Uj Ember

2002.11.10
LVIII. évf. 45. (2832.)

Megjelent az
Új Ember
Évkönyv - Kalendárium
2003

Főoldal
Címlap
Öt éve a boldogok között
Docete - tanítsatok
Bencés iskolák tanárainak konferenciája Pannonhalmán
Szent Erzsébet-díj - negyedszer
Halottak napján feltámadás?
Újjászületőben a hazai kereszténydemokrácia
Életet adni
Lelkiség
Legyetek készen mindenkor!
Évközi 32. vasárnap
Az ige befogadása
ÉLET ÉS LITURGIA
A Jézus Szíve Család
Közösségek, lelkiségi mozgalmak
A hét liturgiája
(A év)
Katolikus szemmel
Figyelve az idők jeleire
Tízéves a Martineum Felnőttképző Akadémia
Imádkozzunk a magyar egészségügyért!
A keresztény orvosok felhívása
A pasztoráció nem merül ki a szentmise bemutatásában
Szlovákiai magyar papok levele
Százéves a döbröközi templom
Színesből szürkébe
Élő egyház
"A kereszt a mi üdvösségünk"
Kovács Endre püspök hetvenöt éves
"Krisztust hordozzátok lángként!"
Ökumenikus Filmszemle - harmadszor
A fa és a támaszt nyújtó karó...
Az Otthon Segítünk Szolgálat Magyarországon
Kovács Mihály halálára
Élő egyház
Több megértést az ortodoxok iránt
Az EU-alkotmány első változata
Semmi szenzáció
Fórum
Katolikus könyvkiadás 1945 után
Kettős tárlat a gimnáziumban
Az Olvasó írja
Imádság a hazáért
Fórum
Az egyetemes egyház központjában
Négyszázötven éves a Pápai Német-Magyar Kollégium
Fórum
Gazdagodni és gazdagítani
Háló-találkozó Érsekújváron
Küzdenünk kell szabadságunk megőrzéséért
Vissza a keresztény családmodellhez!
Új templom Szerencsen
Lelkiség
Lópatkó ágyúgolyóval
Biológus, helytörténész és lelkipásztor a Koppány völgyében
Várospolitika - keresztény szemmel
Vallások közötti együttműködés - itt és most
Pax Romana-konferencia Debrecenben
Ifjúság
Euro-próba
Országos középiskolai tanulmányi pályázat
"Találkozások visznek előre"
Ifjúsági találkozó a Szatmári Egyházmegyében
Moliere és két liberális balhorog
Rejtvény
ÁBÉCÉBEN
Kultúra
Gárdonyi Géza
(1863-1922)
Jelenet
Sinkó Károly emlékezete
Mozaik
Tours-i Szent Márton
November 11.
Capestranóban is ´56-ra emlékeztek
Evangelizáció - szavak nélkül
Péliföldszentkereszten ünnepeltek a szaléziak
Száz év után új szépségben

 

Közösségek, lelkiségi mozgalmak

Az új közösségek eredetisége gyakran abban áll, hogy férfiakból és nőkből, klerikusokból és világi Krisztus-hívőkből, cölebsz és házas emberekből álló vegyes csoportok egy sajátos - olykor valamely hagyományos formát követő, olykor a mai társadalom követelményeihez igazodó - stílusban élnek.

Az Istennek szentelt élet, az Isten és a felebarát iránti szeretet kettős parancsának szoros egységét mutatja. (részletek II. János Pál: Megszentelt élet kezdetű apostoli buzdításából)

A Jézus Szíve Család


"Látni fogják azt, akit keresztülszúrtak."
(Zak 12,10 - Ján 19, 37)

Az oltáriszentség előtt imádkozó Pierre Geandron kanadai katolikus papot 1971. augusztus 7. és 15. között Montrealban az isteni Szív sugallataival (magánkinyilatkoztatás útján) arra késztette, hogy összeállítson egy imafüzért - engesztelő kilencedet - a Szentírás alapján. Jézus Szívét ugyanis nemcsak a kereszten szúrták át, azóta is folyamatosan töviskoszorú öleli körül. A tövisek jelképezik az emberek bűneit, melyek napról napra egyre mélyebben sértik az isteni Szívet. Folyamatosan fájdalmat és szomorúságot okoznak, ahogy ezt Jézus Alacoque Szent Margitnak is elpanaszolta 1696-ban a franciaországi Paray-le-Monial-ban. A Jézus Szentséges Szívének Családja 1978-ban feladatának világos megfogalmazását kapta VI. Pál pápától: "Azt kívánom, hogy a családi imádság mozgalma, amely összekapcsolódik Jézus Szentséges Szíve tiszteletének elmélyítésével, egyre nagyobb elterjedésre találjon Isten népének lelki javára."

Pierre Geandron a következőképpen gondolta el Jézus Szívének folyamatos engesztelését: tizennégy imádkozó ember alkot egy lelki családot, melyet az úgynevezett apostol vezet. Egy-egy családtag évente háromszor végzi a kilencedet, így a tizennégy tag biztosítja, hogy az év folyamán mindennap valaki engesztelje Jézus Szent Szívét az imafüzet alapján. A tagoknak az apostol jelöli ki a kilenced időpontját. Ha egy tag a kilencedik napon befejezte az engesztelést, másvalaki kezdi el az imádságot, ezzel biztosítva a folyamatosságot.

Az engesztelésre a Jézus iránti viszontszeretet indítja a "családtagokat". Alacoque Szent Margitnak Jézus megmutatta szeretetét. Látta, amint lángok törtek elő Szívéből. Nem pislákoló, hanem lobogó láng, hiszen Jézus a lehető legnagyobb "intenzitással" fordul minden emberhez, így a bűnösökhöz is. Még az őt megtagadó Júdást is úgy fogadja: Barátom, miért jöttél? Szeretetét nem fojtotta el Júdás árulása, sem Péter tagadása, vagy az apostolok cserbenhagyása, ahogy nem égették ki szeretetét kínzóinak gyötrései és az emberiség bűnei sem. Jézus egyetlen dolgot kér és vár az emberektől, hogy viszontszeressék, amit úgy tehetnek, ha befogadják szívükbe az isteni szeretet tüzét, és engesztelik őt.

A világszerte elterjedt mozgalomnak hazánkban jelenleg mintegy 30 000 tagja van, akik az évente háromszori kilenced elvégzése mellett minden első csütörtökön este a templomban közösen imádják az oltáriszentségben jelen levő isteni Szívet. A szentségimádást Pater Mateo: Egy óra a szentségi Jézussal című könyvéből végzik. Ez lényegében egy misztikus szemlélődő ima, Jézus és az imádkozó párbeszéde, amely alapján a lelki család tagjai közösen is találkozhatnak az isteni Szívvel. Ezzel nem pusztán az egyéni, hanem a közösségi ima is kifejezésre jut a mozgalomban. A tagok egy évben háromszor, régiók szerint, a helyi plébánosok vezetésével zarándoklatokon vesznek részt az ország negyven városában: húsvét után az isteni irgalmasság vasárnapján, Jézus Szíve ünnepén és Krisztus Király vasárnapján.

A mozgalom emblémája összefoglalja az elmondottakat: a katona által átszúrt Szív felett emelkedő lángnyelv Isten szeretetét jelképezi. A szívből mint virágszirmok, sugarak törnek elő - ezek a Megváltó halálakor az emberiségnek adott nyolc ajándéknak felelnek meg: a hit, Szűz Mária, a Szentlélek, az egyház, az oltáriszentség, az egyéb szentségek, az irgalom és a felebaráti szeretet szimbólumai. A fehér kör az eucharisztiára, a Földre és az egész emberiségre utal.

A Jézus Szíve Család országos központjánál (2030 Érd, Gárdonyi u. 1. Tel.: (23) 360-484) szeretettel várják mindazok érdeklődését, akiket megérint az engesztelés ügye, és akik ily módon is szeretnék viszonozni Isten végtelenszeretetét.

Miklós Dezső ismertetése alapján összeállította: Pallós Tamás

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu