Uj Ember

2007.10.21
LXIII. évf. 42. (3088.)

Október 23.
nemzeti
ünnep

Főoldal
Címlap
Erősödik a hitünk, ha továbbadjuk
Missziós vasárnap
A missziós tevékenység megújítása
XVI. Benedek pápa missziós világnapi üzenete
Nyugodtan nézhetünk a tükörbe?
Tudományos konferencia Szent Erzsébetről és a szeretetszolgálatról
A múlt erős gyökér...
Lelkiség
Szüntelenül imádkozni
Szentírás-magyarázat
Egy gyermek bizalmával
Homíliavázlat
Történelmi távlatok
LITURGIA
A hét szentjei
A hét liturgiája
C év
Katolikus szemmel
Lehetséges-e a hanyatlás elkerülése?
A "szingli társadalom" és a magyar valóság
Isten kezében...
A magyar "máltaiak" segítsége a közel-keleti krízishelyzetben
Élő egyház
"Ha nem szólnak a dobok..."
A világmisszió országos ünnepe
Isten álma rólam
Konferencia szerzetesi közösségeknek
A megénekelt csend
Nemzetközi kórustalálkozó Polgáron
Fórum
Könyvespolcra
Megérteni a hitet, hinni a megértésben
Vallomás egy könyvről
Tűnődés a hétről
Kockák
Az Olvasó írja
Katolikus közösségi ház épül Horton
Fórum
Küldöttek vagyunk...
Érsek, adományozó, diplomata
Kiállítás Kada érsekről Esztergomban
"Liliom és rózsa" - vándorkiállítás Budakeszin
Fatima - Soroksáron
Fórum
Magyarország missziós terület...
Reform helyett káosz és konfliktusok
A "lehetetlen ügyek" védőszentje
Hatvanéves a Szent Rita-plébánia
Az ifjúság nevelésére helyezem a hangsúlyt
Beszélgetés Kolozsvár új főplébánosával
Fórum
Az egyház 1956 után
Élet az állampárt növekvő árnyékában
Modern volt, de nem modernista
Megjelent az első Prohászka-monográfia
Ifjúság
Örömben és bánatban is...
A Regina Pacis közösség tizennégy éve hazánkban
Kontakt
Hangulatjelentés
Nyitottság
REJTVÉNY
CSIGAVONAL
Kultúra
Egy varázslatos különc
Friedensreich Hundertwasser művészete
Tenger
Kispapok 1956-ban
Halk szavú tanúk dokumentumfilmje
Tíz mondat Cziráki Lajosról
Őszi reneszánsz
Paletta
Fórum
Ablak egy másik világra
Pétervári hálaadás
Pázmány Péter-emlékülés Pozsonyban
Mozaik
Szent Orsolya
AZ ESZTERGOMI KERESZTÉNY MÚZEUM KINCSEI
Emléktábla a bátraknak
Fájdalommal tudatom...
Álmodik a múlt
Akvarellel evangelizál
Ikafalvi Farkas Béla kiállítása Kaposváron
Virágzó dísz a temetőben
A krizantém

 

Könyvespolcra

Megérteni a hitet, hinni a megértésben

Rudolf Bultmann (1884-1976) a modern protestáns teológia egyik legnagyobb hatású alakja. Művei Magyarországon sem ismeretlenek. Hittudósok éppúgy hivatkoznak tanulmányaira, mint irodalmárok (kivált a recepcióesztétikai irodalomértés képviselői). A Hit és megértés című könyv a szerző legfontosabb, 1924 és 1963 között írt tanulmányait közli. Minden tekintetben gondos kiadással van dolgunk: Szirtes András bevezető esszéje azoknak is segítséget nyújt, akik most találkoznak először Bultmann nevével és műveivel; a kötet végén pedig a szövegek eredeti megjelenésének adatai olvashatók.

Mit jelent (illetve mit jelentsen...) szeretni? Mitől csoda a csoda? Milyen összefüggés tételezhető kegyelem és szabadság, vallás és mitológia, avagy hit és tudomány között? Hogyan következik az Ószövetségből az Újtestamentum; egyáltalán: következik-e belőle? Miféle teológiai irányzatokkal számolhatunk a huszadik században? Mi köze Heidegger filozófiájának és az egzisztencializmusnak az antropológiai gondolkodásmódhoz? Hogyan olvasunk - és hogyan olvassunk szent szövegeket? A Bultmann-féle bibliai hermeneutika pusztán e kérdések pontos, körültekintő megfogalmazásával is jelentős munkát végzett volna el - de a valódi eredményt a válaszkísérletek adják. Olyan kísérletek, amelyek - a saját igazságban való folytonos kétkedés módszertanánál fogva - nem rabul ejteni, csupán meggyőzni kívánnak. Nem előadni készülnek, hanem együttgondolkodásra hívnak. Nem kinyilatkoztatnak, hanem párbeszédet ajánlanak föl.

Megérteni a hitet, mégpedig a tudósi alaposság útján: Bultmann teljes munkássága e célnak rendelődött alá. Ami feltételezte a hitet, hogy a megértés egyáltalán lehetséges. Az olvasónak sem tanácsolhatunk egyebet: feltételezzen, higgyen és olvasson - s akkor a megértés munkája bizonyosan nem lesz haszon nélkül való. Nem, ha teljes (olvasói) létét kockára teszi ebben a műveletben: "Minden megértő interpretáció előfeltétele az, hogy a megértő ember már megelőzően életviszonyban álljon azzal a dologgal, amely a szövegben közvetlenül vagy közvetve kifejezésre jut, s mely megszabja a kérdésfeltevés szempontját. Ilyen életviszony nélkül - amelyben tehát a szöveg és az értelmező kapcsolatra lépnek - nem lehetséges a kérdezés és a megértés, a kérdezés teljességgel motiváció nélkül marad. Ezzel már azt is kimondtuk, hogy minden értelmezést szükségképpen a szóban forgó vagy kérdéses dolog bizonyos előzetes megértése hordozza." (257.)

(Rudolf Bultmann: Hit és megértés - Válogatott tanulmányok - Budapest, L´Harmattan, 2007)

Halmai Tamás

A piarista diák Rómában

Sokféle szempontból, sokféle céllal lehet az Örök Városban zarándokolni, ezek közül az egyiket választotta ki Ruppert József piarista pap tanár, aki hosszú idő óta rendje központi szolgálatában, Rómában dolgozik. A piarista diák és öregdiák mindig nagy érdeklődéssel kereste fel a szent várost, akár vonattal, busszal, autóval vagy kerékpárral, egyénileg vagy csoportosan. Ruppert tanár úr kis útikönyve, füzete jó "kalauz" azoknak, akik nemcsak úgy általában akarnak sokat látni, megismerni itt, hanem fel akarják fedezni Róma piarista múltját és emlékeit is. A rend kiindulási pontja és a piarista lelkület szíve a város központjában lévő San Pantaleo-templom, illetve rendház. Dolgozószobája, ágya, használati tárgyai mellett itt őrzik Kalazancius szív-ereklyéjét is. A kis könyv vezetésével a nagy bazilikák és a kisebb templomok látogatásán keresztül kirajzolódik előttünk az örök város piarista gazdagsága, az emlékhelyek, emléktáblák sokasága, amelyek ma is Kalazanci Szent József, rendje és iskolái jelentőségéről szólnak. Hasznos e kis füzet, mivel alaprajzok, emléktáblák szövegei, útbaigazítások segítik a diákzarándokot. A római helyek mellett elkalauzol minket Frascatiba is, ahol még az alapító szent idején történt első Rómán kívüli iskolaalapítás ma is működik. A történeti, kulturális és vallási ismertetőket imák, énekszövegek tarkítják. Az úti füzet a szerző szándéka szerint a piarista diák alapvető beállítottságát tükrözi, ahogy a rendi himnusz is zengi: "Menni előre, hogy az Úrhoz érjünk!" Beszerezhető a szerzőnél vagy a római Szent István Házban (Via del Casaletto, 481).

(Ruppert József: A piarista diák Rómában - a szerző saját kiadása, Róma, 2007)

Pákozdi István

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu