Uj Ember

2001.11.25
LVII. évf. 47. (2782.)

November 25.:
Krisztus király ünnepe

Főoldal
Címlap
"Jót tenni jó"
Üzenet - óriásplakátokról
"Párbeszéd az igazságban, találkozás a testvériségben"
Pápai megnyilatkozás az ökumené jövőjéről
Templomháború
Lelkiség
Krisztus király ünnepe
Virgil "átváltozásai"
Skóciai Szent Margit nyomában
A hét liturgiája
Katolikus szemmel
Latin Európánk
Lelki ismeret
Szabad verseny, piacgazdaság
Az igazi életforma
Baseballütő és furkósbot
Levél az Olvasóhoz
Élő egyház
Áhítat a békéért
Világvallások testvéri találkozója a szegedi Nemzeti Színházban
Rajeczky emléksorok
(1): Elgondolkodni
"Hiteles liturgiát"
Látogatás a Szigetközben
Az egyházművészeti tanács ankétja
Élő egyház
Oszama bin Laden szellemi portréja
Rufzeichen
A globalizáció kulturális és etikai szempontjai
Eucharisztikus egység
Az internet: az Evangélium hirdetésének új fóruma
Fórum
A zsoltárfordításról (7. rész)
Egy tiszta ember
Andrásfalvy Bertalan 70 éves
A kiszolgáltatottságról
A mozgássérült szemével
Indirekt bizonyítás
Humor, nevetés
Pokolbéli büntetések
Fórum
A másság önmagában nem érték
Ultraliberális törekvéseknek nem lehet áldozata egy gyermek
Az egészséges élet védelmében
Kaposvári Egyházmegye
Minden az iskola
Zala - Somogyban
Nyolcvan év
Ifjúság
Kincset érő cserépedény III.
Boldogok a tisztaszívűek, mert ők meglátják az Istent. (Mt 5,8)
Világhatalom születik
A Biblia és a keresztény világnézet
Fölfelé, a béka alá
Tokkal-vonóval
Péntek esti hőemelkedés
Meghívó
Rejtvény
tíz és tizennégy év közöttieknek
Kultúra
Harsány kor szelíd dalnoka
Olümposzi fényben fürdő tájak
Margitsziget, Tabán, gyerekkor
A "szegedi ház"
Esztergomi Szent István szobor
Mozaik
Halottak napján
Isten kegyelméből vagyok, aki vagyok
Papi jelmondatok
A visszaöregedett templom
Helyreállították a nyírbélteki műemléket
Egyházzenész jubileuma
Ministránsok Péliföld-Szentkereszten

 

Minden az iskola


Takács Lajos plébános és "kiskántorai"

A külső-somogyi dombvidék központja Tab. Nevét titok fedi. Egyesek szanszkrit eredetről beszélnek és tüzet emlegetnek, mások személynevet. 1320-ban Szent Péter apostol védelmét élvezte, de bizonnyal korábbi betelepülésről van szó. Amikor jött a török, a budai pasa, meg a kopányi nahie (járás) vette birtokba, 1689-ben került magyar kézre ismét. A gazdasági világválság éveiben a Szociális Misszió Társulat tagjai hitre, erkölcsre tanították a fiatalságot, s kézimunkára, betegápolásra, háztartásvezetésre. 1928-ban a Népművelő Testvérek Társasága óvoda és népház építésére szereztek pénzt, sőt folyóiratot is indítottak. Jelentős közművelődési életről szól a krónika, míg a világháború "be nem ütött".


Az iskola? Otthon is

A szellemi-lelki elmélyülést mindig az egyházi jelenlét biztosította. Az 1762-65 között épült családiasan fogadó templom gyönyörű tere, a torony "ékes szólása" a tájban az eucharisztia győzedelmét hirdeti.


Dorfmeister: Az Áldozat allegóriája

Hódolatában - a templom titulusaként, az oltárképen az Utolsó vacsora kenyérosztó pillanata fénylik, a mennyezete pedig a "villanó ecsettel" dolgozó Dorfmeister ritka allegóriája, az áldozat - ó- és újszövetségi részletei - freskóképeken.

Takács Lajos a szíve a településnek, a harminc esztendeje itt az Úr szőlőjét gondozó pap, Krisztus apostola és az egyházi tudományosság doktora, aki nehéz pályát járt be, amíg az oltárig jutott. Minden jól kezdődött volna - mondja derűsen, de ahová - diákként beléptem az iskolába, mindjárt bezárták - megszüntették. Olyan idők jártak, amikor a rossz emlékezetű politikai átrendeződés igyekezett elvagdosni a gyökereket főleg az oktatásban. Végül a pápai tanítóképzőben "vetettem horgonyt", ott szereztem képesítést, s mint a nemzet napszámosa, beálltam a sorba.

Sok mindent megtanult, "lelke" lett az egyházzene, a rajz, az oktatás-nevelés szoros összetartozásának ügye. Gyakorló idő, majd képesítővizsga, végül Badalik Bertalan püspök jóvoltából a teológia, szeminárium, hiszen mindig is a krisztusi lángot hordozta magában. Kiváló képességét a Központi Papnevelő Intézetben kezdte kibontakoztatni, de jött 1959, ő pedig ment - száműzöttként. Végül - segédmunkás-esztendők múltán, miközben magánúton tanulta a teológiát, hasonló sorsú "mesterek lábainál" - Esztergomban visszatérhetett az egyház legszorosabb védelmébe, és 1961-ben nyerte el a szentelést. Az ötvenedik esztendőt betöltötte, amikor doktori fokozatot kapott, disszertációjának címe: Ranolder János veszprémi püspök élete és munkássága, amely 1987-ben megjelent a Körmendy József által szerkesztett A Veszprémi Egyházmegye múltjából sorozatban.

Ranolder nevelési elvei, rendszere ismert az országban, a róla szóló alapos értekezés pedig Takács Lajos szellemiségére vet fényt: minden az iskola; a poétikus üzenet: "az izzás hallgatag. A felkelő nap lelkiállapota a vidámság..." Így él, dolgozik, idős korú édesanyja van vele, a "gyerekkel", aki Tabon azt az ideális nevelési fórumot teremtette meg, melyet katolikus iskolának nevezünk, s ami itt nem csupán a nevében az.

- Nem gyerekek után néztem először 1993-94-ben, hanem nevelőket kerestem, hiszen ez az alapozás. Nem csalódtam bennük. A legfiatalabb tanítónő három éve van itt, én kereszteltem. A generációs kérdés nálunk nem kap "merevgörcsöt", az iskolát a szívükkel gondozzák.

Gyönyörű épületsor, a régi plébániából, tanítólakásból kiképezve, továbbépítve. Szinte minden részlete egy-egy családi fészek, mert bárhol áll meg a látogató, az ablakon betekintő táj, a nemes faburkolat, növények, képek, bútorok beszédesen üzennek: Csak így érdemes: a szellemi épüléshez megfelelő környezet kell. Okosan gazdálkodnak. Varga Ottó gondnok százszor átgondolja terveit, Sári Gyuláné igazgatónő s a helyettese, Molnár Angéla a hivatásukról mint az életükről beszélnek - a munka által. És a többiek is. Európai színvonal - mondhatja e sorok írója, s a rengeteg harmónium láttán (osztályokban, folyosókon) megkérdezi: miért? Takács plébános úr mosolyogva feleli:

- Nekem nincs kántor-gondom. Harmincan is tanulnak a kezem alatt a gyerekek, s felváltva játszanak a misén; diákmisék egyúttal kateketikai lehetőségek is, amolyan első hittanórák - hetente. Van orgonálni visszajáró egyetemistám, főállású "kántorom" - Győrött...

Kik járnak iskolába? Csupa katolikus gyerek?

-- Nem. Mindenki, meg nem kereszteltek, testvéregyházbeliek is (reformátusok); mind ott vannak a misén, de a saját egyházuk életéből sem maradnak ki. Család és iskola kapcsolatáról is dicsérettel szólhatok. S végtére minden kis eredménynek örülni kell. Tanítóként kezdtem egyszer, tudom, mi ez: erősíteni a kis lángot.

A templom közelében Szent István király szobra. Nagy Benedek rangos alkotása. Takács Lajos vigyáz a tört szobrokra, pusztulásnak indult értékekre, ő, a "mindenes". Vallja: a templomot nem szabad hagyni lepusztulni kívül, belül sem, a gyémántot folyamatosan gondozni kell. Mesterének vallja paptársát: Klonfár János festőművészt, s a képzői időből Cziráki tanár urat...

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:ujember@drotposta.hu
Webmester: webmaster@storage.hu