi jelmondatok
A visszaöregedett templom
Helyreállították a nyírbélteki műemléket
Egyházzenész jubileuma
Ministránsok Péliföld-Szentkereszten

 

Bárány Tamás

Olümposzi fényben fürdő tájak

Ahogy a világban dúló förtelmes háborúk híreit olvasom, egyre gyakrabban jut eszembe a múlt század eleji négyéves iszonyat egyik legmegrázóbb dokumentuma, a Viszontlátásra, drága című kisregény, a magyar irodalom legelső gyönyörű háború ellenes írása.

Íróját, Tersánszky Józsi Jenőt ámokfutó madárijesztőneknevezte egy újságriport épp akkoriban, negyvenhárom tavaszán, amikor személyesen is megismerkedtem vele. (A hasonlat elképesztően pimasz volt, de tagadhatatlan, hogy lappangott benne némi igazság.) Egy újonnan alakult könyvkiadó megbízásából kerestem vele a kapcsolatot, amely mohón kutatott kiadható kéziratok után. Így került kezembe Az elnök úr inasévei című regénye, amely kedves, szórakoztató olvasmány, de természetesen nem mérhető a szerző híres remekléséhez, a Kakuk Marcihoz.

Amazt már esztendeje jól ismertem; húszéves voltam, amikor írójával - csupán olvasójaként - megismerkedtem. Az alkalom meglehetősen szokatlan volt: polgári légoltalmi szolgálatot teljesítettem az egyik külvárosi tűzoltólaktanyában, s a hosszú, tétlen telefonügyelet unalmának elűzésére vittem magammal a Kakuk Marci Püskiék kiadásában akkoriban megjelent két vaskos kötetét. Dolgom ugyanis csak akkor lett volna, ha a fővárost légitámadás éri - ám attól negyvenkettőben szerencsére még messze voltunk. Behúzódtam hát az ügyletes szoba sarkába, a néma telefonok mellé és olvasásba merültem.

Nem telt bele tíz perc, és minden elsüllyedt körülöttem: a tűzoltólaktanya, a légoltalom, a második világháború; Kakuk Marcival és Soma barátjával barangoltam Tersánszky sűrű, dúsan burjánzó, emberszabásúvá szőtt világában. Az étkezések rövid közjátékain kívül szinte föl sem ocsúdtam belőle, csupán hajnalban, a huszonnégy órás szolgálat leteltével; addigra végeztem a két kötettel. S időbe telt, amíg a képzeletemben megszínesült, olümposzi fényben fürdő tájakról visszaevickéltem a szürke, valóságos világba.

Olümposzi fényt írtam, s bizonyára nem véletlenül csúszott tollamra éppen ez a fönséges jelző. Mert valóban üdítő öröm a Tersánszky-írások olvasása; hősei mintha fürdenének: az életöröm fénylő melegében, meglelt vagy soha el nem veszített benső egyensúlyuk szilárd biztonságában. E tekintetben is klasszikus ez a nagy író, a szónak most már nemcsak alkotói rangot jelző értelmében, hanem az emberi alkatot, a művészi tartást meghatározó jelentésében is.

Pedig nem volt lényétől távolabb semmi, mint a szikár, meddő klasszicizmus. Tolsztojról, Móricz Zsigmondról szokás leírni, de reá is érvényes: úgy alkotott, mint a természet. Ars est: celare artem, ítélkezik a latin mondás, vagyis: "A művészet ez: rejteni a művészetet."

Szabad fordításban talán így hangzanék: A legmagasabb művészet: a legmélyebb egyszerűség. Ha ez a szabály még a XXI. század elején is érvényes - és konokan hiszek benne, hogy az! - úgy Tersánszky Józsi Jenő a múlt század magyar irodalmának egyik legnagyobb alakja. Semmiképp nem véletlen, hogy Móricz Zsigmond halála után igen sokan benne tiszteltük a magyar prózaírás legnagyobbját.

Szuverén világot teremtett magának. S teremtett hozzá nyelvet, stílust, éghajlatot, és olyan figurákat, akiknek léte kilángol a szűkmarkú időből, és az időtlen létezés magasába emelkedik. Elsőként persze Kakuk Marcira és a körülötte ágáló regényalakokra érvényes mindez, de jut ebből a helikoni fényből többi figurájának is, a Legenda a nyúlpaprikásról Gazsikának, Ruszka Gyurinak, a Margarétás dal kis színésznéinek, no és természetesen a Viszontlátásra, drága elgyötört sorsú Nelájának. Vele különösen közelivé vált a kapcsolatom: harminc esztendeje a televízió kérésére képernyőre segítettem megrázó történetét.

Rögeszmém volt ugyanis - s ma is az lenne, ha a televízió még a régi televízió volna - hogy prózairodalmunk kincsestárában óriási dramatikus értékek szunnyadnak, s a televízió csak egyik kezével teljesített erkölcsi kötelességet - amíg még módjában állott -, amikor a maga példátlanul nagy lehetőségével országos nyilvánosságot adott e kincseknek; másik kezével nagyon is okos, önző műsorpolitikát csinált, hiszen a jó irodalom alapján készült efféle adásaival ugyanakkor kitűnő műsorra tett szert - vagyis ez a gyakorlat jószolgálat volt mind az irodalomnak, mind a nézőközönségnek.

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:ujember@drotposta.hu
Webmester: webmaster@storage.hu