Uj Ember

2003.02.02
LIX. évf. 5. (2844.)

Főoldal
Címlap
Gyertyaszentelő: a megszentelt élet napja
"Keresztény család: örömhír a harmadik évezred számára"
Értékesebb programokat!
A háború mindannyiunk veresége
Lelkiség
Világosság a népeknek
Szentírás-magyarázat
Urunk bemutatásának ünnepe
Homíliavázlat
"Új fény támadt..."
Liturgia
A Batthyányak háza táján
Új magyar boldogot köszöntünk
A világ világossága
A hét liturgiája
B év
Katolikus szemmel
Pártállami szellemű módosítás
Jegyzetlap
Tájak, városok, emberek
Álság és valóság
Egy - nem egyházi - óvoda újságjának gondolataiból
Szent Balázs püspök és vértanú közbenjárására...
Élő egyház
Nyílt nap lesz a bölcsészkaron
Tudás, erkölcs, műveltség
Tízéves az Apor Vilmos Katolikus Főiskola
Cigánypasztorációs világkonferencia
"Ágról szakadt madár"
A csángó kultúráról Debrecenben
Mindenki számára ajándék volt...
Emlékezés Meixner Ildikóra
Béres György jubileuma
Apostoli áldás Fodor Györgynek
Élő egyház
Az unió értékközösség
A német és a francia püspöki kar közös nyilatkozata
Katolikusok a politikában
Fórum
Beleélni Isten szeretetét a világba
A megszentelt élet napja
Élő egyház
Aki mindent a jó szemszögéből néz
Könyvespolcra
Édesanyánk, az egyház
Fórum
Nem a pénz, hanem a demokrácia a tét
Veres András püspök a szociális törvénycsomagról és az egyház-finanszírozásról
Saját világukban élnek
A gyöngyösi autista otthon egyedülálló az országban
Az ígéretet be kellene tartani...
Jól imádkoznak a vak gyermekek
Ifjúság
Báltermi hangulatok
A családokért
Párizsi emlékek
Rejtvény
Hat és tizenkét év közöttieknek
Kultúra
Szót emelek egy szóért
Sík Sándornál Gyertyaszentelő napján
Balázsolás
Egy régi órarend
Hetven éve halt meg Apponyi Albert
Apponyi Albert gróf
Fórum
Cserkész világtalálkozó Thaiföldön
Népszerűek voltak a magyarok
Felejthetetlen ünnep az Elefánt-szigeten
Mozaik
Magyarország prímása a Szentatyánál
Apaj-pusztán
A fogadalom napja Hatvanban
A keresztények egységéért
Hazánk erkölcsi megújulásáért

 

Tájak, városok, emberek

Márai Sándor egyike volt irodalmunk nagy felfedezőinek. Volt, amikor kényszerűségből kelt útra, mint 1919-ben, s volt, amikor azzal a keserű tudattal, hogy aligha látja többé szülőhazáját. 1956-ban, a forradalom hírére vissza akart térni, de mire a határig ért, már csak menekülőkkel találkozott. Szomjas kíváncsisággal utazott Európában, az Egyesült Államokban nem talált igazi otthonára. És Európa épp napjainkban fizet meg hűségéért: a különféle nyelvterületeken megjelent fordítások ismeretében kora egyik legnagyobb írójának tartják.

Nemcsak "őrjárataiban" és naplóiban meg a remek San Gennaro vére című regényben adott számot Európában szerzett tapasztalatairól, hanem rengeteg cikket is írt, ezeket azonban életében nem gyűjtötte könyvbe, régi újságok sárguló, megkopott lapjain várták felfedezésüket. A Helikon vállalkozott a nagyszerű feladatra, sorozatban jelenteti meg ezeket a lappangó cikkeket s tárcákat, Urbán László jóvoltából most Tájak, városok, emberek címmel azokat, amelyek az író valóságos és képzeletbeli utazásainak emlékét őrzik. Legtöbbjük az Újságban jelent meg, ennek volt munkatársa, állandó szerzője. A gyűjtemény tematikus: országonként időrendben sorakoztatja föl Márai beszámolóit.

Európa gyermeke volt: nem a szegény rokon alázatával érkezett Itáliába, Franciaországba vagy éppen Angliába, hanem az egyenjogú ember figyelmes öntudatával. Tudta, meg is írta, hogy nem vagyunk alább valóak, inkább az öreg földrész tartozik köszönettel a magyarságnak. Teljes mértékben hiányzott belőle az a kisebbrendűségi érzés, amelynek jeleit az Európai Unió felé haladva oly gyakran tapasztalunk. Szemlélődött, észrevette az árnyakat is. Egyik franciaországi jegyzetében a híres francia konyháról ír, nem arról, amelynek termékeit díszesen tálalva szokták kínálni, hanem a szegények konyhájáról, a nyomorúság jeleiről. Mert ilyen is van, csak nem szoktunk beszélni róla. De ő látta és megírta. Nem bírálatképpen, hanem a teljesség vonzó igényével. Az Egy polgár vallomásában többször is elmondja, hogy ifjúságában mennyire vonzónak érezte Bécset, ahol az ablakokból ugyanaz a zongoraszó hallatszott ki, mint Budapesten, és éreztette, hogy Európa egyik része családias volt, otthonosan érezte magát, mintha szülővárosának, Kassának hangulata kísérte volna.

1933-tól baljós árnyak keltek. Hitler beszédének hatása alatt született egyik remeklése, a Messiás a Sportpalastban, amelyben mintha a későbbi világégést előlegezte volna. (A diktátor hangjának, fenyegető üvöltésének emléke sokáig elkísérte, az élményt földolgozta a második világháború után írt Sértődöttek című regénye egyik részében. Mennyire jellemző: ezt a regényt 1948-ban, tehát egy másik diktatúra készülődése idején bezúzták! A teljes műszak nem sokkal az író halála előtt jelent meg a Vörösváry Kiadó gondozásában. Ez volt az egyik oka, hogy az emigrációt választotta, s egy ideig Olaszországban élt. Itáliáról, kultúrájáról, hagyományairól átlelkesült cikkei olvashatók a gyűjteményben.)

Figyelmes volt és kíváncsi. Figyelte a hétköznapi embereket, és kíváncsian vallatta a múltat, és kimondva-kimondatlanul cáfolta kora nagy hatású történelembölcselőit, akik Európa végnapjairól írtak. Európa nem halhat meg, vallotta, ha szívósan őrzi és gyarapítja a nemzetek erényeit, kultúráját s a dómok és iskolák által kisugárzott szellemiséget.

Rónay László

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu