Uj Ember

2008.03.02
LXIV. évf. 9. (3107.)

Ingyenes
műsorújság-
melléklettel!

Főoldal
Címlap
A pápa levelével és áldásával érkezett
Kubában járt a bíboros államtitkár
A keresztény valóság ma a legnagyobb erő Magyarországon
Karitásztalálkozó Székesfehérváron
A pápa a nevelés sürgető feladatairól
Tanárokhoz, szülőkhöz és diákokhoz
Nagyböjti készületünkhöz is jól illik
Lelkiség
Ki a vak?
Szentírás-magyarázat
Ki vétkezett?
Homíliavázlat
A kenyértöréstől a szentmiséig (XL. rész)
LITURGIA
Életige
A hét szentjei
A hét liturgiája
A év
Katolikus szemmel
"Képviselői útján, valamint közvetlenül..."
Miről is szavazunk a népszavazáskor?
Van-e jövőjük?
Sajtóhibák a magyar katolikus médiában
Jótett helyébe... mit vársz?
Adakozás - itt és nem csak most
A kő marad?
Legyen-e Wass Albertnek szobra a debreceni Medgyessy sétányon?
Élő egyház
"Mentés "más"-ként..."
A székesfehérvári egyházmegye az autistákért
Akik a hitet átmentették
Centralista találkozó a Központi Szemináriumban
Régi olvasónkat köszöntötték
Biblikus előadás-sorozat indult Miskolcon
A vértanúság mint Isten jele
Élő egyház
XVI. Benedek és XII. Piusz
Fórum
Aki mindvégig remélt
Meghalt Fasang Árpád
A "fekete párduc"
Tűnődés a hétről
Aki az igazságra tanított másokat...
Az 1956-os mártír Brusznyai Árpádnak professor emeritus címet adományoztak
Az Olvasó írja
Magyar örmény Velencében
KÖNYVESPOLC
Olvasókönyv az egykori katolikus perekről
Izraelita műhely a KDNP-ben
Fórum
Keresztút
Hetedik állomás: Jézus másodszor esik el
Fórum
Akik nem adják fel...
Zenéjükkel is imádkoznak
A hit pajzsa
Bálint József kitüntetése
Mária Magdolna tiszteletére
Álmodik a múlt
Fórum
Kiengesztelődés és tanúságtétel
Márciusi imaszándékok
A kézbe áldozásról
Az esély háza
Alapkőletétel a szaléziaknál, Kazincbarcikán
Ifjúság
Egy lehetséges válasz
A karizmatikus megújulás közelgő találkozójára
Találkozások "tükrében"
Missziós lelkigyakorlat Kőszegen
Sebek
Autóbusszal Taizébe
Brüsszelben már az év végére készülnek
Séta utca
Pfullendorf
REJTVÉNY
Kultúra
Puszta Sándor emlékezete
(1911-1983)
Vándorbot nélkül
Szecsődi Tamás Leó versei és jegyzetei
A szépség megszállottja
Franco Zeffirelli nyolcvanöt éves
Tíz mondat az únyi papról
Paletta
Fórum
Tökéletesíti a társadalmat...
Az Isteni Irgalmasság Apostolainak Társulata világkongresszusra készülve
Bátorság, erény, állhatatosság
Emlékezés a kommunizmus áldozataira
Egri kincsek
VESZÉLYEZTETETT ÉRTÉKEINK (8.)
Mozaik
Pápai jelvények
A tájképfestészet remekei
AZ ESZTERGOMI KERESZTÉNY MÚZEUM KINCSEI
"Világokból világokba..."
Joyce Szombathelyen
Bontakozó tavasz

 

VESZÉLYEZTETETT ÉRTÉKEINK (8.)

Egri kincsek

Az ország legnagyobb egyházmegyéje

Hazánk legtöbb városának regénybe illő története van. Megannyi eseményt: diadalt és gyászt, felvirágzást és hanyatlást, háborút, ínséget és gyarapodást láttak. Van köztük olyan, amelynek egykori falait, kincseit eltüntette a történelem. S vannak olyanok, amelyek bár jelentős veszteséget szenvedtek, mégis sok mindent megőriztek. Ilyen Eger is, mely nem csupán izgalmas századok emlékeivel büszkélkedhet, hanem szépségével, értékeivel marasztalja a városba érkezőt.


Úrmutató a XVIII. századból

Eger neve összefonódott az Egri csillagokkal. A város azonban még mindig tartogat különféle kincseket. A török előtti és utáni korokról, az egri egyházmegye ugyancsak kalandos századairól. Löffler Erzsébet a Főegyházmegyei Könyvtár igazgatója mesélt.


Főegyházmegyei Könyvtár (Fotó: Löffler Erzsébet)

Az egri egyházmegye egyike a legősibbeknek: amelyet még Szent István királyunk alapított. A pontos időpontját nem tudjuk. 1004 és1009 között történhetett. A levéltár őriz egy oklevélmásolatot, amely 1271-ben keletkezett és egy 1261-es dokumentumról készült. Ez az irat már utalást tesz arra, hogy 1009-ben létezett az egyházmegye.


Télutó Egerben

A hajdani püspökség a várdombon volt, ott építették fel az első székesegyházat. A várdombbal szemben szintén van egy domb, amelyet Királyszékének hívnak. A hagyomány szerint Szent István innen kísérte figyelemmel a székesegyház építését.

Az egri püspökség felölelte szinte egész Kelet-Magyarországot, hiszen több vármegyényi hatalmas területet foglalt magába. Ezt a pozícióját a mai napig őrzi, többszöri felosztás után, ma is a legnagyobb egyházmegye.

A tatárjárás Egert sem kímélte. A várdombra épült román kori székesegyházat és a püspökség épületeit feldúlták. Ezután a székesegyházat gótikus stílusban építették újjá.

A püspökség a XV. században élte fénykorát. Ekkor épült fel a várban a gótikus püspöki palota. Jelenleg itt tekinthető meg a történeti kiállítás.

A XV. század után azonban nehéz idők következtek. Az első csapást, még a törökök megjelenése előtt, a protestantizmus mérte a püspökségre. 1542-ben Perényi Péter lett a várkapitány, aki titokban fölvette a protestáns hitet, és elfoglalta a várat. A protestánsok feldúlták a püspökség épületeit és a székesegyházat. Megsemmisítették a szobrokat, szentképeket. Komoly villongások voltak ekkor az új hit terjesztői és a katolikusok között.

Ezt a nehéz helyzetet tetézte a törökök megjelenése. 1552-ben a katolikus Dobó István volt a kapitány. Dobó és Oláh Miklós püspök látta, hogy a török veszély nem tréfadolog. Ezért megállapodtak abban, hogy az egri püspökség jövedelmét három részre felosztják.

Az egyik részét tartotta meg a püspök, a másik két részt pedig a vár, illetve a katonaság fenntartására használták fel. A püspökség jövedelme így jelentősen megcsappant. A helyzetet súlyosbította, hogy 1596-ig, Eger török kézre kerüléséig a kálvinizmus lett a legerősebb vallási irányzat a városban. A protestantizmus térhódítása és az Oszmán Birodalom terjeszkedése miatt a püspök székhelye Kassára, a káptalané pedig Jászóra került át. A török hódoltság kilencvenegy éve alatt Eger mint püspöki színhely meg is szűnt.

1697-ben sikerült kiűzni a törököt. A püspökök ekkor még Kassán székeltek. Az első püspök, aki visszajött Egerbe Telkessy István volt. A mintegy száz évig tartó török uralom alatt sok minden megsemmisült, átalakult. A keresztény templomokat a törökök átalakították mecsetekké. Fürdőket, dzsámikat építettek. Mindezek ellenére nem sok építészeti emléket hagytak maguk után. A török nagybirtok nem volt örökölhető, ezért a tulajdonosok nem voltak érdekeltek abban, hogy sok pénzt költsenek épületekre.

Így történt, hogy Telkessy püspök egy elnéptelenedett egyházmegyébe és városba költözött vissza. Nem kezdett hozzá a várban a székesegyház és püspöki palota újjáépítéséhez, hanem a Szent Mihály-templomot jelölte ki székesegyházul. A jelenlegi érseki palota északi szárnyát ő építtette. Ide költözött be végül. Szintén az ő nevéhez fűződik a szeminárium alapítása.

Erdődy Gábor követte őt a püspöki székben. Elődjéhez híven ő is sokat tett a városért és az egyházmegyéért is. Az irgalmas rendi szerzeteseket ő hívta Egerbe. Ekkor indult el a jogi képzés a városban.

1744-ben Barkóczy Ferenc lett a püspök. Az ő tervei közt szerepelt az egri egyetem létrehozása. A megvalósítás azonban már utódjára maradt. Eszterházy Károly püspök építette meg végül a líceumot. Megvásárolta hozzá a szükséges felszereléseket, és ragyogó könyvtárat létesített benne. A könyvtár 1793-ban tizenhatezer kötettel nyílt meg - ma százötvenezer könyvvel büszkélkedhet. Sajnos, az egyetem működéséhez szükséges uralkodói engedélyt nem kapta meg. A Ratio Educationis értelmében Mária Terézia, majd II. József nem engedélyezte az egyetem beindulását.

1804-ben az egri egyházmegye területéből kialakították a kassai és a szatmári püspökségeket, Egert pedig érseki, illetve metropolitai rangra emelték. 1827-ben Pyrker János László lett az érsek. Érdekes életút állt már mögötte. Húszévesen lépett be a ciszterci rendbe, ahol később lilienfeldi apát lett, majd szepesi püspök, végül pedig velencei pátriárka. Velencéből hatalmas képgyűjteménnyel érkezett. Ezt a gyűjteményt 1836-ban felajánlotta az épülő Nemzeti Múzeum számára. Pyrker alapozta meg az egri vár kultuszát is, és szívén viselte a könyvtár bővítésének ügyét. Általa került a gyűjteménybe Mozart egyik kézírása, egy levél és a Dante-kódex, az Isteni színjáték 1417-ből származó latin nyelvű fordítása.

Bartakovics Béla, Pyrker utódja szintén különlegességekkel gyarapította a könyvtárat. Mikes Kelemen törökországi leveleit ő vásárolta meg Toldy Ferenctől. Létrehozott egy olyan gyűjteményt is, ahol képek, numizmatikai értékek, régészeti leletek voltak.

1950-ben a gyűjteményt államosították. A tárgyakat a városi múzeumba vitték át. Tulajdonjogilag csak a rendszerváltás után kerültek viszsza az egyházhoz. Most is a vármúzeumban vannak letétként. Az érseki gyűjteményben az érsekség és a káptalan liturgikus tárgyai találhatók. A kiállítás tárgyi anyagát elsősorban azok az iparművészeti szempontból kiemelkedő tárgyak képezik, melyek jó része a fent említett, s így nemcsak művészettörténeti, hanem egyháztörténeti és helytörténeti értékkel is bírnak.

A gyűjtemény kiemelkedő darabjai közé tartoznak Erdődy Gábor miseruhái és palástjai. Az egyik ezek közül Mária Terézia koronázási palástjából készült. Két sarkában az erre a körülményre utaló hímzett latin nyelvű felirat található. Ezenkívül számos értékes kehely, monstrancia, cibórium, szobor, feszület, püspöki és érseki öltözékhez tartozó ruhadarabok láthatók.

A múzeum néhány teremből áll. Ezek őrzik azoknak a ragyogó évszázadoknak az emlékét, amelyek arról tanúskodtak, hogy Eger és az egri egyházmegye számtalanszor született újjá, őrizve gyökereit és múltját.

Szöveg és kép: Koncz Veronika

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu