Uj Ember

2002.11.10
LVIII. évf. 45. (2832.)

Megjelent az
Új Ember
Évkönyv - Kalendárium
2003

Főoldal
Címlap
Öt éve a boldogok között
Docete - tanítsatok
Bencés iskolák tanárainak konferenciája Pannonhalmán
Szent Erzsébet-díj - negyedszer
Halottak napján feltámadás?
Újjászületőben a hazai kereszténydemokrácia
Életet adni
Lelkiség
Legyetek készen mindenkor!
Évközi 32. vasárnap
Az ige befogadása
ÉLET ÉS LITURGIA
A Jézus Szíve Család
Közösségek, lelkiségi mozgalmak
A hét liturgiája
(A év)
Katolikus szemmel
Figyelve az idők jeleire
Tízéves a Martineum Felnőttképző Akadémia
Imádkozzunk a magyar egészségügyért!
A keresztény orvosok felhívása
A pasztoráció nem merül ki a szentmise bemutatásában
Szlovákiai magyar papok levele
Százéves a döbröközi templom
Színesből szürkébe
Élő egyház
"A kereszt a mi üdvösségünk"
Kovács Endre püspök hetvenöt éves
"Krisztust hordozzátok lángként!"
Ökumenikus Filmszemle - harmadszor
A fa és a támaszt nyújtó karó...
Az Otthon Segítünk Szolgálat Magyarországon
Kovács Mihály halálára
Élő egyház
Több megértést az ortodoxok iránt
Az EU-alkotmány első változata
Semmi szenzáció
Fórum
Katolikus könyvkiadás 1945 után
Kettős tárlat a gimnáziumban
Az Olvasó írja
Imádság a hazáért
Fórum
Az egyetemes egyház központjában
Négyszázötven éves a Pápai Német-Magyar Kollégium
Fórum
Gazdagodni és gazdagítani
Háló-találkozó Érsekújváron
Küzdenünk kell szabadságunk megőrzéséért
Vissza a keresztény családmodellhez!
Új templom Szerencsen
Lelkiség
Lópatkó ágyúgolyóval
Biológus, helytörténész és lelkipásztor a Koppány völgyében
Várospolitika - keresztény szemmel
Vallások közötti együttműködés - itt és most
Pax Romana-konferencia Debrecenben
Ifjúság
Euro-próba
Országos középiskolai tanulmányi pályázat
"Találkozások visznek előre"
Ifjúsági találkozó a Szatmári Egyházmegyében
Moliere és két liberális balhorog
Rejtvény
ÁBÉCÉBEN
Kultúra
Gárdonyi Géza
(1863-1922)
Jelenet
Sinkó Károly emlékezete
Mozaik
Tours-i Szent Márton
November 11.
Capestranóban is ´56-ra emlékeztek
Evangelizáció - szavak nélkül
Péliföldszentkereszten ünnepeltek a szaléziak
Száz év után új szépségben

 

Katolikus könyvkiadás 1945 után

A katolikus szellemű könyvkiadás a második világháborút követően azokban a régebben keletkezett és működő vállalkozásokban folytatódott, amelyeket a keresztény olvasóközönség korábban megismert. Így 1945-től újra nagy apparátussal kezdte meg munkáját a Korda Részvénytársaság, az egyházi művekre szorítkozó Szalézi Művek, és még egy-két kisebb kiadó, mint például a Ferences Missziók vagy a Kalász.

Az Új Ember katolikus hetilap 1945. augusztusi megindulását és a soron következő időszakot a krónikus papírhiány határozta meg. Ez elsősorban a keresztény és nem kommunista beállítottságú orgánumokat érintette - az Új Ember első évfolyamaiban állandó és folyamatos nehézséget okozott. Így a hetilap megjelentetése mellett egy jó ideig nem jöhetett szóba a hírlapot jól kiegészítő könyvkiadás. Ez csak 1946 őszén indulhatott meg, természetesen a kívántnál sokkal szerényebb formában és mértékben.

Az Új Ember könyvkiadásának csíráit azok az 1945 őszén megindult előadás-sorozatok jelezték és vezették be, amelyeket ismert közéleti személyiségek bevonásával 1945 októberében indított meg a lap vezetősége. Ezek során a legfontosabb világnézeti és társadalmi kérdések kerültek napirendre.

Az Új Ember segédszerkesztőjének, Sinkó Ferencnek A szenvedésről című könyve is a Korda Kiadónál lát napvilágot 1946 elején. 1946-ban kezdi meg működését az újraindított Vigilia folyóirat könyvkiadó részlege is; első kiadványa a gyermekeket vezeti be a szentmise misztériumába.

Az Új Ember 1946. július 7-iki száma közli, hogy rövidesen megindul az Új Ember Kiskönyvtára. Első füzetként a lap főmunkatársának, Mihelics Vidnek a munkáját hirdetik meg: Katolikus tanítás a tulajdonjogról címmel. Ehelyett azonban Beresztóczy Miklós sokkal inkább közérdekű művét, az Egyházunk és iskoláink című kötetet jelentetik meg elsőként. Érdekesség, hogy ezt a könyvet a meghirdetett Parasztnapok keretében már pavilonban is árusítani tudják a Városliget és az Állatkert által határolt területen. Ezzel párhuzamosan indítja el az Új Ember a Jó Könyv Szolgálatot is, amely más kiadású alkotásokkal is foglalkozik, azt is árusítja és népszerűsíti a hetilap hasábjain. (A Beresztóczy-könyv 1946 végén második kiadást is megér.)

A soron következő kiadványok között szerepel Mihelics már meghirdetett könyve, Radó Polikárp több műve, nevezetesen a Van Isten! és a Van Lélek! című vallást népszerűsítő kötetek, valamint Szomor Tamás: Milyen az Isten című munkája. Az Új Ember Kiskönyvtár füzetei a budapesti trafikokban, templomok előtt és jobb könyvkereskedésekben kaphatók.

A papírhiány egyre égetőbb lesz, a politikai diktatúra előjelei is egyre inkább mutatkoznak.

A Jó Könyv Szolgálat 1947 nyarán irodalmi tájékoztatót bocsát ki, amelyben Rónay György, Kézai Béla, Berda József, Tűz Tamás és Toldalagi Pál írásai kapnak helyet.

Az Új Ember Kiskönyvtára 1947 szeptemberében új kötetekkel jelentkezik, amelyek nagyrészt kényes világnézeti és társadalmi kérdéseket érintenek. Így Kiss István:Népámítók vagy önámító papok?; Eglis István: Polgár vagy proletár?; Martoni János: Emberi szabadságjogok a demokráciában című könyvek. A legkényesebb témák egyikét boncolja Polzovics Iván munkája: A nemzeti kisebbségek új helyzete címmel.

A nyílt, keresztény-magyar szellemiségű könyvek megjelentetését rossz szemmel nézi a kommunista egyeduralom felé menetelő ország politikai vezetése. Amikor még a polgári beállítottságú Zsolt Béla is "az ellenforradalom melegágyaként" tünteti föl az egyházat, aligha várható jobb elbírálás és tolerancia a moszkovita vonal képviselőitől.

Nyilvánvalóan kihat a könyvkiadásra az a tény is, hogy magát az Új Embert is egyre több támadás éri hivatalos részről. A hetilap 1948. évi 8. száma rendőri beavatkozás és a példányok lefoglalása miatt nem jelenhetett meg. (Az indok az ország belső rendjét és nyugalmát sértő közlemény közreadása volt.)

A papírhiány és az ideológiai feszültségek állandósulása következtében lassan elsorvad az Új Ember Kiskönyvtár működése. Újraéledése csak a kilencvenes években kezdődik újra: Az Új Ember utóbbi években egyre jobban kiszélesülő könyvkiadása, annak sikere reménnyel tölt el bennünket és minden bizonnyal a katolikus olvasókat is.

Szeghalmi Elemér

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu