Uj Ember

2006.09.17
LXII. évf. 38. (3031.)

Megjelent
az Új Ember
gyermekújsága:
a Testvérek
szeptemberi száma!

Főoldal
Címlap
"Az irgalom győz a gonosz fölött"
A pápa Bajorországban
Boldoggá avatás Budapesten
A történelemben először
Előretekintés, megemlékezések
Befejezte őszi ülését az MKPK
Eltűnt iraki katolikus pap
A gyermekek védelmében (is) tüntetnek
Nagycsaládosok a társadalmi elégedetlenség hangján
Lelkiség
Jézus "személyazonossága"
Szentírás-magyarázat
Kitartó hűségeseket vár a nép
Homíliavázlat
Távol és mégis közel
LITURGIA
Egy odaadott élet üzenetei
Salkaházi Sára naplójegyzeteiből
A hét liturgiája
B év
Katolikus szemmel
Nagy családban élni jó
Közös feladatok, aggodalmak és örömök
Médiaetikai jegyzetek
Büszkeség
Torontói rögök helyett
Lapszél
Az ember legyen optimista!
Élő egyház
Válaszolni Jézus hívására
Lelkipásztori napok a gyulafehérvári főegyházmegyében
"Szeretetből lett iskola" - Zsámbékon
A munka és az értékek megbecsülésére nevelnek...
A "kistestvér" jubileuma
A Mária Rádió megáldása
Fórum
Jegyzet a bölcsességről
KÖNYVESPOLCRA
Prohászka Ottokár időszerűsége
Az Olvasó írja
Az áldozatokat mentették
Fórum
Kreatív utat keresünk
A Szociális Testvérek Társasága - régen és ma
Fórum
Bíboros - a leviták törzséből
Jean-Marie Lustiger nyolcvanéves
Kérdések és válaszok az egyház hitéről
Az új kis katekizmus
A szabad és erkölcsös társadalomért
Ki menti meg Európát a szélsőséges szekularizmustól?
Fórum
Kívánatra ölés - az eutanázia (II. rész)
Szent az élet
A gyermekkórházak bezárásáról és a pedagógusok elbocsátásáról
Egészségügy
Ifjúság
Újra megtisztulni, erősebb akarattal
Országos karizmatikus találkozó Szegeden
Hangulatjelentés
Legfőbb ideje...
A nagymarosi találkozóra készülünk
Kultúra
Mozart minden mennyiségben
Salzburgi körkép
Hősök és pribékek
Játékfilm készült Mansfeld Péterről
Noteszlap
Tíz mondat a néma diktatúráról
Paletta
Fórum
"Ideje Istenről beszélni..."
Keresztény múlt és jelen Szibéria szívében
Társ nélkül, de közösségben
Hétvégék gyermeküket egyedül nevelő szülők számára
Meslegelni
Álmodik a múlt
Mozaik
Kaposvárról Kaposszentbenedekre vezetett az út
Máté apostol
Ősi malom a múló időben
Főzőtalálkozó Törökszentmiklóson
Horváth Ilonára emlékeztek
Sün az erdőszélen

 

A szabad és erkölcsös társadalomért

Ki menti meg Európát a szélsőséges szekularizmustól?

Az amerikai Acton Institutekutatóintézet - központja Michigan állam Grand Rapids városában van - minden évben négynapos nyári egyetemet rendez üzletemberek, a nonprofit szférában dolgozó menedzserek, papok, tanárok, diplomás fiatalok és nyugdíjasok részére. Idén negyven országból kétszázötvenen érkeztek, köztük két magyar résztvevő is volt. Az előadások témái: a szabad társadalom intellektuális alapjai, a szabadság és az erkölcs jobb megértése, továbbá mindennek a gyakorlati életben való megvalósítása. A nyári egyetem lehetőséget nyújt a résztvevőknek a gazdaság, a teológia, a közigazgatás, a globalizáció, a környezetvédelem és más területek vezető szakértőivel való találkozásra. A negyvennél több előadás lehetővé teszi az ismeretek elmélyítését, és rávilágít a problémák új szempontú megközelítésének lehetőségére is. Elősegíti továbbá a különböző kultúrákból érkező, de a hit és a szabadság kérdései iránt közös érdeklődést mutató emberek közötti kapcsolatépítést. - Minderről az intézet kutatási igazgatójával, Samuel Gregg-gel beszélgettünk.

Mart Laar, Észtország korábbi miniszterelnöke az Acton University vendégeként egyik előadásában felhívta a figyelmet az ideológiák kiemelkedően fontos szerepére a társadalomban és a gazdaságban. Mi a célja az Acton Institute-nak az ilyen jellegű rendezvényekkel, mint ez a nyári egyetem?

- A cél az, hogy a keresztény fiatalokkal megismertesse egy olyan társadalom alapelveit (és azok érvényre juttathatóságának lehetőségeit), amely igyekszik szabad és erényes lenni. Biztosan állíthatom, hogy a világon senki más nem végez ehhez hasonló munkát, nemcsak az Egyesült Államokban, de nemzetközi szinten sem. A hallgatók elmélyülten tanulmányozhatnak olyan diszciplínákat, mint a természetjog, a konstitucionalizmus és a közgazdaságtan. Katolikusokkal, protestánsokkal és ortodoxokkal egyaránt kapcsolatban vagyunk, Észak- és Dél-Amerikában, Európában, Ázsiában és Afrikában is dolgozunk.

Az Acton Institute egyike annak a számos amerikai szellemi műhelynek - mint a Manhattan, Mises, American Enterprise, Cato Institute -, amelyek hatalmas befolyásra tettek szert, és hangjuk meghatározóvá vált az amerikai közéletben az utóbbi tizenöt év során. Melyek azok a kutatási területek, amelyekre az intézet a legnagyobb hangsúlyt fekteti?

Kutatásainkban elsőbbséget élveznek azok az alapelvek és intézmények, amelyek lehetővé teszik, hogy egy társadalom szabad, rendezett és erényes legyen - vagyis olyan társadalmakról van szó, amelyek megtestesítik azt az elképzelést, amit én "rendezett szabadságnak" neveznék. Ebből következően magas színvonalú, de a nagyközönség számára is olvasható tanulmányokat jelentetünk meg a természetjog, a korlátozott kormányzás, a szabadpiaci közgazdaságtan, a globalizáció, a korrupció, banki működés témáiban - a felsorolást hosszan folytathatnám.

A közjóra vonatkozóan pedig az Acton Institute szolgálata révén igyekszik felkelteni az emberek érdeklődését a pozitív eszmék iránt - ahelyett, hogy aktuális politikai kérdésekkel foglalkozna.

A korábbi észt miniszterelnök előadást tartott a kommunizmusról és annak hatásairól, természetesen kelet-európai megközelítésben, ottani tapasztalatok alapján. Nyugat-európai értelmiségiként Ön mit gondol, milyen kihívásokkal kell a volt kommunista országoknak szembenézniük?

- Nem szabad alulértékelni a kommunizmus kulturális hatását ezekre a társadalmakra. A kommunizmus nemcsak egy marxista rendszer volt, amely az intézményesített bűnözést testesítette meg, hanem a gyanakvásra épülő gondolkodást és a függőség érzését is kialakította az emberekben. Attól tartok, hogy egyes volt kommunista országok az Európai Unióba való belépést úgy tekintik, mint problémáik szinte automatikus megoldását. Ez azonban súlyos tévedés. A tulajdonjog és általában a jogrend alapvető tiszteletben tartása, a korrupció megszüntetése és az állam iránti valószerűtlen elvárások olyan nagy kihívásokat jelentenek ezekben az országokban, amelyekkel szembe kell nézni. A gondok nem oldódnak meg az EU-ba való belépéssel.

És melyek azok a külső és belső problémák, amelyekkel az egyháznak is szembe kell néznie ezekben az országokban?

- A legfontosabb kihívás annak az egyházképnek a teljes megértése, amely a II. vatikáni zsinat dokumentumaiban tárul fel. El kell viszont kerülni azokat a katasztrofális hibákat, amelyeket sok nyugat-európai katolikus elkövetett például Hollandiában, Belgiumban vagy Svájcban, ahol az egyház alapvetően önmagát rombolta le olyan teológusok eszméinek felkarolásával, mint Hans Küng és Joseph Fuchs.

További megkerülhetetlen feladat a teljes és őszinte önvizsgálat elvégzése a világiak, papok és püspökök viselkedését illetően a kommunista időszak idején. Míg számos hőse is volt a hitnek ebben az időszakban, mások elfogadhatatlan kompromisszumokat kötöttek egy olyan politikai rendszerrel, amely zsigereiben ateista és ebből következően hatásaiban gonosz volt.

Az Acton Institute küldetése mélyen gyökerezik a Centesimus annus kezdetű enciklika eszméiben. Az intézet nyugat-európai kapcsolatai mellett Szlovákiában és Lengyelországban is "jelen van". Hogyan valósul meg az intézet tevékenysége ezekben az országokban, és milyen gyümölcsöket hozhat az együttműködés mindkét oldal számára?

- Az Acton Institute igyekszik együttműködni a keresztényekkel ezekben az országokban, akik osztják a szabad és erényes társadalomra vonatkozó elveket. Ebből a célból konferenciákat rendezünk a világnak ezen részén is, munkatársaink számos előadást és bemutatkozó estet tartottak sok helyen a régióban. 2005 júliusában Budapesten a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen is sor került egy bemutatkozó estre. Ha Európa megmenthető a szélsőséges szekularizmustól, akkor a közép-kelet-európaiak fogják megmenteni - azok az emberek, akik megmentették Európát a XVI. században a törökök inváziójától. Továbbá azt gondolom, hogy az amerikaik sokat tanulhatnak a közép-kelet-európai emberek tapasztalataiból, akik - meglátásom szerint - sokkal jobb oktatásban részesültek, mint sok amerikai.

Somogyi Viktória

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu