Uj Ember

2002.11.24
LVIII. évf. 47. (2834.)

Krisztus király ünnepe
november 24.

Főoldal
Címlap
Oltárra emelik a szegények orvosát
Boldoggá avatás: március 23-án
Magyar volt...
Megáldották a Sapientia főiskola felújított épületét
Történelmi jelentőségű pápalátogatás az olasz parlamentben
Szeretettől indíttatva
Lelkiség
Krisztus király szolgálata?
Évközi 34. vasárnap
Válasz Isten igéjére
Élet és liturgia
Mária Légió
Közösségek, lelkiségi mozgalmak
A hét liturgiája
(A év)
Katolikus szemmel
Jöjjön el a Te országod!
Matematika és logika
Avagy hogyan számoljunk "népet" és költségvetési támogatást - ha össztüzet akarunk zúdítani a katolikus egyházra?
Költségvetés és nemzeti önbecsülés
Napirend előtt a Mátyás-templomról
Jegyzetlap
Élő egyház
Hogy ki ne hűljenek az emberek!
Kérés mindenkihez:
A keresztény magyar családokért
Tízéves a Nyugdíjasok a Nagycsaládokért Alapítvány
Őszi szalézi animátortalálkozó
Iskola Krisztus Országáért
A budai Szent Benedek iskoláról
Katolikus újságírók a televíziózásról
Akikért nem szólt harang...
Élő egyház
Merényletterv a pápa ellen
A pápa első számú munkatársa hetvenöt éves
Fórum
A tevékeny szeretet szolgálatában
A Szent Vince Szeretet Leányai Társulatának jubileuma
Megújuló missziós rend
A verbita rendfőnökhelyettes Magyarországon
Kellenek a kereszténydemokraták
"Boldog Apor Vilmos püspök példája:
Fórum
Cigányok - magyarok: együtt vagy külön
Pasztorációval az emberi méltóságért
Fórum
A szolgáló szeretet példája
Átadták a Szent Erzsébet rózsája-díjat
Elhatározni és megcselekedni a jót
Egy asszony, aki szent - ismeri egész Európa
Szent Erzsébet-ünnep Viterbóban - konferencia Rómában
A legszebb út
Fórum
Az utolsó mise
Egy éve nincs közöttünk Kada Lajos érsek
Az emlékezés koszorúja
a száztíz éve született Lajtha Lászlónak
Boldog Apor Vilmos emlékezete
Ifjúság
Erzsébet-hét Pécelen
A Szent Erzsébet Katolikus Általános Iskola ünnepe
Ifjúsági szervezet alakult Szabadkán
Erzsébet és Katalin között
A katolikus felnőttképzés szolgálatában
Tízéves a szombathelyi Martineum
Rejtvény
Összekeveredett betűk
Kultúra
Unus es Deus
Jókai Anna köszöntése
"Mi történt velünk?"
Nemeskürty István könyvéről
Istennek átadottan
Liszt Ferenc: Krisztus
Lemezajánló
Mozaik
Hu-huhuhuhu!

 

Közösségek, lelkiségi mozgalmak

Az új közösségek eredetisége gyakran abban áll, hogy férfiakból és nőkből, klerikusokból és világi Krisztus-hívőkből, cölebsz és házas emberekből álló vegyes csoportok egy sajátos - olykor valamely hagyományos formát követő, olykor a mai társadalom követelményeihez igazodó - stílusban élnek.

Az Istennek szentelt élet, az Isten és a felebarát iránti szeretet kettős parancsának szoros egységét mutatja. (részletek II. János Pál: Megszentelt élet kezdetű apostoli buzdításából)

Mária Légió

A mozgalom 1921. szeptember 7-én, Kisboldogasszony ünnepének vigíliáján alakult az írországi Dublinban. Frank Duffnak és társainak az volt a célja, hogy elősegítsék a világiak lelki fejlődését és apostoli tevékenységét. A Légió szellemisége egyszersmind a Szűzanyáé, hiszen mindenkit általa és a szentségek vétele által akarnak egy-egy lépéssel közelebb vezetni Jézushoz.

Magyarországon a II. világháború előtt már volt ilyen szerveződés, de a kommunizmus évtizedei alatt betiltották a működését. A mozgalom a kilencvenes évek elején alakult újra egy lelkes osztrák világi fiatalember - azóta bencés szerzetes - munkája nyomán, aki végigjárta a plébániákat, s ahol tudott, csoportokat alapított. Az első fellendülés akkor következett be, mikor a Fatimai Szűzanya-szobor Budapesten "zarándokolt". Az igazi "mozgalmi élet" pedig a Szent István-bazilikai éjszakai virrasztások megindulásával kezdődött, amelyet azóta is a Mária Légió tagjai vezetnek, s ami az egész országra kiterjedt. Magyarországon kívül Erdély, Felvidék és Kárpátalja magyarok lakta területein is megjelentek a Légió tagjai. Az aktív apostoli munkát végző csoportok száma lassan eléri a háromszázat. Tevékenységüket több ezer tag imája kíséri.

A mozgalomnak bárki tagja lehet, ha egyházilag rendezett életet él. Fontos, hogy érezze: nem elég imádkozni, hanem tenni, apostolkodni kell, ahogy ez minden megkeresztelt ember kötelessége. Az aktív légiósok hetente egyszer gyűlnek össze. A Szentlélek hívása után elimádkoznak öttized rózsafüzért, majd megbeszélik a feladatokat.

Fontosnak tartják, hogy megszólítsák felebarátaikat: a betegeket, az elesetteket, a kisgyermekeket, a szomszédokat és a teljesen ismeretleneket is. Az emberek ugyanis nagyon vágyakoznak a lelki beszélgetésekre. Sokaknak nincs kihez szólniuk, mégis vonakodnak attól, hogy bizonyos kérdéseket megbeszéljenek a plébánosukkal, papjukkal, sőt, néha még az utolsó óráikban is félnek hívni őket. A Mária Légió igyekszik felkészíteni az embereket ezekre a találkozásokra. A mozgalom tagjainak meggyőződése, hogy a szekták sikerének az a titka, hogy jobban meg tudják szólítani a kereső fiatalokat.

A Mária Légió tagjai heti egy-két óra apostoli munkát végeznek, melynek során felkeresnek valakit. A beszélgetések után sokszor az addig közömbös lelkek elkezdenek közösen imádkozni. Ebben leginkább a kisgyermekeknek van jelentős szerepük. Számukra külön játékos, imádságos csoportokat is kialakítottak Názáret néven, melyeket tizenéves fiatalok is ügyesen vezetnek. Nyaranta táborokat szerveznek számukra, ahová azokat a társaikat is elvihetik, akik még nem találkoztak a hittel. Több gyerek találta már meg így a kereszténységhez vezető utat.

A Légió egyes tagjai bejárnak iskolákba, fogyatékosok intézeteibe, s ott tanítják imára, énekre a gyermekeket. Az apostolkodás másik formája a betegek látogatása az otthonokban, kórházakban és elfekvőkben. Több szociális otthonban heti rendszerességgel jelennek meg a légiósok, amikor személyes lelki beszélgetéssel készítik fel az időseket a szentségek vételére. Vállalt feladataik között szerepel a börtönpasztoráció, valamint a hajléktalanokkal és a prostituáltakkal való foglalkozás is, akiket megpróbálnak visszaterelni a helyes útra. A Mária légiósok - főleg faluhelyen - temetés előtt rózsafüzér imával búcsúztatják az eltávozókat, és rendben tartják az útszéli kereszteket. Mások imádkoznak a gyermeket váró szülőkért, és a lelki adoptálás gondolatát is terjesztik.

A Mária Légió mint világi apostolokból álló szervezet az egyházi rendbe illeszkedve, a helyi plébános beleegyezésével működhet. Legelső és legfontosabb feladata, hogy a túlterhelt papokat munkájukban segítse. Minden csoport egy már működő szervezet támogatásával jöhet létre, s a későbbiekben is állandó kapcsolatot tartanak a többi csoporttal.

Nagy öröm, amikor valaki idősebb korban elsőáldozó lesz, vagy kihagyott évek után elmegy gyónni. De a mozgalom tagjainak az sem szegi kedvét, ha netán nem járnak sikerrel, vagy esetleg elutasítják őket.

A Mária Légió magyarországi régiájánál érdeklődni lehet: 1366 Budapest 5., pf. 27. levélcímen, vagy a marialegio@freemail.hu e-mail címen.

Lindmayer A. Katalin, a Magyar Régia elnökének ismertetéséből összeállította: Pallós Tamás

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu