Uj Ember

2003.02.02
LIX. évf. 5. (2844.)

Főoldal
Címlap
Gyertyaszentelő: a megszentelt élet napja
"Keresztény család: örömhír a harmadik évezred számára"
Értékesebb programokat!
A háború mindannyiunk veresége
Lelkiség
Világosság a népeknek
Szentírás-magyarázat
Urunk bemutatásának ünnepe
Homíliavázlat
"Új fény támadt..."
Liturgia
A Batthyányak háza táján
Új magyar boldogot köszöntünk
A világ világossága
A hét liturgiája
B év
Katolikus szemmel
Pártállami szellemű módosítás
Jegyzetlap
Tájak, városok, emberek
Álság és valóság
Egy - nem egyházi - óvoda újságjának gondolataiból
Szent Balázs püspök és vértanú közbenjárására...
Élő egyház
Nyílt nap lesz a bölcsészkaron
Tudás, erkölcs, műveltség
Tízéves az Apor Vilmos Katolikus Főiskola
Cigánypasztorációs világkonferencia
"Ágról szakadt madár"
A csángó kultúráról Debrecenben
Mindenki számára ajándék volt...
Emlékezés Meixner Ildikóra
Béres György jubileuma
Apostoli áldás Fodor Györgynek
Élő egyház
Az unió értékközösség
A német és a francia püspöki kar közös nyilatkozata
Katolikusok a politikában
Fórum
Beleélni Isten szeretetét a világba
A megszentelt élet napja
Élő egyház
Aki mindent a jó szemszögéből néz
Könyvespolcra
Édesanyánk, az egyház
Fórum
Nem a pénz, hanem a demokrácia a tét
Veres András püspök a szociális törvénycsomagról és az egyház-finanszírozásról
Saját világukban élnek
A gyöngyösi autista otthon egyedülálló az országban
Az ígéretet be kellene tartani...
Jól imádkoznak a vak gyermekek
Ifjúság
Báltermi hangulatok
A családokért
Párizsi emlékek
Rejtvény
Hat és tizenkét év közöttieknek
Kultúra
Szót emelek egy szóért
Sík Sándornál Gyertyaszentelő napján
Balázsolás
Egy régi órarend
Hetven éve halt meg Apponyi Albert
Apponyi Albert gróf
Fórum
Cserkész világtalálkozó Thaiföldön
Népszerűek voltak a magyarok
Felejthetetlen ünnep az Elefánt-szigeten
Mozaik
Magyarország prímása a Szentatyánál
Apaj-pusztán
A fogadalom napja Hatvanban
A keresztények egységéért
Hazánk erkölcsi megújulásáért

 

Egy régi órarend

Beszélgettem a múltkorjában egy nyugdíj előtt álló orvossal. Kezdő orvosi tapasztalatairól mesélt nekem az emlékezés fel-felbuggyanó nevetésével. Az ő egyik ilyen történetét jegyeztem fel, hogy átadjam az olvasónak:

Kisvárosban voltam kezdő orvos, a kórházban dolgoztam, de a középiskola diákjainak egészségszolgálatát is vállaltam. Egy csütörtöki nap az iskolai rendelőbe szokatlanul sok beteg jelentkezett. Valamennyien egy korosztálybeliek. Eleinte valamilyen általam ismeretlen járványra gyanakodtam. Tapogattam a homlokukat, mértem a lázukat, hallgattam a lélegzésüket. Az általános tünet: "Doktor úr, nagyon rosszul érzem magam!" Semmi egyéb. Enyhe nyugtatót ajánlottam. És kétnapi iskolamentes pihenést.

A titokzatos kór azonban rám is átterjedt, nem hagyott nyugodni napokig. Aztán megoldódott. A következő csütörtökön, amikor ismét szokatlanul sok diák betegem volt. A rendelés után felkerestem a tanári szobában a diákok osztályfőnökét, elpanaszolva neki vívódásaimat. Eleinte komor tekintettel hallgatott, aztán a homlokára csapott, mint akinek remek gondolatai támadtak. Nyomban előkereste az osztály heti órarendjét. Mikor is történt ez? Azt mondtad, hogy csütörtökön? - Íme! Nézd meg csak. Nem ez az a bacillus, ami megfertőzte őket?

Rápillantottam az órarendre, csütörtök: orosz nyelv, földrajz, természetrajz és történelem. Hogy melyikre gondolt, azt nem mondta ki. De megegyeztünk vele, a következő héten, már szerdán bejelenti majd, hogy másnap az oroszórán nem tart feleltetést. Írásbelit se tartanak.

A diagnózis remek volt.

Másnap, csütörtök reggel üres volt a diákrendelő. Meggyógyultak hirtelen a betegek. Ehhez csak annyit tett hozzá sóhajtva az öreg doki: "De ugyan mikor gyógyul ki az ország népe is?" Visszaállította talán valaki a régi órarendet? Hallottam a minap egy másik történetet is, abból is meríthetünk tanulságot, amit haszonnal kamatoztathatunk ebben a mai világban.

Hőse egy nyugdíjas pedagógus, volt bácskai tanító. Akkor került le egy délvidéki iskolába, amikor a magyarokhoz visszacsatolták a Délvidéket. De mondja el ő maga:

Boldogan vállaltam egy kis bácskai faluban a tanítást, buzgott bennem a lelkesedés, vittem lelkemben a magyar szót, szívemben a hazaszeretetet. Így jött el az első március 15-i ünnep. Zászlók, himnusz, szavalás, ahogy az szokás. Emiatt a falu maroknyi szerb lakossága ellenem fordult. Fenyegetett, s ezért 1944 őszén nem volt más választásom, mint szedni a batyumat és menekülni. Éppen idejében. Cudar világ következett, a véres megtorlás.

Legényember voltam még abban az időben. Egy kis dunántúli faluban húztam meg magam. Féltem. A szerb partizánoknak hoszszú volt a kezük. Könnyen utolérték a magyarokat, akkor is, ha azok a hazájukban éltek. A szerb titkosszolgálat partizánjai előtt nem volt határsorompó, jöttek-mentek, és vitték, akit kiszemeltek. Zászlólobogtatás? Börtön. Himnusz éneklése? Halál.

Egy szombati napon korán lefeküdtem, de úgy éjfél felé gyanús mozgást észleltem a ház körül. Felültem az ágyban, füleltem. Lábak toporogtak a ház előtt. Ezek értem jönnek, gondoltam. De nagyon drágán adom az életem. Volt egy vastag botom az ajtó mögé bekészítve. Kézbe fogtam, kilopakodtam vele a folyosóra, s a sötétben láttam, hogy egy alak mászik át a kapu tetején. Valamit súgott is az utána jövőnek. Nem vártam tovább, rátámadtam. Felordított. A ház felébredt. Aztán mindenre fény derült. Lakott a házban egy csinos leányzó is. Annak adtak volna szerenádot. Nem a partizánok jöttek értem. Az eset után bocsánatot kértem a megvert prímástól, majd reggelig mulatoztunk jókedvűen.

Illés Sándor

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu