Uj Ember

2002.11.10
LVIII. évf. 45. (2832.)

Megjelent az
Új Ember
Évkönyv - Kalendárium
2003

Főoldal
Címlap
Öt éve a boldogok között
Docete - tanítsatok
Bencés iskolák tanárainak konferenciája Pannonhalmán
Szent Erzsébet-díj - negyedszer
Halottak napján feltámadás?
Újjászületőben a hazai kereszténydemokrácia
Életet adni
Lelkiség
Legyetek készen mindenkor!
Évközi 32. vasárnap
Az ige befogadása
ÉLET ÉS LITURGIA
A Jézus Szíve Család
Közösségek, lelkiségi mozgalmak
A hét liturgiája
(A év)
Katolikus szemmel
Figyelve az idők jeleire
Tízéves a Martineum Felnőttképző Akadémia
Imádkozzunk a magyar egészségügyért!
A keresztény orvosok felhívása
A pasztoráció nem merül ki a szentmise bemutatásában
Szlovákiai magyar papok levele
Százéves a döbröközi templom
Színesből szürkébe
Élő egyház
"A kereszt a mi üdvösségünk"
Kovács Endre püspök hetvenöt éves
"Krisztust hordozzátok lángként!"
Ökumenikus Filmszemle - harmadszor
A fa és a támaszt nyújtó karó...
Az Otthon Segítünk Szolgálat Magyarországon
Kovács Mihály halálára
Élő egyház
Több megértést az ortodoxok iránt
Az EU-alkotmány első változata
Semmi szenzáció
Fórum
Katolikus könyvkiadás 1945 után
Kettős tárlat a gimnáziumban
Az Olvasó írja
Imádság a hazáért
Fórum
Az egyetemes egyház központjában
Négyszázötven éves a Pápai Német-Magyar Kollégium
Fórum
Gazdagodni és gazdagítani
Háló-találkozó Érsekújváron
Küzdenünk kell szabadságunk megőrzéséért
Vissza a keresztény családmodellhez!
Új templom Szerencsen
Lelkiség
Lópatkó ágyúgolyóval
Biológus, helytörténész és lelkipásztor a Koppány völgyében
Várospolitika - keresztény szemmel
Vallások közötti együttműködés - itt és most
Pax Romana-konferencia Debrecenben
Ifjúság
Euro-próba
Országos középiskolai tanulmányi pályázat
"Találkozások visznek előre"
Ifjúsági találkozó a Szatmári Egyházmegyében
Moliere és két liberális balhorog
Rejtvény
ÁBÉCÉBEN
Kultúra
Gárdonyi Géza
(1863-1922)
Jelenet
Sinkó Károly emlékezete
Mozaik
Tours-i Szent Márton
November 11.
Capestranóban is ´56-ra emlékeztek
Evangelizáció - szavak nélkül
Péliföldszentkereszten ünnepeltek a szaléziak
Száz év után új szépségben

 

Halottak napján feltámadás?

Újjászületőben a hazai kereszténydemokrácia

A magyar kereszténydemokrácia öt éve tartó vesszőfutása remélhetőleg véget ért. Különböző külső erők együtthatása, emberi önzés és rövidlátás eredményeként egy Európában "őshonos", a magyar politikatörténetben pedig életrevalóságát 1948 előtt és 1990 után egyaránt bizonyító, komoly értékek letéteményesének tartott politikai erő az elmúlt fél évtizedben csúfosan tönkretette, lenullázta önmagát. A KDNP 1998-ban már nem is jutott be a parlamentbe, mert a keresztény értékek iránt fogékony, stabil választói bázis, valamint a történelmi egyházak vezetői is botrányosnak ítélték és elutasították a széthúzást, a kompromisszumkeresés teljes hiányát, . Elutasították, de nem a kereszténydemokráciát, hanem annak a keresztény jelző használatára méltatlanná vált képviseletét.

A KDNP-n belül megmaradtak nagy többsége és a pártot önként vagy kényszerűségből elhagyók közül sokan azonban reménykedtek, hogy nem érhet ilyen méltatlan véget a számukra oly fontos politikai eszmerendszer és annak hazai képviselete, a "fénykorában" több mint harminchatezer tagot számláló KDNP. Kitartásuk nem volt hiábavaló. A folyamatos hanyatlást a jelek szerint halottak napján sikerült megállítani. Azt is mondhatnánk - némi megelőlegezett reménnyel -, hogy halottak napján következett be a párt feltámadása. A sors iróniája ugyanis, hogy a Legfelső Bíróság e napra hívta össze a fél évtizedes pereskedés végére remélhetőleg pontot tevő országos választmányi ülést, a bíróság által törvényesnek elismert utolsó, 1997. júniusi állapotok szerint.

A közjegyző jelenlétében lefolytatott november 2-i ülés érvényes volt, a meghívottak kétharmada megjelent, és megválasztották a párt új vezetését. Az új elnök Varga László, elnökhelyettesek Harrach Péter, az országgyűlés alelnöke, Mikola István volt miniszter és Semjén Zsolt volt egyházügyi államtitkár. Bírósági segítséggel tehát helyreállt a párt törvényes működése, és ennek részeként mindazoknak tagsági joga, akik az utóbbi években valami ok miatt távozni kényszerültek. A választmány lehetővé tette, hogy mindazok, akik a törvénysértő működés idején más pártba léptek át, 2002. december 31-éig visszatérjenek. Többen már be is jelentették ezt a szándékukat. A párt új vezetése arra kéri valamennyi korábbi tagtársát, hogy térjenek vissza az újra egységes magyar kereszténydemokrácia keretei közé.

Az új elnök szerint a párt ezzel visszakanyarodott a magyar kereszténydemokrácia százéves, és a keresztény Magyarország ezeréves történelmi hagyományaihoz.

"Azonnal kérni fogjuk tagságunk helyreállítását az Európai Néppártban - mondotta Varga László, a KDNP új elnöke. - Olyan Magyarországot akarunk, amely ápolja saját nemes kulturális és történelmi hagyományait, és ezek megőrzésével lesz teljes jogú tagja az Európai Uniónak. Korszerű és dinamikusan fejlődő gazdaságot akarunk, amely a szociális igazságosság szellemében megadja az igazi jólét, az anyagi és kulturális felemelkedés lehetőségét a haza minden polgárának."

A kereszténydemokrácia egységének, önállóságának és politikai súlyának helyreállítására - és egyben a keresztény, nemzeti és demokratikus értékeket valló politikai erők legszorosabb együttműködésének kialakítására - törekszik az új vezetés. Szoros együttműködést vagy akár szervezeti egységet kívánnak létrehozni a pártból kizártak vagy önként távozottak által kényszerűségből alapított Magyar Kereszténydemokrata Szövetséggel, amely a nehéz években is megőrizte a magyar kereszténydemokrácia országgyűlési és önkormányzati szerepét.

Az újra egységes magyar kereszténydemokráciának - a párt új vezetése szerint - a nemzeti összefogás részeként kell szerepelnie, a legszorosabb egységet, sőt lehetőség szerint pártszövetséget létrehozva a hasonló értékeket valló többi önálló párttal. Csak ez a nemzeti összefogás vezethet ugyanis - megítélésük szerint - a keresztény, nemzeti és demokratikus értékeket valló erők politikai vezető szerepének visszaszerzéséhez és választási győzelméhez.

Történelmi pillanatnak nevezte e napot Mikola István. "Mindig bíztam benne, hogy újrakezdhetjük a párt építését. Csak rajtunk múlik, hogy sikerül-e. Néhány dolgot komolyan kell vennünk - szögezte le a volt miniszter. - A széthúzást ki kell küszöbölni, professzionális pártszervezésre van szükség, és el kell foglalnunk azt a helyet, amely a jobboldalon megillet minket".

Semjén Zsolt ehhez hozzátette: "Nem magunkkal kell foglalkoznunk, hanem jövőképet kell felmutatnunk. Ellenségünk pedig ne legyen más, mint a szociális igazságtalanság és a fogyó nemzet." S ehhez nagy tetszést aratva hozzátette: "2006-ban, vagy előbb is a győztes koalíció tagjaként kormányra kerülünk..."

A választmány tagjai az ülés előtt gyászmisén emlékeztek meg az 1944-49-es Demokrata Néppárt és a Kereszténydemokrata Néppárt elhunyt tagjairól és szellemi elődeiről, köztük a KALOT nagy alakjairól, Kerkai Jenőről és Nagy Töhötömről.

Sz. Cs.

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu